Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç
Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç

Pergola

Uygun bir fiyata bölgenizden yetenekli uzmanları işe alın.

TEKLİF AL

1.500 profesyonel

1.077 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

Pergola

Pergola kategorisinde bir hizmet uzmanı mı bulmanız gerekiyor? Uygun fiyatlarla kaliteli uzmanlar bulmanıza yardımcı olacağız. Sadece bir talep girin.

Ayrıca bakınız:Fiyat

1.500 profesyonel

1.077 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

Kullanışlı bilgi

Ne bilmek istiyorsun

Bir pergola inşa etmek hakkında bilmeniz gereken her şey

Birçok ev sahibi bahçelerin çekiciliğini, getirdikleri rahatlama ve eğlencenin faydaları için keşfetti. Bahçede çok fazla boş zaman geçirdikleri için, genellikle evlerinin dışını nasıl daha fazla güzelleştireceklerini veya iyileştireceklerini düşünürler. Ev sahipleri genellikle bu alanı sürekli iyileştirmek isteyen hevesli bahçıvanlar haline gelir. Çiçekler, meyve ağaçları, bahçe mobilyaları veya diğer aletlerle bahçelerine güzellik ve görsel çekicilik katarlar. Bu iyileştirmeler sadece sahiplerini mutlu ve iyi bir ruh hali içinde kılmakla kalmaz, aynı zamanda evin kişiliğini yaratır, bir sıcaklık hissi katar veya aile misafirperverliğini yayar. Bahçenize yeni bir ekleme düşünüyorsanız, bir pergola satın almayı ve kurmayı düşünün. Pergola satın almanın birkaç nedeni vardır.

Pergola, eve bağlanabilen veya ayrı olarak inşa edilebilen çok amaçlı bir bahçe yapısıdır. Açık bir yapıdır ve barbekü alanı, şömine veya bahçede aileniz ve arkadaşlarınız için oturma gibi birçok durumda kullanılabilir. Bahçenize bir pergola eklemeyi düşünüyorsanız, onu inşa etmek için bazı temel bilgileri bilmeniz gerekir.

Pergolanın amacı

Pergola inşa ederken göz önünde bulundurmanız gereken ilk şey onu ne amaçla kullanmak istediğinizdir. Bu, pergolanın tasarımına ve konumuna karar vermenize yardımcı olacaktır. Çoğu pergola, yarı açık duvarlara sahip oldukları için gölgeye yerleştirilmemelidir, bazen birbiri üzerine örülmüş dar ahşap levhalardan yapılmış ağlar veya ızgaralar bulunur. Bu yüzden harikalar, örtü olarak veya ızgarada oturarak ve böylece biraz barınak sağlar ve bir dereceye kadar yağmurdan koruma sağlar. Pergolanın bir diğer popüler kullanımı, güneşten koruyan ve aynı zamanda hoş bir sıcaklık ve konfor sağlayan barınaktır. Açık havada yemek genellikle bir pergola altında yapılır ve biraz mahremiyet ve neredeyse tüm yıl boyunca bahçenizi kullanma fırsatı sağlar.

Pergolanın planlanması

Çoğu durumda, bahçenize pergola eklemek için inşaat ruhsatına ihtiyacınız yoktur. Örneğin, korunan bir alandaysanız, bu kuralın istisnaları vardır. Bu nedenle, evinizin herhangi bir ek düzenlemeye tabi olup olmadığını yerel yetkilinizle her zaman kontrol etmeye değer. Aksi takdirde pergola yapımı çeşitli izinler kapsamında karşılanacaktır, bu da önemli ölçüde gecikmeler gerektirecektir. Bu noktada pergolanın boyutuna ve konumuna da karar vermeniz gerekecektir. Bazı insanlar, arka veya veranda kapılarının hemen arkasında korunaklı bir alan oluşturmak için onları bir kış bahçesi olarak evin arkasına ekler. Bazen bahçenin ortasında veya altında ayrı ayrı bulunurlar. Pergola yapmayı planladığınız yerin çevresinde çalışmak ve mülkün etrafında rahat ve doğal bir şekilde hareket etmek için yeterli alana sahip olduğunuzdan emin olun.

Pergola tasarımının olanakları sayısızdır

Bahçenizde bir pergola almaya karar verdiğinizde, ilk ve en önemli karar size özel bir pergolaya yatırım yapıp yapmamak olacaktır ya da bahçenizin sunduğu alana uygun bitmiş bir pegola arıyor olacaksınız. Yerel yetenekli bir marangoz sıfırdan bir pergola tasarlayacak ve onu doğrudan mülkünüzde yapabilir veya mevcut birçok tanınmış üreticiden birinden eksiksiz bir bitmiş pergola seti satın alabilirsiniz. Hazır pergola size tasarım açısından böyle bir esneklik sunmuyor, ancak bugün piyasada seçim yapabileceğiniz garanti edilen yüzlerce tasarım var. Bitmiş pergola takımları genellikle dikdörtgen ve sabit ölçülerle sınırlıdır. Ancak bayi tüm parçaları montaj ve kurulum için evinize hazır olarak teslim edecektir.

Tüm malzemeleri seçtikten sonra, gelecekteki pergolanızın temelini atmaya hazırsınız. Pergola destek kolonlarını zemine sabitlemenin ve %100 stabilite ve alan güvenliği sağlamanın en iyi yolu betondur. Pergolayı artık beton bir yüzeye veya sağlam temelli bir yere yerleştirmiyorsanız, pergola kolonlarını sağlam vidalarla sabitleyeceğiniz metal plakalarla sabitlemelisiniz.

Malzemeler

Bir diğer önemli karar da malzemeler olacaktır. Farklı malzemeleri ve bunların avantaj ve dezavantajlarını hesaba katmak gerekir.

Basınç uygulanmış ahşap : Basınçla işlenmiş ahşaptan yapılmış pergola genellikle en ucuz seçimdir. Bununla birlikte, basınç uygulanmış ahşap zamanla deforme olabileceğinden, çatlayabileceğinden ve bozulabileceğinden, bu durum dayanıklılıklarını etkileyebilir. Bu tür pergola genellikle verniklendiğinde veya lekelendiğinde en iyi şekilde görünür.

Sedir ağacı : Sedir (genellikle batı kırmızı sedir) pergolalar için popüler bir seçimdir. Doğal olarak böceklere karşı dayanıklıdır ve doğrudan testereden güzel görünür. Doğal olarak yumuşak gümüş grisi rengine dönmesi için işlem görmeden bırakabilir veya rengini korumak için renklendirip koruyucu vernik uygulayabilirsiniz. Sedir pergola, basınç uygulanmış pergoladan daha pahalıdır, ancak sedir genellikle size daha uzun bir ömür verir.

Vinyl : Pergola arıyorsanız, çok az bakım gerektiren vinil kesinlikle dikkate değer. Ancak vinil yüzeyi kolayca boyayamazsınız, bu nedenle renk seçimi sınırlıdır.

Fiberglas : Fiberglas pergolalar genellikle mevcut malzemeler arasında en pahalı seçenektir, ancak önemli avantajları vardır. Fiberglas lifleri çok güçlüdür, bu nedenle zemine sabitlenen kolonların mesafeleri daha fazla olabilir. Bu şekilde yapılan pergolalar daha havadar ve zarif görünür ve daha temiz bir görünüm sağlar. Fiberglas, istediğiniz herhangi bir renge boyanabilir ve renk ahşaptan daha iyi tutulur. Dayanıklılığı ve sağlamlığı nedeniyle, bu tür malzeme genellikle bir teras inşa etmek veya mevcut olanı genişletmek için kullanılır. Cam elyaf pergolalar düşük ağırlıklarından dolayı bu kadar derin bir ankraj gerektirmez, diğer malzemeler tarafından gerektiği gibi.

Yaşam alanınızı genişletin

Halihazırda bir teras satın aldıysanız, muhtemelen yaşam alanınızı evinizin duvarlarının arkasına genişletmeye karar vermişsinizdir. Açık hava yaşam alanınıza o kadar çok aşık olduysanız ve orada çok zaman geçirdiyseniz, kesinlikle bir yaz öğleden sonra bir şeylerin eksik olduğunu fark etmişsinizdir. Yaz öğleden sonraları genellikle güneş yeterince yakıcıdır ve o saatte terasta oturmak tam anlamıyla rahat ve keyifli değildir. Pergola sizi direkt güneş ışığından güvenilir bir şekilde koruyacak ve ister öğlen ister yaz fırtınası başladığında tüm boş zamanınızı bahçede geçirebileceksiniz. Pergola, evde geçirdiğiniz yaşam alanını büyük ölçüde genişletecek ve dışarıda havada geçirebileceğiniz süreyi artıracaktır. Çardak, arazinize göre tasarlanmış ve doğru bir şekilde yönlendirilmiş, öğleden sonra keyifli bir oturma için yeterli ışık gölgesi sağlayabilir. Ek korumaya ihtiyacınız varsa, dışarı çekilebilir bir gölgelik takabilirsiniz veya daha da fazla gölge sağlayan tente. Ani bir yaz yağmuru sizi şaşırttığında bazı tenteler sizi hafif yağmurdan koruyacaktır.

Pergola, vakit geçirmek isteyeceğiniz bir yer

Asıl sihir: Pergola ve tüm aletler paketlenip dış mekan yaşam alanınıza form ve işlev sağlamaya başladığında ortaya çıkar. Pergolalar, pergolayı bir üst seviyeye çıkaracak herhangi bir modern elektronik kurulum için alan sağlar. Çeşitli avizeler ve tavan vantilatörleri monte etme olanağından küçük hoparlörlere veya diğer tasarım iyileştirmelerine kadar. Olasılıklar sonsuzdur, sınırlayıcı olan tek şey hayal gücünüz ve piyasada bulunan seçeneklere dair bilgisizliğinizdir. Pergolalar dış mekan alanınızı genişletecek, çeşitli tasarım seçenekleri sunacak ve mütevazı bir bütçeye bile uyacak şekilde uyarlanabilir. Enerji veya huzur ya da her ikisini birden sunan bir açık hava vahası yaratmanın bir yolunu arıyorsanız, pergola terasınız ve arsanızın kendisi için mükemmel bir tamamlayıcı olabilir.

pergola, terasınız ve arsanın kendisi için mükemmel bir tamamlayıcı olabilir.