Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç
Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç

Yeni Yapılar

Uygun bir fiyata bölgenizden yetenekli uzmanları işe alın.

TEKLİF AL

1.502 profesyonel

1.077 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

Yeni Yapılar

Yeni Yapılar kategorisinde bir hizmet uzmanı mı bulmanız gerekiyor? Uygun fiyatlarla kaliteli uzmanlar bulmanıza yardımcı olacağız. Sadece bir talep girin.

Ayrıca bakınız:Fiyat

1.502 profesyonel

1.077 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

FAYDALI BİLGİ

Ne bilmek istiyorsun

Yeni Bir Bina

Sıkça Sorulan Sorular

Yeni bir bina inşası için neden Wilio'da araştırma yapalım?

Sıfırdan yeni bir ev inşa etmek birçok farklı aşamadan oluşan zorlu bir süreçtir. Çoğu durumda profesyonel bir yardım almanızı bile gerektirebilir. Oysaki Wilio uygulamasıyla alanında uzman kişilere kolaylıkla ulaşabilir ve konutunuzun en son yönetmelik ve standartlara uygun olmasını sağlayabilirsiniz. Böylece hem zamandan hem de paradan tasarruf edersiniz. Yeni bir konutun inşasında uzmanlarla çalışmak meydana gelebilecek problemleri en aza indirirken belki de inşaatın daha hızlı tamamlanmasını sağlar. Hiç tereddüt etmeyin ve Wilio aracılığıyla inşaat alanında uzman kişileri arayın, birkaç firmadan fiyat teklifi alın ve size en uygun olanı seçin.

Yeni bir bina hangi çalışmaları gerektiriyor?

Yeni inşa edilecek olan bir bina, birçok farklı çalışmayı içeren karmaşık bir süreçtir. Planlanması ve takip edilmesi gereken mantıksal ve teknolojik prosedürler vardır. Pratikte kullanılma sırasına göre, sizi en temel olanlarla tanıştırmaya çalışacağız. Yeni bir binanın inşasında yapılacak olan çalışmaların hepsi tek bir firma ya da belirli grup uzmanlar tarafından yapılmaz. Sadece 'anahtar teslim' projeler bu durumun istisnasıdır. Çünkü bu projelerde malzemeler, kullanılacak renkler vb. belirlendikten sonra hiçbir şey için artık endişelenmenize gerek kalmaz. Sadece sonraki aşamaya geçersiniz.

Başlangıç aşamasında arazi hazırlanır. Burada çeşitli kazılar yapılırken aynı zamanda gerekli olan römorklar da sağlanır. Beton temel hazırlanır ve yalıtılır. Daha sonra, tuğladan, bloklardan veya tahtadan kaba bir yapı inşa edilir. Binanın kabası tamamlandıktan sonra içerisine kalorifer, elektrik, su, doğalgaz tesisatı yapılır, internet hattı çekilir. Zemine şap dökülür ve duvarlara, pencerelere, giriş kapılarına sıva yapılır. Ayrı odaların fayansı, zemini döşenir. Son aşamada ise mobilyalar yerleştirilerek özel odalarda ayrıntılar gözden geçirilir.

Çalışmanın büyük kısmı dışarıda gerçekleşir. Bina yalıtımı, paratonerlerin kurulması vb. Ayrıca kaldırımlar, teraslar döşenir, dış cephe kaplanır, araba yolu yapılır ve uygun yerlere çit yerleştirilir.

Kullanılan malzemeler nelerdir?

Tuğla

İnsanlık tarihinde en çok kullanılan yapı malzemesidir. Günümüzde tercih edilen pek çok tuğla türü vardır. Duvarcılık (kaba inşaat) yapımına uygun tuğlalar ile dekoratif tuğlalar bunlardan bazılarıdır. Yapımında kullanılan malzemeler, renkler ve dokular her bir tuğla türünde farklılık gösterir. Örneğin pişmiş tuğlalar uzun ömürleri ile karakterize edilir. Tuğla kullanımının oluşturduğu tek dezavantaj, yeni binaların inşasında duvarların ve bölmelerin yapımındaki işçiliğin zorluğudur.

Blok bim

Bir tuğladan daha büyüktür. Bu sebeple temel avantajı, inşaat daha kısa sürede tamamlanabilir. Ayrıca modern bloklar mükemmel ısı yalıtım özelliklerine sahiptir. En kaba özelliktekiler kullanılırken, binalar polistiren ile izole edilmelidir.

Karton izolasyon

Çeşitli yalıtım işleri için kullanılır. Kullanmadan önce ısıtılması ve ardından yüzeye uygulanması gerekir. Bu tür bir yalıtım çoğunlukla rulolar halinde sağlanır. Asfalt püskürtülerek yalıtım yapılır. Bu tür yalıtımın tek dezavantajı, ateşe ihtiyaç duyulmasıdır. Avantajı ise neme karşı %100 korumasıdır. Bu nedenle, özellikle büyük beton yüzeylerin yalıtımında kullanılır.

Beton

Eski Romalıların icadıdır. Kullanım alanı çok geniştir. Beton temeller, teraslar, kolonlar, pencere ve kapılar üzerinde lentolar, tavanlar, kaldırımlarda kullanılabilir. Örneğin betonun cilalanması sonrası garajda da kullanılır. Katkı maddeleri ilavesiyle direnci arttırılabilir veya rengi değiştirilebilir.

Yepyeni bir binanın tamamlanması ne kadar sürer?

Yeni bir binanın tamamlanma süresi birçok faktöre bağlıdır. Ahşap evlerin yapımı daha kolay olduğu için tamamlanması sadece birkaç ay sürebilir. Daha büyük inşaatlar için ise daha fazla zaman gereklidir. Bunun sebebi esas olarak izlenmesi gereken teknolojik prosedürlerden kaynaklanmaktadır. Kötü hava şartları da süreci uzatacaktır. Bir inşaatın kabası birkaç ay içinde bitirilebilirken binaların bütününün tamamlanması çoğunlukla en az bir takvim yılı gerektirir.

İnşa edilecek yeni binalar için kaliteli, alanında uzman kişiler nasıl bulunur?

Bölgenizdeki yetenekli, inşaat alanında uzman kişileri bulmak Wilio uygulamasıyla oldukça kolaydır. Tek yapmanız gereken bulunduğunuz bölgeyi kapsayan bir sorgulama yapmanızdır.

Böylece size en yakın, gerekli becerilere sahip uzmanların listesi karşınıza çıkacaktır.

Belirlediğiniz uzmanlarla görüşebilecek ve aldığınız teklifler arasından size en uygununu seçebileceksiniz.

Wilio ile kaliteli hizmeti uygun fiyata alacağınızdan emin olabilirsiniz. Bireyin geçmiş deneyimlerine Wilio ile kolaylıkla ulaşabileceksiniz.

Uzmanların müşteri puanlarını, yapılan yorumları da inceleme şansına sahip olacaksınız.

Ödemeyi ise aldığınız hizmetin sonrasında yaparsınız.

İnşaat için malzeme ve ekipman sağlamalı mıyım?

Prensip olarak, ne malzemeyi ne de kendi ekipmanınızı tedarik etmenize gerek yoktur. Müteahhit bazı kaynaklardan tasarruf etmek istiyorsa, malzemeleri kendi çabalarıyla elde etmelidir. İnşaat malzemelerini daha uygun fiyata temin etmek gibi bir seçeneğiniz var ise de bunu kullandığınızdan emin olun. Aslında herhangi bir ekipmana ihtiyacınız yoktur, çoğu firma inşaat için ihtiyaç duyulan her malzemeyi getirecektir. Ancak yardımcı işler için kullanacağınız temel araçları kademeli olarak satın almak iyidir. Kendi ekipmanlarınızın miktarını kademeli olarak artırmaktan da korkmayın. Sonraki süreçte ortaya çıkabilecek tadilat işlerinde ya da başka inşaat işlerinde bunları kullanabileceksiniz.

Yeni bir bina inşaatının maliyeti aşağı yukarı ne kadardır?

Yeni bir binanın maliyeti birçok faktöre bağlıdır. En başından itibaren, arsanın fiyatı, projenin fiyatı hesaba katılmalı, gerekli izinlerin ve diğer belgelerin alınmasıyla ilgili maliyetler de mutlaka hesaplanmalıdır. Ancak bu hesaplamalardan sonra bina maliyeti hakkında gerçekçi bir maliyet ortaya konulabilir. Binanın boyutu, kullanılan malzemelerin kalitesi vb. birçok faktöre bağlı olmakla beraber yeni bir binanın inşaası için gerekli olan tutar aşağı yukarı 600.000 ila 1.700.000 TL arasında değişebilir. Bu tutar sadece bina inşaatı için bellirlenen fiyattır. Kullanılan ekipman, çevre düzenlemesi, çit inşaatı, araba yolları, teraslar vb. için ek maliyetler toplam tutara ilave edilecektir. Nihayetinde, yeni bina size en az 1.000.000 TL'ye mal olacaktır. Hayallerinizde sonsuz olasılıklar olduğu için üst sınırı belirtmiyoruz.

İnşaat alanındaki tipik çalışmalar nelerdir?

Toprak işleri Sörveyörlerin ve mimarların çalışmaları Yardımcı ağ bağlantıları Duvar işleri İzolasyon Garaj kapılarının yapımı Elektrikçilerin, tesisatçıların ve çatı ustalarının çalışmaları Alçı levha montajı Kapı ve pencerelerin montajı Terasların ve çitlerin yapımı

İnşaatın ilerleyişi nasıl olur?

İnşaatın kendisi arazinin hazırlanmasıyla başlar. Gerekirse, arazi düzlenir, fazla malzeme ithal edilir veya tersine ihraç edilir. Söz konusu işler sadece makineler tarafından gerçekleştirilmektedir. Sonraki aşamada ise temel şeritleri hazırlanan çukura beton dökülür ve ardından başka bir betonla beton döşeme hazırlanır. Böylece binanın temeli bitirilir. Beton levhayı tamamlamadan önce tüm mühendislik ağları hazırlanmalıdır: Kanalizasyon boruları, su, gaz ve elektrik bağlantıları.

Evin dışarıyla bağlantısını sağlayan giriş ve çıkışlar bittiğinde kaba bir inşaat yapılır. Malzemeye bağlı olarak bloklar, tuğlalar veya ahşap paneller döşenir. Bu aşamada evde bölmeler, pencereler için açıklıklar, kapılar, garaj ve bir teras oluşturulur. Çok katlı binalar için beton tavanlar, bacalar, kirişler ve sonrasında çatının sabitlendiği beton bir çelenk de oluşturulur.

Kaba inşaat olgunlaştıktan sonra evin üzerine bir çatı yapılır. Montajı için gereken süre, zemin planının alanına, türüne, karmaşıklığına, çatının kendisinin eğimine ve malzemesine (kiremit, sac vb.) bağlıdır. Önce ahşap yapı monte edilir, çıtalar hazırlanır ve ardından çatı kaplama yapılır.

Sonraki aşamada pencereler önceden hazırlanmış deliklere yerleştirilir. Kurulumun kendisi yine pencere tipine, malzemeye ve boyuta bağlıdır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta çok büyük pencere seçiminin ısı kaybına neden olmasıdır. Ancak büyük pencereler aynı zamanda daha fazla güneş ışığı da demektir. Modern pencere sistemleri size büyük boyutlarda bile mükemmel yalıtım özellikleri sağlayabilir.

Evdeki farklı kablo türlerinin montajı aşağıdaki gibidir. Seçiminiz yerden ısıtmaysa kurulum sırası buradadır. Su borularının dağıtılması da bir sonraki aşamadır. İnşaatın bütününde geçerli olan her şeyin tamamen yalıtılması gerekliliği bu aşamalarda da geçerlidir.

Zemine gerekli tüm kabloları döşedikten sonra şaplar yapılır. Şap, çimento veya anhidrit olabilir. Burada zeminin daha sonra döşendiği sert bir temel oluşturulur. Bu nedenle, şap iyi kalitede ve hepsinden önemlisi tamamen düz olmalıdır. Şapın düzgün şekilde olgunlaşmasına izin vermek de önemlidir.

Bu aşamada elektrik sistemini evin her tarafına kurmak gerekir. Salonlara tel kanallar kesilir, prizler, anahtarlar, devre kesiciler ve sensörler monte edilir. İnternet için genellikle soketli kablolama da vardır. İdeal olarak, her odaya farklı cihazları bağlamak için birkaç tane ve en az bir internet soketi yerleştirilir.

Şimdi sıva yapmanın tam zamanı. Birçok sıva türü vardır ve her birinin artıları ve eksileri bulunur. Alçı sıvadan sonra alçı levha da kurulur. Burada önce yapı hazırlanır, alçı levha takılır, derzler doldurulur, her şey zımparalanır ve düzeltilir. Son olarak duvarlar ve tavan boyanabilir.

İnşaatın son aşamalarında, zeminler, fayanslar döşenir. Ayrı odalara sıhhi tesisat ve diğer aksesuarlar yerleştirilir. Kazanlar, fırınlar da kurulur. Mobilya ve aksesuarlar ayrı odalarda saklanır ve cihazların kurulumu gerçekleştirilir.

Bu, yeni bir bina inşaatından beklenen işin kısa bir özetidir. Özel aşamalar, daha sonraki alt adımlarla uygulanır. Deneyimsiz bir müteahhit yeni bir inşaatta her şeyi kendi başına uygulayamaz. Alanında uzman olmayan kişiler sonraki süreçte bazı sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir. Ortaya çıkan bu durumun düzeltilmesi de mutlaka zahmetli ve maliyetli bir şekilde olacaktır. Bu nedenle hiç vakit kaybetmeden Wilio'daki alanında uzman profesyonelleri arayın ve yeni binanız için fiyat teklifleri almaya başlayın.

İpuçları ve püf noktaları:

1. Üst topraktan kurtulma

İnşaat çalışanlarının sık sık yaptığı hatalardan biri, zeminden fazla toprağı olduğu gibi çıkarmalarıdır. Bu hatayı yapmalarına engel olun. Eğer üst toprak arazinizin üzerindeyse kazı çalışmaları sırasında makine ile kaldırılıp şantiyeden uzakta depolanmasını sağlayın. İnşaat işini bitirdikten sonra ise bu toprağı arazinizi düzlemekte, bahçe düzenlemesinde veya çim ekiminde yeniden kullanabileceksiniz. Aksi halde yeni ve kaliteli olan bitkisel toprağın tedariki ve ithalatı size çok pahalıya mal olacak.

2. Evi uygun şekilde yönlendirin

İnşaat projenizi hazırlarken ve yer seçimi yaparken binanızın dünyaya doğru yönelimini göz önünde bulundurmayı da unutmayın. Yaz aylarında ışık ve ısınmanın aşırı olması uyku kalitenizi etkileyeceği için güney cephesinde bir yatak odasına sahip olmak hiç mantıklı değildir. Kış aylarında güneş ışınlarından bir ısı kaynağı olarak faydalanmayı düşünüyorsanız da daha fazla vakit geçireceğiniz odanızın güney cephede olmasını düşünebilirsiniz.

3. İzole edin

Yeni bir binanın inşaasında her aşamaya sürekli yalıtım eşlik eder. Beton temel döşemesini yalıtıyoruz, zeminleri yalıtıyoruz, yeni binanın mantosunu yalıtıyoruz, tavanları, tavan aralarını, duş kabinlerini, girişleri yalıtıyoruz. Her ne pahasına olursa olsun, ısının evimizden kaçmamasını ve tersine, soğuk ve nemli havanın konutumuza girmemesini sağlamalıyız.

4. Her şeyin olgunlaşmasına izin verin

Yeni inşaatlarda son derece yaygın bir hata, inşaatı hızlandırma çabası içinde binaya olgunlaşması için yeterli zamanın verilmemesidir. Olgunlaşma sürecinde, bileşenler birbiri üzerine tek tek oturur, havalanma gerçekleşir ve nemden, sertleşmeden kurtulur. Bu adım aynı zamanda belirli teknolojik prosedürlerle düzenlenir. Bu nedenle, bu adımı hızlandırmayın, çünkü elde edeceğiniz şey yeni sorunlardır. Nem, kaymalar, çatlaklar vb. Böylece halihazırda yapılmış işlerin veya sonraki aşamada yapılacak olan işlerin bozulmasına neden olacaksınız. Bu tür sorunların başlangıçta giderilmesi bir adım geri gitmenize sebep olurken aceleci davranmanız sonradan iki adım geri gideceğinizi gösterir. Üstelik aynı iş için iki kez ödeme yapacağınızı da hesaba katmalısınız.

5. Değiştir ve uyarla

Her bir aşamada hiçbir şeyi değiştirmekten korkmayın. Aksi takdirde başlangıçta yapılmayan değişiklikler proje sonunda belirir ve gözünüze farklı görünür. Kaba inşaat aşamasında evin içinden geçin ve adımlarınızın gelecekteki konumunu test edin. Size uymayan ne varsa konumlarını veya işlevlerini değiştirin. İnşaatın başlangıç aşamasında hala tam olarak yerleştirilmemiş olan pencere ve kapıların yerleriyle oynayın. Odaları büyütün veya küçültün, onlara farklı bir işlev atayın, dünyaya göre konumlarını yeniden belirleyin. Yeni binanızda hemen hemen her şey inşa edilmiş dahi olsa değiştirilebilir. Unutmayın, o evde uzun yıllar yaşamayı planlıyorsunuz ve orayla uyum sağlamaya şimdiden başlamalısınız.

6. Profesyonellerden hizmet alın

İnşaatınız için her zaman profesyonellerden yardım alın. Wilio'da birçok uzmana kolaylıkla ulaşabileceğinizi biliyorsunuz. Uygulamayı kullanarak alanında deneyimli kişilerin becerilerini, geçmiş deneyimlerini, müşteri geribildirimlerini inceleyebilirsiniz. Ayrıca bütün bunlara çok daha kısa sürede ulaşırsınız.

7. Her şeyi kontrol edin

İnşaat halindeki binada gerçekleşen her bir çalışmayı ayrıntılı olarak kontrol edin. Bu tür kontroller herhangi bir uzmanlık gerektirmez. Çünkü bazen deneyimli bir usta bile bazı şeyleri gözden kaçırabilir ya da bazı noktaları yanlış anlamış olabilir. Bu nedenle kontrollerin başlangıçta yapılması, erken müdahaleyi de beraberinde getirebilir. Bütün gününüzü şantiye alanında geçirmeniz gerektiğini düşünmeyin. Belirli aralıklarla binada incelemelerde bulunmanız sürecin doğru yönetilmesi için yeterli olacaktır.

8. Sorular sorun

Meraklı olun. İnşaat alanında düzenli denetimler yapan, yardımcı işlerde çalışan profesyonellere sorular sorun. Evin sizi ilgilendiren her ayrıntısını öğrenin. Örneğin doğalgaz borusunun geçiş yerlerini, internet için hattın çekildiği noktayı keşfedin. Bu bilgiler ilerde bir sorunla karşılaşmanız durumunda size yardımcı olacaktır.

9. Kendi malzemenizi kendiniz alın

Yeni bir bina inşasında kaynak tasarrufu yapmanın en iyi yollarından biri malzeme tedarikini kendinizin yapmasıdır. Her zaman inşaatçılara veya diğer profesyonellere güvenmek zorunda değilsiniz. Tanıdıklarınızı arayabilir, komşularınızın da fikirlerine başvurabilirsiniz. Gerekli malzemeleri kendiniz satın alın ve böylece tasarruf edin.

10. Tutarlı olun

Bir inşaat günlüğü oluşturun. Bu yükümlülük aynı zamanda İnşaat Yasası tarafından da belirlenmiştir. Resmi kayıtlara ek olarak, gizli tutmakta özgür olabileceğiniz resmi olmayan kayıtlar da tutabilirsiniz. İşçilerin gelişini kaydedebilir, çalışma tutarını adil bir şekilde hesaplayabilirsiniz. Tek tek malzemelerin, aletlerin veya işlerin maliyetlerini yazın. Ne ödemeniz gerektiğini, yaptığınız değişiklikleri ve bunları projeye de aktarmanız gerektiğini not edin. Fikirlerinizi, ölçümleri ve hesaplamaları yazın.