Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç
Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç

Seralar

Uygun bir fiyata bölgenizden yetenekli uzmanları işe alın.

TEKLİF AL

1.500 profesyonel

1.076 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

Seralar

Seralar kategorisinde bir hizmet uzmanı mı bulmanız gerekiyor? Uygun fiyatlarla kaliteli uzmanlar bulmanıza yardımcı olacağız. Sadece bir talep girin.

Ayrıca bakınız:Fiyat

1.500 profesyonel

1.076 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

Kullanışlı bilgi

Ne bilmek istiyorsun

Kendi seranızı inşa edin

Büyüme mevsiminizi uzatmayı ve yıl boyunca kendi seranızı kurmayı mı hayal ediyorsunuz? Daha kolay, daha hesaplı ve size ve ailenize düşündüğünüzden daha fazla yiyecek sağlayacaktı. Başlamadan önce, kendi seranızı kurarken göz önünde bulundurmanız gereken birçok faktör var.
Sera kitlerinden birini mi satın almak istiyorsunuz yoksa kendi seranızı mı inşa etmeyi tercih edersiniz? İşte her iki seçeneğin de bazı artıları ve eksileri vardır.

Sera Maliyetleri

Birçok kişi, bir kit satın almaktan daha düşük bir maliyetle kendi serasını kurabileceklerini düşünecektir. O kadar gerekli değil. Herhangi bir değişiklik yapmadan standart boyutta bir kit satın alırsanız, gerekli tüm malzemeleri bir araya getirmenin maliyetinden daha düşük bir fiyata bulacağınızı unutmayın.
Seti uyarlarken, maliyetler muhtemelen kendi seranızı inşa etmekten daha yüksek olacaktır. Kendi seranızı daha düşük maliyetle oluşturabilmenizin bir diğer nedeni de geri dönüştürülmüş malzemeleri kullanabilmenizdir. Bu, maliyete büyük ölçüde yardımcı olacaktır. İpucu: Geri dönüştürülmüş pencereler kullanıyorsanız, güvenlik nedenleriyle temperli olduklarından ve çoğu alandaki düzenlemelere uygun olduklarından emin olun. Temperli cam kırışacak ve kırıldığında kesilmeyecektir. Temperli camı belirlemek için cam bölmenin köşelerine bakın.

Tasarım esnekliği

Herhangi bir değişiklik veya uyarlama sunmayan birçok sera kiti vardır. Bunlar genellikle seralardır, hangi kutuda gönderilmeye hazır bulacaksınız. Sizin için yapılan seralar genellikle 4 hafta veya daha uzun ömürlüdür. Bu dosyalar sizin için oluşturulduğu için bazı değişiklikler yapabilirsiniz. Çatının eğimi de değiştirilebilir. Standart ölçüler özel ölçülerle değiştirilebilir ve kapının bulunduğu yeri vs. değiştirebilirsiniz. Ancak bu değişikliklerden bazıları mevcut olsa da ihtiyaçlarınızı karşılamayabilir.

Örneğin, çoğu polikarbonat sera 2,5 ila 12 arası daha düşük çatı eğimine düşebilir. Ancak polikarbonat levhalar için yalnızca 1/ 12'lik bir çatıya ihtiyaç vardır. Bu, çatının tepeden uzaklaştığı her bir ayakta en az bir inç düşmesi gerektiği anlamına gelir. Bu, yalın ve sabit bir modelde bağımsız bir seradan daha önemli olabilir. Birkaç yıl önce, esasen üçgen şeklinde bir alana sahip bir müşterimiz vardı. Polikarbonat levhalar ve tam olarak yerine oturması için ahşap bir çerçeve kullanarak kendi serasını inşa etti. Bu bir sera için çok pahalı bir seçenek olacaktır.

Mühendislik ve Yapı izni

Yerel düzenlemelere bağlı olarak, bir inşaat izni almanız gerekebilir. Bunu bulmak zor ve kendi seranızı inşa etmek pahalı. Bazen bir polikarbonat sera ile olsa da, izin amaçlı olarak rüzgar ve kar yükü çizelgelerini kullanabilirsiniz. Bu tamamen sizin yerel düzenlemelerinize ve yetkili makamın iznine bağlı olacaktır. Bu yoldan gideceksek, projeye başlamadan önce mutlaka yerel ofisle görüşmeliyiz. Sera üreticileri, sizin için bir sera inşa edenler genellikle size bu amaç için mühendislik sağlayabilir (bölgenizdeki lisanslı bir mühendislik firmasında). Kutulu ve sevkiyata hazır seralarda yapı izni almak daha zordur. Aslında neredeyse imkansız.

Malzemeler

Kullanmak istediğiniz malzemelere erişiminiz olabilir, ancak o zaman erişemezsiniz ne olacak. En iyi çerçeve seçenekleri alüminyum, çelik ve ahşaptır. Her birimiz kereste deposuna gidip çerçeve için ahşabı bulabiliriz. Ancak alüminyum veya çelik kullanmak istiyorsanız, onu bulabilecek misiniz? Yerel bir kapalı veranda veya alüminyum ekstrüzyon satan bir güneş kremi şirketi bulabilirsiniz. Çelik bir çerçeve için bir zincir bağlantı borusu kullanabilirsiniz. Tabii ki, tüm bunlar bulunduğunuz yere göre değişecektir.

Hemen hemen tüm kapak malzemeleri çevrimiçi olarak mevcuttur ve teslim edilmesi kolaydır. Temperli cam haricinde sera polifilmi ve polikarbonat da bulacaksınız. Bunu tedarik edebilecek yerel bir cam şirketi bulabilirsiniz. Çoğu cam firması, camı yerinde sertleştirecek donanıma sahip olmadıkları için bunu sipariş etmek zorundadır. Daha önce de belirtildiği gibi, güvenlik ve düzenlemeler açısından temperli cam kullanmalısınız.

Garanti

Üretilen tüm seraların belirli bir garantisi vardır, bazıları daha iyidir. Polikarbonat gibi bazı malzemeleri kendin yaparsan kendi garantisi olur ama kendi yaptığın serayı garanti altına alamazsın. Bu senin için önemli olabilir, ancak buna gerek yoktur.

Zaman

Zaman, malzeme elde etmek için geçen süre anlamına gelebilir veya bir sera inşa etmek için geçen süre olabilir. Kendi seranızı inşa ediyorsanız, muhtemelen daha uzun sürecektir. Bunun en büyük nedeni, tüm malzemeleri istediğiniz boyutta kesmeniz gerekecek olmasıdır. Sera kitlerinde her şey size uyacak şekilde önceden boyutlandırılmıştır.

Ancak malzemelerinizi almak için geçen süreden bahsediyorsanız, bu farklı bir konudur. Zaten bir kutuda paketlenmiş ve gönderilmeye hazır bir sera satın alıyorsanız, oldukça hızlı bir şekilde almalısınız. Sizin için yapılmış bir sera satın alırsanız, onu elde etmek genellikle 4 hafta veya daha uzun sürer.
Polifilm veya polikarbonat gibi cam malzemeleri satın alırken, sipariş anındaki mevcut depo yüküne bağlı olarak 1 ila 3 hafta arasında sahaya ulaşana kadar bekleyebilirsiniz.

Bağımsız veya bağlantılı

Bağımsız bir sera, birkaç sınırlama ile yepyeni bir alan yaratmak için harika bir fırsat olabilir.

Bununla birlikte, yüksek oranda yalıtılmış bir kuzey duvarının inşasıyla ilişkili maliyetler önemli olabilir ve bu nedenle küçük, bağımsız bir sera inşa etmek pek mantıklı değildir; yeterli büyüklükte olmadıkça yeniden inşa edilme ve verimsiz olma eğilimindedirler. Minimum boyut olarak 12x30 fit öneririz. Ekli bir yapı olmadan, yedek ısıya da ihtiyaç duymanız daha olasıdır.

Birbirine bağlı seralar, evinizde bir vaha, kışın ek yaşam alanı, ortak ısıtma ve mevcut yapı sayesinde düşük inşaat maliyetleri sunuyor. kuzey duvarı. Her boyutta olabilirler ve ayrı bir yapı gerektirecek ek yol ve altyapı gerektirmezler. Aynı zamanda, bağlı sera, dışarı bakmayı neredeyse imkansız hale getirecek ve perde kapısı olmadan evinize böcekleri sokabilecektir. Sürgülü cam kapılar ve uygun havalandırma olmadan, bazı istenmeyen nem riski taşırlar. Tasarımınız aynı zamanda bir sera ile donatmak istediğiniz evin önceki koşullarıyla da sınırlı olacaktır.

Oryantasyon

Seranın optimal oryantasyonu genellikle doğrudan güney veya güneydoğu dur, çünkü soğuk iklimlerde sabahın erken saatlerinde güneşi yakalamak önemlidir. Özellikle güneye bakan bir cam varsa, doğuya yönlendirme de işe yarayabilir. Çoğu durumda, olası aşırı ısınma nedeniyle batı yöneliminden veya maruziyetten kaçınmamalısınız.

Bu öneriler katı kurallar olarak değil, yönergeler olarak anlaşılmalıdır; durumunuzu dikkatlice incelemeniz önemlidir. Kışın büyük bir bölümünde havanın bulutlu olduğu bölgelerde, bulutlar güneş ışığını gökyüzüne dağıttığı için yönelim daha az önemlidir. Ayrıca, daha yüksek enlemlerde, yaz güneşi çok daha kuzeye doğru hareket eder.

Boylam ve enlem oranı

Eninden daha kısa olan bir seranın bu kadar uzun bir uzunluğu yoktur. Gün boyunca güneşin uzun doğu-batı ekseni ile mekanı ısıtmak için çok daha fazla zamanı olur. Bağımsız bir sera inşa ediyorsanız bu özellikle önemli bir husustur.

İyi bir kural 3: 1 boyut oranıdır.

Sera temellerini yeniden inşa etmek için sadece camları ve ara sıra kar yükünü korudukları için kolaydır ancak bölgenizdeki teknik düzenlemelere ve izne erişiminize bağlı olarak seçenekleriniz sınırlı olabilir. Sorumluluk, okul veya iş ortamında da bir faktör olabilir.

Bölgenin iklimine bağlı olarak yoğun bir kar yükünün çakışacağı 6/12 eğimi planlamak idealdir. Sera dışarıdaki havadan daha sıcak olduğu için, polikarbonat cam ile kar arasında genellikle eriyen bir kar tabakası oluşur, bu da çatının kayda değer ağırlıktaki karı dökmesine yardımcı olur. Kar, çift şişirilmiş poliye daha fazla yapışma eğilimindedir.

Çatının eğimi, çatının en alt noktası ile zemin arasındaki boşluk olan serbest tarafla ilgilidir. Yoğun kar yağışı olan bölgelerde, karın seranın çatısında birikmemesi veya havayı engellememesi için en az 3 veya 4 fit olması iyi bir fikirdir.

Çerçeveleme ve camlama malzemeleri

En yaygın iki çerçeveleme malzemesi ahşap ve metaldir. Ahşap, daha küçük seralar için mükemmeldir ve avantajı, özel aletlerle veya aletsiz işlenmesi daha kolay olan daha ucuz ve iyi bilinen bir malzeme olmasıdır. Ahşabın daha fazla bakıma ihtiyacı var, kereste tipine bağlı olarak, uygun kaplama ve bakım ile kuru bir iklimde elli yıla kolayca dayanabilir.

Günümüzde hemen hemen tüm ticari seralar, genellikle aşağıdakiler için tasarlanmış galvanizli çelikten yapılmıştır. Seralar çoğunlukla çelikten yapılır ve birlikte verilen bağlantı elemanları ve talimatlarla kurulumu oldukça kolaylaştırabilir. Galvanizli çelik, ahşaptan çok daha uzun bir hizmet ömrüne sahiptir ve boyama, sızdırmazlık veya fazla bakım gerektirmez.

Cam doğu veya güney duvarları için uygun olabilir, ancak önemli ağırlığı nedeniyle sadece dikey camlama için kullanılmalıdır. Genleşme ve büzülme nedeniyle montaj sorunları ortaya çıkabilir ve cam kırılırsa polikarbonat veya plastikten çok daha büyük bir sorundur. Genellikle polikarbonattan daha pahalıdır ve daha az yalıtkandır ve ayrıca bazı durumlarda bitkileri yakabilecek olan doğrudan güneş ışığını yoğunlaştırma eğiliminde olacaktır.

Sera yalıtımı

Yalıtım, kuzey ve batı duvarlarında gerekli ise, cam olmayan tüm duvarları yalıtmayı unutmayın. Köpük yalıtımı veya yapısal olarak yalıtılmış paneller iyi çalışır, ancak kapatılmalı ve kuru tutulmalıdır - seradaki neme iyi uyum sağlamazlar. Kendi tercih ettiğiniz yöntemi uygulamak için bolca yer var. Saman balyaları popüler bir doğal yapım yöntemidir, ancak yüksek nemli bir ortamda olası küf oluşumu nedeniyle muhtemelen bir serada kullanım için iyi bir fikir değildir.

Yataklar ve yollar

İnsanlar genellikle arabaları sığdırmak için büyük yollar kurmak ister, ancak seranızı nasıl kullanacağınızı dikkatlice düşünün.

Yatağın ilk inşaatı ve hazırlanmasından sonra, çok fazla ithalat ve büyük miktarda malzeme boşaltması gerekiyor. Büyüyen alanı en üst düzeye çıkarmak için daha küçük yollar inşa etme eğilimindeyiz ve on beş galonluk fidanlık ile malç ve malzemeleri taşımak için kapının yakınında geniş bir dinlenme alanı tutuyoruz.

Mikro iklim

Her sera içeride yeni bir makro iklim, ancak içinde çeşitli bir mikro iklim olabilir. Su tankları, daha fazla bitki biyokütlesi veya yeni altyapı yoluyla ısı kütlesi ekleyerek zamanla değişebilir.

Sera iklimi çoğunlukla homojen olacak olsa da, gelişen bitki toplulukları oluşturmaya yardımcı olacak mevcut mikro iklimi belirlemek önemlidir.

Örneğin, soğuk hava batar, bu nedenle seranızın iki seviyesi veya eğimi varsa, en alttaki yol lavabo soğuk olacak ve bölmenin dış kenarları kışın daha serin olacaktır. Sirkülasyon fanları kurarak bu sorunu hafifletmeye yardımcı olabilirsiniz. Güneybatı köşesi, genellikle güneşe en çok maruz kaldığı için seranın en güneşli ve en sıcak çeyreği olacaktır. Kuzeydoğu daha serin olacak ve çoğalma masası veya yıkama istasyonu için iyi bir yer. Bitki büyümesinin zaman içinde nasıl gölgeli bölgeler oluşturacağını anlayın ve genellikle seranın en yüksek noktası olan kuzeybatıda en uzun ömürlü bitkilerinizi planlayın.

Son olarak

Her iki varyantın da artıları ve eksileri vardır. Tek yapmanız gereken öncelikleri belirlemek ve sizin ve projeniz için hangi konunun en önemli olduğunu bulmak. Belki yazın sonunda veya sonbaharın başındasınız ve bir serayı hızlı bir şekilde donatmanız gerekiyor. Ya da asıl sorununuz bütçeniz olabilir. Hangi yöntemi seçerseniz seçin, ertelemeyin. Seranız size yıllarca neşe verecek.

Kullanışlı bilgi

Bilmen gereken

Sera, bitkileri elementlerden koruyan bir yapıdır. Herhangi bir malzemeden yapılabilir, ancak iki ana türü vardır: cam ve alüminyum. Cam seralar alüminyum olanlardan daha pahalıdır, ancak aynı zamanda daha fazla faydaları vardır. Örneğin, cam şeffaf olduğu için, bitkilerinizi daha hızlı büyütmenize yardımcı olan ışığa izin verir. Cam, alüminyumdan daha iyi yalıtım sağladığı için sıklıkla tercih edilir, bu da bir seranın içindeki bitkilerin ısıtma veya soğutma için daha az enerjiye ihtiyaç duyması anlamına gelir. Ayrıca yansıtıcı olabilir, bu nedenle diğer malzeme türlerinin yapabileceği gibi güneşten gelen ısıyı emmez. Fiyat farkı, projenizin boyutuna ve karmaşıklığına bağlı olarak değişir. Alüminyumun, kurulumu kolaylaştıran dayanıklı ve hafif olması da dahil olmak üzere birçok avantajı vardır.