Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç
Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç

Su Kuyusu Kazma, Açma

Uygun bir fiyata bölgenizden yetenekli uzmanları işe alın.

TEKLİF AL

1.500 profesyonel

1.077 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

Su Kuyusu Kazma, Açma

Su Kuyusu Kazma, Açma kategorisinde bir hizmet uzmanı mı bulmanız gerekiyor? Uygun fiyatlarla kaliteli uzmanlar bulmanıza yardımcı olacağız. Sadece bir talep girin.

Ayrıca bakınız:Fiyat

1.500 profesyonel

1.077 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

FAYDALI BİLGİ

Ne bilmek istiyorsun

Kuyu kazma ve sondaj

Kendi su kuyunuzu kazmak hakkında bilmeniz gerekenler

"İnternetten uzak" yaşamak isteyenler için, kimyasal işlem görmeden temiz suya erişim çok önemli olabilir. En iyi yollardan biri, bir yeraltı suyu kaynağına erişmek için suyu bulmak ve kuyu kazmaktır. Çoğu bölgede, yeraltı suyu diğer kaynaklardan önemli ölçüde daha temizdir, çünkü yağmur suyu yavaşça alt kısımlara akarken yeraltında iyice filtrelenir. Ve bağımsız yaşamın hayranı olmasanız bile, bir kuyu kırsal kesimde tatlı su elde etmenin tek pratik yolu olabilir.

Ancak, kendi kuyunuzu kazmanın mümkün olup olmadığına ve sürecin ne kadar karmaşık (ve maliyetli) olacağına karar vermenize yardımcı olacak sorular ortaya çıkar.

Başlamadan önce

Şehir dışı veya kırsal bir yaşam tarzına yeni başlıyorsanız, yaşayacağınız yeri seçmeden önce, toprağın kuyu açmak için nerede uygun olduğunu öğrenmek için yerel jeolojik araştırma ofisinizle iletişime geçin. Bu, kuyuyu kendiniz kazıp kazamayacağınızı veya işi yapmak için bir profesyonele ihtiyacınız olup olmayacağını belirleyebilir.

Şantiyenizdeki koşulların bir kuyu için uygun olduğunu fark ettiğinizde şunları göz önünde bulundurun:

Yeraltı suyu kaynağının yapısını belirleyin. Yeraltı suları yer altı rezervuarları oluşturduğunda kuyular kolayca delinebilir veya çıkarılabilir, ancak bu nadiren olur. Yeraltı suyu kaynakları, gözenekli kum ve çamur katmanlarında daha yaygındır ve burada bir kuyu kazma süreci imkânsız olmasa da daha zor olabilir.

Yeraltı suyu kaynağının derinliğini öğrenin. Bu, bölgeden bölgeye büyük ölçüde değişebilir. Bazı bölgelerde yeraltı suyu yüzeyin sadece birkaç metre altında olabilir; diğer alanlarda onlarca metre derinlikte olabilir. Yeraltı suyunun derinliğine bağlı olarak, kuyunun nasıl olacağına ve açılıp açılmayacağına bağlı olabilir. Kabul edilebilir su genellikle en az 9 metre derinliğindedir, ancak daha kaliteli su daha da derin olacaktır.

Bataklık ve ıslak bir ortamda asla kuyu açmayın. Kuyunun açılıp açılmayacağına karar verin. Bunlar, yeraltı suyu kaynağının derinliğine ve toprağın yapısına bağlı olacak tamamen farklı süreçlerdir. Bir iznin gerekip gerekmediğini öğrenmek için yerel inşaat yetkilinize danışın - çoğu yerde bir izin gereklidir çünkü içme suyu kalitesi bir halk sağlığı meselesidir. Yerel tedarik şirketiniz bölgede emlak hizmetleri sağlıyorsa, onlarla kontrol edin ve mülkünüzün herhangi bir metro hattını geçmediğinden emin olun. Bunu doğrularlarsa, kuyuyu açmadan önce konumu belirleyin. Yeraltında kanalizasyon, eski tanklar veya septik tanklar olup olmadığını öğrenin. Yerel bina kodunuzun kuyu mesafesi açısından ne gerektirdiğini kontrol edin.

Bir kuyu açmak

Bir kuyu açmanın daha ucuz ama fiziksel olarak daha zorlu bir yolu, onu kazmaktır. Suya ulaşana kadar doğrudan zemini delerek bir kuyu açma işlemidir. Bazı toprak türleri delmeyi zorlaştırır veya imkânsız hale getirir. Örneğin, bölgeniz yüksek kil içeriğine sahipse, bu sizin için zor olabilir. Ayrıca taşlı toprak veya sığ zemine sahip alanlarda kuyuya açmak da mümkün olmayabilir. Bu tür yerlerde sondaj tek seçenek olacaktır ve genellikle profesyonel bir sondaj ekibi gerektirir.

Kuyuyu açmak için gerekli araç ve gereçler:
  • Yarım metre derinliğinde bir çukur kazabileceğiniz bir çukur ekskavatör;
  • Darbe ucu - sertleştirilmiş bir uca dişli olarak bağlanan galvanizli bir tüp;
  • Direk açıcı - metal çit direklerini takmak için kullanılan aracın aynısı; Yarım metrelik kesitlerde galvanizli çelik parçalar;
  • Pompa;
  • Kaplinler;
  • Kuyu kapağı;
  • Boru dişi seti;
  • Boru anahtarları;
  • Sonunda bir ağırlık iliştirilmiş en az 10 metre ip;

Bir kuyuyu açma süreci

Bir kepçe kullanarak iki metrelik bir çukur kazın. Gidonu kullanarak, kilit karşılığını yerden yaklaşık 10 inç yukarıda kalana kadar deliğe sokun. Kapağı çıkararak ve dişi dişli kaplini takarak başka bir boru parçası ekleyin. Dişleri korumak için kapağı değiştirin ve kazmaya devam edin. Her parça yerden yaklaşık 10 inç yukarıda olduğu için boruların parçalarını ekleyin. Su ile karşılaşırsanız, boruya vurduğunuzda bir çukur sesi duyacaksınız. Yeraltı suyunun ne kadar derin olduğunu bulmak için borudaki kapağı çıkarın ve ağırlık kablosunu borunun altına indirin. Dibe çarptığında, ipin ne kadarının ıslak olduğunu görmek için tekrar yukarı çekin.

Pompanın tamamının suya ulaştığından emin olana kadar kuyuyu kazmaya devam edin. Pompayı kuyuya bağlayın ve suyu ne kadar hızlı pompaladığını test edin. Etkilenen kuyular, açılan kuyular kadar su üretmez, ancak kazılan kuyunuzdan dakikada en az beş litre su almalısınız. Değilse, pompayı çıkarın, borunun ucundaki kapağı değiştirin ve delmeye devam edin. Pompayı yeniden bağlamaya devam edin ve akışı 1,5 metrelik artışlarla test edin. Dakikada en az beş galon su akış hızına ulaştığınızda, pompayı bağlı bırakıp su çekmeye başlayabilirsiniz.

Kuyu delme

Bölgenizdeki toprak koşulları (veya fiziksel gücünüz) kendi başınıza bir kuyu açmanıza izin vermiyorsa, bir profesyonel kiralayabilir (oldukça pahalıdır) veya bir takım satın alabilir ve kuyu sondajı için gerekli aletleri kiralayabilirsiniz. Zor bir süreç olabilir ve bu tür becerilere sahip değilseniz, çoğu insan gibi bu iş için uzmanları işe alın.

Toprak iyi ise, bir kuyu açma kiti kullanabilirsiniz. Satışta çeşitli kitler mevcuttur. Kuyu için tüp oluşturacak olan PVC boru dışındaki alet ve malzemelerin çoğunu içerir. Bu özel kit yaklaşık 700 dolara mal oluyor. Bu işlem, toprağı serbest bırakan dönen bir matkabı sürmek için hava tahrikli bir motor kullanır. Bu, suyla karıştırılır ve sondaj zeminde ilerledikçe içi boş borudan çamur gibi emilir. Kit ayrıca size adım adım rehberlik edecek bir video ve talimatlar da içerir.

PVC boru ile birlikte kuyu için bir pompaya ihtiyacınız olacak. 15 metreden daha derine inerseniz dalgıç bir pompaya ihtiyacınız olacaktır. Bu maliyetleri tahmini bütçenize dâhil etmeyi unutmayın.

Su kalitesi

Bir kuyu kazıyor veya açıyor olun, ilk 100 galon su çamurlu olacaktır. 100 galonu aştığınızda, su çamurdan arındırılmalıdır. Herhangi bir kimyasal, bakteri veya diğer yabancı maddelerle kirlenmediğinden emin olmak için test etmeden asla kuyu suyunu tüketim için kullanmayın.

Toprak kalitesi

Toprak doğru koşulları yaratırsa ve yeraltı suyu seviyesi uygun seviyede ise kendi kuyunuzu 9 ila 15 metre derinlikte kazmanız mümkündür. Ancak toprak çok uygun olmadığında veya yeraltı suyu çok derin olduğunda profesyonel sondaj en iyi seçim olacaktır.

Bir kuyunun temelleri

İki ana kuyu inşaatı türü kazı ve sondajdır ve kazma daha az yaygındır. Eskiden kuyular elle kazılırdı, bugün makine ile kazma daha yaygındır. Kazılan kuyular sığ olduğundan, kuru mevsimde kirlenmeye ve kurumaya daha yatkındır, bu nedenle bugün gördüğümüz kuyuların çoğu önceden açılmıştır. Sahip olduğunuz kuyunun türünü bulmanın bir yolu, zemin seviyesinde görülebilen dış kabuğa ve kapağa bakmaktır (aşağıya bakın). Daha eski açılan kuyular yer altına gömülebilir ve bu da onları yüzey suyu kirliliğine karşı daha duyarlı hale getirir. Kuyu başı gömülmüşse, lisanslı bir kuyu matkabı ile yerden 18 inç yüksekliğe kadar uzatmalı ve su geçirmez bir haşere koruması ile donatıldığından emin olmalısınız. Şu anda kuyu başını gömmek yasa dışı.

Açılmış kuyular

Açılmış evsel kuyular genellikle 4-8 inç çapındadır (en yaygın olarak yeni kuyularda 6 inç). Açılan kuyu, zemine açılan bir delikten oluşur, üst kısım bir örtü ile kaplıdır. Muhafaza, sondaj deliğinin duvarlarının çökmesini (tahrik ayağı veya sızdırmazlık maddesi kullanarak) ve yüzey veya yüzey altı kirleticilerin su kaynağına girmesini önler. Çökeltinin pompaya girmesini önlemek için kuyunun dibine bir kuyu ızgarası yerleştirilir. Ceket ayrıca pompalama mekanizması ve suyu pompadan yüzeye aktaran borular için bir yuva sağlar. Açılmış kuyular, darbeli veya döner matkaplarla oluşturulur. Döner sondaj makinesi ile kazılan bir kuyu olması durumunda, kuyu deliğinden atıkları çıkarmak için sirkülasyonlu sondaj sıvısı veya basınçlı hava kullanılır.

Nispeten karmaşık ve pahalı bir sondaj kulesi gerektiren modern kuyuların çoğu açılmıştır. Kitler genellikle büyük kamyonlara monte edilir. Taşları, kayayı kıran darbeli matkapları veya zemin yumuşaksa büyük matkapları çıkarmak için döner matkaplar kullanırlar. 300 metreden daha derin bir derinliğe kadar delinebilirler, ancak iç kuyular genellikle 30 ila 60 metre derinlik ve 6 inç çaptadır. Genellikle alt kısımda suyu yüzeye iten bir pompa bulunur.

Kazılan kuyular

Kazılan kuyuların mantoları genellikle 60-120 cm (24-48 inç) çapındadır. Bunlar, bir kürek veya ekskavatör tarafından kazılan zemindeki deliklerdir. Geçmişte, yeraltı suyu seviyesinin altında kazılmış kuyular açılmıştı. Kuyu daha sonra çökmesini önlemek için taşlar, tuğlalar, fayanslar veya başka malzemelerle kaplanırdı. Ahşap, taş veya beton bir çatı ile kaplıydı.

Günümüzde kasa malzemesi için özel gereksinimler vardır. Kazılmış bir kuyunun inşaat gereksinimleri hakkında daha fazla bilgi su kuyuları ile ilgili yönetmeliklerde bulunabilir. Yeraltı suyu seviyesinin altına kazmak çok zor olduğundan, kazılan kuyular çok derin değildir. Genellikle sadece 3 ila 9 metredir ve 1 metre çapındadır. Kazılan kuyular bu nedenle sığdır ve en yüksek kirlenme riskine sahiptir. Kuraklık dönemlerinde, yeraltı suyu seviyesi kuyu derinliğinden daha düşükse genellikle kururlar.

Kum veya çakıl çukurları, boyutları 2,5 ila 5 cm (1 ila 2 inç) arasında değişen küçük çaplı bir kasadan oluşur. Kum noktalı kuyular, kum ve çakıl akiferlerinden yapılır ve yüksek basınçlı su kullanılarak zemine yerleştirilir. Kum noktalı kuyular genellikle sadece akiferin sığ bir yeraltı suyu seviyesine sahip olduğu ve toprağın kumlu olduğu yerlerde inşa edilir. Normalde 7,5 metreden daha derin değildirler. Aşağıdaki şema tipik bir kum noktası kuyusunun yapısını göstermektedir. İnşaat tipi (sahada kazılan veya püskürtülen) ve akifer tipi (sınırsız, sığ, kumlu veya çakıl) nedeniyle, kum noktası olan kuyular kirlenmeye karşı oldukça hassas kabul edilir. Dünya yüzeyindeki kirleticiler genellikle yeraltı suyu seviyesine ve bir kuyuya girişe çok yakındır.

Günlük konuşmalarda insanlar genellikle artezyen terimini yanlış kullanırlar. Yeraltı suyu seviyesiyle kesişen ve derinliklerine ulaşan kayaya açılan derin kuyulara genellikle artezyen kuyuları denir ve bu terimin doğru kullanımı değildir. Büyük derinliğin kendisi mutlaka bir artezyen yapmaz. Artezyen kuyusu, geçirimsiz tabakalardan daha yüksek bir irtifadan su alan tabakalara açılır, böylece suyu yukarı doğru akmaya zorlayan basınç oluşur. Su seviyesi yer seviyesinin üzerine çıkarsa, kuyuya akan artezyen kuyusu denir. Artezyen basıncı hafif olabilir, bu da kuyu başının üzerinde hafif bir su damlamasıyla sonuçlanabilir veya çok güçlü olabilir ve suyun yukarı doğru püskürmesine neden olabilir. Akan artezyen kuyuları, su kaynakları israfı olabilir, çünkü taşan suyun çoğu drene olur ve eski yerine geri dönmez. Su koruma amaçlı Su Kuyuları Yönetmeliği, akışın Çevre Bakanlığı tarafından onaylanmış bir tesisat tarafından kontrol edilmesini gerektirir. Akan bir artezyen kuyusunu nasıl kontrol edeceğiniz konusunda daha fazla bilgi için yerel çevre ofisinizle iletişime geçin.