Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç
Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç

Sondaj

Uygun bir fiyata bölgenizden yetenekli uzmanları işe alın.

TEKLİF AL

1.500 profesyonel

1.077 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

Sondaj

Sondaj kategorisinde bir hizmet uzmanı mı bulmanız gerekiyor? Uygun fiyatlarla kaliteli uzmanlar bulmanıza yardımcı olacağız. Sadece bir talep girin.

Ayrıca bakınız:Fiyat

1.500 profesyonel

1.077 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

Kullanışlı bilgi

Ne bilmek istiyorsun

Sondaj kazmadan önce bilmeniz gereken 9 temel şey

Özel bir su kaynağı güzel bir avantaj olabilir. Şehre su tüketimi için para ödemek zorunda değilsiniz ve belirli koşullar altında kuyunuz vergi indirimi olabilir.

Pek çok insan da kuyudan çıkan suyun daha sağlıklı olduğuna inanarak bir kuyu seçer. belediye tarafından kontrol edilen su. Sudaki kimyasalların daha az olması hem sağlığınız hem de çevre için iyidir.

Bir kuyu inşa etmeden önce, ne bekleyeceğinizi bilmek için konuyu incelemeniz gerekir. Burada bir kuyu kazmadan önce öğrenmeniz gereken temel şeyleri okuyabilirsiniz.

1. Kuyular her zaman yeterli su üretmez

Birkaç metre kazma ve fışkıran bir kuyu bulma fikri kuşkusuz herkesi memnun edecektir. Ancak bu çoğu zaman gerçeği karşılamaz.
Kuyu suyunuzun kullanım amacını göz önünde bulundurun. Birkaç kuyu, günlük kişisel kullanım için yeterli su üretebilir, ancak bir bahçeyi sulamak veya bir havuzu doldurmak için yeterli olmayabilir.

Kuyunuzdan ne kadar su alabileceğinizi öğrenmek için komşularınızla ve bir tedarikçiyle konuşun. Kuyu tüm su ihtiyaçlarınızı karşılayamasa bile, su kaynağınızın bir kısmını belediye kaynağından karşılayabilirseniz, yine de kazmaya değer olabilir.

2. Suyu test etmek şart

Kendiniz denemeden suyunuzun kalitesini bilemezsiniz. Test için bir numune elde etmek için önce yüzeyin altındaki suya ulaşmak gerekir.

Su testi çoğu durumda basit ve ucuzdur. Birçok site ücretsiz test kitleri ve laboratuvar sonuçları sunar.

Kuyuya yüksek bir başlangıç ​​yatırımı yapmadan numune almak zor olabilir. Kuyuyu kazmayı bitirdikten sonra suyun kalitesiz olduğunu öğrenmek size pahalıya mal olabilir. Bu durumda yine bir komşunun yardımı faydalı olabilir. Kuyuları kazmak istediğiniz yere yakınsa, onlara suyun kalitesini sorun. Suları, kuyu suyunuzun kalitesiyle tam olarak eşleşmeyebilir, ancak başlamak için harika bir yerdir.

3. Toprakta suyunuza ne girebilir

Komşunuzun içme suyu ile kendi kuyunuzun kalitesi neden farklı olsun? Kuyu etrafındaki toprağın nasıl işlendiğine bağlı olarak, suları farklı kirleticilere sahip olabilir. Yağmur suyu, gübreler, böcek ilaçları ve doğal kirleticiler yeraltı suyu kaynağınıza giden yolu bulabilir. Mümkün olan en temiz suyu elde etmek için yüzeyi kontrol edebileceğiniz pestisitler ve gübreler gibi kirletici maddelerden uzak tutun.

4. Kuyuyu ve içindeki suyu korumak gerekir

Kuyu tamamlandıktan sonra ileride olası kontaminasyonlardan daha fazla korunması gerekir. Yağmur, hayvanlar ve döküntüler yerdeki açık bir deliğe daha kolay girer. Kuyunuzun kapatılabileceğinden emin olun. Toprağa ve kuyunun etrafındaki alana dikkat edin. Yeni kuyunuzun yüzeyindeki pestisitler ve gübreler yerden sızabilir ve su kaynağınıza girebilir.

5. Kuyular için yerel düzenlemeler

Kazmadan önce bir anket yapın. Belediyenizde kuyularla ilgili düzenlemeler var mı? Kuyunuzun yerel güvenlik düzenlemelerini ve aşağıdakiler gibi diğer düzenlemeleri karşıladığından emin olun:

-Mümkün olan en sağlıklı suya ulaşmak için ne kadar derin kazmak gerekir?
-Ne kadar geniş olabilir?
-Diğer yapılardan ne kadar uzakta olmalı?
-Suyu güvenli tutmak için kanalizasyon borusundan ne kadar uzakta olmalı?
-Güvenlik yönetmeliklerine uymak için ne tür yapısal elemanlara ihtiyacı var? ?
-İzne ihtiyacınız var mı?

İlk öncelik, Kazmaya başlamadan önce kuralları öğrenin. Yerel müfettişlerin vereceği para cezalarından kaçınmak için kuyunuzun güvende olduğundan emin olmak için bunları takip edin.

6. Bir pompaya ihtiyacınız olacak

Su kuyusu, kazının kendisinden daha fazlasıdır. Bir kova ve kasnak kullanarak su elde etmeyi planlamıyorsanız, suya erişmek için bir pompa sistemine ihtiyacınız olacaktır. İster sahada basit bir el pompası, ister evinize entegre bir boru ve pompa sistemi olsun, kuyu planlarınıza dahil etmeyi unutmayın.

7. Çukur kazmak ilk bakışta göründüğü kadar kolay değildir

Ne yazık ki kuyu inşa etmek, onay alıp kazma kovasını kaldırmak kadar kolay değildir. Kuyular bir plan gerektirir. Suyu bulmak için kuyunuzun doğru yerde olduğundan emin olmalısınız. Ayrıca çökmelerini önlemek için yapısal bütünlük gerektirirler. İyi kazılmış bir projeyi çözmek için profesyonel mühendislerle birlikte çalışın. Uzmanlıkları sayesinde ihtiyaçlarınıza uygun bir kuyuya sahip olacaksınız, siz ve aileniz için güvende olacaksınız.
Lisanslı bir mühendis seçin. Kaliteli iş yapmak için gerekli eğitim ve deneyime sahiptirler. Kalifiye olmayan bir teknisyen sizin için maliyetli bir hata olabilir.

8. Kuyular pahalı olabilir

Bir kuyu kazmakla ilgili tüm unsurları düşündüğünüzde, bu küçük bir proje değil. Kuyu kurulum fiyatları değişebilir. Tüm proje için bütçeyi ve aşağıdakiler dahil harcama planını önceden belirlemek gerekir:
- bir mühendisin işi
- izin ve denetim ücretleri
- kuyu kazma ve emniyete alma
- borular ve pompalar
- kuyu tamamlandıktan sonra çevre düzenlemesi

Mali plan doğru yapılırsa, kuyunuzu inşa etmenin maliyeti uzun vadede size para kazandırabilir.

9. Kuyunuz sonsuza kadar sürmeyebilir

Kuyular kuruyabilir. Su kaynağınızın süresi doğa tarafından kontrol edilir. Ancak, kuyunuzun ömrünü uzatmasına yardımcı olabilirsiniz. Kuyular bakım gerektirir. Pompanın yapısına ve sistemine dikkat edin ve gerektiğinde onarım yapın.

Evsel ve ticari kuyu kurulumları arasındaki 3 önemli fark

Evsel ve ticari olarak kullanılan kuyuların kurulumları, sürekli bir su kaynağı sağlamak için etkili bir çözüm sunar. Ancak bu iki hizmeti birbirinden ayıran birçok faktör vardır. Mülk sahibi, ihtiyaçlarına en uygun olanın hangisi olduğuna karar vermeden önce, seçeneklerini ayırt edebilmeli ve değerlendirebilmelidir. Neyse ki, bilinçli bir karar vermek için gereken tüm bilgileri sağlayacak uzmanlar her zaman mevcuttur.
Ev ve ticari kuyu kurulumları arasındaki bazı önemli farklar:

Ev ve ticari kuyu kurulumları arasında 3 farklı yol vardır

1. Kurulumun amacı

Kuyu yöntemleri yeraltı suyuna erişime izin verse de, genellikle her uygulama için farklı amaçlar vardır. Ev kuyuları, ev içi kullanım için sürekli bir su kaynağı sağlar ve ev sahiplerinin banyo yapma, yemek pişirme, yıkama, bulaşık makinesi ve bahçe sulamanın yanı sıra temiz içme suyuna sahip olmalarını sağlar. Öte yandan, ticari kuyular genellikle sulama ve su arıtma gibi amaçlarla daha fazla su ihtiyacını karşılamak için kullanılır.

2. Sondaj işlemi

Yerli ve ticari kuyular arasındaki bir diğer büyük fark da gerçek sondaj işlemidir. Ticari kuyu pompaları, daha yüksek su akışını destekleyecek şekilde tasarlanmalıdır.

3. Kuyu Düzenlemeleri

Evsel ve ticari kuyuların kurulumuna ilişkin özel düzenlemeler de farklıdır. Örneğin, eyalet ve genel yönergeler vardır. Bu, sağlık tehlikelerinden kaçınmak için evin yakınında bir kuyu açmanın ne kadar yakın olabileceğini düzenler. Her kuyu tipi için belirlenen standartlar, spesifik alana bağlı olacaktır.

Jeotermal kuyular ne kadar derin?

Jeotermal kuyular genellikle 45 ila 120 m derinliğindedir. Bazı sondaj şirketlerinde, şaftları 180 m'den daha derin delebilecek ekipmanlar bulunur, ancak bu yaygın değildir. Aslında, 120 m'den daha derin kuyular genellikle sadece büyük ticari projeler için kullanılır ve bina inşa edilmeden önce ayrıntılı olarak değerlendirilir. Kuyu ne kadar derinse, yapısını o kadar fazla etkileyen diğer faktörler (yeraltı koşulları, toprak türü vb. gibi). Jeotermal sondaj kuleleri, geleneksel içme suyu sondaj kuleleri ile elde edilebilen, genellikle 45 m'den daha az bir derinliğe kadar sondaj yapmaz.

Genel kurallara göre, 60 m derinliğindeki bir kuyunun evinizde 45 m2 havalandırma sağlayabileceğini varsayalım. Eviniz 140 m2 ise, her biri 90 m derinliğinde 2 ayrı kuyuya ihtiyacınız olacağını varsaymakta fayda var. Ancak bu sadece bir örnek. Binadaki ısıtma ve soğutma pompasının yükünü doğru hesaplamak ve ayrıca yerinde termal iletkenlik testi yapmak veya çevredeki kuyulardan gelen raporları görüntülemek gerekecektir.

Fiyatı nedir?

Jeotermal enerjinin en büyük eksilerinden biri, uzun vadede tasarruf edecek olsanız bile fiyatıdır. Bu, söz konusu alandan bağımsız olarak en son teknolojilerin çoğu için geçerlidir. Daha sığ kuyular biraz daha ucuz, daha derin biraz daha pahalı olacak. Yüksek maliyetler öncelikle delme makinesinin kendisi, nakliyesi ve işletimi içindir. Bu ücret, kuyu başına maliyetin bu kadar yüksek olmasının nedenidir. Jeotermal sondaj giderek daha popüler hale geliyor, ancak bölgenizde çok fazla rakip şirkete sahip olmanız pek olası değil. Bu nedenle, projenizin yerine sondaj taşıma mesafesi daha fazla ise maliyetler daha yüksek olacaktır.
Daha büyük bir proje ise (10'dan fazla kuyu), her bir kuyu için maliyetleriniz düşecektir. Bu gibi durumlarda, tatbikatın sahaya bir sefer yapması ve teçhizatı bir gecede sahaya park etmesi muhtemeldir.

Tipik bir ev için, kuyu başına fiyat, evinizin dışındaki her şeyi, yani bir kuyuyu delmeyi, jeotermal boru döşemeyi, kuyuyu geri doldurmayı ve suyla doldurmayı içerir. Önemli maliyetler bu miktara jeotermal ısı pompası ve bağlı boru tesisatı dahil değildir.

Jeotermal sondaj büyüleyici bir süreçtir. Yere 180 m sondaj yapabilen bir cihazın sıradan bir ikinci sınıf yolda yanınızda hareket edebilmesi fikri oldukça heyecan verici. Bu pahalı bir işlemdir, ancak kuyu alanının doğru boyutlandırılmasıyla (derinlik ve sondaj sayısı), uzun vadeli enerji tasarrufu sağlamak için doğru jeotermal sistemi seçmenin gerekli bir parçasıdır.

Jeotermal enerji nasıl çalışır?

Jeotermal sistem, tüm yıl boyunca konaklamanızı keyifli hale getirmek için yerde depolanan güneş enerjisini kullanır. Kışın bile, dünyanın karla kaplı olduğu zamanlarda bile, Dünya'nın sıcaklığı tüm yıl boyunca yüzeyin sadece 180 cm altında 10 ila 15 °C arasında sabittir. Anlamı,
Jeotermal sistem, evinize yerleştirilmiş ve zeminde gömülü bir dizi boruya bağlanan bir jeotermal üniteden oluşur. Etanol çözeltisi borularda dolaşır ve bunlar yüksek verimli ısı iletkenleri haline gelir. Boru hattındaki etanol, yerden ısıyı emer ve evdeki jeotermal üniteye geri pompalanır. Ünite, etanol çözeltisinden ısı çeker ve ardından ısıyı evin her tarafına dağıtır.
Yaz aylarında, tüm süreç tersine çevrilir. Evdeki havadan ısı alınır ve sıcak günlerde havadan daha soğuk olan toprağa aktarılır.

Neden jeotermal sisteme yatırım yapmalıyım?

Jeotermal sistemlerin tasarrufu, gaz, petrol veya elektrik gibi geleneksel enerji kaynaklarına kıyasla uzun vadede yüksektir. Değiştirilen sisteme bağlı olarak, yıllık ısıtma faturaları %50 ila %80 oranında azaltılacaktır. Jeotermal enerji, artan maliyetlere veya öngörülemeyen fiyat dalgalanmalarına tabi değildir ve uzun mesafelere taşınmamaktadır. Her zaman elinizin altında, ayaklarınızın altında.

Jeotermal sistemin tasarruftan sonraki diğer faydaları nelerdir?

- Konfor
Ev sahiplerinin anketlerinde, jeotermal sistemlerden genellikle geleneksel gaz, petrol veya elektrik sistemlerinden daha uygun olarak bahsedilmektedir. Jeotermal sistemler, geleneksel sistemlerin eğilimli olduğu nem değişimlerinden etkilenmez, ve fosil yakıtların yanmasından kaynaklanan ara sıra oluşan kokularda da sorun yok.
- Bedava sıcak su, muhtemelen daha ucuz
Jeotermal sistem suyunuzu 2-3 kez ısıtır ve geleneksel ısıtmadan daha verimlidir.
- Daha az gürültü
Jeotermal sistem ayrıca klima sağladığından, gürültülü geleneksel dış üniteye gerek yoktur.
- Düşük bakım
Sistemi iyi durumda tutmak için elektrostatik çökelticiyi ayda bir temizlemek gerekir. Jeotermal sistemler alev veya baca içermez ve yangın veya karbon monoksit zehirlenmesi riskini artırmaz. Ayrıca ölümcül doğal gaz patlamaları konusunda endişelenmenize gerek yok.
- Hizmet ömrü
Jeotermal ünitelerin ortalama hizmet ömrü 20 - 25 yıldır.

Jeotermal enerji çevre için faydalı mı?

Fosil yakıt sisteminin yerini alan jeotermal sistem kurulumu, emisyonlarınızı anında %50 oranında azaltacaktır, bu da çeyrek hektarlık bir alana ağaç dikmeye eşdeğerdir.

Jeotermal enerjinin geleceği nedir?

Jeotermal enerjinin çok umut verici bir geleceği var. Jeotermal enerjinin maliyet etkinliği, jeotermal teknolojinin modernizasyonu ve artan fosil yakıt fiyatları ile gelişmeye devam edecek. Jeotermal ünitelerin ortalama ömrü 20-25 yıldır.