Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç
Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç

Laminat parke

Uygun bir fiyata bölgenizden yetenekli uzmanları işe alın.

TEKLİF AL

1.500 profesyonel

1.076 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

Laminat parke

Laminat parke kategorisinde bir hizmet uzmanı mı bulmanız gerekiyor? Uygun fiyatlarla kaliteli uzmanlar bulmanıza yardımcı olacağız. Sadece bir talep girin.

Ayrıca bakınız:Fiyat

1.500 profesyonel

1.076 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

FAYDALI BİLGİ

Ne bilmek istiyorsun

Vinil ve laminat zemin kaplama

Düşük bütçenize uygun zemin kaplama seçenekleri arıyorsanız, vinil ve laminat zemin kaplama genellikle tercih edeceğiniz ilk iki kaplama türüdür. Bu iki zemin kaplama türünün pek çok ortak noktası olmasına rağmen, bazı temel farklılıkları da bulunmaktadır. Evinize hangi zemin kaplamanın yapılacağına karar verirken göz önünde bulundurmanız gereken nokta da bu farklılıklardır.

Vinil mi yoksa laminat mı seçeceğinizden emin değilseniz, bu kılavuz ihtiyaçlarınıza göre doğru kararı vermenize yardımcı olacaktır.

Vinil zemin kaplama

Vinil zemin kaplama %100 plastikten yapılmıştır. Bu bileşim kaplamaya mükemmel nem direnci sağlar. Su, vinil zemin üzerinde uzun süre kalsa bile yüzeyine zarar vermez. Vinil, suya dayanıklılığı sayesinde mutfak, banyo, çamaşırhane ve kiler gibi neme eğilimli odalar için mükemmel bir seçimdir.

Başlıca vinil zemin kaplama türleri
  • ahşap plastik ve WPC polimer kompozitten yapılmış vinil
  • taş plastik vinil (SPC)

Bazı vinil zemin kaplama türleri su geçirmezdir. Örneğin, vinil plastik ve polimer kompozit (WPC) zemin kaplama türleri su geçirmezdir. Bu, termoplastik, odun unu ve kalsiyum karbonatın bileşiminden kaynaklanmaktadır. Nem oranı yüksek alanlar için idealdir.

Diğer su geçirmez vinil kaplama seçenekleri arasında doğal kireç tozu, polivinil klorür ve dengeleyiciden yapılmış taş plastik vinil (SPC) bulunmaktadır. Aynı zamanda katı çekirdekli vinil olarak da bilinmektedir. Yüzey zeminleri gibi birçok zemin türü üzerine kaplama olarak uygulayabilirsiniz.

Nem açısından bakılacak olursa, vinil rakibi laminat zemin kaplamadan oldukça üstün görünmektedir.

Geçmişte pek çok kişi vinil zemin kaplamanın görsel olarak laminattan daha az çekici olduğunu düşünüyordu. Ancak stil ve görsel seçim açısından, vinil eski dönemlere kıyasla oldukça ilerledi. Şimdi taş, karo ve hatta ahşap zeminlerin görünümünü gibi gerçekçi bir görsellikte vinil zemin kaplama sunulmaktadır.

Genel olarak, vinil laminattan daha iyi ve daha uzun ömürlüdür. Ancak bütçenizi göz önünde bulundurmayı unutmayın. Vinil zemin kaplama, özellikle lüks tasarım seçerseniz, laminat parkeden daha pahalı olabilir. Laminattan iki kat daha uzun süre dayanıklı olmasına rağmen, vinil zemin kaplama daha büyük bir başlangıç ​​yatırımı gerektirebilir.

Vinil ve laminat zemin kaplama

Özetlemek gerekirse, kaplamanın suya dayanıklı, sağlam ve uzun ömürlü olmasını bekliyorsanız, vinil zemin kaplama daha iyi bir seçimdir. Daha şık bir görünüm, daha düşük maliyet ve ayaklarınızın altında rahat bir his arıyorsanız, laminat daha uygun olabilir. Uygun fiyatlı laminat zeminler otantik bir ahşap görünümü oluşturmaktadır. Farklılıklarına rağmen, laminat ve vinil zemin kaplamalar aşağıdaki belirtilenler de dahil olmak üzere birçok açıdan benzerdir.

Kolay kurulum:

Laminatın altına köpük izolasyon ihtiyacınız varsa veya vinil kaplamaları döşemeye karar verirseniz, bu konuda uzman yardımına ihtiyacınız olabilir. Bununla birlikte, hem laminat hem de vinil, yüzer bir zemin gibi birbirine eklemlenen şekilde gelir ve size her tür zeminde kolayca döşenme imkanı sağlar.

Bakım:

Hem vinil hem de laminatın temiz tutulması kolaydır. Gerektiğinde temizleyin, vakumlayın veya süpürün. Bu zemin kaplamaları iyi durumda tutmak için özel temizlik maddelerine veya makinelere ihtiyacınız yoktur.

Çevre dostu:

Her iki kaplamanın da çevre dostu çeşitleri bulunmaktadır. Daha çevre dostu olmak için, LEED EQ4.3 vinil veya LEED MR4c 4.1 - 4.2 laminat (geri dönüştürülmüş içerik) kaplamaları tercih edebilirsiniz.

Fiyat:

Laminat bazen vinile kıyasla daha düşük fiyat aralıklarında bulunabilir. Ne tür bir stil ve özellikler aradığınıza bağlıdır. Laminat ve vinilin fiyatı nispeten karşılaştırılabilir olup, her iki malzeme de zemin kaplamaları arasında en ucuz olan iki döşeme türü olarak kabul edilir.

Öncelikle yeni bir zemin kaplaması seçerken ana kriterlerinizi belirleyin. Su geçirmez bir zemin mi yoksa gerçek ahşap görünümü gibi bir şey mi elde etmek sizin için daha önemli? Ayaklarınızın altındaki hoş bir his mi yoksa yeni döşemelerinizin dayanıklılığını mı daha çok önemsiyorsunuz? Bu kılavuz, vinil ve laminat parke arasında seçim yapmanın artılarını ve eksilerini değerlendirmenize yardımcı olacaktır. Bu ipuçları, doğru kararı vermenize ve evinizin görünümünü ve konforunu iyileştirmenize yardımcı olacaktır.

Laminat zemin kaplama

Laminat zeminler güzel ve dayanıklıdır ve yoğun evler için evrensel bir seçimdir. Bu malzeme, ahşabın zarif görünümünü aslına sadık kalarak taklit eder, ancak tüketiciye çok düşük bir fiyatla sunulur. Su geçirmez laminat, özellikle mutfağa ve banyoya döşemeyi planlıyorsanız, zeminler için mükemmel bir seçimdir.

Bu benzersiz zemin kaplaması, sertliğini koruyan bağlayıcılar dahil olmak üzere farklı malzeme katmanlarından oluşur. Laminat bir kaplama veya tasarım seçtiğinizde, tasarım malzemenin tüm uzunluğu boyunca basılır ve kabartılır. Vinilin aksine laminat, daha uzun ömürlüdür çünkü sadece yüzeyde değil, zeminin tamamında renkleri ve desenleri gösterecek şekilde tasarlanmıştır. Üretimden sonra laminat şeffaf bir koruyucu kaplama ile kaplanır. Bu kaplama, zeminin solmasını ve ciddi su hasarını önlemeye yardımcı olur. Laminat zeminler, toplam maliyetinizi ve kaplama ömrünü belirleyebilecek birkaç farklı kalınlıkta gelir. Daha kalın laminat daha dayanıklıdır, ancak aynı zamanda daha ince seçeneklere kıyasla biraz daha pahalıdır.

Çoğu laminat deformasyona ve ıslanmaya karşı dirençlidir. Bu da bu zeminin genel dayanıklılık açısından parke ile oldukça karşılaştırılabilir olduğu anlamına gelir. Montajı kolay olduğundan, çoğu laminat yaklaşık bir günde kurulabilir.

Bakım ipuçları

Evinizdeki diğer her şey gibi, ömrünü uzatmak için laminat parke döşemenizle ilgilenmeniz gerekir. Zemin kaplamlar harika bir yatırımdır, bu nedenle onları temizlerken ve bakımını yaparken uygun özeni göstermeniz önemlidir.

Laminat ince, şeffaf bir kaplamaya sahip olduğundan, bu koruyucu tabakaya zarar vermeyen temizlik maddelerinin kullanılması çok önemlidir. Laminat zeminlerde amonyak ve sirke kullanmayın. Bu maddeler asidiktir, bu yüzden de önemli olan koruyucu tabakayı aşındırabilirler.

Laminat zemin kaplamaları temizlemek için paspas kullanıyorsanız, sadece nemli olup ıslak olmadığından emin olun. Laminat üzerinde kalan su, çabuk kurumazsa zeminin kırılmasına veya deforme olmasına neden olabilir. Evcil hayvanınızın tırnaklarının koruyucu kaplamayı çizmemesi için düzgün bir şekilde kaplamanın gerçekleştirilmesi de önemlidir. Keskin tırnaklar veya başka nesneler üst katmanın içine girerse, nem sızma yapabilir ve istemeyen hasarlara neden olabilir.

Zeminlerdeki birikintileri ve kiri temizlemek için her zaman süpürge ve kürek kullanın. Elektrikli süpürgenin üzerindeki yumuşak fırça, zemini çizmeden ulaşılması zor alanlara girmenize yardımcı olacaktır. Laminat zeminleri süpürürken, çiziklere ve diğer hasarlara neden olabilecek darbeli fırçalar kullanmayın. Bunun yerine, elektrikli süpürgeyi iz bırakmaması için yalnızca sert bir zemine yerleştirildiğinde kullanın.

Laminat parke ne kadar dayanıklıdır?

Zemin kaplamanın kalitesine bağlı olarak, laminat parkeler ortalama 15 ila 25 yıl, veya daha uzun süre dayanabilir. Eviniz için doğru zemin kaplamayı seçmek sadece estetik açıdan değil, aynı zamanda dayanıklılık ve sağlamlık ile de ilgilidir. Eğer kendi kendinize laminat parke ne kadar dayanır diye düşündüyseniz, özellikle günümüzde üretilen yeni ürünlerin kullanım ömrü sizi şaşırtabilir. Laminat parke ve ne kadar dayanıklı olacağına dair daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Güvenilir bir üreticiden yüksek kaliteli bir laminat seçerseniz, yeni zemin kaplamalarınız en az 10 yıl dayanıklıdır. Zemin kaplamanın, hasar görmesi durumunda tadilat içerebilecek bir garanti olması için şartları kontrol edin. Laminat zemin kaplamalarınız ne kadar kalınsa, dayanıklılığı o kadar uzun süre olacaktır. Aynı zamanda döşemenin de kalitesine bağlıdır. Zemin kaplama doğru şekilde döşenmezse, laminatın zamanla deforme olmasına veya bükülmesine neden olabilir. Laminat zeminleri korumanız da çok önemlidir. Mümkünse koltuk ve masa ayaklarının altındaki alana halı ekleyin ve üzerine mobilya ayakları yerleştirin.

Laminat zeminlerin düzenli olarak temizlenmesi de ömrünü uzatacaktır. Yeni laminat parke en az sekiz yıl dayanıklıdır. Bununla birlikte, çoğu laminat, özellikle iyi bakım yapılması durumunda on yıldan daha fazla sürede iyi durumda kalabilir. Laminat döşemenizin ömrü, belirli bir odadaki hareketliliğin ne kadar yüksek olduğuna da bağlı olabilir. Örneğin, evcil hayvan ve çocuklarla dolu yoğun bir eviniz varsa, laminat parkeniz yalnızca on yıl dayanabilir. Ancak yatak odaları, oturma odası veya mutfak gibi odalardaki zemin kaplamaları, yoğun odalardan daha az yıpranma eğilimindedir. Yalnız ve kendi başınıza yaşıyorsanız, laminat parkeniz 25 yıla kadar dayanabilir. Bu gerçekten laminatın kalitesine, aldığı bakım ve bakıma ve ne kadar aşınmaya dayanabileceğine bağlıdır.

Evinize dayanıklı bir yatırım

Laminat zemin kaplamalar ne kadar süre dayanır sorusuna gerçekten doğru bir cevap olmamasına rağmen, bir laminat kaplamanınen en az on yıl iyi durumda kalmasını bekleyebilirsiniz. Laminat zemininizin bakımlarını uygun şekilde yaparsanız, dahauzun ömürlü olacaktır. Daima garanti kapsamındaki ve güvenilir bir üretici tarafından yapılan bir laminat parke tercih edin. Doğru kurulum süreci ve iyi bakım sayesinde yeni döşemelerinizin keyfini uzun yıllar boyunca çıkarabilirsiniz.