Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç
Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç

Toz kaplama

Uygun bir fiyata bölgenizden yetenekli uzmanları işe alın.

TEKLİF AL

1.500 profesyonel

1.077 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

Toz kaplama

Toz kaplama kategorisinde bir hizmet uzmanı mı bulmanız gerekiyor? Uygun fiyatlarla kaliteli uzmanlar bulmanıza yardımcı olacağız. Sadece bir talep girin.

Ayrıca bakınız:Fiyat

1.500 profesyonel

1.077 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

Kullanışlı bilgi

Ne bilmek istiyorsun

Toz kaplama

Toz kaplama, kuru, gevşek bir termoplastik veya termoset toz malzemenin bir yüzeye uygulandığı ve ergitilip düzgün bir kaplama elde edecek şekilde kürlendiği bir bitirme işlemidir. Bu son işlem, metaller, plastikler, cam ve orta yoğunluklu lif levha (MDF) dahil olmak üzere çeşitli malzemeler için uygundur ve geleneksel yöntemlerle kolayca elde edilemeyen çok çeşitli renk, kaplama ve dokularda işlevsel ve dekoratif kaplamalar sağlayabilir.

Toz kaplamanın iki ana yöntemi vardır:
• elektrostatik sprey uygulaması (ESD)
• akışkan yatak uygulaması.

Bu yöntemlerden herhangi biri ile, karşılaştırılabilir bir sıvı kaplamadan genellikle daha dayanıklı, daha ucuz ve daha çevre dostu olan düzgün ve sert bir yüzey elde etmek mümkündür. Bununla birlikte, toz kaplamalar, özellikle kalın veya yüksek yüklü kaplamalar uygulandığında, sıvı kaplamalara göre bazı avantajlar gösterse de, ince kaplamalar veya büyük bölümlerin uygulanması gibi tüm imalat uygulamaları için uygun değildir. Uygulama ortamı, alt tabaka malzemeleri, boyutlandırma, maliyet, işlem süresi gibi belirli bir toz boya uygulamasının gerektirdiği gereksinimler ve özellikler, kullanım için en uygun kaplama işlemi türünün belirlenmesine yardımcı olur.

Her kaplama işleminin avantajları ve dezavantajları olmasına rağmen, bu makale toz kaplamaya odaklanmaktadır, toz kaplama işlemlerinin temellerinin ve toz kaplama sisteminin gerekli bileşenlerinin ve mekaniğinin ana hatlarıyla anlatıldığı. Bu makale, toz kaplama işleminin yararlarını ve sınırlamalarını daha ayrıntılı olarak incelemekte ve üreticilerin bir kaplama hizmeti sağlayıcısı seçerken göz önünde bulundurması gereken bazı hususları sunmaktadır.

Toz kaplama işlemi

Toz kaplama, metalik ve metalik olmayan yüzeyler için uygun, çok aşamalı bir yüzey işleme prosesidir. Bu yöntem bir hazırlama, uygulama ve sertleştirme aşamasını içerir ve en az bir püskürtme tabancası, bir püskürtme kabini ve bir sertleştirme fırını kullanır. Yüzey işleme sürecinin sorunsuz ve optimum kapasitede çalışması için, üreticiler ve son işlem hizmeti sağlayıcıları, yüzey malzemesini hazırlayıp uygulamalıdır.

Proseslere ve ekipmanlara genel bakış

Bir sıvı kaplama süspansiyonu kullanılır. Toz kaplama, bir toz kaplama malzemesinin kullanıldığı kuru bir bitirme işlemidir. Toz kaplama işlemi sırasında, toz, alt tabakanın önceden işlenmiş bir yüzeyine uygulanır, eritilir ve daha sonra kurutulur ve koruyucu veya dekoratif bir kaplamaya kürlenir. Bu işlemin üç aşaması vardır: yüzey hazırlama, kaplama ve termal kürleme. Her aşama, özelliklerini göstermek için bir dizi malzeme ve ekipman kullanır (örneğin, kürleme aşaması bir kürleme fırını kullanır) ve uygun şekilde tamamlandığında, dayanıklı ve düzgün bir yüzey bitişi üretilmesine katkıda bulunur.

Hazırlık aşaması: Herhangi bir toz kaplama malzemesi uygulanmadan önce alt yüzeyin yüzeyi temizlenmeli ve parçanın tozdan arındırılması ve işlemden geçirilmesi gerekir. Yüzey yeterince hazırlanmadıysa, herhangi bir kalıntı ve tortu, tozun yapışmasını ve finisajın kalitesini etkileyebilir. Preparatla yapılan tam işlem, esas olarak kaplanmış malzemeye bağlıdır. Ancak, bu aşamada yaygın olarak kullanılan adımlardan bazıları temizleme, durulama, dağlama, püskürtme ve kurutmayı içerir ve en yaygın kullanılan ekipman yıkama istasyonları ve kurutuculardır.

Yağ, gres, solvent ve kalıntılar, daldırma tanklarında veya yıkama istasyonlarında hafif alkali ve nötr deterjanlarla yüzeyden temizlenebilir. Yıkama istasyonları, boyamadan önce yüzeyi temizlemek, kimyasal olarak hazırlamak ve durulamak için parçalara sıcak su, buhar, deterjan ve diğer ön işlem solüsyonlarını püskürtebilir.

Yüzey kirlilikleri olan parçalar - örn. pas, kireç, mevcut boya veya cila - genellikle bir jet odasının kullanılmasını gerektirir. Bir meme odası, kum, çakıl veya mermi gibi aşındırıcı bir malzemeyi bir yüzeye doğru itmek için basınçlı bir sıvı (genellikle sıkıştırılmış hava) kullanan bir odadır. Güçlendirilmiş aşındırıcı malzeme yüzey kirlerini giderir ve daha temiz, pürüzsüz bir doku ve yüzey oluşturur.

Bazı toz boya uygulamalarında kuru fırın da kullanılır. Kürleme aşamasında kullanılan fırında olduğu gibi yıkanan veya durulanan kısımlardan kalan su veya solüsyonlar kuru bir fırında buharlaştırılır ve parçalar kaplama aşaması için optimum sıcaklığa ısıtılır.

Bileşenin tasarımı belirli parçaların kaplanmamış kalmasını gerektiriyorsa, uygulama aşamasından önce alt tabakaya maskeleme ürünleri (örn. maskeleme noktaları) uygulanır. Yukarıdaki ürünler, çeşitli standart ve özelleştirilebilir şekil ve formlarda mevcuttur. Bununla birlikte, genellikle basınca duyarlı bir yapışkanla kaplanmış kağıt veya plastik filmden yapılırlar. Alt tabakaya yapışmalarını sağlar ve toz kaplama sırasında kaplanan alanı toz malzeme ile temastan korur.

Uygulama aşaması: Aşağıdaki bölümde bahsedildiği gibi, iki tip toz kaplama malzemesi olabilir. Kaplamayı uygulamak için kullanılan malzemenin türü, uygulama yöntemini kısmen belirler. Üreticiler ve son işlem hizmeti sağlayıcıları, iki ana toz kaplama yöntemi kullanır - elektrostatik kaplama (ESD) ve akışkan yataklı toz kaplama.

Elektrostatik kaplama (ESD): Kaplama malzemesi, toz kaplı metal parçaların çoğuna uygulanır. Bu uygulama yöntemi bir sprey kabini, toz dağıtıcı kullanır, bir elektrostatik püskürtme tabancası ve kullanılan tabanca tipine bağlı olarak bir sevk ünitesi kullanır.

Püskürtme kabini, toz malzemenin uygulanması için bir çalışma alanı, ayrıca hava filtresi ve bir toz tutma ve geri kazanım sistemi görevi görür. Akışkan toz malzeme, dozlama ünitesinden toz elektrik yükünü iletmek ve alt tabakaya uygulamak için kullanılan bir püskürtme tabancasına dağıtılır. Yaygın olarak kullanılan üç tür elektrostatik silah vardır - Corona, Tribo ve Bell. Toz malzeme tabancanın önünden geçerken toz kaplama uygulamak için bir Corona püskürtme tabancası kullanırken, bir güç ünitesi tarafından çalıştırılan bir şarj elektrotu, alan parçacıklarını toza iletir. Tribo tabancalar söz konusu olduğunda, şarj, farklı bir malzemeden geçen bir toz tarafından üretilir, örneğin bir tabancanın namlusu gibi ve Bell tabancaları durumunda, toz malzeme tabancanın çanından döküldüğü için hem iletim hem de korona deşarjı ile yüklenir. Her iki durumda da, elektrik yüklü parçacıklar daha sonra bileşenin elektriksel olarak topraklanmış yüzeyine yapışabilir ve yüklerinin bir kısmını korudukları sürece yapışık kalabilirler. Püskürtülen herhangi bir malzeme, geri kazanım ve geri alma sistemlerinde toplanabilir ve gelecekteki kaplama uygulamalarında yeniden kullanılabilir.

Akışkan yataklı toz boya: Akışkan yatak sırasında toz boyalı malzemenin elektrostatik olarak püskürtüldüğü ve yüzeye yapıştırıldığı ESD'den farklı olarak toz kaplama, önceden ısıtılmış kısımlar, akışkan yataktaki toz haline getirilmiş malzemeye daldırılır. Akışkan yataklı elektrostatik toz boya olarak adlandırılan bir alternatif de vardır, Uygulanacak kısmın içinden geçtiği akışkan yatağın üzerinde elektrik yüklü toz parçacıkları bulutu oluşturan ve kullanılan toz malzemenin türü.

ESD kaplı parçaların kürlenmesi: ESD ile toz boya ile kaplanmışsa, toz kürlenmiş bir fırında kürlenmelidir. Kürleme programı - toz boyanın tam kürleme elde etmek için kürleme fırınında dayanması gereken sıcaklık ve süre - bir toz boyalı parça için büyük ölçüde boyutuna, şekline ve kalınlığına bağlıyken, Tipik olarak, 162 ila 232 santigrat derece arasında çalışan bir kürleme fırını, on dakika ile bir saatten fazla arasında değişen kürleme süreleri ile sonuçlanacaktır. Bu nedenle, daha küçük toz boyalı parçalar, tam sertleşme için daha kısa bir sertleşme süresi ve daha küçük hacimlerde ısıtılmış hava gerektirir ve daha büyük parçalar daha fazlasını gerektirir. ESD kaplı parça, fırında optimum kürleme sıcaklığına ulaştığında, toz parçacıkları erir ve parça yüzeyi üzerinde sürekli bir film oluşturmak için birlikte akar.

Toz kaplı parçalar, kaplama aşamasından önce ESD kaplı parçaları kürlemek için kullanılanlara benzer fırınlarda ısıtılır. Önceden ısıtılan kısım kaplama malzemesine daldırıldığında, toz parçacıkları parçanın ısıtılmış yüzeyi ile temas halinde erir ve birlikte akar. Elektrostatik akışkan yatak ve toz kaplama ile kaplanmış parçalar, toz kaplama bulutu yoluyla aşırı ısınmadan önce ön ısıtmaya tabi tutulabilir - bu durumda oluşan toz kaplama, geleneksel akışkan yatak tarzında üretilenler üzerinde olacaktır - veya parça, ısıtılır ve kürlenir. ESD kaplama kaplamalarında olduğu gibi kaplamadan sonra kürleme fırınında beklenir biraz.

Her durumda, toz boyalı kısım işlenecek kadar soğuk olur olmaz, monte edilir, gerekirse paketlenir ve gönderilir.

Bir alt tabakaya ilk uygulandığında, termoset toz kaplama malzemesi kısa polimer moleküllere sahiptir. Bununla birlikte, kürleme işlemi sırasında toz, polimer moleküllerinin uzun zincirlerini bağlayan geri dönüşü olmayan bir kimyasal çapraz bağlama reaksiyonuna girer. Bu reaksiyon, malzemenin fiziksel özelliklerini ve kimyasını değiştirir ve doğru kürleme programı izlendiğinde ince, düz ve sert bir yüzeye kürlenmesini sağlar.

Termoplastik toz boyalar bir kürleme döngüsü gerektirmez. Bunun yerine, termoplastik malzeme sadece erimek, akmak ve bir film kaplama oluşturmak için gereken zaman ve sıcaklığa ihtiyaç duyar. Kürlenme sırasında kimyasal reaksiyona giren termoset malzemelerin aksine, termoplastik malzemeler ısıya maruz kaldıklarında fiziksel veya kimyasal özelliklerini değiştirmezler. Bu nedenle, gelecekteki kaplama uygulamaları için yeniden eritilebilir, yeniden şekillendirilebilir ve geri dönüştürülebilirler.

Bir termoset ve bir termoplastik kaplama malzemesi arasında seçim yaparken, birkaç husus akılda tutulmalıdır: uygulama yöntemi ve kaplamanın amaçlanan uygulaması.

Termoset tozlar genellikle sadece ESD yöntemi ile uygulanır. Bu sınırlama, önceden ısıtılmış parçaların termoset tozuna daldırılmasının, akışkan yatakta birikmiş ve artık ısı nedeniyle fazla tozun çapraz bağlanmasına neden olabilmesi nedeniyle mevcuttur. Çapraz bağlama reaksiyonu toz malzemede kalıcı değişikliklere neden olduğundan, bu tür olaylar kaplama malzemesinin aşırı israfına yol açacaktır. Kürleme işlemi, termosetlerin termoplastiklerden daha sert kaplamalar elde etmelerini sağlar, bu da onların daha yüksek sıcaklıklara dayanmalarını ve çizilmeye ve hasara karşı daha yüksek direnç göstermelerini sağlar. Bununla birlikte, daha sert bir yüzey, termoset kaplamaların darbe direncini de azaltabilir ve aşırı sertleşme, özellikle daha kalın kaplamalar için kaplamanın kırılgan hale gelmesine neden olabilir.

Termoplastik toz, hem ESD hem de akışkan yatak uygulamaları ile uygulanabilir ve genellikle termoset tozdan daha kalın, daha esnek ve darbeye dayanıklı kaplamalar oluşturabilir. Yeniden eritme yeteneği malzeme maliyet avantajı sunsa da, kaplama malzemesi yumuşayabileceği veya eriyebileceği için termoplastik toz kaplamaları yüksek ve yoğun ısı uygulamaları için daha az uygun hale getirir.

Alt tabaka malzemesi hakkında

Toz boyalar öncelikle çelik, paslanmaz çelik ve alüminyum gibi metal yüzeylere uygulanır. Bununla birlikte, cam, ahşap veya orta yoğunluklu lif levha gibi metalik olmayan alt tabakalara da uygulanabilirler. Toz kaplama işlemi için uygun malzeme yelpazesi, toz kaplama malzemesini erimeden, deforme olmadan veya yakmadan eritmek ve sertleştirmek için gereken sıcaklıklara dayanabilen malzemelerle sınırlıdır.

Seçilen malzeme de yardımcı olur. Kullanılan malzemeyi belirlemek için uygulama yöntemi. Metaller elektriksel olarak topraklanabildiğinden, kaplama malzemesi genellikle metal yüzeylere elektrostatik püskürtme yöntemiyle uygulanır, ancak akışkan yatak yöntemiyle de uygulanabilir. Öte yandan, metal olmayanlar yeterince topraklanamadıklarından, akışkan yataklı toz boya yöntemi ile toz kaplamaların uygulanmasını gerektirirler.

Toz boyalar ve toz boyaların özellikleri

Toz boyalar, geleneksel sıvı kaplama yöntemleriyle kolayca elde edilemeyen çok çeşitli renk, yüzey, doku ve kalınlıklarda uygulanabilir. Esasen her renkte üretilebilen toz boya malzemeleri hem koruyucu hem de dekoratif amaçlı formüle edilebilmektedir. Toz malzeme ile elde edilen yüzey kalitesi mattan parlaka ve parlaktan parıltılıya veya metalik arasında değişir. Dekoratif amaçlar için veya yüzey kusurlarını gizlemek için çeşitli dokular da mevcuttur.

Toz kaplama işlemi, daha geniş bir kaplama kalınlığı aralığına izin verir. Sıvı uygulama prosesi ile karşılaştırıldığında, toz boya daha kolay daha kalın ve daha homojen kaplamalar oluşturabilir, özellikle akışkan yatak uygulama yöntemini kullanırken. ESD yöntemiyle ince, düzgün kaplamalar elde etmek de mümkündür; sıvı kaplama işlemiyle elde edilen kaplamalar kadar ince olmasa da.

Toz Boyanın Avantajları

Toz kaplama işlemi, aşağıdakiler dahil olmak üzere geleneksel sıvı kaplama yöntemlerine göre çeşitli avantajlar sunar: artırılmış dayanıklılık, daha özel kaplamalar olasılığı, daha az çevresel etki, daha hızlı işlem süreleri ve daha düşük malzeme maliyetleri.

Toz boyalar, çok çeşitli kaplamalarda bulunmalarına ek olarak, genellikle daha dayanıklıdır ve sıvıdan daha dayanıklıdır. Darbeye, neme karşı daha yüksek direnç gösterirler, kimyasallar ve aşınma ve çizilmelere, aşınmaya, korozyona, solmaya ve genel aşınmaya karşı daha fazla koruma sağlar. Bu özellikleri sayesinde, yoğun dağıtım ve yoğun trafik olan uygulamalar için çok uygundurlar.

Toz boya işleminin bir diğer avantajı, solvent ve karbondioksit emisyonlarının olmaması, bertaraf edilmesi gereken tehlikeli atık maddelerdir. ve genel yüzey gereksinimleri astar. Bu istisnalar, süreç boyunca çevreye salınan toksik ve kanserojen maddelerin miktarını sınırlar ve toz kaplamanın sıvı kaplamalara daha çevre dostu bir alternatif olarak tanınmasına katkıda bulunur.

Toz kaplama işlemi, prosese göre çok daha düşük uzun vadeli maliyetler.Sıvı uygulama, çünkü genellikle daha hızlı bir ciroya ve kaplama malzemesinin daha fazla kullanımına sahiptir. Toz kürleme aşaması, toz boyalı parçaların soğuduktan hemen sonra monte edilmesini, paketlenmesini ve teslim edilmesini sağladığından, parçalar stokta daha az zaman harcar ve üreticilerin ve son işlem hizmeti sağlayıcılarının daha hızlı işleme ve daha az depolama alanı sağlar. Toz kaplama işlemi ayrıca atık yerine fazla malzemenin toplanmasını ve geri dönüştürülmesini sağlar, bu da bertaraf gerektiren atık ürün miktarını azaltır, kaplama malzemesinin kullanım oranını artırır ve zamanla malzeme maliyetlerini düşürür.

Toz kaplamanın sınırlamaları

Toz kaplama işlemi sıvı kaplamaya göre birkaç önemli avantaj sunsa da, onun da sınırlamaları vardır. Toz kaplamanın sınırlamaları arasında sınırlı sayıda uygun alt tabaka malzemeleri, tek tip üretimdeki zorluklar, ince kaplamalar, renkli kaplamalar için daha uzun hazırlık süreleri, büyük parçalar için daha uzun kuruma ve sertleşme süreleri ve daha yüksek başlatma maliyetleri yer alır.

Yukarıda bahsedildiği gibi, temel malzemelerin toz kaplamaya uygun olabilmesi için kürlenme derecesinin sıcaklık gereksinimlerine dayanabilmesi gerekir. Malzeme ısıya dayansa da, özellikle ince veya çok renkli kaplamalar için düzgün bir kaplama elde etmek hala sorunlu görünebilir. İnce kaplamaların üretilmesi zordur, çünkü uygulama aşamasında alt tabakaya uygulanan toz malzeme miktarını kontrol etmek ve yine de düzgün bir kaplama sağlamak zordur. Çok renkli kaplamaların hızlı bir şekilde üretilmesi zordur çünkü herhangi bir sıçrama, spreyler arasındaki sprey alanından iyice toplanmalı ve temizlenmelidir; aksi takdirde geri dönüştürülmüş veya yeniden kullanılmış malzemelerde çapraz kontaminasyona neden olabilir.

Toz kaplama işleminin maliyetleri zaman içinde daha düşük olsa da, belirli kaplama uygulamaları için sıvı kaplamaların kullanılması daha verimli olabilir. Örneğin, toz boya kaplı parçalar genellikle daha hızlı devir sayısına sahipken, büyük, kaba veya ağır parçalar daha yüksek sıcaklıklar ve daha uzun kürleme ve kuruma süreleri gerektirme eğilimindedir; bu uzatılmış kürleme planları sadece üretim sürecini geciktirmekle kalmayacak, aynı zamanda daha yüksek enerji maliyetlerine de yol açacaktır. Yeni başlayan üreticiler ve son işlem hizmeti sağlayıcıları için, toz kaplama ekipmanına yapılan ilk yatırım, sıvı kaplama durumunda olduğundan daha yüksektir, çünkü bu işlem bir püskürtme tabancası, özel bir püskürtme kabini ve bir kürleme fırını gerektirir. Son iki cihaz, ilk çalıştırma maliyetlerini önemli ölçüde artırır ve toz boyayı düşük bütçeli operasyon için uygunsuz hale getirebilir.

Son İşlem Hizmet Sağlayıcı Seçimi

Toz kaplama işlemi çok çeşitli imalat uygulamalarında kullanılabilir. Uygulamanın özel üretim gereksinimleri - ör. prototip mi, tek seferlik üretim mi, uzun süreli üretim mi vs. - en uygun sonlandırma hizmeti sağlayıcısını belirlemeye yardımcı olun.

Kendi bünyesinde toz boya yapamayan üreticiler için prototip, kısa ve uzun üretim görevleri, toz boya sunan bir atölye veya son işlem servis sağlayıcısı tarafından gerçekleştirilebilir. Her boyutta atölyeler (tek kişilik operasyonlardan yüzlerce eğitimli çalışanı olan şirketlere kadar) ve çok çeşitli kaplama seçenekleri ile mevcuttur. Büyük hacimli yüzey işleme uygulamaları için, bitirme hizmeti sağlayıcıları da uygun bir alternatif olduğunu kanıtlayabilir. Bu tedarikçiler, parçaların tutarlı bir şekilde ve gerekli özelliklerde boyandığından emin olmak için belirli parçaları kaplamak için kendi sistemlerini tasarlayabilir ve kurabilir. İlk yatırımla ölçüldüğü üzere bu seçenek pahalı olsa da, ikinci seçenek birkaç yıl içinde çok daha düşük olabilir.

Bazı üreticiler sonlandırma işlemlerini dahili olarak tamamlamayı seçebilir. Bu durumda, toz kaplama ekipmanı satın almak için yatırım yapmak zorunda kalacaklardı. Ekipmana yapılan ilk yatırımlar yüksektir ve çalışanların makinelerin çalıştırılması ve bakımı konusunda eğitilmesi gerekir, ancak uzun vadede bu seçenek, özellikle toz boya işlemleri rutin olarak gerçekleştirilirse, daha uygun maliyetli bir alternatif olabilir.

Son işlem ekipmanı satıcıları, standart toz boya ekipmanı ve özel toz boya sistemleri için tasarım ve üretim hizmetleri sunabilir ve ayrıca sistemler için gerekli eğitim ve bakım hizmetlerini sağlayabilir. Üretici ister standart ekipman satın almak için yatırım yapmaya çalışıyor, isterse özel yapım bir sistem inşa ediyor olsun,

Kullanışlı bilgi

Bilmen gereken

Toz Boyanın Faydaları:
-Toz boyalar genellikle daha ucuzdur çünkü daha az miktarda boya gerektirirler.
-Toz boya, metal yüzeylere fırçalama veya püskürtme ile değil, elektrostatik çekim yardımıyla uygulanır, aşırı püskürtmeyi ortadan kaldırır. Bu, yüzeyinizin daha eşit bir şekilde kaplanacağı ve bitmiş üründe görünür fırça darbeleri olmayacağı anlamına gelir.
-Bu tür bir cila çok dayanıklıdır, bu nedenle geleneksel emayenin yanı sıra üretan veya akrilik gibi diğer türlerden daha uzun süre dayanır. Bu katı korumak için yapmanız gereken tek şey, gerekirse periyodik olarak tozu silmektir.
-Suya da dayanıklıdır.