Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç
Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç

Yapı ruhsatı

Uygun bir fiyata bölgenizden yetenekli uzmanları işe alın.

TEKLİF AL

1.500 profesyonel

1.077 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

Yapı ruhsatı

Yapı ruhsatı kategorisinde bir hizmet uzmanı mı bulmanız gerekiyor? Uygun fiyatlarla kaliteli uzmanlar bulmanıza yardımcı olacağız. Sadece bir talep girin.

Ayrıca bakınız:Fiyat

1.500 profesyonel

1.077 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

Kullanışlı bilgi

Ne bilmek istiyorsun

Yapı ruhsatı

Sadece geçerli bir yapı ruhsatı almak veya yapı yetkilisine bildirimde bulunarak inşaatları, tadilatlarını ve üzerlerindeki bakım işlerini gerçekleştirebiliriz.
Bu yazımızda yapı ruhsatı konusunu ele alacağız.

Öncelikle yapmayı planladığınız işin yapı ruhsatı gerektirip gerektirmediğini öğrenmemiz gerekiyor. Bazı işler için sadece bir ihbar, diğer bir grup iş için ise ne yapı ruhsatı ne de ihbarname gereklidir.

Yapı ruhsatı

- Kapı ve pencerelerin değişimi,
- Cephe onarımları,
- Binanın yalıtımı,
- Binadaki taşıyıcı duvar değişimleri,
- Üst yapı, genişleme veya çatı şeklinde değişiklikler,

Bunlar yapılmaya karar verildiğinde, her zaman doğru şekilde bilgilendirilmelisiniz. Arkadaşlarınızın tavsiyelerine ve internette gezinmeye ek olarak, yasaları ve gerekli yasal düzenlemeleri güncellemek için zaman ayırmalısınız.

Kanunlar ve yönetmelikler sıklıkla değiştirilir, bu nedenle önceki deneyimlere güvenmeye gerek yoktur, 10 yıl önce doğru olan şimdi doğru olmayabilir. Ayrıca gerekli tüm yasa ve yönetmelikleri internetten de bulabilirsiniz, yani çok uzağa gitmenize gerek yok ve tüm bilgileri evinizde rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

Yapı ruhsatı nasıl alınır?

Bu durum bölgeden bölgeye farklılık gösterebilir. Bu nedenle, ilgili inşaat otoritenizin nasıl çalıştığını öğrenmeniz ve ardından talimatlarını izlemeniz tavsiye edilir.

Bir sonraki adımda, başvuru formunu doldurmanız ve birkaç belge eklemeniz gerekecektir. Yetkili kişi tarafından hazırlanan belgeler ve öngörülen belgeler, inşaatın amaç ve kullanım şekli, inşaat yeri ve tahmini tamamlanma süresi belirtilerek başvuru ile birlikte sunulur.

Ek olarak ihtiyacınız olacak belgeler şunlardır:

Mülkiyet belgesi
Tapu Kadastro müdürlüğü tarafından verilebilir veya internetten yazdırılan bilgi sayfasını kullanabilirsiniz. Bu gerçeği, yetkili makamınızda zamanında öğrenmelisiniz. Tapu üç aydan eski olmamalıdır! Bazı durumlarda, tapuyu, araziyi inşaat için kullanma hakkınızı kanıtlayan başka bir yasal belge ile değiştirmek mümkündür.

-İki kopya halinde proje dokümantasyonu
-Binanın konumuna ilişkin bölgesel karar
-Kadastro haritası
-Alt yapı ağ yöneticilerinin beyanları
-Tarım fonundan hariç tutma
-İnşaat denetim beyannamesi
-Tapu Dairesi'nin Görüşü
-İdari ücretin ödendiğine dair belge, vb.

Yetkililer, basit meselelerde tüm belgelerin eksiksiz ve doğru olup olmadığına derhal karar verir. Diğer durumlarda, yetkililerin 30 günlük veya 60 günlük bir süresi vardır. 60 gün içinde, yerel yönetimler sadece özellikle karmaşık davalarda karar verir ve konunun doğası gereği bu süre içinde karar vermek mümkün değilse, temyiz kurumu bunu uzatabilir.

İnşaat yetkilileri Türkiye genelinde aynı yasalara tabidir, ancak çoğu zaman süreç prosedürleri ve gereksinimleri farklıdır. Bu, başvuranları şaşırtabilecek ve durumu karmaşıklaştırabilecek çeşitli durumlar yaratır. Durumlara en iyi şekilde hazırlanabilmeniz için size daha sık sorulan bazı sorularınızın bir özetini sunuyoruz.

Ne için yapı ruhsatına ihtiyacımız var?

Bir şey inşa etmeye veya inşaatta önemli değişiklikler yapmaya karar verdiyseniz, yapı ruhsatı gerekir. Bu izin için yerel inşaat yetkilinizden başvurmalısınız.

Binada kendi başıma değişiklik yapabilir miyim?

Değişikliklerin ne olduğuna, doğasına ve sonuçlarına bağlıdır. Binanın görünümünü önemli ölçüde değiştirmezlerse, destekleyici yapısına müdahale etmezlerse ve binanın kullanım amacını değiştirmezlerse duyuru yeterli olacaktır.

Bir uzmana yatırım yapalım mı?

İnşaat eğitiminiz yoksa, durumu keyfi olarak değerlendirmenizi ve "kendin yap" ekseniniz üzerinde çalışmaya başlamanızı önermiyoruz. Konunun niteliği, alandaki bilgi seviyenize tekabül ediyorsa, bir uzmana ihtiyacınız olmayacaktır. Binalardaki çoğu değişiklik veya modifikasyon durumu, başlangıçta durumun ve gelecek planların kesin bir incelemesini ve uzman değerlendirmesini gerektirir. Bu nedenle, işin yük taşıma sistemini tehlikeye atıp atamayacağını veya bunun yük taşıma sistemi üzerinde ne gibi sonuçları olabileceğini doğru bir şekilde değerlendirecek olan ekibe bir uzmanı davet etmenizi öneririz.

Küçük bir binayı onarmak için belgelere ihtiyaç var mı?

İlgili belgelerle birlikte başvuru yapılmalıdır. Aşağıdaki eklere ihtiyacınız olacak:
mülkiyet belgesi, yapının basit teknik açıklaması, basit durum çizimi, profesyonel inşaat yönetiminin sağlanmasına ilişkin inşaat amirinin veya kalifiye bir kişinin beyanı. Çeşitli özel durumlarda sizden ek ekler istenebilir, bu nedenle önce yerel otoritenizdeki yerel koşullara aşina olmanız iyi bir fikirdir.

Evdeki komşuların onayına ihtiyacım var mı?

Konutunuzun destekleyici yapısı olmayan bir bölmeyi yıkmak istiyorsanız, etkilenen komşuların onayına veya başka türden görüşlere ihtiyacınız yoktur. Bir yapı mühendisinin görüşü de gerekli değildir, ancak %100 emin değilseniz bir yapı mühendisine danışmalısınız.

Basit bir yapı nedir?

Binalar basit:
- istinat duvarları
- apartmanlar, yerleşim alanı 300 m2'yi geçmeyen, bir adet zemin kata sahiptir. Bu binalar ayrıca bir yeraltı katına ve çatı katına sahip olabilir
- eğer yerleşik alanları 300 m2'yi ve yüksekliği 300 m2'yi geçmiyorsa, zemin kat binaları ve şantiye ekipmanı 15 m ise,
- yeraltı inşaatları, eğer yerleşim alanı 300 m2'yi geçmiyor ve derinlik 6 m ise

Bir binanın yalıtım işi için yapı ruhsatına ihtiyacım var mı?

Evet, ilgili yapı yetkilinize yapı ruhsatı başvurusu yapmanız gerekiyor.

Yapı ruhsatı süreci ne kadar sürer?

Başvuruyu ve gerekli tüm belgeleri gönderdikten sonra yaklaşık 30 gün yapı ruhsatınızı bekleyeceksiniz. Yapı yetkilisi konuyla ilgili daha önce yorum yapabilir, ancak durum böyle değil. 60 günlük olası bir süreyi de hesaba katmalısınız, ancak özellikle ciddi durumlarda daha uzun süre bekleye bilirsiniz. Gerekli yasa, kural ve yönetmelikleri gözden geçirin. Uzmanlardan tavsiye alın, planlarınızı birkaç tarafa sakince gösterin daha fazla fikir, olası kararları almanızı ve projenizi yönlendirmenizi kolaylaştırabilir. En uygun durumda, ilgili bina yetkilinizi şahsen ziyaret etmek ve tüm süreç prosedürleri hakkında doğrudan bilgi edinmek en iyisidir.

Kullanışlı bilgi

Bilmen gereken

Yapı ruhsatları çeşitli nedenlerle gereklidir. Herhangi bir binayı inşa etmek, yenilemek veya yıkmak için izne ihtiyacınız olabilir. İmar kararları ve diğer konular için de izne ihtiyacınız olabilir. Yapı ruhsatları, bölgenizdeki yönetim organından veya bu tür inşaat ruhsatı hizmetlerinde uzmanlaşmış bir uzmandan alınabilir. Bir yapı ruhsatının fiyatı genellikle yapmak istediğiniz işin kapsamına ve ne tür olduğuna (yıkım gibi) bağlıdır. Ek yapı ruhsatları, inşaatın yasallaştırılması, tamamlanmış inşaat, üstyapıların değiştirilmesi için işleme izinleri hakkında bilgi arıyorsanız, verilen kategorideki uzmanlarımızdan biriyle iletişime geçin. Herhangi bir inşaat projesi için inşaat ruhsatı gereklidir ve bunlar yönetim organınızdan veya özel bir inşaat ruhsatı servisinden alınabilir. Bunların maliyeti, ihtiyacınız olan türe ve bunları tamamlamak için ne kadar çalışma gerektiğine bağlı olarak değişir. Ek yapı ruhsatları, inşaatın yasallaştırılması, tamamlanmış inşaat, üst yapılar için işleme izinleri hakkında bilgi arıyorsanız, verilen kategorideki uzmanlarımızdan biriyle iletişime geçin.