Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç
Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç

Yağmur Suyu Depolama Tankı

Uygun bir fiyata bölgenizden yetenekli uzmanları işe alın.

TEKLİF AL

1.502 profesyonel

1.077 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

Yağmur Suyu Depolama Tankı

Yağmur Suyu Depolama Tankı kategorisinde bir hizmet uzmanı mı bulmanız gerekiyor? Uygun fiyatlarla kaliteli uzmanlar bulmanıza yardımcı olacağız. Sadece bir talep girin.

Ayrıca bakınız:Fiyat

1.502 profesyonel

1.077 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

FAYDALI BİLGİ

Ne bilmek istiyorsunu

Yağmur suyu tankı

Neden bir yağmur suyu deposu satın almalısınız?

İnsanların bir yağmur suyu tankı satın almalarının birçok nedeni vardır:

- Musluk suyu için artan maliyetler

- Musluk suyuna yetersiz erişim

-Su sisteminin sürdürülebilirliği

Herhangi bir satın alma işleminde olduğu gibi, bir yağmur suyu tankına geçmenin veya su tutma kapasitenizi artırmanın faydalı olup olmadığını bilmek önemlidir.

Yağmur suyu deposu kurmanın avantajları

Özgürlük

Musluk suyuna erişiminiz olsa bile, bir yağmur suyu tankına sahip olmanın faydalarından biri, kısıtlanmadan gelen özgürlüktür. Böylece, bahçeyi, çimi sulamak veya daha uzun süre duş almak gibi şeyler yapmak için daha fazla su kullanabileceğiniz anlamına gelir.

Uzun vadeli tasarruf

Bazı insanlar için fiyat etiketi, su deposu satın almanın en önemli kriterlerinden biri olabilir. Bununla birlikte, su için yıllık ödediğiniz miktarı göz önünde bulundurduğunuzda ve bunu beş, on, hatta yirmi yıl ile çarptığınızda (su maliyetinin hala yükseliyor olmasına bakılmaksızın!), Su deposu satın almanın argümanları netleşecektir.

Bir su deposunun maliyetini hesaplıyoruz.

Düzgün bir şekilde inşa edilmiş ve bakımı yapılmış bir yağmur suyu tankı 20 yıla kadar dayanabilir - aslında, kurulan ilk yağmur suyu tanklarından bazıları bugün hala ayakta ve su faturalarında önemli tasarruflar sağlamıştır.

Ne büyüklükte su tankına ihtiyacım var?

Hangi boyutta su deposunun takılacağına dair tek bir doğru cevap yoktur, ancak gerçekte karşılayabileceğiniz en büyük su deposunu kurmanız gerekir.

Bunu hesaplamanın en iyi yolu, bir metrekarelik çatı alanının yıllık 1 mm yağışla çarpılması, tankınızda yakalayabileceğiniz bir litre su olmasıdır.

Çatı alanı (m²) x Yıllık yağış (mm) = toplam su toplama kapasitesi (L)

Yağmur suyu hasadı nedir?

Gezegenimizin neredeyse dörtte üçü sudan oluşsa da her su kullanıma uygun değildir. Okyanuslardaki ve denizlerdeki su içme suyu olarak kullanılamaz ve başka amaçlar için çok az kullanılır. Sonuç, içme veya evsel ve endüstriyel kullanım için uygun olan sürekli bir su kıtlığıdır.

Gezegende uzun süredir su kıtlığı yaşayan bölgeler, küçük miktarlarda yağmur suyu toplayarak bu sorunu çözebildi. Bu toplama sistemi, yeterli yağış alan bölgelere yavaş yavaş yayılmaya başladı. Sonuç olarak, modern yağmur suyu toplama sistemleri geliştirilmiştir.

Bu işlemin amacı basittir. Yağmur suyu zemine çarptığında toplanır, depolanır ve daha sonra kullanılır. Günlük kullanım için kullanılan ve hatta büyük endüstrilerde kullanılan içme suyuna dönüştürülerek arıtılabilir. Kısacası, yağmur suyu hasadı, yağmur suyunun sulama ve diğer çeşitli amaçlar için toplanması, filtrelenmesi, depolanması ve kullanılması işlemi veya tekniğidir.

Dünyanın dört bir yanındaki birçok insan yeraltı suyu tüketimini azaltmak için yağmur suyu toplama sistemleri kullanıyor. Bu uygulama binlerce yıldır var ve hızla büyüyor. Aşırı yağış alan bölgelerde, fazla yağmur suyu yeraltı suyunu yapay şarj teknikleriyle doldurmak için kullanılabilir.

Yağmur suyu hala birçok kırsal alanda birincil içme suyu kaynağı olarak kullanılmaktadır.

Kentsel bir ortamda, toplama genellikle belirli bir altyapı kullanılarak gerçekleştirilir. Yağmur suyu toplama sisteminin en basit yöntemi depolama tanklarıdır. Bu durumda su toplayıcılar doğrudan tanklara ve rezervuarlara bağlanır. Su burada gerektiği kadar saklanabilir.

Evlerimizin çatıları, günlük su tüketimini toplayacak kadar geniş olmaları koşuluyla, en iyi toplama alanlarıdır. Ayrıca büyük kaseler ve brandalar da işlev görebilir.

Yağmur suyu toplama teknikleri

Yüzey akışı toplama

Yağmur suyu, doğal rezervuarlarda veya yüzey suyu yüzey akışı olarak kaybolmadan önce yeraltı akiferlerine yüzey suyu sızarak toplanır.

Çatı yağmur suyu toplama

Yağmur suyu hasadı, evin çatısına düşen yağmur suyunun bir kısmını yönlendirmek veya tutmaktan oluşur. Toplanan su, toplandığı ve yavaşça yeraltı suyu tankına doğru toplama çukuruna yönlendirilir.

Barajlar

Barajlar su tutmak için inşa edilmiş bariyerlerdir. Yağmur suyu doğrudan içlerinde birikebilir veya suyu bunlara yönlendirmek için drenaj sistemleri kurulabilir. Bu teknik çoğunlukla sulama amacıyla kullanılır veya filtrelendikten sonra ev içi kullanım için dağıtılır. Tasarlanma şekilleri büyük miktarlarda su toplanmasına izin verir. Havuzlardan farklı olarak toprağa akan su miktarı azalır.

Yeraltı tankları

Toprağı kazarak ve daha sonra su sızmasını azaltmak için çimentolanan bir alan oluşturarak inşa edilirler. Üst kısım da sızdırmaz hale getirilir ve tanka yönlendirilen bir borudan su elde edilir. Suyu boşaltmak için pompalar kullanılır.

Yeraltı tankları yağmur suyunu yakalamak için mükemmeldir çünkü güneş ışığının nüfuz etmediği yeraltında bulunurlar böylece buharlaşma oranı azalır.

Yağmur plakası

Bu teknikte yağmur suyu, plakalar kullanılarak doğrudan gökten düşerken toplanır. Bunlar, baş aşağı inşa edilmiş şemsiyelere veya büyük hunilere benzer ve genellikle toplanan suyu yönlendirmek için bir boruya bağlanır. Toplama kabı bazen yeraltında bulunur. Basit ama etkili bir yöntemdir.

Su toplama tankları

Bu yöntemde yağmur suyu yollardan ve kaldırımlardan toplanır. Bu yöntemle toplanan su gerçekten temiz değildir ve kontamine olabilir. Bununla birlikte, mahsulleri sulamak için kullanılabilir.

Baraj

Baraj, içinden geçen su miktarını düzenlemek için kapatılabilen veya açılabilen birkaç açıklığa sahiptir. Genellikle büyüktür ve çok fazla su toplamak için kullanılabilir.

Eğimler

Yağmur suyu yamaçların dibinde toplanır. Bu, yağmur suyunu toplamanın basit ve doğal bir yoludur.

Açmalar

Bu, bugün hala kullanılan sulama için yağmur suyunun toplanmasına yönelik başka bir geleneksel yöntemdir. Yağmur yağdığında su siperlerden tarlalara yönlendirilir.

Yağmur varilleri

Bu amaç için özel olarak tasarlanmıştır ve perakende mağazalardan satın alınabilir. Yağmur varilleri çatı yüzeylerine düşen yağmur sularını toplamak için kullanılır.

Yağmur suyu toplama sisteminin kullanılması

İçme

Yemek pişirme

Sebze yıkamak

Tarımsal amaçlar

Tuvaletler (banyo ve sifonlu tuvaletler)

Bahçeler, ev bitkileri ve dış mekan bitkileri

Çimen

Evcil hayvanlar, yaban hayatı, hayvanlar için su

Havuzlar ve diğer su kütleleri

Araç ve ekipmanların yıkanması

Yangından koruma

Kompostlama

Yağmur suyu hasadının avantajları

1. Bakımı kolay

Yağmur suyu toplama sistemi kullanmanın bazı faydaları vardır. İlk olarak, yağmur suyu hasadı, enerji kaynaklarını daha iyi kullanmamızı sağlar. Bu gereklidir çünkü içme suyu kolayca yenilenemez ve israfı en aza indirmeye yardımcı oluruz. Yağmur suyu toplama sistemleri basit teknolojiye dayanır.

Bunları kurmanın ve çalıştırmanın toplam maliyeti, su arıtma veya pompalama sistemlerinin maliyetinden çok daha düşüktür. Bakımı çok az zaman ve enerji gerektirir. Sonuç, bazen temizlenmeden bile iyi kullanılabilen suyun yakalanmasıdır.

2. Bağımsız su temini

Yağmur suyu hasadı, temiz suyun pahalı veya erişiminin zor olduğu yerlerde bağımsız bir su kaynağı sağlar. Yağmur suyu hasadı iyi bir temiz su kaynağıdır ve mevcut içme suyu miktarını artırır.

Gelişmiş ülkelerde yağmur suyu, ana kaynak olarak değil, ek bir su kaynağı olarak kullanılmak üzere toplanmaktadır. Yağmur suyu hasadı, genel atık su seviyesini azaltabilir.

3. Su faturalarının azaltılması

Yağmur suyu toplama sisteminde toplanan su, içmenin yanı sıra başka şekillerde de kullanılabilir. Birçok aile ve küçük işletme için bu, enerji faturalarında büyük bir azalma anlamına gelir.

Endüstride, yağmur suyu hasadı, yakındaki su kaynaklarını boşaltmak zorunda kalmadan birçok işlemin sorunsuz bir şekilde devam etmesi için gereken su miktarını sağlayabilir.

Toprak erozyonu riski de azalır.

4. Sulamaya uygun

Aslında, yeni bir yağmur suyu toplama sistemi altyapısı inşa etme gereksinimleri azdır. Çoğu çatı, işlevsel bir havza alanı olarak işlev görür. Ayrıca makine kullanımını azaltarak çevreye olan etkiyi de azaltılır.

Yağmur suyu yeraltı sularında bulunan pek çok kimyasal içermez, bu nedenle bahçelerin sulanması için uygundur. Hasat edilen büyük su depolarının kullanılması, aslında yaz aylarında orman yangınlarının yaygın olduğu alanlar için harika bir fikirdir.

5. Yeraltı suyu talebini azaltır

Nüfus arttıkça su talebi de artıyor. Sonuç olarak, birçok yerleşim alanı ve endüstri, günlük ihtiyaçlarını karşılamak için yeraltı sularını çekiyor. Bu, ciddi su kıtlığı olan bazı bölgelerde kritik derecede düşük seviyelere düşen yeraltı suyunun tükenmesine yol açtı.

Yağmur suyu hasadı, yeraltı suyu seviyelerinin düşürmek yerine korunmasına izin verir.

6. Kuraklık zamanlarında takviye

Özellikle kurak ortamlardaki birçok ülke, ucuz ve güvenilir bir temiz su kaynağı olarak yağmur suyu hasadını kullanır. Bir kuraklık olursa, önceki aylarda toplanan yağmur suları kullanılabilir.

Kuru bir ortamda, yağmur suyunun tepelerden ve yamaçlardan aşağı akmasını önlemek ve sulamayı iyileştirmek için sırtlar inşa edilir. Yağışın az olduğu dönemlerde bile, mahsulün büyümesi için yeterli su toplanır.

Su, çok miktarda yağmur suyunu tutacak şekilde tasarlanabilen çatılardan, barajlardan ve göletlerden toplanabilir, böylece yağışların az olduğu veya hiç olmadığı günlerde bile mahsulleri sulamak için yeterli su bulunur.

7. Sel ve toprak erozyonu riskini azaltır

Su yağmurlar sırasında büyük depolama tanklarında toplanır ve bu da bazı alçak alanlarda sel riskini azaltmaya yardımcı olur. Ek olarak, yağmur suyu akışından kaynaklanan pestisitler ve gübrelerle toprak erozyonunu ve yüzey suyu kirlenmesini azaltmaya yardımcı olarak daha temiz göl ve göletlere yol açar.

8. İçme amaçlı yağmur suyu

Yağmur suyu çevreyi yeşil ve yaşam için uygun tutar. Yağmur suyu ayrıca yeraltı sularında bulunan tuzları veya kimyasalları içermez. Yağmur suyu, uygun boyutta bir sistem ve ekipman kullanılarak uygun şekilde toplanırsa, içme amaçlı kullanılabilir.

9. Diğer birkaç amaç

Yağmur suyu toplanırsa, içme dışında çeşitli şekillerde kullanılabilir. Örneğin yemek pişirmek, banyo yapmak, tuvaletleri yıkamak, giysileri ve aletleri yıkamak, bahçeyi sulamak, araba yıkamak vb.

Yağmur suyu hasadının dezavantajları

1. Öngörülemeyen yağış

Yağışı tahmin etmek zordur ve bazen az olabilir veya hiç olmayabilir. Sınırlı yağış alan bölgelerde, yalnızca yağmur suyuna güvenmeniz tavsiye edilmez.

Yağışın çok olduğu bölgelerde yağmur suyu hasadı uygundur. Yağmur tahmin edilemiyorsa, yeterli suyu yakalamak için yağmur suyu depolama sisteminin kullanılması çok önemli olabilir.

2. Yüksek başlangıç maliyeti

Sistemin boyutuna ve teknolojik düzeyine bağlı olarak, yağmur suyu toplama sistemi 1.750 TRY 17.800 TRY arasında olabilir. Güneş panelleri gibi, maliyet 10-15 yıl içinde geri döner ve bu da yine yağış miktarına ve sistemin karmaşıklığına bağlıdır.

3. Düzenli bakım

Yağmur suyu toplama sistemleri, kemirgenlere, sivrisineklere, yosun oluşumuna, böceklere ve kertenkelelere karşı hassas olabileceğinden düzenli bakım gerektirir. Düzgün bakım yapılmazsa sorunlu hale gelebilir.

4. Bazı çatı türleri kimyasal veya hayvan dışkısı sızdırabilir

Bazı çatı türleri, bahçeleri ve tarlaları sulamak için kullanıldığında bitkilere zarar verebilecek kimyasallardan, böceklerden, kirden veya hayvan dışkılarından sızabilir.

5. Depolama sınırları

Toplama ve depolama tesislerinin de depolayabileceğiniz yağmur suyu miktarı konusunda belirli kısıtlamaları olabilir. Şiddetli yağmur sırasında, toplama sistemi nehirlere ve derelere akan tüm yağmur suyunu tutamayabilir.

Yağmur suyu hasadı, zamanla avantaj sağlayan bir sistemdir. Şiddetli yağışa maruz kalan alanlar sistemden en çok yararlanacak ve suyu kuru alanlara kolayca dağıtabilecektir.

Kullanışlı bilgi

Bilmen gereken

Tank genellikle plastikten yapılır ve metal tanklar veya beton tanklar gibi diğer tiplere kıyasla ağırlık, maliyet ve taşınabilirlik kolaylığı açısından avantajlara sahiptir. Kurulum için sadece elektrikli matkap, boru bağlantılarını kesmek için testereler (tercihen elektrikli kesiciler), PVC borular dahil sıhhi tesisat ekipmanı gibi yaygın aletlere ihtiyaç duyar; tornavidalar; bağlantı yerlerinde takviye amaçlı çelik bantları perçinlemek için çekiçler; her iki uca kimyasal olarak kaynaklanmış valflerle gaz bağlantılarını kurarken çeşitli kilitleme cihazları gerekir .