Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç
Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç

Menhol, Kontrol Bacaları

Uygun bir fiyata bölgenizden yetenekli uzmanları işe alın.

TEKLİF AL

1.500 profesyonel

1.077 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

Menhol, Kontrol Bacaları

Menhol, Kontrol Bacaları kategorisinde bir hizmet uzmanı mı bulmanız gerekiyor? Uygun fiyatlarla kaliteli uzmanlar bulmanıza yardımcı olacağız. Sadece bir talep girin.

Ayrıca bakınız:Fiyat

1.500 profesyonel

1.077 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

Kullanışlı bilgi

Ne bilmek istiyorsun

Kontrol şaftları: Sıkça sorulan sorular

Kontrol şaftı nedir

Kontrol şaftı aslında bakım ve işlevselliğini kontrol etmek için kullanılan yardımcı bir yapıdır. Kanalizasyon, yağmur suyu veya hatta bir drenaj bağlantısı olabilir. Muayene bacası, kanalizasyon sistemine erişimi ve bakımı veya temizliği sırasında teknik müdahalenin uygulanmasını sağlar. Muayene şaftının boyutu, kanalizasyon şebekesinin tasarımına ve kanalizasyon şebekesi yöneticisinin koşullarına bağlıdır. Geçmişte, muayene milleri, çapı en az 90 santimetre ve en fazla 120 santimetre olan beton halkalardan yapılmıştır. Bu, işçinin müdahale yerine fiziksel olarak ulaşabilmesi ve bu alanın müdahaleyi sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilmesi içindi. Ancak bu şaftlar çoğu zaman sızdırıyor veya kapağın çapından dolayı da sızdırıyor olabilir bu yüzden çevresinde bir kokuya neden oluyor. Şu anda, yeni yapılarda daha küçük çaplarda ve yeni malzemelerden oluşan kontrol şaftları inşa ediliyor. Bunun nedeni, günümüzde temizlik, izleme ve müdahale için kullanılan teknolojinin işçinin kanalizasyona yaklaşmasını gerektirmemesidir. Ancak, kanalizasyonun bakımı veya temizliği için teknolojik ekipmanın doğrudan dağıtıma alınabilmesi gerekir. Kanalizasyon hattının lineer yönünde bir değişikliğin olduğu veya kanalizasyon hatlarının çeşitli yönlerden birleştiği yerlerde de muayene şaftı inşa edilir.

Pratik ve ekonomik nedenlerle, beton kontrol şaftlarının malzeme tasarımından, operasyonel nedenlerle genellikle çek valflerle desteklenen hafif plastik kontrol şaftlarına kademeli bir geçiş vardır. Çek valf, kanalizasyon borusundaki suyun artması gibi acil bir durumda, kanalizasyon suyunun binanın kanalizasyon sistemine geri dönmemesini sağlar. Kontrol şaftları sürekli veya bağlantılı olabilir ve her iki tip de çek valfli veya çek valfsiz olabilir. Kontrol şaftı, genellikle bina sınırından en az 0,5 metre uzaklıkta tasarlanır, yapılır ve bir kapak kapağı ile donatılmıştır.

Muayene milinin konumu öyle yerleştirilmelidir ki, böylece motorlu aracın muayene şaftının ne kapağına ne de en yakın boşluğuna zarar vermesi mümkün değildir. Aynı zamanda, muayene şaftının aynı zamanda suyu boşaltılmış bir binanın da bulunduğu bir arsa üzerine yerleştirilmesi tavsiye edilir. Bu, yabancı kişilerin muayene şaftına erişiminin kısıtlanmasını ve böylece yetkisiz manipülasyon ve kanalizasyon sistemine giriş olasılığının sınırlanmasını sağlayacaktır.

Kontrol şaftının inşası ve montajı için prosedür

Kanalizasyon projesi kapsamında bulunduğu yere göre yön ve yükseklik oranlarının ayrıca hesaplanan kanalizasyon borusunun anma çapının belirlendiği kanalizasyon bacası inşa edilmektedir. Bu nedenle, dahili kanalizasyon sisteminin bağımsız dalları genellikle oraya bağlı olduğundan, projenin planlanan denetim şaftı tipini de öngördüğünü varsayıyoruz. Kontrol şaftı, bağlanan kanalizasyon dalları ile aynı saklama koşullarına sahiptir. Kanalizasyonun veya hatta muayene şaftının yerleştirildiği oluk projeye göre kazılmalıdır. Kontrol milinin sağlam bir şekilde yerleştirilebilmesi için oluk sıkıştırılmalı ve kum dolgu ile desteklenmelidir. Kontrol şaftının kendisi bir rögar tabanı, bir rögar borusu ve bir rögar kapağından oluşur. Gerçek kurulum, şaft tabanını kum dolgulu sıkıştırılmış bir alt tabaka üzerine yerleştirerek başlar. Bu noktada bir sonraki kanalizasyon güzergahına bağlanacak olan giriş ve çıkış borularını veya tüm branşmanların borularını şaft tabanına bağlayacağız. Kontrol şaftının tipine bağlı olarak, bağlantı yerlerini teknolojik düzenlemeye göre mühürler veya bağlarız. Mil borusunu mil tabanına bağlayın, yardımıyla gelecekteki kesin peyzaj seviyesinin üzerine çıkacağız. Arazinin yüksekliği belirlenirse şaft borusunu kısaltır ve üstüne rögar kapağını yerleştiririz. Bundan önce, şaft borusunu serpmeli ve borunun zarar görmemesi için kademeli olarak sıkıştırmalıyız, ancak aynı zamanda çevresi yeterince sıkıştırılmalıdır. Dikkatsiz sıkıştırma, arazinin tekrar tekrar oturmasına neden olabilir, bu da kanalizasyonun kırılmasına neden olabilir, aynı zamanda örneğin etrafındaki çimlerin tekrar tekrar hasar görmesine neden olabilir. En yaygın kullanılan muayene şaftı sertleştirilmiş plastikten yapılır. Bu malzeme, ağır, hacimli beton yapılara ekolojik ve uygun maliyetli bir alternatif sunar. Beton muayene milleri, inşaat ve sonraki bakım için daha zorlu ve ayrıca daha pahalıdır. Ayrıca plastik kontrol milleri ile kalıcı sızdırmazlık sağlamak daha kolaydır. Bu, özellikle tekrarlanan sel veya ıslanma durumlarında önemlidir ve kimyasal direnç, özellikle olası agresif yeraltı suyuna sahip alanlarda önemlidir.

Muayene milleri nasıl işaretlenir ve bu numaralar ne anlama gelir?

Pek çok farklı tipte muayene mili vardır, örneğin genel olarak DN400 / 160/2000 gibi tanımını görebiliriz yani DN 400 çapı milimetre cinsinden şaft borusunun iç çapıdır, 160 milimetre cinsinden giriş ve çıkış borularının iç çapıdır ve bu durumda 2000 milimetre şaftın boru yüksekliğidir.

Bir ev inşa ederken para biriktirmem gerekiyor. Kanalizasyon muayene bacasından tasarruf edeceğimi düşünüyorum. Kanalizasyon onsuz çalışır mı?
Kanalizasyon, muayene şaftı olmadan çalışabilir, ancak soru ne kadar süreceğidir. Tasarruflar ihmal edilebilir düzeyde olduğundan, kontrol şaftının atlanmasını önermiyoruz. Kanalizasyonun çapına ve kurulum derinliğine bağlı olarak, şaft yaklaşık 1300 TL artı kurulum ve bağlantı maliyetine mal olabilir. Öte yandan, muayene şaftı, kanalizasyonda yabancı cisimlerin birikmesi nedeniyle kanalizasyonu temizlemek veya molozlamak için gelecekte bizi birçok kez kurtarabilir.

Kanalizasyon için bir müteahhite ihtiyacım olduğunda

Bir nesneyi, ancak, bağlantı projesini gönderdikten sonra size verecek olan kamu kanalizasyon yöneticisinin onayı ile umumi kanalizasyona bağlayabilirsiniz. Bu zaten muayene milinin yerini ve boyutlarını içerir. Bir yüklenici seçerken, potansiyel tedarikçilere, inceleme şaftı da dahil olmak üzere bağlantı için kullanılan tüm işleri ve malzemeleri değerlendirebilecekleri bir proje sağlayın. Bağlantıyı bir tedarikçiye ve kontrol şaftını başka bir tedarikçiye yaptırmanızı önermiyoruz. Olası şikayetlerle uğraşırken endişelenmekten kaçının.

İpuçları ve püf noktaları

1. Sadece kuyu dibini yerleştirirken değil, aynı zamanda kanalizasyonun kuyuya bağlandığı yerlerde de hafriyatın sıkışmasını ve kum dolgusunun yeterli yüksekliğini küçümsemeyin. Bağlantı noktasında artan basınç ve kanalizasyon arızası olabilir.

2. Proje dokümantasyonunda dış kanalizasyonun güzergahını ve derinliğini tam olarak çizin, kanalizasyon sisteminin, yani muayene bacasının da dengesini bozabilecek bir ağaç dikmemeniz veya kanalizasyon güzergahı üzerine başka bir binanın temellerini atmamanız için, örn. garaj, bahçe evi veya benzeri.

3. Kontrol şaftının arazinin üzerindeki yüksekliğinin son ayarını yapın ve sadece çıkış noktasında arazinin son ayarından sonra kısaltın. Bu, mevcut ihtiyaçlara göre ve araziye göre değişiklik yapma fırsatı yaratacaktır.

Kullanışlı bilgi

Bilmen gereken

Eviniz veya işiniz için profesyonel bir muayene bacası ve drenaj çözümlerine ihtiyaç duymanızın birçok nedeni vardır. En yaygın neden, sel veya kanalizasyon taşması gibi acil bir durumdan kaynaklanmaktadır. Ancak, bu hizmetin sizin için de faydalı olabileceği başka senaryolar da var. Sıhhi tesisat sisteminizi yeniden yapmayı düşünüyorsanız ancak nereden başlayacağınız konusunda hiçbir fikriniz yoksa endişelenmeyin. Wilio size yardımcı olabilir. Kurulum sürecinin baştan sona sorunsuz geçmesi için sizi bu hizmetlerde uzmanlaşmış en yüksek puanlı sağlayıcılarımızdan biriyle eşleştireceğiz! Bir muayene odasının fiyatı genellikle m²'ye bağlıdır, ancak fiyatlar hakkında daha fazla bilgi için profesyonellerimiz ile iletişim kurun. Sizinki eskiyse veya onarılamayacak şekilde hasar görmüşse, yeni veya değiştirilmiş bir kanalizasyon tahliye borusu da isteyebilirsiniz.