Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç
Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç

Yerden Isıtma

Uygun bir fiyata bölgenizden yetenekli uzmanları işe alın.

TEKLİF AL

1.502 profesyonel

1.077 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

Yerden Isıtma

Yerden Isıtma kategorisinde bir hizmet uzmanı mı bulmanız gerekiyor? Uygun fiyatlarla kaliteli uzmanlar bulmanıza yardımcı olacağız. Sadece bir talep girin.

Ayrıca bakınız:Fiyat

1.502 profesyonel

1.077 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

Kullanışlı bilgi

Ne bilmek istiyorsun

Yerden ısıtma hakkında bilmeniz gereken her şeyi keşfedin

Havalar soğuduğunda, özellikle sabahları ayaklarınızın altındaki sıcaklığın lüksü hiçbir şeyin üstesinden gelemez. Yerden ısıtma (UFH), diğer şeylerin yanı sıra, enerji açısından verimli, konforludur, duvarlarda yer açar ve evinize değer katabilir. Kurulum söz konusu olduğunda, süreç düşündüğünüz kadar yıkıcı değildir.

Ne tür yerden ısıtmanın mevcut olduğu veya yerden ısıtmanın nasıl kurulacağı hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Yerden ısıtması olan bir ev sahibine sorarsanız, muhtemelen bir daha onsuz yaşamak istemeyeceğini söyleyecektir! Niye ya? Bunun iyi nedenlerinden biri, yerden ısıtma takılıyken radyatörlere artık ihtiyaç duyulmamasıdır. Radyatörler odanın temiz hatlarını bozmanın yanı sıra duvarda değerli yer kaplayabilir. Bunları çıkarın ve aniden başka bir mutfak dolabı, depolama alanı, kanepe ve hatta bir kapı için bir boşluk görünecektir.

Yerden ısıtma da bir odayı ısıtmanın son derece uygun maliyetli bir yoludur, bu nedenle yardımcı olacaktır ve enerji faturalarınızı düşürürsünüz. Ayrıca radyatör, soba veya geleneksel katı yakıtlı şöminelerden farklı olarak eşit ve yumuşak ısı dağılımı ile en üst düzeyde konfor sağlar. Evde soğuk noktalar yoktur ve ısının çoğu odanın alt kısmında yoğunlaştığı için ısı gereksiz yere değişmez.

Mutfağınızı yenilemeyi planlıyorsanız, Yerden ısıtmayı seçmek için daha da fazla neden var. UFH bağımsız bir termostat üzerinde çalışır, Yani ocağınız çok fazla ısı üretiyorsa, mutfaktaki ısıtmayı kapatabilir, ancak evin geri kalanında açık bırakabilirsiniz. Temizlik söz konusu olduğunda, yerden ısıtma bir rüyadır. Radyatörlerin ortadan kaldırılması, mutfakta yağı çekecek ve toz toplayacak bir yüzeyin daha az olması ve yerden ısıtmanın avantajının da daha az hava hareketi olması anlamına gelir. Daha az hava hareketi, daha az toz hareketi anlamına gelir, bu da UFH'yi daha hijyenik hale getirir ve özellikle alerjisi olanlar için idealdir.

Yerden ısıtma türlerini keşfedin: ıslak ve kuru sistem

İki tip yerden ısıtma var, elektrikli veya "kuru" sistemler ve su bazlı sistemler veya "ıslak" sistemler olarak.

Elektrik sistemleri daha ekonomiktir ve kurulum için daha az rahatsız edicidir, ancak işletme maliyetleri daha yüksektir bu nedenle fayanslı banyolar veya rahatsız edici derecede soğuk olan yerler gibi daha küçük alanlar için daha uygundurlar.

Sıcak su (veya ıslak) sistemleri

Islak sistemler, genellikle kazanınıza bağlanan ve merkezi bir ısıtma sisteminden gelen sıcak suyu kullanan borulardan oluşur. Yoğuşmalı kazan mümkün olan en büyük işletme maliyeti tasarrufunu sağlarken, yeterli kapasiteye sahip olduğu sürece herhangi bir kazan UFH ile birlikte kullanılabilir.

Su, zemine döşenen plastik borulardan pompalanır, sonuncusu kurulmadan önce. Günümüz sistemlerine takılan plastik su borularının çoğu sağlam olduğu için sızdırma veya damlatma riski yoktur, çünkü boru hattının bağlantısı yoktur ve sistem genellikle bakım gerektirmeyen olarak kabul edilir.

Kurulum, doğası gereği daha pahalı ve yıkıcıdır (özellikle boruları ayarlamak için zemin seviyesinde bir değişiklik gerekiyorsa). Ancak, bunlar en uygun maliyetli çözümdür. Bu tip yerden ısıtma, standart radyatörlerden daha düşük sıcaklıkta (23 °C ile 32 °C arasında bir zemin sıcaklığı elde etmek için yaklaşık 40 °C ila 65 °C) su kullandığından, su ısıtma maliyetlerini de azaltır.

Geniş alanlarda ısıtma arıyorsanız, sıcak sulu yerden ısıtma en iyi seçimdir.

Elektrikli paspaslar

Kuru UFH, bazen hasır, düz kablo veya ısıtma folyolarına gevşek bir şekilde dokunmuş temel ısıtma kabloları şeklinde mevcuttur. Paspaslar veya rulolar yerleştirilir, birbirine bağlanır ve ardından termostata ve ana şebekeye bağlanır.

Üç tür kuru UFH vardır:
Gevşek tel, taş zeminler veya fayanslar için uygundur ve düzensiz şekilli odalar için idealdir. Paspas aynı zamanda taş veya karo zeminler ve büyük odalar veya daha düzenli bir şekle sahip odalar için de uygundur. Folyo paspas sistemi, laminat zeminler için özel olarak tasarlanmıştır.

Elektrik sistemlerinin montajı genellikle daha ucuzdur ve mevcut döşeme yapısına daha az zarar verir. Ayrıca doğrudan ısı kaynakları oldukları için odaların istenilen sıcaklığa ıslak sistemlere göre daha hızlı ulaşmasını sağlarlar. Dezavantajı ise, işletimlerinin daha uygun maliyetli olan ıslak sistemlere göre daha pahalı olmasıdır.

Yerden ısıtma nerede kullanılır

Yerden ısıtma çoğunlukla zemin kattaki odalarda kullanılır ama gerçekte her türlü kat konstrüksiyonuna uygun bir sistem vardır. Islak sistemler, zeminlerin değiştirilebildiği veya yeni zeminlerin döşendiği yerlerde kurulumu en kolay olanıdır, bu nedenle bu sistemlerin yeni uzantılara, kış bahçelerine ve mutfaklar ve yaşam alanları için yeni açık alanlara uyması muhtemeldir.

Elektrikli yerden ısıtma, elektrik şebekesi sistemi ıslak sisteme göre daha düz olduğu için mevcut odalar için daha uygun olacaktır, bu nedenle zemin yüksekliklerini değiştirmeye gerek yoktur, içine sığdırmak için. Mevcut sert zeminlerde halı altında kullanılabilen elektrikli paspas sistemleri bile mevcuttur. Denge açısından üst kattaki odalara elektrik sistemleri eklemek daha kolaydır.

Yerden ısıtmayı ahşap zemin ile kombine edebilir miyim?

Yerden ısıtma - ahşap zeminler

Masif ahşap zeminler, üretici tarafından aksi belirtilmedikçe, genellikle yerden ısıtma ile kullanıma uygun değildir. Dış katmanlara dik açılarda uzanan orta katmanın bir damarı ile döşenmiş en az üç ahşap katmandan oluşan yardımcı panolar, harekete daha az eğilimlidir ve genellikle yerden ısıtma için kullanılabilir. Yerden ısıtma ve inşa edilmiş ahşap zeminler mükemmel ortaklar olabilir. Sağlam ve güvenilir mühendislik ürünü ahşap, sıcaklık ve nemdeki değişikliklere maruz kaldığında değişme olasılığı düşük olduğundan, doğal ahşaptan çok daha iyi bir seçim olabilir. UFH ile kullanılması önerilen herhangi bir ahşap zemin olması gerekir mi? En yüksek sıcaklık sınırına sahip (genellikle 27 ° C) ve kenarlarında bir genleşme boşluğu (süpürgelik veya kenar ile kolayca kapatılabilen) bırakılmalıdır. Satın almadan önce her zaman döşeme tedarikçiniz ve ısıtma tesisatçıları ile iletişime geçin. Birçok tedarikçi, belirli bir UFH elektrik markası önerir ve onların tavsiyelerini dinlemek iyidir. Başka hangi zemin türleri?

Yerden ısıtma ve halı

Zemin tipi ısı transferine yardımcı olabilir veya tersine azaltabilir. Pürüzlü halı ısı transferini azaltır, diğer yandan karolar, laminat ve masif ahşap zeminler ısı dağılımı için iyidir (ancak önce ahşap zeminin önerilen maksimum sıcaklığa sahip olduğunu kontrol edin). UFH neredeyse her türlü zeminde, hatta halılarda bile kullanılabilir. Taş, seramik, arduvaz ve pişmiş toprak, bu döşeme malzemeleri giderek daha popüler hale geldikçe, bu döşeme türleriyle birlikte UFH kullanan evlerin sayısı da arttı.
Isıtma süresi karoların kalınlığına bağlıdır. Kaba bir karonun optimum sıcaklığa ulaşması uzun zaman alacaktır, ancak bir kez ulaştığında, zeminlerin pürüzlü ve ince yüzeyleri arasında ısı kalitesinde hiçbir fark yoktur.

Viniller ve laminatlar

UFH ayrıca yüksek kaliteli viniller ve laminatlarla da kullanılabilir. Ancak, tüm laminatlar veya viniller UFH ile uyumlu değildir, bu nedenle bir yerden ısıtma sistemi satın almadan önce döşeme üreticisine veya ısıtma tesisatçısına danışmak iyi bir fikirdir. Birçok tedarikçi kendi UFH sistemlerini geliştirmiştir veya önerdikleri bir veya iki tanesine sahiptir.

Yerden ısıtma ve doğru zamanlama

UFH ile oda ısıtmanın açılmasından daha uzun sürer radyatörler ancak sistem kapatıldığında oda çok daha uzun süre sıcak kalır. Sabahları birkaç saat genellikle odayı günün büyük bir bölümünde sıcak tutmak için yeterlidir, bunu akşam ısıtması şeklinde ısı artışı izler. Diğer odalarda hala radyatörleriniz varsa, UFH'yi doğrudan kazan kontrollü ayrı bir ısıtma bölgesinde çalıştırmak en iyisidir.

Yerden ısıtmayı kurmanın ve çalıştırmanın maliyeti nedir?

Yerden ısıtma maliyeti UFH ıslak sisteminin tüm binaya montajı odanın büyüklüğüne ve zemin asansörünün yüksekliğine bağlıdır. Her iki durumda da - ıslak bir sistemin kurulması kuru bir UFH sisteminden çok daha pahalıdır. Ancak iyi haber şu ki kurulumdan sonra ıslak UFH'nin geleneksel radyatörlerden yüzde 30 daha verimli olabileceğini ve kullanımının çok daha ekonomik olduğunu. Ayrıca kuru UFH'den önemli ölçüde daha ucuzdur. Elektrik sistemi tek bir odaya kurulursa ekonomiktir. UFH haddeleme paspaslarının fiyatları metrekare başına yaklaşık 73 tl'den başlar, ayrıca yalıtım levhası ve elektrik maliyetleri. Elektrikli bir UFH'nin kurulumu daha ucuz olmasına rağmen, çalışması ıslak bir sisteme kıyasla yüzde 40'a kadar daha pahalı olabilir. Islak bir sistem sipariş etmek için kapsamlı hizmetler sunan uzman şirketler sipariş edin.

Yerden ısıtma nasıl kurulur

1. Başlamadan önce profesyonel tavsiye alın
Gerekli sıcaklıkları, tavan yüksekliğini, potansiyel ısı kayıplarını ve gereken zemin tipini hesaplamanıza yardımcı olacak uzman tavsiyesi olmadan yerden ısıtma satın almaya devam etmeyin. Halı ve doğal ahşap en iyi yalıtkanlar değilken ahşap, taş, mermer ve arduvaz bu konuda ideal zeminlerdir. En az iki saygın ve deneyimli tedarikçiyle iletişime geçerek başlayın. Potansiyel satıcılarla tüm kurulum ve bakım seçeneklerini tartışın.

2. Yenileme veya modernizasyon mu planlıyorsunuz?
Yenileme veya genişletmenin bir parçası olarak ve işin erken bir aşamasında ıslak yerden ısıtmayı kurmak en iyisidir değilse, ya mevcut zemini yıkıp yenisini döşemeniz ya da boru tesisatına uyum sağlayan yüzer bir zemin eklemeniz gerekecek. Bu, zemin seviyesini artıracak ve bu da süpürgeliklerin yüksekliğini etkileyecek ve ayrıca kapı yüksekliğinin de ayarlanması gerektiği anlamına gelecektir. Bir çözüm, çapı 20 mm'den az olan çok sığ boruların kullanılmasıdır. Bazı desenler yalnızca 15 mm derinliğindedir, bu da süpürgeliklerin, kapı çerçevelerinin ve merdivenlerin değiştirilmesi ihtiyacını ortadan kaldırır. Yerden ısıtma sisteminiz birden fazla odaya kurulacaksa, sistemin bir varlıklarınızın yapısını dikkate alan ve ihtiyaçlarınıza göre dikilen detaylı tasarım. Yerden ısıtma sisteminizin ek ısıtmaya ihtiyaç duymadan herhangi bir odayı verimli bir şekilde ısıtmasını sağlamaya çalışın.

3. Yalıtımı düşünün
Yerden ısıtmanızın en uygun maliyetli ve enerji açısından verimli olması için arazinizin yeterince yalıtılması gerekir. Isı kaybını önlemek ve ısının yukarı doğru yönlendirilmesini sağlamak için sistemin altında mutlaka bir yalıtım boşluğu olmalıdır. Tek camlı bir mülkte yaşıyorsanız, yeterli ısı elde etmek için yerden ısıtmayı radyatörlerle birleştirmeniz gerekebileceğini unutmayın.

4. Kontrollerin nereye gideceğini düşünün
Islak sistemler için emin olun kontrolleri yerleştirmek için alanınız olduğunu (bir dolap yeterli olacaktır). Radyatör gibi her UFH odasının kendi vanası vardır. Ancak hepsi zamanlayıcı kontrolleri ile birlikte tek bir yere yerleştirilebilir. Ayrıca uygulamalarla çalışan sistemleri kullanmayı da düşünün. Bu, akıllı telefonunuzla ısıtmayı kontrol etmenizi sağlar.

5. Yerden ısıtmayı kendim yapabilir miyim?
Birçok üreticiden kendin yap kitleri mevcuttur, ancak bir UFH ıslak sistemi kurmak oldukça zor ve karmaşıktır. Bu nedenle ıslak UFH'nin yalnızca bir uzman tarafından kurulması önerilir. Uzmanlar, kazanın sistemi destekleyecek kadar güçlü olup olmadığını kontrol edecek ve zamanlayıcıları ve vana kontrollerini ayarlayacaktır. Elektrikli kuru sistemler daha basittir. Talimatları takip ettiğinizi varsayarsak, profesyonel olmayanlar tarafından bile kuru sistemlerin kurulumu kolaydır. Ancak kabloların veya paspasların elektrik şebekesine kalifiye bir elektrikçi tarafından bağlanmasını sağlamalısınız. Evdeki herhangi bir elektrikli ısıtma tesisatı da bina yönetmeliklerine uygun olarak bir elektrikçi tarafından imzalanmalıdır.

6. Bir yükleyici seçin
Son olarak, onu sizin için kimin kuracağını düşünün. Sistemi size bağlayacak yerel bir yükleyiciniz var mı? Değilse, ısıtma yüklenicinizin sizi yönlendireceği bir tesisatçı ağı olmalıdır. Kabloları veya paspasları kalifiye bir elektrikçi tarafından ana şebekeye bağlamak için. Evdeki herhangi bir elektrikli ısıtma tesisatı da bina yönetmeliklerine uygun olarak bir elektrikçi tarafından imzalanmalıdır.

Kullanışlı bilgi

Bilmen gereken

Yerden ısıtma, evinizi kışın sıcak, yazın ise serin tutmanın harika bir yoludur. Ancak yerden ısıtma tesisatı hizmetleri sunan bu kadar çok şirket varken hangisini seçeceğinizi nereden bileceksiniz? Wilio, yüzey tesviye, yeni teknoloji kullanarak yerden ısıtma sistemi döşeme, yerden ısıtma bağlantısı için kaliteli uzmanlar bulmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca tedarikçilerimizle iletişime geçerek elektrikli döşeme veya doğal gaz döşeme fiyatları alabilirsiniz!