Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç
Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç

Metal çatı

Uygun bir fiyata bölgenizden yetenekli uzmanları işe alın.

TEKLİF AL

1.500 profesyonel

1.077 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

Metal çatı

Metal çatı kategorisinde bir hizmet uzmanı mı bulmanız gerekiyor? Uygun fiyatlarla kaliteli uzmanlar bulmanıza yardımcı olacağız. Sadece bir talep girin.

Ayrıca bakınız:Fiyat

1.500 profesyonel

1.077 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

Kullanışlı bilgi

Ne bilmek istiyorsun

Eviniz için sac çatıların avantajları ve dezavantajları

İster ev alıyor olun, ister yepyeni bir ev inşa edin mutlaka hangi çatıyı kullanacağınız sorusunu ele almaya başlayacaksınız. İster yeni bir eve çatı döşüyor olun, ister mevcut çatınızın tamamen yenilenmesi gerekiyorsa üzülmeyin birçok malzeme ve yöntem mevcut. Ancak hangi çatı stiline sahip olursanız olun, özellikle dayanıklılık, minimum bakım ve enerji verimliliği gibi harika özellikleri nedeniyle sac çatı çekici bir seçim olabilir. Kalay, çinko, alüminyum, bakır veya galvanizli çelikten bir teneke çatı seçebilirsiniz: sadece teneke çatınızın test edildiğinden ve bir ticari marka ve garanti ile işaretlendiğinden emin olun.

Teneke çatıların avantajları

Sac çatılar, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi avantaj sunar:

Uzun ömür

Bir sac çatının ömrü, malzemeye bağlı olarak 40-70 yıl olarak tahmin edilmektedir. Geleneksel asfalt çatı kaplamanın beklenen hizmet ömrü yaklaşık 12-20 yıldır.

Dayanıklılık

Bazı metal çatılar saatte 100 kilometreye varan rüzgar esintilerine dayanabilir, aşınmaz veya çatlamaz. Sac çatılar darbeye dayanıklıdır (hangi sac levhayı seçtiğinize bağlı olarak). Ek olarak, sac çatılar, diğer çatı sistemlerinin sıklıkla ihtiyaç duyduğu düzenli ve maliyetli bakım gerektirmez. Ancak, onarım gerekmediğinden emin olmak için düzenli olarak kontrol edilmelidirler.

Güvenlik

Sac çatılar bir orman yangını sırasında veya bir yıldırım düşmesinden sonra tutuşmaz veya yanmaz.

Enerji verimliliği

Sac çatılar güneş radyan ısısını yansıtır ve bu da soğutma maliyetlerini %10-25 oranında azaltabilir.

Çevre dostudurlar

Sac çatılar sadece %25-95 geri dönüştürülmüş içeriğe sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda kullanılan malzemeye bağlı olarak hizmet ömürlerinin sonunda %100 geri dönüştürülebilir. Buna karşılık, çoğu kiremit çatı kaplama atığı genellikle bina ile ilgili atıkların bir parçası olarak ortaya çıkıyor ve bu yılda 20 milyar Euro'ya kadar mal oluyor.

Sac çatıların dezavantajları

Birçok avantajına rağmen, sac çatıların birkaç dezavantajı da vardır.

Fiyat

Sac çatılar diğer çatı kaplama malzemelerine göre iki veya üç kat daha pahalı olabilir. Metal bir çatının ömrü çok daha uzun olsa da, metal bir çatıya yatırım yapmak yalnızca evinizde maliyetlerin tadını çıkaracak kadar uzun süre kalmayı planlıyorsanız mantıklıdır.

Gürültü

Sac çatılar, özellikle şiddetli yağmur veya dolu sırasında gürültülü olabilir. Bu sorun genellikle çatı montajı sırasında yalıtım eklenerek çözülür, ancak bu maliyetleri artırabilir.

Genişleme ve Büzülme

Sac çatı kaplama, büyük bir panel olarak monte edilen, genişleme ve büzülme eğilimindedir. Levhanın "nefes almasına" izin veren bağlantı elemanları kullanılarak düzgün şekilde monte edilmezse, paneller gevşeyebilir.

Renk uyumsuzluğu

Yıllar sonra onarım gerekiyorsa veya eve bir uzantı eklenirse, çatının mevcut sac levha ile tam eşleşmesini bulmak zor olabilir.

Su

Kötü kurulum veya onarım nedeniyle çatının herhangi bir yerinde su birikirse, sonunda ciddi hasara neden olabilir. Düşük kaliteli levhalar ayrıca daha ince ve daha az dayanıklı olabilir. Bazı levhalar, dolu fırtınaları veya kurulum sırasında belirli iklimlerde diğerlerine göre paslanır veya daha kolay hasar görür.

5 çeşit metal çatı kaplama malzemesi vardır

  • 1. Bakır: son derece uzun ömürlü, düşük erime noktasına sahip çok yumuşak maddedir
  • 2. Alüminyum: tuzlu suda korozyona dayanıklı
  • 3. Çinko: korozyona ve düşük sıcaklıklara karşı son derece dirençli
  • 4. Çelik: galvanizli ve rüzgar geçirmez çelik olarak bulunur (Corten)
  • 5. Kalay: genellikle II. Dünya Savaşı'ndan önce kullanılan çelik olarak adlandırılır. Artık yaygın olarak kullanılmamaktadır.

Sac çatı kaplamaya genellikle "ev dekorasyonu" denirdi. Belirli bir üretici hakkında kendi düşüncenize göre, bu karşılaştırma aşağı yukarı doğru olabilir. Metal çatı aslında belirli bir ürünü değil, bütün bir ürün yelpazesini tanımlar. Terimin kendisi çelik, alüminyum, çinko veya bakır çatıdan mı bahsettiğinizi açıklamaz. Metal çatı kaplamanın çok çeşitli gereksinimleri ve tasarım seçeneklerini karşılayabilme konusundaki itibarı göz önüne alındığında, metal çatı kaplamanın "çatının tacı" olduğu daha iyi bir karşılaştırma olabilir. Aşağıda metal çatı kaplama malzemelerinin olasılıklarındaki farklılıkları ve bireysel malzemelerin, profillerin ve kaynakların avantaj ve dezavantajlarını tartışacağız.

Metal çatı kaplama malzemelerinin çeşitleri

"Sac çatı" tabirini duyduğunuzda aklınıza muhtemelen çelik bir çatı gelir, ancak bu terim çok daha büyük bir malzeme yelpazesi. Bulunduğunuz yere ve ortamınıza bağlı olarak, malzeme türü, hangi yöne gideceğinize karar vermede çok önemli bir ilk adım olacaktır. Alüminyum çatılar tuzlu alanlarda paslanmaya karşı dayanıklılık için mükemmel bir seçim olsa da hizmet ömürleri diğer malzemelere göre çok daha kısa olabilir. Çelik, bakır ve çinko metal çatı kaplama malzemelerinin de kendi artıları ve eksileri vardır.

Bakır çatı kaplama artıları ve eksileri

Metal çatı kaplamanın eski bir babası olarak kabul edilen bakır çatı kaplama, yüzyıllardır dünya çapında kullanılmaktadır. Bakır, ideal bir ortamda 200 yıldan fazla dayanacak son derece dayanıklı bir metaldir. Bakır çatılar ayrıca %100 geri dönüştürülebilirdir ve bu da onları harika yeşil çatı seçenekleri haline getirir.

Metal çatı kaplama malzemeleri - çelik çatı türleri

Bakır son derece yumuşak bir metaldir ve onu en sessiz metal çatı kaplama türlerinden biri yapar. Bununla birlikte, modern kurulum prosedürleriyle, tüm metal çatı kaplamaları artık yağmur veya doludan kaynaklanan gürültüyü aynı seviyede en aza indiren uygun yüzeyler ve yalıtım önermektedir. Bakır çatının daha yumuşak yapısı, aynı zamanda, doluya meyilli alanlarda kolayca zarar görebileceği anlamına gelir. Bakır daha yumuşak bir metal olduğu için dolu, bakır çatıya sistematik olarak zarar verir. Estetik değeri azaltsa da, yeterince büyük bir dolu ile çatıyı delmek yerine delen sert metalden daha iyidir. Metal çatılar dekoratif çatı ise, bakır çatılar kendi sınıflarının taçlarıdır. Bu, bakır çatı kaplama için açık bir dezavantajdır. Bakırın bir diğer olumsuz yönü de sıcaklık dalgalanmaları ile genleşme ve büzülme eğilimidir. Sağ panel veya zona ile kontrol edilebilse de bu metal seçilirken dikkatli olunmalıdır.

Alüminyum çatı kaplama - artıları ve eksileri

Bakır çatı kaplama bir Range Rover olarak kabul ediliyorsa, alüminyum da kolayca bir Mercedes olarak kabul edilir. Ve şimdi dikkat et. Bir Volkswagen Beetle hayal edin, kapıları, tavanı ve tüm gereksiz unsurları aşağı çekin. Tuz bulaşmasını önlemek için gerekli parçaları kapatın, koruyucu bir kafes ekleyin ve süspansiyonu ayarlayın. Üzerine güzel kum lastikleri atın ve kumsalda gezintiye çıkın, artık alüminyum çatının gücünü ve korozyon direncini en iyi yakalayan araca sahipsiniz. Alüminyum metal çatılar genellikle kıyı iklimlerinde kullanım için şiddetle tavsiye edilir. Bu, esas olarak, diğer metal çatı kaplama malzemeleri türlerine kıyasla alüminyumun tuz korozyonuna karşı direncinden kaynaklanmaktadır. Alüminyumun korozyondan etkilenmediği iyi bilinmesine rağmen, gerçek şu ki, atmosferik koşullara neredeyse anında tepki veren oldukça aktif bir metaldir. Bu hızlı tepki aslında çatınızı bu kadar iyi koruyan şeydir. Alüminyumun dış tabakası oksijenle reaksiyona girerek iç metal tabakaları gelecekteki korozyondan etkili bir şekilde koruyan bir alümina tabakası oluşturur. Bu süreç başka bir sürece benzer, ancak çok daha hızlı bir zaman diliminde ve daha uzun süreli koruma ile. Alüminyum genellikle boyalı bir yüzeyle kullanılır, çünkü doğal patina zamanla estetik olarak çekici görülmez. Bakır gibi, alüminyum ayrıca yeni çatınızın daha pahalı bir çeşididir. Daha iyi korozyon koruması sunabilse de, yüzey olarak alüminyum kullanan diğer karşılaştırılabilir çözümlerden daha pahalıdır. Alüminyumun fiyatı genellikle piyasaya bağlı olarak dalgalanır. Bu metalin fiyatı genellikle çelik ve bakır arasında ortada bir yerde bulunur. Fiyatı nedeniyle alüminyum genellikle çelikten çok daha ince katmanlarda kullanılır. Alüminyumun mukavemet ağırlık oranı çeliğe göre daha yüksek olmasına rağmen, maliyet hala daha ucuz bir çatı kaplama şekline yol açmaktadır.
Şiddetli rüzgar, dolu veya ağır çevresel hasar bulunan alanlarda çatı malzemesi zarar görebilir. Alüminyum çatınızın karşı karşıya kalacağı çevresel etkinin doğru bir şekilde belirlenmesi, doğru tasarımın seçilmesinde çok önemli olacaktır.

Çinko çatı kaplama - artıları ve eksileri

Orijinal Hummer'ı kimler hatırlıyor? Sizi ihtiyacınız olan her yere uygun bir fiyata götürebilecek son derece dayanıklı ve güvenilir makine. Çinko, patinalı yapısı ile çizilmelere çok uzun süre dayanabilen ve ayrıca 100 yılı aşkın bir süredir güçlü kalan inanılmaz bir metaldir. Doğal özellikleri nedeniyle çinko, ticari projeler için popülerdir ve şaşırtıcı şekilleri kolayca şekillendirme ve manipüle etme yeteneği nedeniyle de aranır. Zamanla çinko korozyonu metalin çekici bir yönü olarak görülmese de, bir dereceye kadar temizlenebilir ve kontrol edilebilir. Hummer tamamen "yeşil bir araç" olmasa da çinko, çatı kaplama olarak kullanılabilecek en yeşil metallerden biri olarak kabul edilebilir. Çinko, diğer çatı kaplama metallerinden daha düşük bir erime noktasına sahiptir. Bu düşük erime noktası, çinkonun yapı malzemesi olarak kullanılması için işlenmesinin, çeliği veya bakırı işlemek için gereken enerjinin ¼'üne kadar ihtiyaç duyduğu anlamına gelir. Çinko ayrıca %100 geri dönüştürülebilir ve çoğu mağazada bulunur, bu da onu bakır veya çeliğe kıyasla son derece çevreci bir malzeme yapar. Estetik açıdan çinkonun ana dezavantajı, tebeşir etkisi ve fiyatıdır. Çinko ucuz değildir. Aslında çinko genellikle bakırla karşılaştırılabilir. Bakır gibi çinko da profesyonel kurulum gerektirir, böylece onu doğru şekilde kullanabilir ve böylece bir yapı malzemesi olarak avantajlarından yararlanabilirsiniz. Çinko, çoğu çıplak metal gibi, henüz boyanmamışsa da mavi-gri bir görünüme sahiptir. Suyun aktığı alanlarda genellikle tebeşir izleri bırakır, birçokları için çekici görünmez bu. Çinko da çok yumuşak bir metaldir ve panel veya zona yapısına bağlı olarak dolu veya kuvvetli rüzgarlardan kolayca zarar görebilir.

Çelik çatı kaplama - artıları ve eksileri

Çelik, demir ve diğer elementlerden oluşan bir alaşımdır. Binaları kaplamak için kullanılan çelik çatı kaplama, genellikle şantiyelerde en yaygın kullanılan malzemelerden biri olmuştur ve artık genellikle konut binalarını kaplamak için kullanılmaktadır. Çeliğin ilk oluşumu çinko gibi metallere kıyasla enerji yoğun bir süreç olsa da, bir metal alaşımının geri dönüştürülebilirliği ve bulunabilirliği, bugün kullandığımız çeliğin çoğunun daha fazla geri dönüştürülmüş malzemeden yapıldığı anlamına gelir. Çelik, aslında gezegendeki en geri dönüştürülmüş malzemedir bu da onu üzerinde çalışılabilecek inanılmaz derecede yeşil bir yapı malzemesi yapar.

Metal çatı kaplama malzemeleri - çelik çatı türleri

Diğer metallerle karşılaştırıldığında, çelik aynı zamanda en ucuzudur. Çelik aynı zamanda bir meta olmasına rağmen, genellikle alüminyum, çinko veya bakırdan daha düşük bir fiyata sahiptir. Bu sayede çelik ekonomiktir ve diğer metallere kıyasla daha büyük miktarlarda mevcuttur. Galvanizli çelik, dış çelik tabakasını korozyondan korumak için bir çinko tabakası kullanılarak üretilir. Bu kaplama çelik panelin ömrünü uzatmaya ve korozyon sürecini yavaşlatmaya yardımcı olur. Galvanizli çelik, çelik çatı kaplama malzemesinin en yaygın şeklidir. Galvanizli çelik, galvanizlemeye benzer, ancak esas olarak çinko kaplama kullanmak yerine kullanılır. Galvanizli bir yüzeye kıyasla alüminyum, belirli ortamlarda korozyona karşı daha iyi koruma sağlar ve ayrıca daha düzgün bir görünüm için daha küçük ve pürüzsüz bir yüzey sağlar. Özellikleri nedeniyle, bu tür alüminyum, galvanize göre daha iyi yüzey koruması sağlar, ancak çizilmelere veya kenarlardaki hasara karşı hassastır. Hava koşullarına dayanıklı çelik, orijinal olarak köprü inşaatı gibi ağır çelik endüstrisinde kullanılmak üzere tasarlanmış bir çelik türüdür. Dış çelik tabakası kasıtlı olarak paslanacak ve böylece iç çelik tabakasını koruyacak şekilde tasarlanmıştır. Aslında, çelik aşınması alüminyuma benzer şekilde çalışır, ancak alüminyumdan farklı olarak paslanma süreci daha uzun sürer. Hatırlamak önemlidir böyle bir çatı kaplamasının kasıtlı olarak paslandığını ve çelik çatı kaplama için yapısal bir çözüm olarak kullanılmak üzere tasarlanmadığını. Paslı bir dokunuş yaratmak istediğiniz çatılarda sıklıkla kullanılır ancak bu çatının da düzenli bakıma ihtiyacı olduğunu unutmayın. Çelik çatı kaplama, son 50 yılda muazzam bir ilerleme kaydetti ve artık bakır, çinko ve diğer daha pahalı metal çatı kaplama malzemelerine benzemek için kullanılabilir. Bakırın, çinkonun doğal patinasına ve hatta paslanmaz çeliğin görünümüne uyan bir kaplama çözümü oluşturan kaplama sistemlerine yardımcı olurlar. Bu çatı kaplama malzemeleri genellikle uzun garantiler sağlar ve dönüşümler, yenilemeler ve yeni yapılar için ideal bir çözümdür. Çeliğin diğer malzemelere göre en büyük avantajı kullanım esnekliği ve maliyetidir. Diğer metallerin yüksek fiyatları nedeniyle çelik, hem ticari hem de konut projeleri için birincil çözümdü ve bu eğilimin gelecekte de devam edeceği görülüyor. Çevre dostu bir çözüm olarak, kolayca erişilebilir ve yüksek oranda geri dönüştürülebilir. Yavaş yavaş, en sert metal türevlerine ait olduğu için çoğu iklim ortamında kullanılabilir ve dolu ve kuvvetli rüzgarlarda iyi çalışır. Kar yağışı fazla olan dağlık bölgelerde yaygın olarak kullanılan bir çatı kaplamadır ve dolu yağışına meyilli bölgelerde tercih edilen çözümdür. Çelik, özellikle kullanım çeşitliliği, bulunabilirlik, fiyat ve dayanıklılık açısından hem ticari hem de konut çatı sistemleri için oldukça esnek bir alternatiftir.

Sac çatı kaplama - avantajları ve dezavantajları

Sac çatı kaplama, genellikle birkaç ticari bina ve ev için gerekli bir öğedir. Genellikle metal çatı kaplama, çelik çatı kaplama veya galvanizli çelik ile sac çatı kaplama alabilirsiniz. Sac metal aslında inanılmaz derecede nadirdir ve çatı kaplama için kullanılan bir metaldir. Kalayın kendisi bakır veya çinko gibi bir elementtir. Kalay bir konserve malzemesi olarak tanıtıldı ve daha sonra kırsal ustalar tarafından malzemeyi sıkıştırarak ve diğer malzemelerin mevcut olmadığı durumlarda zona olarak kullanarak uyarlandı. Alüminyum kaplar için standart haline geldiğinde, sac metal ev sahipleri için bir yapı malzemesi olarak kullanılmaya başlandı. Aslında, birinin metal bir çatıdan bahsettiğini duyduğunuzda, modern zamanlarda genellikle ya galvanizli çelik ya da alüminyum malzeme ile ilgilidir. Ev kullanımınız için.19. yüzyılda halk kültürümüzün bir parçası olarak kalabilme kabiliyetini, hala çatılarda teneke olarak görebilirsiniz. Sac bilim ve teknolojide hala birçok kullanıma sahip olsa da, artık genellikle yapı malzemelerine alternatif olarak kullanılmamaktadır.