Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç
Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç

Parke

Uygun bir fiyata bölgenizden yetenekli uzmanları işe alın.

TEKLİF AL

1.500 profesyonel

1.076 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

Parke

Parke kategorisinde bir hizmet uzmanı mı bulmanız gerekiyor? Uygun fiyatlarla kaliteli uzmanlar bulmanıza yardımcı olacağız. Sadece bir talep girin.

Ayrıca bakınız:Fiyat

1.500 profesyonel

1.076 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

Kullanışlı bilgi

Ne bilmek istiyorsun

Ahşap parke zemin sizin için uygun mu?

Ahşap parke zeminler, küçük sert ağaç parçalarının yinelenen desenlerde düzenlenmesiyle oluşturulan karolar bir zamanlar evlerde yaygındı. 1960'larda hemen hemen her evde bu tip zemine sahip bir mutfak, yemek odası, oturma odası veya dinlenme odası varmış gibi görünüyordu. Daha sonra, laminatlar ve lüks vinil gibi daha yeni ve daha ucuz seçenekler ortaya çıktıkça bu tarz giderek gözden düştü. Hala ahşap zemin isteyenler, esas olarak kaliteyi seçti.

Dar seçim

Ahşap zemin perakendecileri yavaş yavaş seçimlerini azalttı ve günümüzde sadece birkaç ahşap parke çeşidi var. Bazı büyük üreticiler sınırlı sayıda parke satıyor veya bazı mağazaların satışa sunulan stokları olmasına rağmen ürün gruplarının üretimini durdurdu. Ancak, ahşap parke tasarımı ile vinil zeminlerin teklifi daha büyüktür. İstediğiniz stili bulmak için biraz avlanmanız gerekse de hala ahşap parkeler yapılıyor. Onları seçerseniz, evinizde benzersiz bir zemine sahip olacaksınız.

Avantajlar
Cesur stil
Kurulumu kolay
İlk son işlem gerekmez
Modern stiller için ideal
Olası bitiş

Eksileri
Daha uzun ve daha zorlu arama
Stil modası geçmiş görünebilir
Kaplama seçenekleri sınırlı
Çizilmeye eğilimli

Parke zeminlerin tarihi

Türkiye'nin en eski gerçek sert parke zemini Ahşabın geçmişi, zengin aristokratların, küçük sert ağaç parçalarını geometrik desenler halinde dikkatlice düzenleyerek bu etkiyi yaratan ustalar tarafından mermer zeminlere yerleştirmeye başladığı 16. yüzyıla kadar uzanıyor. Yüzyıllar boyunca çeşitli tiplerde ahşap zeminler temel olmuştur, ancak savaş sonrası dönemde halının hüküm sürdüğü dönemde evlerde bunları örtmeye başlamıştır. Bu, döşeme üreticilerinin 1960'larda ve 1970'lerde seri olarak ince parke karoları üretmeye başlamasıyla değişti. Üreticiler, geometrik desenlerde düzenlenmiş parke kaplama parçaları ile ahşap karolar oluşturarak, pahalı parke zeminlerin görünümünü makul bir fiyata yeniden canlandırdılar. Ev sahipleri parke zemin yapmak için halıları kaldırmaya başladı. Ancak kısa bir süre sonra tercih edilen döşeme malzemesi olarak laminatlar, vinil parke ve porselen karolar moda oldu.

Bakım ve onarım

Ahşap parke zemin bakımı, normal bakıma benzer. Her parke zemin için. Günlük bakım, mikrofiber paspas ile süpürme ve kuru vakumlamayı içermelidir. Islak lekeler kağıt havlu ile ıslatılmalı ve ardından nemli bir bezle silinmelidir. Ayda bir kez, zemin bir ahşap döşeme maddesi ile temizlenmelidir. Balmumu kullanmayın, çünkü zeminler kaygan olacak ve bitişe zarar verecektir. Nemi ahşabın içine itebileceğinden, asla parke zeminlerde (veya herhangi bir ahşap zeminde) buharlı paspas kullanmayın. Daha yeni parke türleri genellikle kaplamadan ziyade masif sert ağaçtan yapılır. Zımparalama ve yüzey işleme mümkün olsa da, bu, ahşabın yönünün değişmesi nedeniyle karmaşıktır. Bu zeminlerde büyük değişiklikler deneyimli profesyoneller tarafından yapılmalıdır.

Tasarım

Parke zeminler modern stiller için uygundur.

Parke zemin montajı

Parke yer karolarının döşenmesi kolaydır. Sadece yere koy. Fayanslar nispeten incedir, bu nedenle kolayca kesilebilirler. Çoğu parke yer karosu önceden bitirilmiştir, bu da onu lekelemeniz veya cilalamanız gerekmediği anlamına gelir. Bununla birlikte, karoların inceliği, alt tabakanın mükemmel şekilde düz olması gerektiği anlamına gelir. Alt tabaka bükülürse, yüzey zemini ayak altında görünür şekilde bükülür. Desenlerin ve doğru dağılımının kenarlar boyunca düz ve simetrik olmasına da özen gösterilmelidir. Nem oranı yüksek bir yer olduğu için banyoda parke olması önerilmez.

Konfor ve rahatlık

Parke zeminler, karo zeminlere benzer şekilde çalışır. Herhangi bir ahşap zemin, sert zemin malzemelerinden biraz daha yumuşak ve daha sıcak olacaktır. Seramik veya taş karolar, halı, mantar veya lüks vinilden daha soğuk ve daha sert olma eğilimindedir. Diğer ahşap zeminler gibi parke zeminler de gürültülü olabilir. İnsanlar genellikle zaman içinde onları halılarla örter, konforu artırmak ve gürültüyü azaltmak için.

Parke vs. karo

Bazı stil uzmanları, parke zeminlerin modaya dönmesi gerektiğini önerdi. Geliştirilmiş ürünler de parkelere olan ilginin yenilenmesine yardımcı oluyor. Kaplama konstrüksiyonları yerine günümüzün parke karolarının çoğu masif ahşap kullanır. Ancak, parke karoları için kaynaklar sınırlıdır. Ahşap bir parke zemin düşünüyorsanız, muhtemelen geleneksel bir parke zemine göre avantajlarını düşünüyorsunuzdur. Parkenin karo üzerindeki avantajları, dramatik görünümünde, kolay kurulumunda ve modern ev tasarımları için uygunluğunda yatmaktadır. Dekorda daha fazla esnekliğe sahip zeminler arıyorsanız, parke levhalar daha iyi bir seçim olacaktır. Bazı insanlara parke zeminler modası geçmiş görünebilir.