Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç
Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç

Şap

Uygun bir fiyata bölgenizden yetenekli uzmanları işe alın.

TEKLİF AL

341 profesyonel

1.080 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

Şap

Şap kategorisinde bir hizmet uzmanı mı bulmanız gerekiyor? Uygun fiyatlarla kaliteli uzmanlar bulmanıza yardımcı olacağız. Sadece bir talep girin.

Ayrıca bakınız:Fiyat

341 profesyonel

1.080 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

Kullanışlı bilgi

Ne bilmek istiyorsun

İyi bir usta olarak şap hakkında bilmeniz gereken her şey

Zemin şapı genellikle çimento, çakıl, su ve katkı maddelerinden oluşan çimento esaslı bir malzemedir. Ya sağlam bir beton döşeme üzerine ya da prefabrik zemin ünitesi üzerine uygulanır. Çimento şap, tüm katların altında ve çeşitli alanlarda - iç mekanlarda ve garajlarda kullanılabilir. Bu nedenle en çok kullanılan zemin şapı türlerinden biridir.

Farklı tipteki şapların tanımları.

Alt tabakaya veya kullanılan malzemeye bağlantı yöntemine göre birbirinden farklı olan birkaç şap türü biliyoruz:

Tesviye şapı - belirli bir seviyeye ulaşmak ve son katı elde etmek için tasarlanmış şap.
Taşıyıcı tabla - zemin görevi gören tabla.
Yapıştırılmış şap - hazırlanan zemin üzerine serilen şap.
Bağlanmamış (ayrılmış) şap - bir ayırıcı tabaka ile alt yüzeyden ayrılan şap.
Yüzer şap - şap, akustik veya ısı yalıtımı üzerine serilir. Ayrı şaplara aittir.
Çimento kum şapı - maksimum agrega boyutu 4 mm'ye kadar kum içeren şap malzemesinden oluşan şap.
İnce beton şap - maksimum agrega boyutunun 10 mm olduğu betondan oluşan bir şap.
Anhidrit şap - bağlayıcının kalsiyum sülfat olduğu bir şap.
Manyezit şap - bağlayıcı magnezyum oksittir.
Asfalt şap - bağlayıcı olarak asfalt kullanılır.
Pompalanabilir kendiliğinden yayılan şap - sıvı kıvama gelene kadar karıştırılan ve serileceği yere pompalanabilen bir şap.

Uygun zemin şapı nasıl seçilir?

Çimentolu kum şaplar, doğru uygulandıkları takdirde tüm uygulamalara (yapıştırılmış şap, bağlayıcısız şap) uygundur. Ancak en büyük dezavantajları kuruma süreleridir. Kuruma süresi, şap kalınlığının her milimetresi için günlük olarak tahmin edilir.

Kalsiyum sülfat bazlı şaplar yapıştırılmış veya bağlanmamış (ayrılmış) olarak kabul edilebilir. Bu şaplar, çimento şaplardan çok daha geniş alanlara uygulanabilir, ancak takviye kullanılmamalıdır (kalsiyum sülfat nemli bir ortamda çelikle reaksiyona girer). Bu şaplar nemli koşullarda veya ıslanmanın olabileceği yerlerde kullanıma uygun değildir.

Çeşitli nedenlerle bir tesviye şapı seçilebilir. Daha pürüzsüz ve düz bir yüzey sağlayabilir ve ayrıca yerden ısıtma için de uygundur. Daha sonra şapa farklı zemin tipleri uygulanabilir.

Zemin şaplarının uygulanması

Tüm şap türleri için (kum, çimento, kalsiyum sülfat ilaveli) şapın uygulanacağı zeminin hazırlanması yapıştırılması büyük önem taşır veya uygulanır. Alt tabakanın yüzeyinin temizlenmesi ve tüm yüzey kirliliklerinin giderilmesi önemlidir.

Zemin şapı doğrudan alt tabakaya yapıştırılabilir veya bir ayırma tabakası üzerine serilebilir. Bu, alt tabaka ile tutarlılığın sağlanması mümkün olmadığında kullanılır. Takviye gerekiyorsa, ince metal ağ, polipropilen lifler veya ince cam ağ kullanılabilir. Doğrudan üretimde karıştırılan bitmiş kum veya çimento şapları, kendiniz karıştırdığınız şaplardan daha kalitelidir ve daha tutarlı bir malzeme ile karakterize edilirler.

Bazı üreticiler, pompalamaya uygun, çalışması çok kolay sıvı şaplar sunar. Bu şapların çoğu, bağlayıcı olarak kalsiyum sülfatın kullanıldığı anhidrit bileşikleridir. Anhidrit şap, geleneksel kum ve çimento şaplardan daha hızlı uygulanır. Yerden ısıtma sistemi ile birlikte de kullanılabilir.

Zemin şapının doğru kalınlığı nedir?

Zemin şapının kalınlığı rekonstrüksiyonun başında belirlenmelidir. Kalınlığı yanlış ise çeşitli problemler, ondülasyon, şap kalkması vb. sorunlar ortaya çıkabilir.

Tesviye şapları için minimum 25 mm kalınlık önerilir. Bitmiş beton seviyelerindeki olası sapmaları telafi etmek için, minimum şap kalınlığını sağlayacak olan 40 mm kalınlığında (± 15 mm toleransla) bir şap dökülmelidir ve daha önce bahsedilen is 25 mm dir. Kendiliğinden yayılan şaplar için minimum 25 mm ve maksimum 80 mm şap kalınlığı tavsiye edilir.

Bağlanmamış çimento şapın kalınlığı 50 mm'den az olmamalıdır. Ancak sapmaları da hesaba katarsak, bu nedenle şap kalınlığı 70 mm civarında olmalıdır. Bağsız bir şap olduğu için şapın kıvrılma riskini göz önünde bulundurmak gerekir, bu nedenle böyle bir şapın daha kalın bir kalınlıkta uygulanması tavsiye edilir.

Zemin görevi gören şapın kalınlığına dikkat edilmelidir. Yapıştırılmış bir şap ise, kalınlığı sapmalar dikkate alınarak 40 mm olmalıdır. Bağlanmamış şaplar için en az 100 mm kalınlık önerilir, ancak ondülasyon riskini en aza indirmek için kalınlığın 150 mm'ye çıkarılması düşünülmelidir.

Dikkatli olmalısın. Yapıştırılmış bir şap ise, sapmalar dikkate alınarak kalınlığı 40 mm olmalıdır. Bağlanmamış şaplar için en az 100 mm kalınlık önerilir, ancak ondülasyon riskini en aza indirmek için kalınlığın 150 mm'ye çıkarılması düşünülmelidir.

Dikkatli olmalısın. Yapıştırılmış bir şap ise, kalınlığı sapmalar dikkate alınarak 40 mm olmalıdır. Bağlanmamış şaplar için en az 100 mm kalınlık önerilir, ancak ondülasyon riskini en aza indirmek için kalınlığın 150 mm'ye çıkarılması düşünülmelidir.

Kullanışlı bilgi

Bilmen gereken

Şap arıyorsanız, gitmeniz gereken yer Wilio. Şaplar için temelin tavsiye, danışma, inşaat ve ölçüm hazırlığı konusunda size yardımcı olabilecek uzmanlarımız var. Zemin kaplamalarının maliyeti genellikle m2'ye bağlıdır; hizmetler hakkında daha fazla bilgi edinin: belirtilen kategorideki döşemecilerimizden biri tarafından sağlanacak olan makine zımparası veya ekostiren beton' dur.