Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç
Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç

Pasif Ev

Uygun bir fiyata bölgenizden yetenekli uzmanları işe alın.

TEKLİF AL

1.500 profesyonel

1.077 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

Pasif Ev

Pasif Ev kategorisinde bir hizmet uzmanı mı bulmanız gerekiyor? Uygun fiyatlarla kaliteli uzmanlar bulmanıza yardımcı olacağız. Sadece bir talep girin.

Ayrıca bakınız:Fiyat

1.500 profesyonel

1.077 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

Kullanışlı bilgi

Ne bilmek istiyorsun

Pasif ev nedir?

Temel bilgilerle başlayalım. Pasif ev, pasif evin standardına karşılık gelen bir yapıdır. Özünde, işletmek için çok az enerji gerektiren binalar yaratmada endüstriyi desteklemek ve böylece bina stoğumuzu karbondan arındırmak için tasarlanmış bir dizi iddialı enerji hedefidir. Konsept, inşaat ve kullanılan malzeme sayesinde sağlanan, işletme için inanılmaz derecede düşük enerji gereksinimlerine sahip evlerdir. Bu hedeflere ulaşan herhangi bir bina sertifika başvurusunda bulunarak pasif ev haline gelebilir.

Pasif ev inşasının normal bir binadan farkı nedir?

İçinde Pasif ev binalarının sıradan binalara benzemesinin birçok yolu, iç mekanlarda birkaç temel özellik bakımından farklılık gösterirler.

-Çok ısıya dayanıklı dış çevre duvarları oluşturmak için daha etkili yalıtım kullanırlar.
-Çevre yapılarındaki derzler, ısı köprülerini önlemek için dikkatle tasarlanmıştır.
-En son teknolojiye sahip pencereler, genellikle yüksek kaliteli ısıl işlem görmüş pencerelere sahiptirler ve ısı kaybını önlemek için genellikle gazla doldurulmuş üçlü camlara sahiptirler.
-Havalandırma, bir ısı geri kazanım ünitesi kullanılarak gerçekleştirilir. Cihaz, egzoz havasından ısıyı alır ve sabit bir iç sıcaklığı korumak için gelen havayı ısıtmak için kullanır. İyileşme modern konutun standart bir unsuru haline geliyor.

Pasif evin avantajları nelerdir.

Bu binalar, geleneksel yapılardan daha mükemmel, daha istikrarlı ve daha konforlu bir iç ortam sağlama eğilimindedir. Kışın sıcak kalırlar ve yazın termal konfor sağlarlar ve bunu büyük ısıtıcılara veya klima ünitelerine ihtiyaç duymadan harika bir şekilde yaparlar. Bu bizi iki numaralı avantaja getiriyor, sadece her zaman konforlu olmakla kalmıyor, aynı zamanda pasif ev binaları geleneksel binalardan %90'a kadar daha az enerji tüketiyor, bu da çok daha düşük enerji faturaları ve daha az çevresel hasar ile daha fazla konfor anlamına geliyor. Uluslararası Pasif Ev Birliği'ne göre, pasif evler sürdürülebilir, ekonomik, konforlu ve çok yönlüdür.

Pasif evler inşa etmek daha mı pahalı?

Evet, ancak yalnızca marjinal olarak ! Geleneksel binalarla aynı maliyette (hatta bazen daha az) inşa edilen birkaç pasif ev örneği olmasına rağmen, daha iyi bir bina için genellikle %10 daha fazla ödersiniz. Bununla birlikte, standart dünya çapında daha standart hale geldikçe maliyetler kademeli olarak azalır ve daha önce de belirtildiği gibi, maliyetler genellikle enerji faturalarında büyük bir azalma ve ağır mekanik ısıtma ve soğutma ünitelerinin ortadan kaldırılmasıyla dengelenir.

Pasif bir evde yaşıyorsanız, pencereleri kapatmanız gerektiği doğru mu?

Bu en tuhaf iddialardan biri ama başka mimarlardan bile tekrar ettiğini duyduk. Tabii ki değil! Pasif bir evde, cebri havalandırma sistemi ile temiz hava sağlanır, pencerelerin açılması gerekmez, ancak açılabilirler. Dışarıdaki esintiyi hissetmek ya da kuşların şarkısını duymak istiyorsanız, pencereyi geniş açın. Ancak bu binaların hane halkının rahatını sağlamak için tasarlandığı doğrudur, içerideki havayı soğutmak veya evi havalandırmak için asla pencerelerinizi açmanıza gerek kalmayacak.

pasif evler güzel bir tasarıma sahip mi? Gördüklerim "kutulara" mı benziyor?

Pasif evlerin kare olması gerekmez! Herhangi bir mimari gibi, pasif evler de olası tüm şekillere, boyutlara ve renklere sahiptir. Bazı mimari açıdan güzel binalar dünya çapında tasarlanmıştır.

Pasif evler bana küçük evleri hatırlatıyor. Boyutları değişebilir mi?

Pasif ev terimi birçok kişi için yanıltıcı olabilir. Binanın boyutu veya türü konusunda herhangi bir fiziksel kısıtlama yoktur, pasif ev standardına göre inşa edilebilir. Bina ne kadar büyükse, enerji tasarrufu da o kadar büyük olur.

Pasif evler ne zaman icat edildi?

Bu fikir, güneybatı Almanya'daki bilim adamları tarafından geliştirildi bu fikir doğrultusunda Passivhaus olarak bilinir!

Her şey 1990'larda akademisyenler Bo Adamson ve Wolfgang Feist liderliğindeki erken prototiplerle başladı. 1996'da Feist, Passive House'un geliştirilmesine odaklanan ve dünya çapındaki ülkeleri onun standartlarını ve teknolojilerini benimsemeye teşvik eden bir araştırma enstitüsü olan Passivhaus Enstitüsü'nü kurdu.

Ve bu sadece evlerle ilgili değil. Hepsi Pasif Ev standartlarına göre inşa edilmiş okullar, anaokulları ve bir süpermarket vardı. Pasif ev, enerji veya su için herhangi bir konektöre ihtiyaç duymaz. Bunun yerine, güneş kollektörlerinden sıcak su için enerji çeker ve suyu yerleşik bir su arıtma sistemi ile arıtır. Ayrıca ısı geri kazanımlı EPS izolasyonlu havalandırma sistemine sahiptir.

Pasif ev nasıl çalışır?

Her şekil ve boyutta bulabilmenize rağmen, burada pasif bir evin tasarımı hakkında bilgi veren 5 ilke şunlardır:

1. Yüksek kaliteli yalıtım

Pasif evlerde uygulanan yaklaşım bazen "süper yalıtım" olarak adlandırılır. Amaç, binanın mümkün olduğu kadar fazla ısıyı muhafaza edebilmesi için, mümkün olduğu kadar herhangi bir bağlantı tarafından kesintiye uğramayan bir "yalıtım ceketi"ne sahip olmaktır. Bu, yalıtımın, ideal olarak bina yapısındaki malzemeleri kesintiye uğratmadan, genellikle binanın tüm dışını kapladığı anlamına gelir.

2. Termal köprü yok

"Süper izolasyon" elde etmenin bir yolu, diğer malzemelerden daha düşük kaliteli yalıtım özelliklerine sahip bir malzemenin kullanılması, "termal köprüleme" denen şeyden kaçınmaktır. Örneğin, etrafındaki diğer malzemelerden daha fazla ısı ileten bir pencere çerçevesi olabilir. Bu, tüm binayı çevreleyen "yalıtım örtüsünü" kıracaktır.

3. Harika pencereler

Pencereler genellikle bir binanın zayıf halkası olabilir. Bu nedenle kaliteli pencere kullanımı pasif ev standartlarının vazgeçilmez bir parçasıdır. Bu, kaçabilecek ciddi ısı kaybını önlemek için en yüksek kaliteli pencerelerin kullanılması anlamına gelir.

4. Hava geçirmez yapı

Çevre yapısının bir diğer önemli yönü hava akışıdır çünkü bu, yalıtımın koruyucu işlevini bozmanın başka bir yoludur. Bu, tasarım aşamasında hava akışına ve ayrıca yüksek kaliteli bir yapı kullanımına çok dikkat etmeniz gerektiği anlamına gelir.

5. Mekanik havalandırma

Merak etmeyin, Pasif evler temiz hava solumak zorunda kalacağınız anlamına gelmez! Pasif evler bunun yerine, bir ısı geri kazanım fanının (HRV) sürekli olarak eski veya nemli havayı uzaklaştırdığı ve temiz hava sağladığı "mekanik havalandırma" olarak bilinen bir sistem aracılığıyla temiz hava sağlar. Ek olarak, mümkün olduğunca enerji verimli olması için sistem, gelen havayı ısıtmak için dış havadan ısı çeker. Bu, havanın taze kaldığı, ancak evde bulunan havanın tüm ısısını kaybetmediğiniz anlamına gelir.

Süper izolasyon nedir?

Süper yalıtım, normalden çok daha yüksek düzeyde yalıtım ve hava geçirmezlik yaratan bir yapım yöntemidir. Duvarların, çatıların ve zeminlerin mükemmel ısı yalıtımıdır.

Süper yalıtımın ne olduğu konusunda katı kurallar yoktur, ancak süper yalıtımlı bir evin şöyle olmasını beklersiniz:

Duvarlarda 0,15 watt/metrekare ve çatıda 0,1 watt değerinde izole edilmiştir. U değeri, ısının yalıtımdan geçme hızıdır, W (m2K) cinsinden ısı transfer katsayısıdır. Metrekare Kelvin başına 0,30 watt'tan fazla olmamalıdır, değer ne kadar düşükse o kadar iyidir!

Duvarların çatıyla birleştiği her yerde yalıtımın (yapıdaki sızıntılar) kesintiye uğramadan devam etmesi için inşa edilmiştir, temel veya diğer duvarlar. Binanın bina yapısının hava sızdırmazlığı, kışın ısı sızıntısını, yazın ise evin aşırı ısınmasını engeller.

Özellikle pencere ve kapıların çevresinde tamamen hava geçirmez.

Pasif bir ev için önemli bir tasarruf kaynağı, temiz hava sağlamak içi geri kazanım sistemli klimadır.

Bir yedek ısıtıcı / şömine gibi normalden daha küçük bir sistemle ısıtılır. Ek ısıtma yalnızca en soğuk günlerde gereklidir.

Esas olarak aydınlatma ve elektrikli cihazların ürettiği atık ısı veya ev sakinlerinden, evcil hayvanlardan ve ziyaretçilerden gelen vücut ısısı gibi "entegre" kaynaklarla ısıtılır.

Pasif evlerin özel pencereleri var mı?

Pencereler, yüksek yalıtım standartlarını korumak söz konusu olduğunda bir evin en önemli parçalarından biridir. Evden kolayca çıktıkları pencereler. Bu nedenle, çoğu pasif ev penceresi aşağıdaki özelliklere sahip olacaktır:

Son derece etkili cam ("üçlü cam" olarak bilinir).

Cam paneller arasındaki boşluklar mümkün olduğunca hava geçirmez olması için mühürlenecek ve argon veya kripton ile doldurulacaktır.

Ayrıca "düşük emisyonlu" kaplama, sıcak kenarlı cam ara parçalar (sıcak çerçeveler) ve özel olarak uyarlanmış pencere çerçeveleri gibi diğer aksesuarlar.

Özel mobilyalar

Özel mobilyalara ihtiyacınız yok, ancak tüm pasif ev statüsü gereksinimlerini karşılamak için mobilyalarınızı ve hatta evinizi dekore ederken kullandığınız renkleri kontrol etmeniz gerekiyor. Bu, ev içi hava kalitesini etkileyen uçucu organik bileşiklerin sınırları olduğu için, iç mekan hava kirliliği için geçerlidir.

Tüm pasif evler aynı mı görünüyor?

Yukarıdaki en iyi pasif ev tasarımlarımızda gösterildiği gibi ,kesinlikle değil! Tüm şekil ve boyutlarda mevcutturlar ve hem kırsal hem de kentsel ortamlar için yapılabilirler.

Pasif bir evde pencereleri açamayacağınız doğru mu?

Hayır, bu doğru değil demekten memnuniyet duyuyoruz. Yaz aylarında pasif evde gün içinde biriken ısıyı dışarı atmak için açılabilen pencereler olmalıdır. Havalandırma için pencereleri açmaya gerek yoktur. Temiz hava beslemesi ve solunan havanın çıkarılması, sağlanan havayı filtreleme özelliğine sahip bir havalandırma ünitesi tarafından sağlanır.

Kullanışlı bilgi

Bilmen gereken

Yeni evime girer girmez pasifleşmekle doğru bir karar verdiğimizi anladım. Her yerde boşluk var; boş alanın her santimini gerçekten en üst düzeye çıkardılar, garajlar bile alt katta bir eğlence odasına dönüştürüldü! Wilio, tasarım ve görselleştirme, fiyat teklifi, münferit parçaların üretimi, montaj ve servis konularında kalite uzmanları bulmanıza yardımcı olacaktır. Enerji tasarruflu evlerin fiyatları genellikle hizmet yelpazesine bağlıdır.

-İnşaat ruhsatı: Bu kategoride inşaat ruhsatları konusunda yardımcı olacak sağlayıcıları bulabilirsiniz. Bir inşaat ruhsatı ile eviniz yalnızca enerji açısından verimli olmakla kalmaz, aynı zamanda ulusal yasaların ve yerel yönetmeliklerin gerekliliklerini de karşılar. Bu konuda daha fazla bilgi için uzmanlarımızla iletişime geçin!