Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç
Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç

Mobilya İmalatı

Uygun bir fiyata bölgenizden yetenekli uzmanları işe alın.

TEKLİF AL

1.500 profesyonel

1.076 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

Mobilya İmalatı

Mobilya İmalatı kategorisinde bir hizmet uzmanı mı bulmanız gerekiyor? Uygun fiyatlarla kaliteli uzmanlar bulmanıza yardımcı olacağız. Sadece bir talep girin.

Ayrıca bakınız:Fiyat

1.500 profesyonel

1.076 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

FAYDALI BİLGİ

Ne bilmek istiyorsun

Mobilya yapımı için doğru marangoz seçimi

Marangozunuzu seçerken göz önünde bulundurmanız gereken bazı hususlar vardır. Bilmeniz gerekenleri, yazımızda aşama aşama anlatacağız.

Seçeceğiniz kişinin çok özel deneyimlere sahip olmasına özen gösterin

Mesleğini icra etme konusunda başarılı olan birisini seçmek önemlidir. Marangozun deneyimi ne kadar özel olursa verimi de sorun çözme hızı da aynı ölçüde özel olur. Serbest meslek sahibi olan bir kişi marangoz hatta mobilyacı olduğunu ilan edebilir. Bu meslekler her ne kadar birbirine benzeseler ve hatta ikisi de temelde ahşapla ilgilenen meslekler olsa da aralarında gözle görülür farklar bulunmaktadır.

Marangoz, özünde ahşap pencere çerçevesi, kapı ve merdiven gibi evi oluşturan temel eşyaların üretiminde rol oynar. Mobilyacı ise marangozun yaptıklarının montajını, tamirini ve bakımını yapan kişidir. Marangozluk, seçkin mobilyalar ve ahşap ürünler üzerinde çalışılan bir meslek olmasından dolayı daha fazla yetenek gerektirdiği kabul edilir. Zanaatkarların çoğunun marangoz olduğunu düşünülür fakat büyük şirketler iki mesleğin ayrımını yapmışlardır.

Tomas 17 yıldır marangoz olarak çalışıyor ve şimdiye kadar Wilio'da 220'yi aşkın olumlu geri bildirim aldı. Tomas: ''Bazıları projenin maliyetini düşürmek adına bir işçi tutuyor, ahşap zeminlerin döşemesini yapacak olan bir usta. Fakat marangoz olmayan biri genişlemeden kaynaklı ne kadar alanın ortaya çıkacağını kestiremeyebilir. Bu da beraberinde beklenmedik başka sorunlara yol açabilir. Ustaların farklı koşulların ve zeminlerin nasıl yönetilmesi gerektiğini de bilmemesi muhtemeldir'' diyor.

Fayda sağlayacak bir diğer husus ise, hayalini kurduğunuz ürünle alakalı engin deneyime sahip bir marangoz bulmak. Örnek verecek olursak, ben - sadece mutfak yapmıyorum, aksine her şeyde ustalaşmaya çalışıyorum, eve adım attığım andan son rötuşları yapana kadar geçen zamanda evde oluyorum. Önüme çıkan iş imkânlarını kaçırmayı sevmiyorum - başka ürünlerin teslimatını ve şekillendirilmesini ya da diğer zanaatkarların kendi işlerini yapmasını beklemeyi. Fakat, kendini mutfak yapmaya adamış birçok genç var - sırf bunu yapıyorlar - ve ne yaptıklarını tam anlamıyla biliyorlar ve gayet güzel iş çıkarıyorlar.

Ücretsiz fiyat teklifi alın

Wilio platformu sayesinde, bölgenizdeki profesyonel marangozlarla ve mobilyacılarla tanışabilir ve anında fiyat teklifi alabilirsiniz. Wilio sayesinde serbest meslek erbabı olan kişiler için yapılan yorumları okuyabilir ve yaratılan eserlerin fotoğrafını görüntüleyebilirsiniz. İsterseniz - hatta işiniz uzun sürecek ve pahalı bir işse - önceden hizmet almış müşterilerden bazılarıyla konuşabilirsiniz. İyi bir serbest meslek erbabı müşterilerinizin sizinle iletişime geçmesinden dolayı mutluluk duyacaktır. Böylece zanaatkarların eserlerini değerlendirebilirsiniz. Yardımcı olması için şu soruları sormayı da deneyebilirsiniz; Tüccar verdiği teklife sadık kaldı mı yoksa fiyatı yükseltti mi? İhtiyaç duyduğunuzda onunla kolaylıkla iletişime geçebildiniz mi? İşi zamanında teslim etti mi? Meydana gelen problemin nasıl üstesinden geldi? İşi yapmanın yanı sıra, evinizi korumak için özen gösterdi mi ve işin ardından başka bir sipariş verdiniz mi?

Kullanılan malzemeleri öncesinde öğrenin

Büyük bir proje söz konusu olduğunda(örnek; evinizin zemini) hangi marangozla çalışmak istediğinize karar verirken, marangozların hepsinin kullanacağı malzemenin örneklerini sunduğundan emin olun. Bu sayede malzemeleri görebilir ve dokunabilirsiniz. Örneğin, ''masif meşe döşeme'' birçok şekle, kalınlığa ve renge sahiptir ve bu ölçüt, kalitesi daha düşük malzeme kullanarak tasarruf etmeyi amaçlayan herkesi dışarıda bırakmanıza yardımcı olacaktır. İşe başlamadan önce, kimin hangi malzemeleri kullandığı ve bunları nereden aldığını bilmek önemlidir. Karol, 2018 yılından beri Wilio üyesi olan ve siteye dair 300'e yakın olumlu yorumu bulunan bir üyemiz. Karol: ''Bireyler, marangozluk için gereken temel malzemeler söz konusu olduğunda -örneğin ahşap- kendileri satın almalıdırlar. Çünkü kullanılan şeyler genel itibariyle kalitesizdir. Fakat, bir marangoz olsam da sık sık almam. ''Vintage'' adını verdiğimiz malzemeler hazır mutfak aletleri ve herkesin gördüğü kapı kolu gibi dekoratif parçalardan oluşuyor. İnsanların çoğu bu tarzı seviyor ve kendileri almak istiyorlar'' diyor.

12 yıldır marangozluk yapan Karol, Wilio müşterilerinden harika geri dönüşler alıyor. Malzemeler konusunda erkenden konuşmak ev sahibinin büyük ölçüde tasarruf etmesine yardımcı olabilir; ''Bazı insanlar malzemeleri kendi başlarına almak istiyorlar, hiç sorun değil. Buna ek olarak, marangozunuzla seçeneklerinizin ne olduğunu öğrenmek için her daim önceden konuşmanızı öneririm. Örneğin, kaliteli şeyler alabileceğiniz en uygun mağazaları hep önermeye çalışırım. Yalnızca tüccarların kullanabileceği bazı mağazalar var. Eğer bu mağazalarda istediğiniz şey bulunuyorsa, serbest meslek erbabı kimliğimi kullanarak oradan indirimli alışveriş yapmayı önerebilirim.''

İstediğiniz her satıcıdan detaylı bir teklif alın

Evinize gelen tüm marangozlar, çıkması muhtemel olan tüm masrafların bir listesini yapmalıdır. İşçilik ve malzemeler dahil, hatta atık imhası ya da iskele kiralama maliyeti gibi diğer masraflar da dahil olmak üzere. Tıpkı Wilio Marangoz Aslan'in dediği gibi; ''Marangozun verdiği tekliften memnun musunuz, önce emin olunuz. Herkes teklifini farklı bir şekilde sunar.'' Örneğin, küçük işler için tekliflerimi genellikle mesaj olarak gönderirim. Telefonda kaydım hep olur, verdiğim teklif ve gelen cevaplar. Her şeyi açık ve net bir şekilde tutarım. Fakat işi değerlendirirken müşterinin iyi olduğunu düşünüp düşünmediğinden emin olmasını isterim.

Ödemeni hiçbir zaman peşin yapma

James yetenekli bir marangoz. 2018 yılından beri Wilio'nun bir üyesi. Birçok mükemmel yoruma sahip ve marangozun yanı sıra mobilyacı olarak nitelendiriliyor. Tıpkı James'in dediği gibi; marangozların ücretlendirme yöntemleri bazen projenin türüne bağlı olabiliyor. ''Biri benden küçük bir iş yapmamı istiyorsa yevmiyemi bazen yarım gün bazen tam gün olarak alıyorum. Küçük işleri ayrı ayrı sınıflandırmaktan daha iyi bir yöntem. Malzemeler hakkında konuşmak gerekirse, değeri 182 TL'ya varan malzemeleri fiyata dahil ediyorum - vidalar, silikonlar, yapıştırıcılar ve tıkaçlar gibi.''

İş bitene kadar ve sonucu kontrol edene kadar paranın tamamını ödememelisiniz: Özellikle küçük işler için - harcanan malzeme miktarı çok az olan ya da hiç olmayan yerler için - marangoz sadece işçiliğin bedelini istemelidir. ''Büyük işlere girişirken bile, malzeme maliyetinden fazlasını hiçbir zaman almam. Ne yaptığımı biliyorum ve proje bittiğinde insanların çok memnun olacağından hiç şüphem yok. Dürüst olmak gerekirse, hatalı olan tarafın insanlar olduğunu düşünüyorum. Eğer çalışan bir hata yaparsa, ev sahibinin paranın tamamını ödemek istemeyeceğini bilir'' diyor marangoz Aslan.

İşin nasıl ilerleyeceğiyle alakalı sorular sorun

Mutfak eşyalarını yenileme gibi birçok ev yenileme işi her ne kadar marangozun işi olsa da sıva ya da elektrik tesisatı işçiliği gibi şeyleri de barındırır. Eğer yaptırmayı düşündüğünüz proje bu kategoriye aitse, marangozlara bu problemlerle nasıl başa çıkmayı planladıklarını sorun. Marangoz eğer beraber çalıştığı güvenilir bir elektrikçiye, sıvacıya ve benzer mesleklerden oluşan bir ağa sahipse, tüm süreç daha çabuk ilerleyecektir.

Tıpkı marangoz Karol'un dediği gibi, projelerinde beraber çalıştığı serbest meslek erbaplarından oluşan güvenilir bir ağa sahip: ''Mesleklerinde uzmanlaşmış kişilerle uzun bir zamandır çalışıyoruz''. Hepimiz çok iyi anlaşıyoruz ve onlara güvenim tam. Müşterilere karşı gayet iyi davranıyorlar! ''Bu arada, Murat farklı bir yaklaşım benimsedi ve küçük görevlerin birçoğunu kendisi yerine getirmeyi seçti. ''Beceriniz daha fazlaysa, şüphesiz faydalı olabilir. Ben özümde bir marangozum fakat tecrübelerim bununla sınırlı değil. Daha önce Savunma Bakanlığı'nda çalıştım ve birçok farklı kurs aldım. Marangozun temel proje ile ilgili üzerine düşen görevleri yerine getirebilmesi de çok yarar sağlayacaktır. Mutfak tezgahının yanında döşeme yapılması da genellikle isteniyor. Bu yüzden fayans döşeyebilen bir marangozunuz varsa birçok farklı insanla çalışmak zorunda kalmazsınız. İyi bir marangozda olması gereken tek şey, yapabileceği diğer işler konusunda dürüst olmasıdır. Pek çoğu işe başladığında, birçok şeyi yapabileceğini söyler ve ardından kara kara düşünmeye başlarlar'' diye ekliyor deneyimli marangoz.

Yeterliliklerini sorgulayın

Mesleki niteliklere sahip olmasa da mesleğini iyi icra eden birçok marangoz var. Bunlardan çoğu bu mesleği hayatı boyunca uygulamış ve çırak olarak öğrenmiş. Bunun yanı sıra, uygun marangozluk yeterliliğine sahip olmak, işini profesyonel yapan birinin mesleğini ciddiye aldığını gösteren başka bir işarettir. Bazı marangozlar mesleki ticaret derneklerine üyedir. Her derneğin farklı standartlar doğrultusunda serbest meslek erbabı üyeleri vardır. Bu sebepten ötürü, birinin tam anlamıyla nasıl bir üyeliğe sahip olduğunu ve eğitim ya da deneyim açısından ne anlama geldiğini kontrol etmeye değer.