Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç
Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç

Küçük Tesisat İşleri ve Onarımları

Uygun bir fiyata bölgenizden yetenekli uzmanları işe alın.

TEKLİF AL

1.500 profesyonel

1.077 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

Küçük Tesisat İşleri ve Onarımları

Küçük Tesisat İşleri ve Onarımları kategorisinde bir hizmet uzmanı mı bulmanız gerekiyor? Uygun fiyatlarla kaliteli uzmanlar bulmanıza yardımcı olacağız. Sadece bir talep girin.

Ayrıca bakınız:Fiyat

1.500 profesyonel

1.077 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

FAYDALI BİLGİ

Ne bilmek istiyorsun

Sıhhi tesisat işleri, en yaygın sorunlar ve usta çağırma

Hemen hemen her ev sahibi veya kiracı, tesisat sorunları olan küçük acil durumların üstesinden gelmek için kesinlikle temel ev aletlerine sahiptir. Tıkalı tuvaletlerin veya kötü işleyen kanalizasyonların yeniden olması gerektiği gibi çalışması için, genellikle birkaç uygun temizlik maddesi yeterlidir. Elinizden birazcık bu işler geliyorsa, aşınmış bir contayı veya tahliye kapağını değiştirmek gibi küçük bir onarımı genellikle kendiniz yapabilirsiniz. Bununla birlikte, sıhhi tesisat işindeki büyük onarımlar profesyonel dokunuş gerektirir. Gerekli mesleki beceriler olmadan bazı yaygın sorunları çözmeye çalışmak, gelecekte bazen çok daha büyük komplikasyonlara yol açabilir.

Sıhhi tesisat ve bakım

Evinizde maliyetli onarımlardan kaçınmanın bir yolu, düzenli bir bakım planıdır. Eğer ileride çok büyük sorunlar yaşamak istemiyorsanuz, kapsamlı bir kontrol, küçük sorunları büyük sorunlara dönüşmeden önce yakalamanın anahtarıdır. Lavabo kanallarında veya su borularındaki gizli sızıntılar yalnızca küçük bir rahatsızlıktır, ancak zamanla yapısal hasara neden olabilirler. Alçı veya alçıpanın içine sızan su, küf oluşumuna neden olmaktadır. Gözenekli karolar veya ahşap zeminler nem nedeniyle renk değiştirebilir veya deforme olabilir.

Rutin bakım pratikleri

Birçok rutin bakım faaliyeti, temizlikçiler için oldukça kolaydır. Herhangi bir uygun denetimin temeli, hassas bir bakım programıdır. Her gün lavabo ve küvetler kullanabilirsiniz, ancak onları incelemek için zaman ayırmadığınız sürece küçük kazaları fark etmeyebilirsiniz. Evinize gidin ve su borularına usta gözüyle bakın. Lavabo altı ve tuvalet klozetlerinin arkaları da dahil olmak üzere tüm görünür boruları nem ve sızıntı belirtileri açısından inceleyin. Nemli soğuk günlerde, soğuk metal bir borudaki yoğuşma normaldir, bu nedenle normal sıcaklıktaki nemi not edin ve ortam soğuduktan sonra boruları tekrar kontrol edin.

Pirinç veya bakır bağlantı parçalarında korozyon belirtileri olup olmadığını kontrol edin. Korozyon, ıslak metalde daha hızlı oluşur, bu nedenle aşınmış bağlantılar yavaş bir sızıntıya neden olacaktır. Su basıncını izlemek için lavabo, duş ve küvetteki muslukları açın. Farklı musluk türleri arasında su akışındaki bazı farklılıklar normaldir, ancak hepsinin sabit bir akışa sahip olması gerekir. Testten sonra bile suyun ne kadar hızlı boşaldığına dikkat edin. Yavaş dışarı akış, tıkanma anlamına gelebilir.

Tuvalet kontrolü sırasında, klozet tankını doldurduktan sonra su akışının durup durmadığını ve tanktan tuvalete hala su akmadığını görmek için sifonu çekin.

Profesyonel denetimler

Sertifikalı bir tesisatçı tarafından yapılan incelemeler, size evinizin boruları ve giderlerinin daha ayrıntılı bir görünümünü verecektir. Usta, su ısıtıcısını, atık tahliyesini ve su tedarik sisteminin tüm alanlarını kontrol edecektir. Daha derinlemesine incelemeler, uzaktan video boru hattı incelemesini, filtrasyon sisteminin test edilmesini ve incelemesini içerebilir. Kapsamlı bir inceleme sırasında, musluklardaki ve duş başlıklarındaki havalandırıcıları da temizleyin. Tortu burada birikebilir ve su akışını yavaşlatabilir. Profesyonel su borusu bakımına karar verirseniz, ustanız bunu ve sizin için diğer gerekli adımları etkili bir şekilde halledecektir. Lisanslı bir tesisatçı tarafından gerçekleştirilebilecek bakım çalışmalarından bazıları şunları içerir: akışı en üst düzeye çıkarmak için drenaj işlemi, atık ve su ısıtıcısı temizliği, sızıntı basınç testleri, su basıncı değerlendirmesi ve ayarı, rutin tesisat işleri.

Kanalizasyon bakımının en kapsamlı incelemesi bile, özellikle eski evlerde ara sıra meydana gelen tıkanmaları veya sızıntıları engellemeyecektir. Yüksek yeraltı suyu seviyeleri, tuvaletleri ve giderleri etkileyebilecek septik sistem sorunlarına da katkıda bulunur. Bu yaygın sorunların çoğunun ortak çözümleri de vardır.

Damlama yapan musluklar

Daha önce yan odada damlayan bir musluk ile uykuya dalmayı denediyseniz veya mutfak lavabosunda düzgün kapatılamayan bir musluk ile uğraştıysanız, bu yaygın sorunun ne kadar can sıkıcı olduğunu gayet iyi bilirsiniz. Damlayan bir musluk da su faturanızı artırır. Böyle bir hatalı parça her yıl kanalizasyona yüzlerce litre su gönderebilir. Evinize giren su, borulardan akabilmesi için basınç altındadır. Musluk durdurulduğunda, kauçuk veya silikon rondelalar, daha fazla suyun borudan ve musluktan çıkmaya zorlanmasını önleyen su geçirmez bir conta oluşturur. Zamanla, pedler sertleşebilir, yırtılabilir veya gevşeyebilir ve az miktarda suyun nüfuz etmesine ve hoş olmayan bir damlama oluşturmasına izin verebilir. Bu temel ekipmanları kendiniz değiştirebilmenize rağmen, bunları özel bir alet kullanmadan onarmak daha büyük bir zorluk olabilir. Beklediğiniz gibi basit bir şekilde sonuçlanmayabilir. Sızıntı yeterince uzun sürerse, valf yuvası aşınabilir veya korozyona uğrayabilir, bu da daha kapsamlı onarım gerektirir. Bu nedenle, profesyonel bir tesisatçıya danışmak her zaman daha mantıklıdır.

Tüm contalar, su akışını tutan pedler değildir. Seramik musluklar, sızdırmazlık oluşturmak için birbirine uyan dayanıklı seramik plakalar kullanır. Lastik pedlere göre daha az bakım gerektirmelerine rağmen onarım süreçleri daha karmaşıktır. Lavabo veya ayrı musluklara sahip küvet yerine kollu bataryalarınız varsa, muhtemelen içlerinde sızdırmazlık olarak seramik bir disk bulunmaktadır.

Düşük su basıncı

Güçlü bir akımla akması gereken su musluktan sadece aktığında veya damladığında, düşük basıncınız olur. Bu sorun, mutlaka evinizdeki su tesisatı ile değil, genel su tesisatı ile ilgilidir. Bu nadirdir, ancak elektrik kesintisi borularınızdaki su basıncını geçici olarak düşürebilir. Bu sorunun daha yaygın bir nedeni, batarya havalandırıcıları üzerinde tortu veya tortu birikmesidir. Borulara giren su, sonunda metal yüzeylerde biriken çözünmüş mineraller içerir. Bir filtreleme sisteminiz varsa, bu birikintiler filtrelerde hapsolur. Böyle bir sistem olmadan bu mineral birikintileri havalandırıcıların ve duş başlıklarının iç kısımlarında birikmekte, elekleri tıkamakta ve akışı yavaşlatmaktadır. Çoğu mutfak bataryasında, kolay temizlik için yalnızca musluktan çıkarılmış, kolayca çıkarılabilen havalandırıcılar bulunur. Havalandırıcıyı çıkarır ve gece boyunca sirkeye batırırsanız, kalsiyum birikintileri çözülür. Duş başlıklarını ve banyo bataryalarını çıkarmak kolay olmayabilir, bu yüzden gece boyunca sirke dolu plastik bir torba ile temizlemeyi deneyebilirsiniz.

Havalandırıcıları ve duş başlıklarını birikintilerden temizledikten sonra hala düşük su basıncı fark ederseniz, bu daha karmaşık bir soruna işaret edebilir. Evinize giden borulardaki bir sızıntı veya kırılma, evinizin altyapısına veya tüm temellerine zarar verebilecek tehlikeli bir durumdur. Su basıncında görünürde bir neden olmaksızın ani ve önemli bir azalma olması durumunda, tam nedenini belirleyebilecek yetkili bir tesisatçı ile iletişime geçmek gerekmektedir.

Tuvalet

Tanktan vanaya su akıp akmadığını görmek için sifonu çektikten sonra tuvalete koşmaktan artık yorulmuyorsanız, tanktaki dahili bileşenleri değiştirme zamanı gelmiştir. Depodan hazneye su girmesini sağlayan kanatlı valf düzgün oturmazsa, şamandıra dengesizse veya doldurma tüpü gevşerse tuvaletler genellikle düzgün çalışmaz. Tuvalet kitleri çoğu modelde standart olarak çalışır ve kurulumu çok fazla çaba gerektirmez. Ancak bazen tuvaletler ilk bakışta açık olmayan nedenlerle çalışma sorunları çıkarı. Kapağı, şamandıra cihazını ve doldurma hortumunu değiştirdiyseniz, düzgün durulamayı ve doldurmayı etkileyen tortular olabilir. Daha yüksek su faturaları da beklenmedik bir sızıntıyı gösterebilir. Tuvalette böyle bir sızıntıyı tespit etmek için üst tanka birkaç damla gıda boyası damlatın ve 15 ila 20 dakika bekleyin. O zaman görevde herhangi bir renk ipucu arayın. Renkli su görürseniz, kapaklı vananız gerektiği gibi çalışmıyor demektir.

Sızdıran borular

Düzenli bakım yapmanız ister boruların altındaki suyu ortaya çıkarsın, ister lavabonun altına uzandığınızda hoş olmayan bir şekilde sorunla karşılaşın, sızıntılar oldukça pahalı onarımlara neden olabilir. Eklemlerde sık sık sızıntılar meydana gelir, böylece herhangi bir yapı market mağazasında yedek parçaları, kaplinleri ve contaları kolayca güvence altına alabilirsiniz. Bununla birlikte, basit bileşen değişimleri genellikle yalnızca geçicidir ve bazen belirli bir uzunluktaki borunun veya aksesuarlarının değiştirilmesini içerebilen daha karmaşık onarımlar gerektirir. Lavabonun altındaki sızdıran bir U bağlantısının değiştirilmesi zor bir onarım olmasa da, bilmeyen biri tarafından yapılması sakıncalıdır. Size zaman kazandıracak bir profesyonel olmasını isteyebilirsiniz. Aradığınız ustayı bulana kadar bir sıkıştırma kelepçesi ve kauçuk folyo veya sızdırmazlık bandı kullanabilirsiniz.

Bu geçici onarımlar, su sıçramasını önler, ancak kalıcı bir çözüm zamanı geldiğinde çıkarması kolaydır.

Yavaş veya tıkalı tahliye

Lavaboya, küvete veya tuvalete akan su akışı azalırsa, muhtemelen borunuzda kısmen veya tamamen tıkanma vardır. Çoğu durumda, güvenilir bir basınçlı yıkayıcı sorunu çözebilir. Tıkanıklığı gidermek için hava basıncı kullanır, ancak bu yöntem tamamen sorunu ortadan kaldıramaz. Ticari drenaj temizleyicileri ve tıkanma gidericiler, kir ve gres çoğu drenaj için yalnızca ara sıra kullanım için güvenlidir. Ancak, bu aşındırıcılar sık ​​kullanılırsa bazı borulara zarar verebilir.

Basit işlemleri kendiniz yapamıyorsanız veya büyük bir sorun varsa, bir profesyonel çağırmanın zamanı gelmiş demektir. Borular tamamen tıkanmamış olsa bile, borulardaki kalıntılar çıkışı önemli ölçüde yavaşlatabilir. Sorunun görünür olup olmadığını görmek için gidere bir el feneri yakın. Pense veya cımbızla, bir tutam saça veya yolunuza çıkan düşmüş bir şişe kapağına ulaşabilirsiniz. Drenaj ağlarının takılması, pisliklerin kanalizasyona girmesini önleyebilir.

Tesisatı tamir etmek veya onarmak için ipuçları

Her onarımdan önce ana su vanasını kapatın. Biraz ıslansanız bile sizi rahatsız etmemesi için uygun şekilde giyinmenizde fayda var. Yetenekli olsanız bile, sıhhi tesisat bakım ve onarım işi nankör bir iştir. Adımlarınızı iki kez düşünerek hareket edin ve borular, rondelalar ve dağıtımın diğer kısımlarının yanı sıra gerekli tüm işleri planlayın. Mümkünse, doğru ürünleri aldığınızdan emin olmak için yedek parçaları yanınıza alın. Elinizin altında profesyonel bir ustanın numarasını bulundurun. Bu numaraya ihtiyacınız olmayabilir, ancak vanayı kırarsanız ve mutfağınızda bir şofben patlarsa, telefonunuza kaydettiğiniz için memnun olacaksınız.

Profesyonel bir tesisatçı ne zaman çağrılmalı?

Bazı problemler kendi başınıza çözülemeyecek kadar tehlikeli veya karmaşıktır. Kendinizi ve evinizi güvende tutmak için aşağıdaki görevler için sertifikalı bir tesisatçı kiralayın:

  • yeni boru, lavabo veya küvet montajı,
  • su ısıtıcı sorunları
  • inşaat ruhsatı gerektiren yeni inşaat,
  • septik tank sızıntısı,
  • kırık veya sızıntı yapan kanalizasyon borusu.