Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç
Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç

Parke Döşeme

Uygun bir fiyata bölgenizden yetenekli uzmanları işe alın.

TEKLİF AL

1.500 profesyonel

1.077 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

Parke Döşeme

Parke Döşeme kategorisinde bir hizmet uzmanı mı bulmanız gerekiyor? Uygun fiyatlarla kaliteli uzmanlar bulmanıza yardımcı olacağız. Sadece bir talep girin.

Ayrıca bakınız:Fiyat

1.500 profesyonel

1.077 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

Kullanışlı bilgi

Ne bilmek istiyorsun

Parke döşemek için kısa bir kılavuz

Parke, her iç mekana stil ve lüks getiren bir klasiktir. Ancak bunların montajı diğer zemin kaplama çeşitlerinde olduğu kadar basit değildir. Bu nedenle işi uzmanlara bırakmalısınız. Pekala, yapmaya cesaretiniz varsa ve parkeyi kendiniz döşemek istiyorsanız, size yardımcı olabilecek birkaç ipucu ve püf noktası getiriyoruz.

Kaç parke ihtiyacınız olacağını hesaplayın

Öncelikle, parke döşemeden önce bilmeniz gereken kaç tane parke ihtiyacınız olacağıdır. Kolayca hesaplayabilirsiniz. Sadece uzunluğu odanın genişliğiyle çarpın ve odanın boyutuna (daha büyük odalar daha az atık gerektirir), gereken kesim sayısına ve kullanılacak desene bağlı olarak %10 ila %20 atık ekleyin.

İlk önce tüm kaba işleri bitirin

Her türlü ahşap zemin ancak tüm kaba işler tamamlandıktan sonra döşenmelidir (beton, alçıpan, fayans, mala, duvar boyası, vb.). Aynı zamanda döşemeden önce odada neme neden olabilecek herhangi bir şeye şaşırmayacağınızdan emin olmalısınız.

Parkeler iklimlendirilmeli

Parkelerin odaya sığıp sığmayacağına karar veren önemli bir faktör vardır. Bu faktör nem miktarıdır. Parke döşenmeden iki hafta önce odadaki nem oranı %40-6 aralığında ve sıcaklık en az 18-23°C olmalıdır. Nemi higrometre ile kolayca ölçebilirsiniz
Ahşap higroskopik bir malzemedir. Nemli koşullarda, kuruduktan sonra tekrar esner ve büzülür, bu nedenle zeminin mevsimsel "hareketi" doğaldır ve engellenemez. "Ahşap toleransı" terimi, nem ve sıcaklıktaki değişiklikler nedeniyle ahşabın boyut ve kalınlığında meydana gelebilecek değişiklikleri tanımlamak için de kullanılır. Normal tolerans metre başına 3 mm'dir.

Parkelerin hareket ve deformasyona meyilli olmaması için parkelerin iklimlendirilmesi gerekir. Planlanan döşemeden en az iki hafta önce, döşemek istediğiniz odaya uygularsınız. Oda iklimine uyum sağlamak için parkeleri orada bırakırsınız.

Alt tabakayı iyice hazırlayın

Yüzey hazırlığı, başarılı bir parke kurulumunun en önemli parçasıdır. Parkenin büyük bir avantajı var. Hemen hemen her şeye döşenebilirler - beton, kuru şap, kendiliğinden yayılan beton, kontrplak veya sunta. Ancak, asla doğrudan döşeme tahtaları üzerine döşenmemelidirler.

Tüm alt tabakalar yapısal olarak sağlam, düz, kuru olmalı ve alt tabakanın nem içeriği %12'yi geçmemelidir. Sağlam, temiz, su veya lekeden arındırılmış olmalı ve eski yapıştırıcı kalıntıları içermemelidir.

Kurulum nasıl yapılır?

Birkaç popüler parke deseni vardır - tuğla bağlama, çapraz sepet ve en popüler olanı balıksırtıdır. Hangi modeli seçerseniz seçin, kurulum prosedürü herkes için benzerdir. Genellikle odanın ortasına bir merkez çizgisi çizerek başlar. Bu çizgiden, tüm uzunluğu boyunca parke döşemeye başlayın. 12 ila 15 mm'lik bir boşluk bırakarak odanın kenarına ulaşana kadar deseni çizgiden yavaş yavaş ve dikkatli bir şekilde uzatın. Bu boşluk, belirtilen mevsimsel nem nedeniyle parkenin olası "genişlemesine" boş alan bırakmak için bırakılır. Ardından, boşluğu hiç görünmemesi için bir süpürgelik ile örtün.

Daha önce kullanılmış parkelerin döşenmesi nasıl yapılır?

Prosedür yeni parkelerle aynıdır. Tek fark, daha önce kullanılmış parkeyi temizlemeniz gerektiğidir. Kullanılmış parkelerin alt kısımlarında bitüm izleri varsa iyice kazınarak temizlenmelidir. Yapıştırıcıya gelince, tamamen temiz bir şekilde çıkarmanız gerekmez, ancak ne kadar çok çıkarılırsa o kadar iyidir. Ancak, emin olun böylece yeni yapıştırıcı tabakası, parkelerin güzel bir şekilde yatay olarak döşenebilmesi için yeterince kalın olur. Ancak, parkenin dillerine ve oluklarına odaklanmalısınız. Bunlar kirden arındırılmış olmalıdır, aksi takdirde onları içeri kaydırırken sorun yaşarsınız. Parke yüzeyindeki kir ve çizikler daha sonra zımparalanabileceği için sizi rahatsız etmek zorunda değildir.

Parke nasıl zımparalanır?

Çirkin çizikleri önlemek için dikkatli ve metodik olarak zımpara yapılmalıdır. Zeminin ana kısmında yörüngesel bir bitirme taşlama makinesi kullanmak ve kenarları bir kenar taşlama makinesiyle taşlamak en iyisidir. Önce daha büyük tane boyutu ile zımparalamaya başlıyoruz ve yavaş yavaş daha ince bir tane ile zımparalıyoruz. Zımpara yaparken, çeşitli lekeler veya çizikler ortaya çıkabileceğinden, zımpara talaşlarının üzerinden geçmemeye özen gösterilmelidir. Gerekirse bunları ahşap macunu ile doldurabilirsiniz.

Asitleme veya su bazlı vernikleme değil mi?

Parkeler her biri farklı ahşap türlerinden yapılmışsa, asitleme önerilmez. Ahşap, benzersiz özelliklerine göre lekeye farklı tepki verir. Şu anda zemin kaplaması için en popüler ve dayanıklı seçenek su bazlı verniklerdir.

Parkeler nasıl korunur?

Vernikler, parke yüzeyi için en iyi korumayı sağlar. Ancak, bunları seçerseniz, uygularken dikkatli olun. Ayrıca yağlı zeminlerin zamanla renk değiştirebileceğini ve sararabileceğini unutmayın. Bunu mümkün olduğunca uzun süre önlemek istiyorsanız parkeyi doğrudan güneş ışığına maruz bırakmayın. Halı koyarak onları bundan koruyabilirsiniz.