Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç
Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç

Konut Projeleri

Uygun bir fiyata bölgenizden yetenekli uzmanları işe alın.

TEKLİF AL

1.500 profesyonel

1.076 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

Konut Projeleri

Konut Projeleri kategorisinde bir hizmet uzmanı mı bulmanız gerekiyor? Uygun fiyatlarla kaliteli uzmanlar bulmanıza yardımcı olacağız. Sadece bir talep girin.

Ayrıca bakınız:Fiyat

1.500 profesyonel

1.076 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

Kullanışlı bilgi

Ne bilmek istiyorsun

Konut Projeleri

Victor Hugo şunları yazdı: "Planın olmadığı, zamanın yalnızca şans eseri verildiği yerde, kaos yakında hüküm sürecek." Hugo, özel ev tasarımı konusunda kesinlikle haklıydı. Planlama aşaması, genellikle özel yapım evinizin nihayetinde hayallerinizi gerçekleştirip gerçekleştirmeyeceğini belirler. İşte mimarınızın aileniz için mükemmel bir ev planı oluşturmasına yardımcı olacak altı ipucu.

1. Kolayca başlayın . Kendi evinize karar vermeye başlamak için lüks yazılımlara ihtiyacınız yok. Gerçekten ihtiyacınız olan tek şey bir kalem ve bir kağıt parçası. Fikirlerinizi çizin. Bir liste yapın. Evde hangi odaların olmasını istediğinizi ve hangi işlevleri yerine getirmeleri gerektiğini, içinde ne olmasını istediğinizi ve içinde nasıl hissetmek istediğinizi düşünün. Sadece kağıt üzerinde fikirlerinizi kafanızdan çıkarın. Şimdilik, kaba taslaklar bile ev tasarım ekibinizin ne istediğinizi anlamasına yardımcı olabilir.

2. Geleceği düşünün. Önümüzdeki yıllarda çocuk sahibi olmayı planlıyor musunuz? Yaşlanan ebeveynleriniz var mı? Eğer öyleyse, çocuklarınızı yatılı okuldan döndürmek, torunları ve büyükanne ve büyükbabaları barındırmak, büyükanne ve büyükbabalara bakmak gibi birçok farklı senaryoda yakın aile üyelerini ağırlamayı düşünmeniz gerekecektir. Akrabalarınız tatil için size geldiğinde geniş bir ailenin konaklamasını bile düşünmeniz gerekebilir.

İlerleyen zamanlarda işinizden ayrılıp ofisinizi değiştirmek isteyeceğinizi düşünüyor musunuz? Kendi işiniz? Bu durumda, en az bir oda tasarlamaya çalışın, böylece sonunda bir ofise veya çalışmaya dönüştürülebilir. Evinizi döşemeyi düşünürken, geniş düşünmeye çalışın ve birkaç alternatif düşünün. Gelecekteki benliğinizin yararlı bulacağı tüm olası seçenekleri işlevselliğe dahil edin.

3. Kendi konutunu arayanlar ve ev için planlar hazırlayanlar, genellikle evin kurulacağı arsaya zaten sahip olurlar. Onlardan biriyseniz, mülkün topografyasını , boyutunu ve tüm özelliklerini dikkate almayı unutmayın. Örneğin, araziniz doğal manzaraya yakınsa, oturma odasını aile üyelerinizin mükemmel bir manzaraya sahip olacağı şekilde konumlandırmaya karar verebilirsiniz. Mülkünüzün içinden bir dere akıyorsa, uyurken akan suyun tadını çıkarabilmeniz için ona bakan bir yatak odası yerleştirebilirsiniz. Hangi pencerelerin en iyi manzaraya bakması gerektiğini düşünmenin yanı sıra arazinin eğimli olup olmadığını da göz önünde bulundurmalısınız. Dik bir yokuşta özel yapım bir ev projesi, düz bir arazi üzerinde duracak bir ev projesinden çok farklı görünecektir.

4. Evinizin özelliklerine öncelik verin . Fikirleriniz kabaca kaydedildikten sonra, en iyi şekilde yararlanacağınızı düşündüğünüz özelliklere öncelik vermeye başlayın. Hayal gücünüzü serbest bırakırsanız, kendi ev projeniz bütçenizi kolayca aşabilir. Aralarından seçim yapabileceğiniz çok çeşitli lüks seçenekleriniz olduğundan, projenizin en önemli yönlerine öncelik vermek önemlidir. Örneğin, her zaman şifalı bitkiler yetiştirebileceğiniz bir mutfak penceresi hayal ettiyseniz, buna odaklanabilirsiniz.

5. Siz ve mimarınız yerleşim düzeniyle oynamaya başladığınızda, evdeki hayatınızın nasıl gideceğini düşünün . Örneğin, uyku alanlarındaki gürültüyü azaltmak için yatak odalarını evin ortak alanlarından uzağa yerleştirmek akıllıca olur. Mutfağı evin kalbi olarak gören bir aile iseniz salon, mutfak ve yemek alanı arasında kolay geçiş sağlayan açık kat planı size çok yakışacaktır. Bu tasarım türü ayrıca odalar arasında mükemmel hareket sağlar.

6. Işığı yakalayın . Işık ve güneş ışığı, insanlar üzerinde güçlü bir olumlu etkiye sahiptir. Kış aylarında doğal ışığın az olduğu bölgelerde mevsimsel duygudurum bozukluğu (SAD) nadir değildir. Bu bozukluk, kilo alımı, günlük uyku hali, sosyal gerileme ve uyuşukluk ile birlikte depresyon duygularını da beraberinde getirir. Geçmişte SAD'den muzdaripseniz veya uzun ve karanlık bir kışa sahip bir yere taşınıyorsanız, doğal ışığın eve girişini en üst düzeye çıkarmak için ev planınıza çatı pencereleri eklemeniz önerilir. Karanlık ve soğuk günlerde zihinsel olarak hiç acı çekmemiş olsanız bile, ışıklıklar yapay ışık ihtiyacını azalttığı ve geleneksel pencerelerden yüzde otuza kadar daha fazla ışık sağladığı için akıllıdır.

Girişte proje konut içine ışık tutuyor mu göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin, yemek alanında doğal sabah ışığının tadını çıkarmak istiyorsanız mutfağı doğuya çevirmek akıllıca olacaktır. Bu sabah güneşini yakalayacaktır. Elektrik ışıklarının evinizin konforunu nasıl yaratacağını dikkatlice düşünmek de akıllıca olacaktır. Örneğin bir tasarımcı, yemek hazırlamayı kolaylaştırmak için mutfak tezgahları için parlak aydınlatma tasarlamalıdır. Aydınlatma da hoş bir ruh hali yaratabilir. Örneğin yatak odasındaki duvar lambalarını karartmak romantizm ya da huzur hissi yaratabilir. Yukarıdakileri düşünmek, hayallerinizdeki evi yaratmanıza yardımcı olabilir. Tasarımcıyla çalışmak için zaman bulun. Ne yaptığınızı ve neyi sevmediğinizi önceden tanımanın, evi sonradan yeniden şekillendirmekten çok daha kolay olduğunu unutmayın.

Evi kendiniz tasarlamak mümkün ama çok mimar veya mimari stüdyo ile iletişime geçmek daha iyidir. Mimarlar tasarım, malzeme ve yapı sistemlerinde yüksek düzeyde uzmanlığa sahiptir. Mimarlar gibi, iç mimarlar da deneyim ve bilgi edinmek için çalıştılar. Birçok inşaat şirketi ayrıca ev tasarımı hizmetleri sunar ve bazıları özel bir tasarımcının hizmetlerini sunar. Tasarım şirketlerinde mimari ve inşaat hizmetlerini tek çatı altında bulacaksınız. Çok düşünmenize gerek yoksa farklı firmalardan tasarımların yapıldığı çok sayıda katalog var. Seçim yapmakta zorlandığınızda yüzlercesini bulacaksınız. Böyle bir paket hizmeti, tamamen kişiye özel bir ev tasarımından çok daha ucuzdur, ancak bundan memnun olmayan ve her şeyi tercihlerine göre çözmek isteyen insanlar mutlaka vardır.

Mimarlar, eski evlerin yeniden modellenmesi için tasarımlarda da size yardımcı olabilir. Bununla birlikte, birçok insanın, özellikle de "sadece birkaç iyileştirme" planlayan ev sahiplerinin fark etmediği şey, mevcut bir evi yeni beklentilere uyarlamanın ne kadar zor olabileceğidir. Mimarlar, her yapıdaki olasılıkları görmek üzere eğitilmiştir ve bu olasılıkları, inşaatçınızın hassasiyet ve bilgi birikimiyle gerçekleştirebileceği ayrıntılı planlara dönüştürme konusunda uzmandır.

Ne zaman mimar aranmalı

Evinizle ilgili bir sorununuz var ve nasıl çözeceğiniz konusunda hiçbir fikriniz yok. Belki üst kat koridordaki çamaşır odasının kapısı her açıldığında bir engel oluşturuyor ve geçiş yapılmıyor. Veya başka bir banyoya ihtiyacınız var ama evinizin her santimetre karesi birbirine karışmış durumda. Bu gibi durumlarda, iyi bir mimar, olasılıkları üstlenmenize ve size, bütçenize ve yaşam tarzınıza uygun yaratıcı geliştirmeler yapmanıza yardımcı olabilir.

Rahatsız oluyorsunuz, daha fazla alana ihtiyacınız var, ancak inmek istemiyorum. İyi bir mimar garanti eder mevcut tüm alanı en iyi şekilde kullanmak için. En küçük evler bile genellikle daha mantıklı kullanım için yeniden yapılandırılabilen ve dönüştürülebilen yeterince kullanılmayan alanlara sahiptir. Bazen metrekare eksikliği gibi görünen şey aslında sadece birkaç değişiklikle çözülebilecek basit bir problemdir.

Bir binayı kendiniz tasarlamak veya yeniden modellemek bir problemdir. Bina veya yeniden modelleme, hakkında çok az bilgi sahibi olabileceğiniz şeyler hakkında birçok karar vermenizi gerektiren yoğun ve maliyetli bir süreçtir. İyi bir mimar, projenizi en iyi sonuçlara ulaştırmanıza yardımcı olabilecek bir kolaylaştırıcı ve danışman olarak hizmet eder.

Eşsiz veya tarihi bir evi yeniden şekillendiriyor olsanız bile bir mimara ihtiyacınız olacaktır yoksa stilleri değiştirir veya karmaşık bir yerde inşa edersiniz. 1970'lerden diğerine kolonyal mimari tarzını değiştirmek isteyebilirsiniz. Ya da belki bir uçurumun kenarına tünemiş bir eve bir ek bina eklemek istersiniz. Bu kadar karmaşık bir sorununuz varsa, bir mimar kiralayın. Bu aptalca bir fikir gibi görünebilir, çünkü bir mimarı işe almak, başka bir profesyonel için ödeme yapmanız gerektiği anlamına gelir, ancak iyi bir mimar size para kazandırabilir. İstediğiniz ayarlamayı daha düşük bir maliyetle elde etmenin bir yolunu önermenize yardımcı olacaktır. Aynı etkiyi elde etmek için benzer ancak daha ekonomik bir yapı malzemesi de tasarlayabilir. İster malzemede ister tasarımda, sonradan pişman olabileceğiniz ve size daha fazla paraya mal olacak hatalar yapmaktan kaçınmanıza yardımcı olabilir.

Doğru mimar nasıl bulunur

Bir mimar tutmaya karar verdiğinizde doğru olanı bulmanız gerekir. Sadece ev tasarlama konusunda yetenekli değil, aynı zamanda iyi iletişim kuran ve finansal taleplerini karşılayabileceğiniz bir mimar istiyorsunuz. Mimarın maliyetinin genel ev tadilat bütçenize yansıtıldığından emin olun. Birçok kişi, bir mimar da dahil olmak üzere bir projenin maliyetinin tamamını veya bir kısmını karşılamak için sabit oranlı kişisel kredileri kullanır ve değerlendirir.

Doğru mimarı bulmak istiyorsanız zaman harcamanız gerekiyor. Ev tasarımı dergileri ve web siteleri, mimarların çalışmalarını görüntülemenize olanak tanır ve genellikle mimarların projelere genel erişimi ve iletişim bilgileri hakkında fikir verir. Mimarları bulmak için arama motorunu kullanın ve kendilerini size sunacakları ve hizmetlerini sunacakları kişisel sayfalarını proaktif olarak arayın. Elbette referanslar veya uygulanan projeler de web sitelerinde yer almalıdır. Portfolyolarına göz atın ve uygulamaları ve tasarım felsefeleri hakkında daha fazla bilgi edinin.

En iyi referans bir tanıdık veya arkadaştan gelen tavsiyedir, ancak dikkat edin, arkadaşınıza uyan bir mimar sizin için doğru mimar olmayabilir. Öğrenmek için kişisel bir toplantı ayarlamanız gerekecek.

Nasıl yapılır

Tanıtıcı telefon görüşmesi, sizin ve mimarın sorununuza uygun bir çözüm olup olmadığını ve bir kişisel buluşma ayarlamanız gerekip gerekmediğini öğrenmenize olanak tanır. Mimarlar genellikle bu süre için ücret talep etmezler. Projeyi, mimarın onu yönetip uygulayamayacağına veya hangi zaman ufkunda uygulayabileceğine dair müteakip bir açıklama ile sunmaya hizmet eden bir tanıtım toplantısıdır. İlk toplantıda proje için sahip olduğunuz fikirler, bütçeniz ve zamanlamanız hakkında konuşmayı bekleyebilirsiniz. Toplantıdan iyi bir duygu ve bu kişiyle çalışabileceğinizden emin olarak ayrılmalısınız. Bu önemlidir çünkü projenin uygulanmasında birlikte çok zaman geçireceksiniz. Mimar da aynısını arayacaktır. Böyle bir toplantı birkaç mimarla planlanmalıdır.

Röportaja ne getirilmeli

Projeniz için mevcut evinize sahip olduğunuz olduğunuz tüm ilham verici fotoğrafları veya planlarınızı yanınızda getirin. Bu noktada ayrıntılara derinlemesine inmeniz pek olası değildir ancak görsel, mimarın görevi üstlenmek isteyip istemediğini ve vizyonunuzu gerçeğe dönüştürmek için bütçenizin gerçekçi olup olmadığını belirlemesine yardımcı olacaktır.

Bir mimara ne sorulmalı

Bu ortaklıktan neler bekleyebileceğinizi anlamanıza yardımcı olacak sorularla ve hazır olarak röportaja gelin. Örneğin, tasarım felsefesinin ne olduğunu sorabilirsiniz. Ancak bunu zaten araştırmanızdan sonra bilmeli ve onun sözlerini web sitesinde yapılan açıklamalarla karşılaştırmalısınız. Mimarın projenize getireceği vizyonu sorun. Sürdürülebilirliğe odaklanıp odaklanmadığını öğrenin. Ona bir şeyler sorun. Sizin için önemli olan, mimarınız için de önemli olmalıdır.

Nasıl çalıştığını sorun - kendisinin mi yoksa bazı yardımcıları ve ortakları mı var?

Üzerinde çalıştığı ve sizinkine benzeyen projeleri size tanıtma fırsatı verin. Tecrübesi olmalı, bu yüzden bu projede herhangi bir teknik sorun olup olmadığını size söyleyebilmelidir. Herhangi bir sorun biliyorsanız, komplikasyonlardan şüpheleniyorsanız, bunları bildirin ve nasıl tepki vereceğini ve bununla başa çıkmak isteyip istemediğini öğrenin.

Tasarım sürecinin ve inşaatın kendisi nekadar sürecegini size açıklamasına izin verin. Mimarın proje üzerinde çalışmak için zamanı olduğundan ve zamanında tamamlayabildiğinden emin olun. Mimarın zamanından sorumlu olabileceğini, ancak kararsızlığınızdan veya müteahhit takvimindeki çelişkilerden kaynaklanan gecikmelerden sorumlu olabileceğini unutmayın.

Ön tasarımlarını dinleyin ve bu mimarın size biraz para kazandırıp kazanamayacağını ve projede bazı gizli tuzaklar görüp görmediğini öğrenin. Projenizi bir bilgisayar ekranında 3D olarak görüntüleyebilecek misiniz yoksa çoğunlukla kağıda mı dayanıyor? Nelerden sorumlu olacağını ve nelerden sorumlu olmyaacağınızı öğrenin. Büyük bir yeniden geliştirme tasarlamak bir ortaklıktır. İkinizin de diğerinden ne beklendiğini anladığınızdan emin olun. Mimarın ücretlerini, neye dayandığını ve sizden nasıl ve ne zaman ücret alınacağını tam olarak anlamadan toplantıyı sonlandırmayın. Örneğin, proje sonunda tüm hizmetler için ödeme yapacak mısınız? Veya önceden belirlenmiş bir zamanda yarısını mı ödersiniz? Veya bir depozito gerektirecek mi?

İşin boyutuna ve karmaşıklığına bağlı olarak ücretler çok daha yüksek olabilir. En iyi çözüm, kendi projenizi tasarlamanın maliyeti hakkında bölgenizdeki birkaç mimarla konuşmaktır. Diğer profesyonel hizmetlerde olduğu gibi, en ucuz teklif her zaman en iyisi olmayabilir. Bazı mimarlar saat başına sabit bir ücret alırken, diğerleri yapılan iş için ücret alır. Çok sayıda çalışanı olan büyük bir mimari stüdyo, müstakil bir evde kendi ofisinde pratik yapan serbest çalışan bir kişiden otomatik olarak daha pahalı olacaktır.

Sözleşme imzalama

Bir mimarı işe almaya karar verirseniz, genellikle mimarın sağlayacağı işin kapsamını, proje takvimini, mimara ne kadar ve ne zaman ödeneceğini içeren bir sözleşme imzalamanız gerekecektir. Şehir araştırmaları, 3D modelleme ve diğer hizmetler daha yüksek maliyetlere yol açabilir. Ayrıca, emin olun Tasarım revizyonlarının bir mimarın ücretini nasıl etkileyeceğini veya bir dizi revizyonun dahil olup olmadığını anladığınızı. Sözleşme ayrıca planların kime ait olduğunu da belirtir - genellikle mimar. Projeyi tamamlamadan mimarla vedalaşmadığınız sürece bu sorun olmayacaktır. Aksi takdirde, mevcut planları değiştirme ve evi kendiniz veya başka bir mimarla bitirme hakkınız olup olmadığını merak ediyor olmalısınız.

Mimarla sözleşme imzaladım. Ne beklemeliyim?

Çoğu konut mimarı, evleri tasarlarken veya yeniden şekillendirirken benzer bir yol izler. Aşağıdaki adımlar tipiktir:
• Ön tasarım aşaması. Bu genellikle, bir saha ziyareti ile birlikte müşterinin ihtiyaçlarını belirlemek için bir ilk istişare ile başlar. Bundan mimar, yazılı bir program (proje hedefleri) derleyebilir ve genel boyut ve düzeni doğrulayan kaba taslaklar oluşturabilir,
• tasarım geliştirme. Müşterinin onayı ile mimar daha sonra tasarıma detayları ekleyecek ve malzeme ve diğer detaylar hakkında müşteriye danışmaya devam edecektir. Bilgisayar modellemesi, geliştirme sırasında projeye liderlik etmede mimar ve müşteriye yardımcı olabilir. Mimar, izinlerin alınmasına yardımcı olabilir ve gerektiğinde danışmanları ve yapı mühendislerini davet edebilir,
• belgeler. Mimarın ofisi, inşaat görevlisine ve yükleniciye sunulabilecek ayrıntılı planlar hazırlayacaktır.

Yükleniciyi güvence altına almak

Eksiksiz planlarla donanmış bir mimar, işle ilgilenen inşaatçılar ile görüşerek ve projeyle ilgili soruları yanıtlayarak bir müteahhit bulmanıza yardımcı olabilir. Çalıştığı inşaatçıları da tavsiye edebilir, ancak seçim sonuçta size kalmış.

Proje sırasında mimarınız soruları yanıtlamak, tasarım sorunlarını çözmek, gerektiğinde ek çizimler sağlamak ve yükleniciye ödemeleri onaylamak için hazır olmalıdır. Bu aşamadaki görevi, her şeyin tam anlamıyla plana göre gitmesini sağlamaktır. Siz de ona yardım edebilir ve proje sırasında daha fazla para biriktirmeye çalışabilirsiniz.

İnşaat sırasında kullanılan çizimleri ve malzemeleri kontrol edin ve kararlı olun. Karar vermekte zorlanıyorsanız, zamanla ortaya çıkan sorunlar mimarın bilmesine ve birlikte çözmesine izin verin.

Projenin sonunda, her şeyi birlikte indirin ve her şeyin planlandığı gibi olup olmadığını kontrol edin. Ve sonra, bir mimar aramaya başladığınızda tam olarak hayal ettiğiniz gibi, ailenizle birlikte yeni evinizin tadını çıkarın.