Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç
Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç

TIG Kaynağı

Uygun bir fiyata bölgenizden yetenekli uzmanları işe alın.

TEKLİF AL

1.500 profesyonel

1.077 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

TIG Kaynağı

TIG Kaynağı kategorisinde bir hizmet uzmanı mı bulmanız gerekiyor? Uygun fiyatlarla kaliteli uzmanlar bulmanıza yardımcı olacağız. Sadece bir talep girin.

Ayrıca bakınız:Fiyat

1.500 profesyonel

1.077 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

Kullanışlı bilgi

Ne bilmek istiyorsun

TIG kaynağı

Gaz tungsten ark kaynağı (GTAW) olarak da bilinen tungsten soy gaz (TIG) kaynağı, kaynağın erimeyen bir tungsten elektrot tarafından üretildiği bir ark kaynağıdır. Tungsten inert gaz (TIG) kaynağı, 1940'larda magnezyum ve alüminyumun birleşimi nedeniyle başarılı oldu. Kaynak havuzunu korumak için cüruf yerine bir soy gaz kalkanı kullanarak, işlem gaz ve manuel metal ark kaynağı için çok çekici bir alternatif oldu. TIG, alüminyumun yüksek kaliteli kaynak ve inşaat uygulamaları için kabul edilmesinde önemli bir rol oynar.

İşlem özellikleri

TIG kaynağı işleminde, inert bir argon veya helyum atmosferinde sivri uçlu tungsten elektrot ile iş parçası arasında bir ark oluşur. Sivri elektrot tarafından sağlanan küçük yoğun ark, yüksek kaliteli ve hassas kaynak için idealdir. Kaynak sırasında elektrot tüketilmediği için, TIG kaynakçısının arktan gelen ısı girdisini dengelemesi gerekmez, çünkü metal ergime elektrotundan birikmektedir. İlave metal gerekiyorsa, kaynak havuzuna ayrıca eklenmelidir.

Güç kaynağı

TIG kaynağı azalan bir sabit akım, doğru akım veya alternatif akım kaynağı ile çalıştırılmalıdır. Elektrot iş parçası yüzeyine kısa devre yaptığında aşırı yüksek akım tüketimini önlemek için sabit bir akım güç kaynağı gereklidir. Bu, arkın başlangıcında kasıtlı olarak olabilir, veya kaynak sırasında kasıtsız olarak gerçekleşebilir. MIG kaynağında olduğu gibi düz karakteristikli bir güç kaynağı kullanılırsa, iş parçası yüzeyi ile herhangi bir temas, elektrot ucuna zarar verir veya elektrotu iş parçası yüzeyine bağlar. Ark ısısının yaklaşık üçte biri katotta (negatif) ve üçte ikisi anotta (pozitif) dağıtıldığından, DC elektrot aşırı ısınmayı ve erimeyi önlemek için her zaman negatif polariteye sahiptir. Bununla birlikte, DC elektrotunun pozitif polaritesine sahip bir güç kaynağının alternatif bağlantısı, katot iş parçası üzerindeyken yüzeyin oksidasyondan arındırılması avantajına sahiptir. Bu nedenle, alüminyum gibi sert yüzeyli oksit filmli malzemelerin kaynağında AC kullanılır. Sadece kısa devre kesildiğinde ana kaynak akımı akacaktır. Bununla birlikte, elektrotun yüzeye yapışması ve kaynağa tungstenin dahil olmasına neden olma riski vardır. Bu risk, çok düşük bir akım seviyesinde kısa devrenin oluşturulduğu "kaldırma arkı" tekniği kullanılarak en aza indirilebilir. Bir TIG arkını başlatmanın en yaygın yolu HF (yüksek frekans) kullanmaktır. Yüksek frekanslı radyasyon, birkaç mikrosaniye süren birkaç bin voltluk yüksek voltajlı kıvılcımlardan oluşur. Yüksek frekanslı kıvılcımlar, elektrot ile iş parçası arasındaki boşluğun bozulmasına veya iyonlaşmasına neden olur. Bir elektron veya iyon bulutu oluşur oluşmaz, enerji kaynağından akım akabilir. Not: Yüksek frekanslı radyasyon anormal derecede yüksek elektromanyetik emisyonlar (EM) ürettiğinden kaynakçılar, kullanımının parazite neden olabileceğinin farkında olmalıdır, özellikle elektronik cihazlarda. EM emisyonları hava yoluyla, örneğin radyo dalgaları veya elektrik kabloları ile iletilebildiğinden, kaynağın yakınında kontrol sistemleri ve cihazlarla etkileşimden kaçınmak için özen gösterilmelidir. HF, AC arkını stabilize etmede de önemlidir; alternatif akımla, elektrotların polaritesi saniyede yaklaşık 50 kez bir frekansta tersine çevrilir, bu da polarite her değiştiğinde arkın dışarı çıkmasına neden olur. Her bir polarite değişimiyle arkın yeniden ateşlenmesini sağlamak için, elektrot veya iş parçası aralığı boyunca her yarım döngünün başlangıcına denk gelen yüksek frekanslı kıvılcımlar üretilir.

Elektrotlar

Tek yönlü kaynak elektrotları, ark tutuşmasını iyileştirmek için genellikle %1 ila %4 toryum içeren saf tungstenden yapılır. Alternatif katkı maddeleri, mükemmel performans (ark başlangıcı ve daha düşük elektrot tüketimi) sağladığı söylenen lantan oksit ve seryum oksittir. Kaynak akımı seviyesi için doğru elektrot çapını ve uç açısını seçmek önemlidir. Kural olarak, akım ne kadar düşükse elektrot çapı ve uç açısı o kadar küçük olur. AC kaynağı sırasında elektrot çok daha yüksek bir sıcaklıkta çalışacağından, elektrot aşınmasını azaltmak için zirkonyum ilaveli tungsten kullanılır. Elektrotta üretilen büyük miktarda ısı nedeniyle, sivri ucun muhafaza edilmesinin zor olduğuna ve elektrotun ucunun "küresel" bir profil aldığına dikkat edilmelidir.

Koruyucu Gaz

Koruyucu gaz, kaynak yapılan malzemeye göre seçilir. Aşağıdaki yönergeler yardımcı olabilir:
• Argon: çelikler, paslanmaz çelikler, alüminyum ve titanyum gibi çeşitli malzemeleri kaynaklamak için kullanılabilen en yaygın kullanılan koruyucu gazdır. Argon + %2 ila %5 H2 ile argona hidrojen eklenerek gaz biraz azalır, bu da yüzey oksidasyonu olmadan daha temiz kaynaklar üretilmesine yardımcı olur. Ark daha sıcak ve daha dar olduğu için daha yüksek kaynak hızlarına izin verir. Dezavantajları arasında karbon çeliklerinde hidrojen çatlaması riski ve alüminyum alaşımlarında kaynak metalinin gözenekliliği yer alır. Helyum ve argon karışımı kullanmanın dezavantajları gazın yüksek maliyeti ve arkı tutuşturmanın zorluğudur.

Uygulamalar

TIG kaynağı tüm endüstrilerde kullanılır, ancak özellikle yüksek kaliteli kaynak için uygundur. Manuel kaynakta, nispeten küçük bir ark, ince film malzemesi veya kontrollü penetrasyon (boru kaynaklarının kökünde) için idealdir. Uygulama hızı oldukça düşük olabileceğinden (ayrı bir dolgu çubuğu kullanarak), kalın cidarlı boru kaynaklarında daha kalın malzeme ve dolgu geçişleri için MMA veya MIG kullanımı avantajlı olabilir. TIG kaynağı, otojen bir şekilde veya bir dolgu teli ile mekanize sistemlerde de sıklıkla kullanılır. Bununla birlikte, kimyasal ekipman veya kazanların imalatında kullanılan yörünge boru kaynağı için birkaç "kullanıma hazır" sistem vardır. Sistemler herhangi bir kullanım becerisi gerektirmez, ancak operatör iyi eğitimli olmalıdır. Kaynakçı ark ve kaynak havuzunun davranışı üzerinde daha az kontrole sahip olduğundan, kenarların hazırlanmasına, birleştirilmesine ve kaynak parametrelerinin kontrol edilmesine özel dikkat gösterilmelidir.