Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç
Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç

Oyun alanları

Uygun bir fiyata bölgenizden yetenekli uzmanları işe alın.

TEKLİF AL

1.500 profesyonel

1.077 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

Oyun alanları

Oyun alanları kategorisinde bir hizmet uzmanı mı bulmanız gerekiyor? Uygun fiyatlarla kaliteli uzmanlar bulmanıza yardımcı olacağız. Sadece bir talep girin.

Ayrıca bakınız:Fiyat

1.500 profesyonel

1.077 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

FAYDALI BİLGİ

Ne bilmek istiyorsun

Oyun Alanları

Kursunuzu planlama rehberi

Oyun alanlarına erişimi iyileştirmek, her yaştan çocuğa birçok fayda sağlar. En büyüklerinden biri, oyun alanının çocukların yaptığı fiziksel aktivite miktarını artırmasıdır. Oyun alanı ziyaretçileri de bulundukları parkı kullanma olasılıkları daha yüksek ve çocuk oyun alanı ekipmanlarının yakın zamanda monte edildiği veya yenilenmiş olduğu bir parkı ziyaret ederken, yenilik duygusu sayesinde boş zamanlarını daha aktif kullanma fırsatı buluyorlar.

Oyun alanlarına erişimi iyileştirmek, her yaştan çocuğa birçok fayda sağlar. En büyüklerinden biri, oyun alanının çocukların yaptığı fiziksel aktivite miktarını artırmasıdır. Oyun alanı ziyaretçileri de bulundukları parkı kullanma olasılıkları daha yüksek ve çocuk oyun alanı ekipmanlarının yakın zamanda monte edildiği veya yenilenmiş olduğu bir parkı ziyaret ederken, yenilik duygusu sayesinde boş zamanlarını daha aktif kullanma fırsatı buluyorlar.

Tarih boyunca oyun alanları önemli gelişmelerden geçti. 20. yüzyılın başında oyun alanları daha çok bir istisnaydı ve onları yaratan insanlar onları halka ücretsiz oyun için tasarlamadılar. Bunun yerine, eğitimli eğitmenler tarafından çocuklar için egzersiz merkezleri veya açık hava spor salonları olarak kullanıldılar. Oyunu düzenlerken, bu öğretmenler çocuklara yardımcı oldu ve oyun alanı ekipmanını nasıl doğru kullanacaklarını gösterdiler.

Bugünün kurs planlaması, hesaba katılması gereken birçok faktör içeren çok aşamalı bir süreçtir. Oyun alanının yerini keşfetmeli, kimin kullanacağını düşünmeli ve onu tüm çocuklar için daha çekici ve erişilebilir hale getirmenin yollarını düşünmelisiniz. Tam bir kılavuzla ilgileniyorsanız okumaya devam edin veya aşağıdaki bağlantıları kullanarak belirli bölümlere gidin.

Oyun alanınızı kim kullanacak?

Bir oyun alanı planlarken alan üzerine düşünceler

 • Yeni ve mevcut oyun alanları
 • Oyun alanı bütçesi
Kursun yerini değerlendirme: Kursunuzdaki ihtiyaçları nasıl bulabilirsiniz?
 • Oyun alanınız için ekipman
 • Oyun alanı ekipmanı nasıl seçilir
 • Oyun alanı ekipmanı türleri
 • Oyun alanı ekipman planları
Bir oyun alanının kurulumuna nasıl hazırlanılır?
 • Ticari oyun alanı kurulumu
Oyun alanınızı nasıl koruyabilirsiniz?

Oyun alanı planlama sürecinin başlangıcında dikkate alınması gereken beş nokta

Oyun alanı planlama sürecinin başlangıcında, projede hedeflerinizin neler olduğunu ve ayrıca şehrinizin veya okulunuzun dikkate alınması gereken herhangi bir sınırlaması olup olmadığını net bir şekilde belirtmek gerekir. Bir kursu nasıl planlayacağınızı ve nereden başlayacağınızı düşünüyorsanız, bu beş noktaya ilişkin genel bir fikir, kursunuzla hangi yöne gideceğinize karar vermenize yardımcı olacaktır.

1. Oyun alanını kim kullanacak?

Oyun alanının hangi yaş grubu için tasarlandığını bilin

Oyun alanının kimin için olduğunu bilmek, ne tür ekipman kuracağınıza karar vermenize yardımcı olacaktır. Farklı çocuklar farklı şekilde oynarlar ve farklı yaşlarda farklı gelişim düzeylerindedirler. Örneğin, 5 yaşındaki bir çocuk için bir oyun alanı 12 yaşındaki bir çocuğu sevmez ve onun için doğru büyüklükte olmayabilir. Yeni yürümeye başlayan çocuklar ve daha küçük çocuklar, 5 veya 7 yaşındaki çocuklar için oyun alanı ekipmanlarını kullanmakta da zorluk çekecektir.

Oyun alanı ekipmanlarını kullanacak kişilerin yeteneklerini de göz önünde bulundurmalısınız. Bu yönergeler, oyun alanının tüm yetenek kategorilerinden kişiler tarafından erişilebilir ve kullanılabilen ekipmanlara sahip olmasını gerektirir. Özellikle, zemin kattaki en az bir oyun cihazının erişilebilirliğidir. Yükseltilmiş yapılar mevcutsa, bunların en az yarısına bir rampa veya benzeri bir cihazla erişilebilir olmalıdır. Oyun alanı yüzeyi, düşme durumunda yeterli süspansiyon sağlamalı ve bir tekerlekli sandalye alabilmelidir.

Oyun alanını kullanacak çocukların yaşı ve beceri düzeyinin yanı sıra, oyun alanını planlamanın bir diğer önemli adımı, belirli bir zamanda tesisi kullanacak çocuk sayısının dikkate alınmasıdır. Bir mola sırasında veya okuldan sonra oyun alanını kullanacak çocuklarla dolu bir oyun alanı bulabilir misiniz, yoksa daha düşük bir sayı mı bekliyorsunuz?

2. Ne kadar boş alanınız var?

Bir şehir veya belediye için oyun alanı planlarken, oyun alanı için ayrılan alanı hesaba katın. Oyun alanına ayrılabilecek çok fazla alanınız mı yoksa sadece küçük bir alanınız mı var? Oyun alanınız belirli yaş grupları için birden fazla bölgeden oluşacak mı?

Oyun alanını inşa ederken, oyun alanının alanının ekipmanın kendisini aştığını unutmayın. Ayrıca oyun alanı yapılarının sınırlarını aşan dolgulu bir yüzey sağlamak isteyeceksiniz. Genellikle cihazın kenarının arkasında en az 1,8 m sönümlü yüzey bırakmak isteyeceksiniz. Kayma ve sallanma durumunda, genellikle daha geniş bir alanı bitirmeniz önerilir.

1,8 m yaylı kaplama

3. Sıfırdan mı inşa ediyorsunuz yoksa mevcut bir duruma ekleme mi yapıyorsunuz?

Bir projeye başlamadan önce, sıfırdan mı başlayacağınızı, mevcut ekipmanı yenilemeyi veya oyun alanına özellikler ekleyip eski ekipmanı el değmeden bırakıp bırakmadığınızı da düşünmeye değer.

Eski bir oyun alanını yeniliyorsanız, saklamak istediğiniz herhangi bir unsur var mı yoksa tüm ekipmanın tamamen yenilenmesini ister misiniz? Mevcut bir oyun alanına katılıyorsanız, yapılar arasında ne kadar boşluk var? Alanınız sınırlıysa, oyun alanına yeni ekipman eklemek için çok fazla seçeneğiniz olmayabilir.

4. Programınız nedir?

Çevreniz için bir park oyun alanı planlama

Roma da bir günde inşa edilmedi, tarlaların çoğu da bir günde inşa edilmedi. Çevreniz için bir parkta oyun alanı planlıyorsanız, onu açmak için ne zaman ideal bir zaman olabileceğini düşünün. Amacınız bahara kadar yeni bir oyun alanına sahip olmaksa planlama sürecini yaz sonunda veya sonbahar başında başlatmak mantıklı olabilir. Okul için bir oyun alanı planlıyorsanız, sürece ilkbaharın başlarında başlamak, bir sonraki okul yılının başında onu hazırlamanız için size yeterli zaman verecektir.

5. Bütçeniz nedir?

Satış konuşmasıyla ilgili her kararı paranın belirlemesini istemeseniz bile, bütçeniz ne yapıp ne yapamayacağınızı etkileyecektir. Dikkate alınması gereken en önemli şeylerden biri, proje için paranın nereden geldiğidir. Belirli bir miktarda fonunuz var mı veya ek fon ayarlayabilir misiniz? İkinci durumda, ne tür ekipman ve kursun boyutuna bağlı olarak bir bütçe belirleyebilir ve ardından bir finansman hedefi belirleyebilirsiniz.

Projeye belirli bir bütçe girerse, planlarınızı bu bütçeye uyacak şekilde ayarlamanız gerekecektir. Bu, satış konuşmasının bazı bileşenlerinden vazgeçmeniz veya genel boyutunu ve kapsamını sınırlamanız gerektiği anlamına gelebilir.

Bütçenizi bir araya getirirken, projeye sonuna kadar bakın. Oyun alanı planlama süreciyle ilgili maliyetler, ekipman ve montajcılar için yapılan ödemenin ötesine geçer. Şunları göz önünde bulundurmanız gerekebilir:

 • İzin masrafları
 • Drenajını veya eğimini iyileştirmek gibi saha hazırlığı
 • Drenajını veya eğimini iyileştirmek gibi saha hazırlığının maliyeti
 • Yeni aydınlatma veya zeminler gibi ek ekipman ve işlevlerin maliyeti
 • Yüzey işleme maliyetleri
 • Oyun alanı ekipmanlarını ve kaplamaları bölgenize taşıma maliyeti
 • Kuruluş dışındaki herhangi bir malzemeyi, cilayı veya aleti saklama maliyeti
 • Bir oyun alanı kurma ve alanın geri kalanını bitirme ve hazırlama maliyeti

Saha analizi ve ihtiyaçlarınızın belirlenmesi

Sahadaki nesnelerin konumu, projenizin birçok faktörünü etkiler. Örneğin sahadaki toprağın eğimine ve kalitesine bağlı olarak, alan ekipmana hazır hale gelmeden önce önemli miktarda hazırlık çalışması gerekebilir. Konum aynı zamanda oyun alanının kullanım kolaylığını ve ziyaretçiler için erişilebilirliğini de etkiler. Oyun alanı için ayrılan alanı analiz ederken aşağıdaki öğelerin incelenmesi gerekir:

Eğim. Ebeveynlerin ve öğretmenlerin çoğu çocuklarının çamurda veya su birikintilerinde oynamasını istemez. Yüzeyinizin eğimi veya yüzeyin şekli su yollarının bu alanda birikip birikmeyeceğini belirler. Yerin eğiminin suyun kolay drenajına izin verdiği durumlarda idealdir.

Toprak tipi. Bazı toprak türleri diğerlerinden daha fazla su tutar, bu da alanın drenajını etkiler. Öte yandan, kumlu toprak gibi bazı toprak türleri suyu hiç tutmaz. Kumlu toprak drenaj için ideal olsa da, akışkanlığı da bölgenin stabilitesini etkileyebilir.

Yakındaki bitki örtüsü. Oyun alanının yakınındaki ağaçlar, sıcak yaz günlerinde çocuklar ve bakıcılar için gölge sağlar. Ancak bu ağaçların köklerinin yerini ve bu alanda kazılmasının onlara zarar verip vermeyeceğini de göz önünde bulundurmalısınız. Bölgedeki diğer bitkilerin kalitesini ve türünü de göz önünde bulundurmalısınız. Oyun alanında daha iyi bir görünüm için değiştirilmiş bir alan olsa da, bu bitkilere çocuklara zarar verebilecek böcek ilaçları sıkarken dikkatli olmalısınız. Akılda tutulması gereken bir diğer husus, bu bölgedeki bitkilerin kemirgenler veya eşek arıları gibi zararlıları çekip çekmediğidir. Bu alana bitki ekleyecekseniz, genellikle az bakım gerektiren orijinal kuraklığa dayanıklı çeşitlere bağlı kalmak daha iyidir.

Hava koşulları. Oyun alanının etrafındaki hava durumuna dikkat edin. Öğleden sonra üzerine güneş mi geliyor? Eğer öyleyse, yaz ortasında dayanılmaz bir sıcaklık olabilir. Bölge özellikle rüzgarlı mı? Öyleyse, çocuklar oyun alanında hiç oynamayabilir.

Yüzeyin altında ne var. Oyun alanını kurarken zemini kazarken kesinlikle elektrik veya gaz hatlarına çarpmak istemezsiniz. Ayrıca, kamu hizmetlerinin oyun alanını inşa ettikten birkaç yıl sonra kazmak ve bozmak zorunda kalmasını istemezsiniz. Şehrinizdeki enerji şirketleriyle iletişime geçin ve potansiyel oyun alanınızın altında doğrudan kablo veya kablo bulunmadığını onaylayın.

Çevresinde ne var. Tuvaletler, piknik masaları veya otopark gibi belirli özelliklere yakın olan bir oyun alanı, parkın ücra köşesindeki bir oyun alanına göre daha çekici ve erişimi daha kolay olacaktır. Güvenlik nedenlerinden dolayı, oyun alanının ana yollara veya otoyollara ne kadar yakın olacağının ve çocukların trafikten güvenliğini sağlamak için herhangi bir çit veya bariyer kurulup kurulmayacağının incelenmesine de yardımcı olur.

Oyun alanınız için ekipman seçimi

Yaş aralığı, kullanılabilirlik ve oyun alanı temasına göre oyun alanı ekipmanını seçin.

Bugünün oyun alanı ekipmanı sadece salıncakları ve kaydırakları içermiyor. Ekipmanı yaş aralığı, kullanılabilirlik ve temaya göre seçebilirsiniz. Oyun alanı tasarımları arasında köprüler, tırmanma kuleleri ve oyun panelleri bulunmaktadır. Yaylı salıncaklar ve gözetleme kuleleri gibi serbest duran ekipmanları da düşünebilirsiniz.

Oyun alanı ekipmanını seçerken, onu kullanacakları - çocukları aklınızda bulundurmak önemlidir. Çocukların ne tür ekipman kullanmak istediğinden emin değilseniz, onlara sormanız en iyisidir. Hayalinizdeki oyun alanlarını tasarlamalarına ve karar vermenize rehberlik etmesi için bu modelleri kullanmalarına izin verebilirsiniz.

Diğer bir seçenek de, çocuklar ve ebeveynlerle odak grupları düzenlemek ve onlara farklı düzenleri ve oyun alanlarının konularını göstermektir. Çocuklara ve bakıcılarına her bir tasarım hakkında ne düşündüklerini, neyin öne çıktığını ve oyun alanındaki örneklerde bulunan belirli unsurları görmek isteyip istemediklerini sorun.

Oyun alanı ekipmanı türleri

Farklı oyun alanı ekipmanı türleri şunları içerir:
 • İnşaat ekipmanı: Oyun alanının daha büyük bir yapısını oluşturan ekipman. Bir veya daha fazla kaydırak, kule, rampa, güverte ve köprü içerebilir.
 • Bağımsız ekipman: birincil yapıya bağlı olmayan tüm ekipman. Serbest duran salıncaklar ve kaydıraklar, yaylı salıncaklar, tırmanma duvarları ve aksesuarları içerebilir.
 • Fitness ekipmanı: çocukları (ve yetişkinleri) egzersiz yapmaya teşvik eden yapıları içerir.
 • Şantiye ekipmanı: mutlaka oyun alanının bir parçası olmak zorunda değildir, ancak dahil olan herkes için oyun alanı deneyimini iyileştirmeye yardımcı olur. Bisiklet rafları, banklar ve çöp kutuları gibi şeyleri içerir.
 • Kapsayıcı ekipman: Kapsamlı ekipman sayesinde, oyun alanına tüm yeteneklerden çocuklar erişebilir. Eksiksiz olanaklara örnek olarak arkadaşlar için salıncaklar ve tekerlekli kaydıraklar dahildir.

Oyun alanı ekipman planlarının geliştirilmesi

Oyun alanınız için ekipman seçmek, planlama sürecinizin yalnızca ilk adımıdır. Bir sonraki adım, cihazı özel ihtiyaçlarınız bağlamında mantıklı ve bütçenize uygun bir şekilde nasıl bir araya getireceğinizi bulmaktır. Hangi seçeneklerin sizin için en uygun olduğuna karar vermenize yardımcı olması için genellikle bu aşamada bir oyun alanı tasarım uzmanından yardım almanız önerilir.

Bir oyun alanı tasarım uzmanından yardım isteyin

Bir tasarım uzmanı, eskizinizi veya fikrinizi alıp tam teşekküllü bir oyun alanına dönüştürerek oyun alanınızı yeniden canlandırmanıza yardımcı olabilir. Bir oyun alanı planı tasarlarken, tasarım uzmanınızın planlama sürecinde dikkate alabileceği birkaç unsur vardır:

 • Kullanılan malzeme türleri. Ahşap genellikle çatlar ve çabuk yıprandığı için kullanılmaz. Metalden de sık sık kaçınılmaktadır. Oyun alanınız için en iyi malzeme türü, bulunduğunuz yere ve ikliminize bağlı olabilir.
 • Oyun alanı stili. Bazı oyun alanları aydınlık ve göz alıcıdır, bazıları ise etrafındaki peyzaj ile uyumludur. Bazılarının itfaiye araçları veya uzay gibi farklı temaları vardır, diğerleri modern estetiğe hitap etmeyi amaçlamaktadır. Tasarım uzmanınız, kullanılacak en iyi genel stili belirlemenize yardımcı olabilir.
 • Bu bileşenlerin sayısı ve düzeni. Kursu planlamanın bir parçası, ekipman seçimi ve belirli alanların büyüklüğü hakkında karar olacaktır. Örneğin, 2 ila 5 yaşındakiler 7 ila 10 yaşındakiler oyun alanını kullanıyorsa, okul çağındaki çocuklar için daha fazla toprağa ve daha az alana sahip olmak daha mantıklı olabilir.

Kuruluma hazırlama

Oyun alanını kurulum için hazırlayın

Bir plan hazırladıktan sonraki adım, oyun alanını kurulum için hazırlamaktır. Alanınızın ne kadar hazırlık gerektirmesi durumu, proje başlamadan önceki durumuna bağlıdır.

Oyun alanı ekipmanı zaten alandaysa, alan tamamen yeniden modellenmişse çıkarılması gerekir. Eski ekipman iyi durumdaysa ve güvenlik gereksinimlerini karşılıyorsa başka bir kuruluşa bağışlanabilir. Değilse, geri dönüştürülmesi veya hurda olarak satılması gerekebilir.

Eğim çok dikse, alanın düzleştirilmesi gerekebilir. Drenaj sorunlarını çözmek veya daha fazla stabilite sağlamak için toprağı iyileştirmeniz gerekebilir. Bu aşamada, kamu hizmetlerini arayıp tüm yer altı hatlarını bulup işaretlemenin veya her şeyi size açıklamanın da tam zamanı.

Toprak hazır olduğunda ve araçlar işaretlendiğinde, oyun alanı için bir alan ayırabilir ve kazmaya başlayabilirsiniz.

Oyun alanı kurulumu

Oyun alanını fiziksel olarak kurmak için birkaç seçeneğiniz var. Seçeneklerden biri, ekipmanı uzmanlardan oluşan bir ekibe vermek ve oyun alanını kendilerinin kurmasına izin vermektir.

Giderek daha popüler hale gelen bir başka seçenek de topluluk oluşturma. Topluluk inşası sırasında, gönüllülerden oluşan bir ekip, oyun alanının kaldırılmasını ve kurulumunu, bina inşaat prosedürlerinde deneyime sahip bir profesyonelin doğrudan gözetimi altında sağlar.

Topluluk inşasının profesyonel kuruluma göre birçok avantajı vardır. Bir yandan, kendileri inşa ettikleri için insanların oyun alanına daha fazla bağlı hissetmelerine yardımcı olur. Ayrıca toplum kuruluşlarının veya yerel hükümet yapılarının hizmet verdikleri insanlarla bağlantı kurmasına yardımcı olur. Topluluk inşası ayrıca profesyonel bir kurulumdan daha ucuzdur çünkü iş için ödeme yapmazsınız.

Oyun alanı bakımı

Oyun alanını nasıl koruyacağınızı bilin

Dikkatli planlama ve oyun alanını ayarlama çabalarının ardından, oyun alanının nasıl korunacağını ve uzun yıllar boyunca nasıl kullanılacağını bilmek önemlidir. Oyun alanı ekipmanının bakımı, bakım ve onarım tavsiyelerine uyulması anlamına gelir. Düzgün çalışmayı sağlamak ve kaza veya yaralanma riskini azaltmak için ekipman da düzenli olarak incelenmelidir.

Ekipmanın kendisinin bakımının yanı sıra, oyun alanı ortamına ve çevresindeki parka düzenli olarak özen gösterilmesi de faydalıdır. Örneğin, komşuların ve topluluk üyelerinin çöpleri topladıkları, oyun alanlarını temizledikleri, ağaçlara baktıkları veya çevre düzenlemesi yaptıkları toplum temizlik günleri düzenlemeyi düşünebilirsiniz. Topluluk günleri, insanların parkınız ve inşa ettiğiniz oyun alanıyla ilişkilerini ve bağlantılarını sürdürmelerine yardımcı olacaktır.