Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç
Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç

Paratoner

Uygun bir fiyata bölgenizden yetenekli uzmanları işe alın.

TEKLİF AL

1.500 profesyonel

1.077 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

Paratoner

Paratoner kategorisinde bir hizmet uzmanı mı bulmanız gerekiyor? Uygun fiyatlarla kaliteli uzmanlar bulmanıza yardımcı olacağız. Sadece bir talep girin.

Ayrıca bakınız:Fiyat

1.500 profesyonel

1.077 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

FAYDALI BİLGİ

Ne bilmek istiyorsun

Yıldırımdan korunma sistemi (LPS) nedir?

Yıldırımdan korunma sistemleri (LPS - Lighting Protectin System) paratonerler, iletkenler ve topraklamadan oluşur. Yıldırım iletkenleri, yıldırım çarpmalarının en olası olduğu stratejik yerlerde bulunur - çatıların, bacaların veya kubbelerin zirveleri / sırtlarında. Geniş bir alanı, örülmüş çıplak telleri birbirine bağlarlar ve yıldırımın yere ulaşabileceği bir yol oluştururlar. Topraklama sistemi böylece yıldırım enerjisini güvenli bir şekilde zemine dağıtır.

LPS nasıl çalışır?

Sistem, herhangi bir yıldırım veya atmosferik elektriksel aktivite için toprağa en az direnç sağlayan yolu sağlayan harici bir kalkan görevi görür. Atmosferdeki elektriksel aktivite sırasında, LPS havadaki statik elektriği boşaltır ve bu da yüksek güçlü yıldırım çarpması olasılığını azaltır. Bununla birlikte, yıldırım doğrudan bir darbe oluşturacak kadar güçlüyse, uygun şekilde kurulmuş bir LPS onu yakalayacak ve güvenli bir şekilde yere indirecektir.

Yıldırımdan korunma neden gereklidir?

Esas olarak neden olabileceği hasarı önlemek için. En çok evlerde bulunan elektronik cihazlar ve diğer cihazlar, doğrudan parazitten ziyade hafif dalgalanmalara karşı hassastır. Güç kapalıyken bile, güç anahtarından yıldırım düşebilir. Belirgin öğelere (görsel-işitsel ekipman, bilgisayarlar, güvenlik sistemleri vb.) ek olarak, elektronik olarak kabul etmediğimiz ekipman aynı zamanda elektronik bileşenleri de (ısıtma / klima sistemleri, buzdolapları, zamanlayıcılar, telefonlar, garaj kapısı açıcılar ve diğerleri) alır. )

Peki kulübem ne olacak?

Yıldırım hasarına karşı eviniz kadar hassastır. Birçok kır evi, zayıf doğal zemine sahip kayalık arazide yer almaktadır. Bu, kulübede varsa, örn. telefon, kablolama sistemi yıldırım için en iyi yol olacaktır. Cihazın ve elektrik tesisatının zarar görme ihtimali daha da yüksektir. Uzun ağaçlar şimşek çekebilir ve kayalık arazideki sığ ağaç kökleri onları kulübenin elektrik sistemine yönlendirebilir. Uzun süreli kullanılmayan kulübelerde, yıldırım hasarı bir süre tespit edilemeyebilir. Kentsel bir ortamda kolaylıkla söndürülebilecek küçük bir yangın bile, evlerde çok daha az oranda yer alan ahşap yapılar nedeniyle tüm kulübenin yanmasına neden olabilir.

Bir TV anteni ev koruması olarak çalışır mı?

Aksine! Evin çok üzerinde çıkıntı yapan bir TV anteni veya başka bir direk yıldırım çarpması olasılığını artırır. Aynı zamanda hassas elektronik cihazlara (VCR / alıcı / TV) doğrudan bir yol sağlar. Düzgün bir şekilde kurulmuş LPS kodu standardı, uygun anten direği topraklamasını içerir.

Sigorta ayrıca yıldırım hasarını da karşılar mı?

Hem evet hemde hayır. Ev sigortası genellikle, patlama veya yangın gibi yıldırımın neden olduğu büyük hasarları kapsar. Bununla birlikte, sigorta genellikle tüm zararları karşılamaz. Çoğu sigorta poliçesinin tenzili bir kalemi vardır ve hasar, indirilebilir miktarınızdan daha az ise, bunun için ödeme yapmanız gerekir. Yıldırım çarpması, örn. VCR muhtemelen indirilebilir miktarınızdan daha düşük bir yedek üniteye sahip olacaktır ve bunu kendiniz karşılamanız gerekecektir. Kablolama hasarı gibi bazı hasarların doğrudan yıldırım çarpmalarına atfedilmesi zordur ve bu nedenle kapsam dahilinde değildir. Eviniz geçmişte bunu yaşamışsa ve sigorta şirketi zaten önemli hasarları karşılamışsa, primleriniz artabilir.

Sigorta herhangi bir yıldırım hasarını kapsıyorsa, neden LPS'yi düşünelim?

Paratoner, proaktif bir önlemdir. Olası bir problemi önlemek, hasarın sonuçlarıyla önceden başa çıkmak faydalı olacaktır. Mülkün onarımı veya değiştirilmesi için aylarca süren zorluklardan ve masraflardan kaçınacaksınız.

Yıldırımdan korunma sisteminin bir ev için maliyeti nedir?

Çoğu durumda, tam olarak teslim edilen, kurulan, sertifikalandırılan ve devlet kontrollü bir sistemin maliyeti, metrekare kullanılabilir alan başına yaklaşık 7300 TL - 7500 TL arasındadır.

Fiyat aşağıdaki değişkenlere bağlıdır:
  • En ucuz - düz çatı hatları, birkaç baca / kubbe, kademeli eğim veya alçak çatı, kil / kum, asfalt / sedir kiremitleri.
  • En pahalı- karmaşık çatı şekli, soğuk, çok sayıda baca, dik, yüksek çatı, yüzeye yakın ana kaya, kil kiremit, kayrak veya metal çatı.
  • Evi koruma maliyetini doğru bir şekilde tahmin etmek için binanın 4 tarafını ve çatı alanını gösteren çizimlere ve bir resme ihtiyaç vardır.

Yıldırımın asla aynı yere iki kez çarpmadığı doğru mu?

Değil. Bu sadece yanlış bir ifade değil, tam tersidir.

Neden bir bina yıldırım çarpmasına diğerine göre daha yatkındır?

Bağıl risk 2 faktör tarafından belirlenir:
  • Göreceli yükseklik- Eviniz bölgedeki en yüksek ev ise yıldırımın en iyi hedefi haline gelecektir. İyi hedefler arasında tepelerdeki ve kıyılardaki binalar, düz arazide izole edilmiş binalar ve iletişim kuleleri, kuleler, antenler ve uzun ağaçlar gibi çıkıntılı yapılar yer alır.
  • Binanın boyutu - bina ne kadar büyükse risk o kadar büyük olur.

Bir evde kurulu olan yıldırımdan korunma sistemleri neye benzer?

Bugünün yıldırımdan korunma sistemleri artık eskisi kadar göze çarpmıyor. Çubuklar, çatının 30-40 cm üzerinde uzanır ve yaklaşık 2 cm çapındadır. Kablo bakır veya alüminyumdan (çap 1,2 cm) örülür ve çatı hatları ve mimariye göre döşenir. Kabloların yere indiği yerlerde, mümkün olduğunca köşeler, oluklar ve iniş boruları ile örtülür.

Paratoner için bir garanti var mı?

Malzemeler binanın kendisi kadar uzun süre dayanacak şekilde tasarlanmıştır. Herhangi bir sorun, garanti süresinin bitiminden önce ortaya çıkmalıdır.

Paratonerlerin bakımı var mı?

Yıldırım iletkeni, birçok yıldırım çarpmasına zarar vermeden dayanacak şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca, çatının kendisinin dayanabileceği tüm hava koşullarına da dayanmalıdır. Çubukların ve kabloların çatıya ve duvarlara güvenli bir şekilde bağlandığından emin olmak için sistemin her 5 yılda bir görsel olarak incelenmesi önerilir. Dışarıdan sistemi etkileyebilecek herhangi bir onarım veya değişiklik yaptıysanız, LPS yeniden kontrol edilmeli ve yeniden onaylanmalıdır.

Malzemeyi satın alıp sistemi kendimiz mi yoksa lisanssız bir kişinin yardımıyla mı kurmak mümkün?

Yasa ayrıca bir üreticinin malzemeyi doğrudan mülk sahiplerine satmasına izin verir, ancak yeniden satış lisansı olmayan tedarikçilere değil.

Yıldırım üstten geçen bir elektrik hattına çarpıp eve dolaylı olarak girerse?

Elektrik / iletişim sistemlerini hasardan korumak için, yıldırımın ürettiği voltaj ve akımı (20.000 amper, milyon volt) kaldırabilen endüstriyel sınıf bir aşırı gerilim koruma ünitesi önerilir. Perakende satış mağazalarında bulunan güç şeritleri ve aşırı gerilim koruma üniteleri, cihazı yıldırım gücünden korumak için tasarlanmamıştır.

Kullanışlı bilgi

Bilmen gereken

Paratoner tesisatları ev güvenliğinin çok önemli bir parçasıdır. Paratonerler, evleri yıldırım çarpmalarından korumaya yardımcı olur ve ayrıca güç dalgalanmalarından kaynaklanan yangınları da önleyebilir. Bunu akılda tutarak, paratoneri eviniz için doğru şekilde kuracak kaliteli uzmanlar bulmak önemlidir. Wilio, yakınınızdaki en iyi uzmanları bulmanıza yardımcı olmak için burada! Yeni bir aydınlatma iletkeni kurmanın ötesinde, zemin montajı, dış mekan binaları için koruyucu çatılar ve daha fazlası gibi birçok hizmet sunuyoruz. Sağlayıcılarımız kapsamlı bir şekilde tarandı, bu nedenle sizin için yapabileceğimiz bir şey olursa bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin!