Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç
Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç

Kuyu Temizliği

Uygun bir fiyata bölgenizden yetenekli uzmanları işe alın.

TEKLİF AL

1.500 profesyonel

1.076 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

Kuyu Temizliği

Kuyu Temizliği kategorisinde bir hizmet uzmanı mı bulmanız gerekiyor? Uygun fiyatlarla kaliteli uzmanlar bulmanıza yardımcı olacağız. Sadece bir talep girin.

Ayrıca bakınız:Fiyat

1.500 profesyonel

1.076 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

FAYDALI BİLGİ

Ne bilmek istiyorsun

Kuyu Bakım ve Temizliği

Bakım işine genel bakış

Sürekli su güvenliğini sağlamak ve herhangi bir kirletici varlığını izlemek için kuyunuzun düzenli bakımı gereklidir. Ulusal Yeraltı Suyu Derneği, harici bir kuyu incelemesi planlamanıza yardımcı olacak bilgiler sağlar veya "Yaşadığınız yerdeki kuyular hakkında nasıl bilgi alınır?"

Ulusal Yeraltı Suyu Derneği'ne göre, kuyunuzu korumak için atabileceğiniz birkaç adım var:
 • Kuyular, mekanik sorunlar, saflık ve koliform bakteriler, nitratlar / nitritler ve yerel öneme sahip diğer kirleticiler (örn. Arsenik ve radon) gibi belirli kontaminantların varlığı için YILLIK OLARAK incelenmeli ve test edilmelidir.
 • Hanehalkı üyeleri veya ziyaretçiler arasında tekrarlayan gastrointestinal hastalıklar ve / veya kuyu suyunun tadı, kokusu veya görünümünde bir değişiklik varsa, kuyu suyu yılda bir defadan fazla test edilmelidir.
 • Boya, gübre, zirai ilaç ve motor yağı gibi tüm tehlikeli maddeler kuyudan uzakta depolanmalıdır.
 • Kimyasalları karıştırırken, evin su sistemine kimyasalları çekebileceğinden hortumu karıştırma kabına koymayın.
 • Uygun şekilde ayrılmış bir kuyu, ev, atık sistemleri ve kimyasal depolama tesislerine sahip olduğunuzu doğrulamak için profesyonel bir yükleniciye danışın.
 • Sağlam olduklarından emin olmak için her zaman kuyu kapağını kontrol edin. Kuyunun üst kısmı yerden birkaç metre yukarıda olmalıdır.
 • Kuyu ömrü dolduktan sonra (genellikle en az 20 yıl), mevcut kuyunun lisanslı veya sertifikalı bir tesisatçı tarafından hizmet dışı bırakılmasını sağlayın ve yeni bir kuyu inşa edin.

Bir kuyudan su nasıl alınır

Sağlıklı içme suyu sağlamak için uygun önlemleri alın.

İnsanlar ve evcil hayvanlar tarafından tüketilen kuyu suyunun sağlığa zararlı olabilecek bakteri ve kimyasallardan uzak tutulması önemlidir. Kamu su kaynakları standartlar ve yönetmeliklerle korunurken, özel kuyu sahipleri suyun kirlenmiş olup olmadığını test etmelidir.

1.Adım

Kuyu muhafazasını yılda bir kontrol edin. Hasarlı bir muhafaza, kirletici maddelerin kuyuya akmasına ve suyu kirletmesine izin verir. Deliklere, çatlaklara bakın ve içine de bakın. Dayanıklı olduğundan emin olmak için kapağı itin. Muhafaza hareket ederse, kirletici maddelere karşı hassas olabilir. Muhafazada bir yırtılma veya delik olduğunu gösterebilecek akan suyu duymak için kulağı kuyu kapağındaki deliğin yanına yerleştirin.

2.Adım

Yılda bir kez, evdeki yakıt depolarını test edin ve yakıtın kuyudan gelen suyu kirletmemesi için herhangi bir sızıntıyı onarın.

3.Adım

Kapağın açıklığından havalandırması olan su geçirmez bir kapak takın veya taktırın. Gevşek bir conta, kirletici maddelerin, böceklerin ve yüzey suyunun kuyuya girmesine izin verir. Havalandırmalı kapak, havanın girmesine izin verir ve aynı zamanda kiri ortadan kaldırır.

4.Adım

Geri akışı önlemek için hortum bağlantılı musluklara çek valfler takın. Bu durum, su ve kirleticiler sıhhi tesisattan kuyuya geri aktığında ortaya çıkar. Çekvalfler küvet, lavabo, çamaşır makinesi, yangın muslukları ve yüzme havuzlarında su kirliliğini önler.

5.Adım

Yılda bir kez test ettirin. Farklı kirleticiler için ayrı testler pahalı olabileceğinden, yalnızca koliform bakteri ve nitratların yanı sıra evde sahip olduğunuz kimyasalları ve diğer kirleticileri test edin. Bölgede yer altı rezervuarları varsa, suyu yılda en az bir kez uçucu organik kimyasallar (VOC) açısından test edin. Ayrıca kuyunuzun yakınında bir yağ veya solvent sızıntısı olup olmadığına bakılmaksızın VOC'leri test edin. Zirai ilaçların kullanıldığı bir çiftliğin veya başka bir alanın yakınında yaşıyorsanız, pestisit testi yapın. Borularınızın ve ekipmanınızın etrafında bir mineral birikimi fark ederseniz, suyun sertliğini test edin. Aile üyeleri içme suyuyla ilgili olabileceğinden şüphelendiğiniz gastrointestinal problemler yaşarsa veya suyun tadında bir değişiklik fark ederseniz suyu tekrar test edin.

6. Adım

Yüzey suyunun düzgün şekilde tahliye edilebilmesi için kuyudan uzakta tutun. Bu, yüzey suyunun kuyu suyunuzu kirletmesini önlemeye yardımcı olacaktır.

7. Adım

Yeraltı suyunun tükenmesini önlemek için orta hızda su pompalayın.

8. Adım

Dökülme, sızıntı veya boşaltma durumunda kimyasallar ve bakteriler tarafından kirlenmeyi önlemek için kirletici maddeleri kuyulardan uzak tutun. CDC, kuyunun en az 50 feet olduğundan emin olunmasını önerir. Septik tanklardan veya çiftlik hayvanlarından, 100 feet, gübre ve gübre depolarından ve 250 feet. 100 feet'e kadar kuyudan böcek ilacı, ot öldürücü veya mantar ilacı da kullanmayın.

9. Adım

Filtreleme, damıtma sistemleri, su yumuşatıcıları ve dezenfeksiyon gibi kuyu suyu arıtma seçenekleri konusunda profesyonel bir tedarikçiden tavsiye alın. Su sistemlerinin filtrasyonu ve damıtılması kuyudaki su kirletici maddelerini uzaklaştırır, su yumuşatıcıları içlerinde biriken fazla mineralleri azaltır ve su tesisatı ve bağlantı elemanlarına zarar verir. Dezenfeksiyon kuyu suyundaki zararlı mikroorganizmaları yok eder.

10. adım

Kuyudan su kirlenmesini önlemek için eski, kullanılmamış kuyuları uygun şekilde kapatmak ve yeniden doldurmak için profesyonel bir kuyu ve pompa montajcısı işe alın. Kuyu üretken hizmetinin sonuna gelirse, iyice mühürlenmesini sağlayın ve yenisini açın. Çoğu kuyu en az 20 yıl çalışmalıdır.

ŞOK KLORASYONU NEDİR?

Şok klorlama, kuyular, kaynaklar ve sarnıçlar gibi evsel su sistemlerinin evsel sıvı çamaşır suyu (veya klor) ile dezenfekte edilmesi işlemidir. Şok klorlama, evsel su sistemlerinde bakteriyel kontaminasyonu tedavi etmek için en yaygın olarak önerilen çözümdür.

ŞOK KLORASYONU NE ZAMAN KULLANILMALIDIR?

Şok klorlama önerilir:

 • Yeni bir kuyu tamamladıktan veya kullanılmayan bir kuyu açtıktan sonra
 • Yıllık su testlerinin sonuçları bakteri varlığını gösteriyorsa
 • Kuyu sistemi herhangi bir kurulum, onarım veya bakım için açıksa
 • Bir kuyu sel suyu ile çevrili olduğunda
etrafta duran su veya kuyunun kapağını örtmek
 • Kuyudaki su yağmurdan sonra buğuluysa
 • Kuyuda mukus (biyofilm) veya koku gibi demir veya sülfür azaltıcı bakteri semptomları varsa

ŞOKTA KLORASYON DAİMA ETKİLİ Mİ?

Darbeli klorlamadan sonra, kontaminasyon kaynağı devam ederse bakteri kontaminasyonu tekrarlayabilir, örneğin:

 • Yakındaki fonksiyonel septik sistem
 • Kuyuya yüzey suyu giriş yolu, örneğin:
 • Kuyunun yanlış yeri
 • Kuyu kapağının olmaması veya yanlış yerleştirilmiş veya gevşek kuyu kapağı olmaması
 • Kuyu yapımı sırasında yetersiz enjeksiyon veya diğer hatalar
 • Çatlamış kuyu

Şok klorlama, tekrarlayan bakterilerle ilgili sorunlar için önerilen bir yöntem DEĞİLDİR. Bu tür kontaminasyonun kaynağı / kaynakları, lisanslı sondaj işçisi / yüklenici tarafından belirlenmeli ve ortadan kaldırılmalıdır. Diğer bir seçenek de sürekli bir dezenfeksiyon sistemi kurmaktır.

ŞOK KLORASYONU VE GEÇİCİ ARSENE SÜRÜMÜ

Şok klorlama kuyuları sterilize edecek olsa da, akifer çökeltilerinin yüksek düzeyde arsenik içerdiği alanlarda sudaki arsenik seviyelerini geçici olarak artırabilir (WDNR, 2008). Arsenik, Gürcistan'ın güney ova sahili (SCP) bölgesindeki bazı toprak altı ve akifer çökeltilerinde doğal olarak bulunur ve bölgedeki bazı özel kuyulardaki içme suyunda bulunmuştur. Yeraltı sularının pompalanması nedeniyle yeraltı suyu seviyesi düştüğünde, yeraltı sularındaki tortular oksijene maruz kalır. Oksijen, çökeltilerde bulunan arseniğin bir kısmının çözülmesine yardımcı olur. Klor, güçlü bir oksitleyici ajan olduğu için, arseniği tortulardan çözebilir ve yeraltı sularına salabilir.

KLOR SÜRECİ

1. TEMİZLİK: Kuyu çevresindeki gevşek veya yabancı kalıntıları temizleyin. Pompa devre kesicisini kapatın ve kapağı veya kuyu kapağını çıkarın. Ardından, erişilebilir iç yüzeyi güçlü bir klor çözeltisi (1/2 galon) ile fırçalayın. 5 galona klorlu ağartıcı temiz su). Kuyu iyi durumda sıhhi sızdırmazlığa sahip değilse, yeniden kontaminasyonu önlemek için yenisiyle değiştirilmelidir.

2. HESAPLAMA ve DÖKME: Her 100 litre suya 3 litre klorlu ağartıcı ve kuyuya 3 yarım litre daha dökün.

3. KARIŞTIRMA: Temiz bir bahçe hortumunu kuyuya en yakın dış musluğa bağlayın ve hortumun ucunu kuyuya sokun. Musluğu açın, ardından pompayı tekrar açın ve hortumdan klor geldiğini hissedene kadar suyun akmasına izin verin. Kuyu ceketinin iç yüzeyini yaklaşık 15 dakika yıkamak için bir hortum kullanın, ardından dış musluğu kapatın.

4. SİRKÜLASYON: Çözeltinin sistemde dolaşmasına izin verin. Her bir musluğu önce dışarıda sonra evin içinde (sıcak ve soğuk) birer birer açın ve suyun akmasına izin verin. Güçlü bir klor kokusu fark ettiğinizde her musluğu kapatın. Tuvaletleri tek tek durulayın. Güçlü bir klor kokusu almıyorsanız, kuyuya 3 litre daha çamaşır suyu dökün ve tekrar deneyin.

5. YIKAMA ve SONLANDIRMA: Pompa devre kesicisini kapatın, kapağı kapatın veya kapağı değiştirin. Klorlu suyu 12 ila 24 saat sistemde bırakın. Pompa devre kesicisini açın. Dış muslukları tek tek açarak artık klordan kurtulun ve klor kokusu kalmayana kadar akmasına izin verin. Son olarak, su berraklaşana ve klor kokusu yok olana kadar dahili muslukları tek tek çalıştırın. Her tuvaleti yıkayın.

Kullanışlı bilgi

Bilmen gereken

Kuyunuzu ne sıklıkla temizletmelisiniz? Bu sorunun cevabı genellikle su kaynağınızın derinliğine göre belirlenir. Derinliği 25 fitten azsa, profesyonel bir temizlik hizmeti gerekli olmayabilir. Ancak, su kaynağınız 25 fitten daha derinse, yüksek akışlı pompa ve diğer hizmetler ile su pompalama konusunda yardım için Wilio Kuyu Sondajı ve Pompa Servisi gibi bir şirketle iletişime geçmek isteyeceksiniz. Hizmetler hakkında daha fazla bilgi için web sitelerini ziyaret edin: yüksek akışlı pompa, yüksek basınçlı temizleyici, belirtilen kategorideki uzmanlarımızdan biri tarafından sağlanan dezenfeksiyon. Wilio'da, her türlü ihtiyacınızda size yardımcı olmak için buradayız. Uzmanlarımız, eviniz veya işiniz için yüksek akışlı bir pompa ve diğer hizmetler ile su pompalayabilir. Su kaynağınızın derinliğine bağlı olarak: Derinliği 25 fitten azsa, o zaman uzman bir temizlik hizmeti gerekli olmayabilir; ancak, suyunuz yüzeyden bu mesafeden daha derinse, yeraltı suyu pompalama ve diğer hizmetler konusunda profesyonel yardım için bizimle iletişime geçin!