Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç
Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç

Klima

Uygun bir fiyata bölgenizden yetenekli uzmanları işe alın.

TEKLİF AL

341 profesyonel

1.080 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

Klima

Klima kategorisinde bir hizmet uzmanı mı bulmanız gerekiyor? Uygun fiyatlarla kaliteli uzmanlar bulmanıza yardımcı olacağız. Sadece bir talep girin.

Ayrıca bakınız:Fiyat

341 profesyonel

1.080 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

FAYDALI BİLGİ

Ne bilmek istiyorsun

Klima türleri: suyu aynı amaçla kullanan, genellikle soğutucular olarak adlandırılan başka klima türleri de vardır, ancak bu kılavuzda soğutucuları ele almayacağız.

Klima türleri - tipik kapasite aralıkları

Diğer birçok ekipman türü gibi, klimalar da farklı kullanıcılara uygunluklarına göre genellikle gruplara ayrılır - haneler, ticari, ofis veya endüstriyel evler. Bu gruplamalar genellikle klimanın nasıl çalıştığından ziyade birim boyutuna, kapasitesine ve sağlamlığına atıfta bulunur. Aşağıdaki tablo, bu genel gruplar için tipik kapasite aralıklarını kısaca listelemektedir.

Klima - kullanıcı türü

BTU cinsinden soğutma kapasitesi

Konut / ev 6.000-20.000

İşletme / ofis 12.000 - 50.000

Endüstriyel 30.000

KW cinsinden soğutma kapasitesi

Konut / yurtiçi 1.76 - 5.8

İş / ofis 3,5 - 14,65

Endüstriyel 8.79

Klima türleri - Ana gruplar

Klimalar üç ana gruba ayrılabilir:

  • monoblok - bir bloktan oluşan üniteler (pencere, taşınabilir ünite),
  • sistemler 2 parçaya bölünmüştür - iç kısım için bir elemana ve binanın dış kısmı için ayrı fakat birbirine bağlı bir elemana sahiptirler,
  • 3 veya daha fazla parçaya bölünmüş sistemler - her bir dış eleman için 2 veya daha fazla birbirine bağlı iç eleman vardır.
Monoblok klimalar

İklimlendirme işlemi temelde, ısının dağıtıldığı başka bir serpantin setine toplandığı bir serpantinden soğutucu akışı etrafında döner. Monoblok klimalarda iki set bobin tek gövdede birleştirilir. Üniteler binanın içinde yer alacak şekilde tasarlanmıştır, ancak her zaman dışarıya açılan hava kanalları vardır, böylece ısıtılan hava dışarıya dağıtılabilir.

Portatif veya mobil klimalar

Muhtemelen çoğu tüketici için en iyi bilinen klima olan bu üniteler, özel kurulum gerektirmez, ancak bir pencere veya duvar açıklığından geçen esnek bir hava kanalı ile donatılmıştır.

Genel olarak, hava kanalının çapı yaklaşık 5 inçtir ve kanallar yaklaşık 2-3 m uzunluğundadır. Kullanım sırasında bu borudan sıcak klima çıkarılır. Kompresör, bir dış elemandaki bölünmüş ünitelerde olduğu gibi değil, ünitenin içinde yer aldığından, mobil monoblok klimalar oldukça gürültülü olmaları ve sınırlı kapasiteye sahip olmaları dezavantajına sahiptir.

Öte yandan, kurulum gerektirmezler ve satın alımları bugün nispeten ucuzdur. Piyasada çok sayıda mobil klima bulunmasına rağmen, bunlar çoğunlukla 9.000 veya 12.000 BTU boyutunda küçük ünitelerdir. Ancak, uygulamaların büyük çoğunluğu için 9000 BTU çok küçük olduğundan, şu anda yalnızca 10.000 BTU'dan daha büyük mobil birimler sunuyoruz.

Yer tipi monoblok klimalar

Yer tipi monoblok klimalar, bir depolama ısıtıcısı ile aynı şekilde duvara monte edilir ve genellikle benzer bir görünüm ve boyuta sahiptir. Bu tip klimalar genellikle soğuk aylarda çok uygun maliyetli ısıtma sağlayan bir ısı pompası cihazına sahiptir. Bu klima üniteleri genellikle, ünitenin arkasından doğrudan duvarın içinden çıkan ve uçlarının çoğunlukla küçük panjurlarla kapatıldığı 2 hava kanalına sahiptir.

Duvara monte monoblok klimalar

Yüksek voltajlı klimalar olarak da adlandırılan duvara monte monoblok klimalar, planlamanın harici bir yoğuşma ünitesinin kurulmasına izin vermediği eski binalar için zarif bir çözümdür. Duvara monteli monoblok klima duvarın yukarısına bağlanır ve iki hava kanalı arkadan doğrudan duvarın üzerinden yönlendirilir. Bu klimaların dezavantajı, bir duvara monte edilmiş bölünmüş bir üniteye kıyasla derinlik olarak biraz daha büyük olmalarıdır, çünkü kondansatör duvara monte edilmiş ünitenin içinde yer almaktadır. Genellikle havanın kışın ısıtılmasını ve yazın soğutulmasını sağlayan bir ısı pompası ile donatılmıştır.

Spot soğutucular diğer adıyla endüstriyel cep

Büyük mobil monoblok klimalar nokta soğutma sağlayabilir. Güçlü bir şekilde inşa edilmişlerdir, güçlüdürler ve iç mekan havasını geçici olarak soğutmak için gemiler, tekneler ve uçaklar için tekerlekler üzerinde kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Spot soğutucular, endüstriyel prosesler için soğuk hava sağlamak için de kullanılabilir.

Küçük portatif klimalardan farklı olarak spot soğutucular, sıcak dış hava içerisine yerleştirilerek kendi işgal etmedikleri alanlara soğuk hava sağlamak üzere tasarlanmıştır. Birçoğu, tam olarak ihtiyaç duyulan yerde birkaç kanaldan soğuk hava sağlayabilir. Genellikle bu birimlerin önüne monte edilen ağız tüpleri sert ancak ayarlanabilir olup, soğuk hava akışının önceden belirlenmiş bir konuma yönlendirilmesine izin verir.

Pencere klimaları

Genellikle adlandırıldıkları gibi pencere klimaları veya pencere çıngırakları geçmişte en yaygın klima konfigürasyonu olmuştur. Akdeniz ve Orta Doğu'daki apartmanlarda, evlerde, ofislerde ve kır evlerinde neredeyse standarttırlar.

Temel pencere klimaları yalnızca havayı soğutabilir, daha pahalı bir ısı pompası moduna ve uzaktan kumandaya sahiptir. Pencere klimalarının ana dezavantajı, artan gürültü ve bir pencere açıklığına veya genellikle dar bir duvardan kurulum ihtiyacıdır. Olumlu tarafı, makul fiyatlı ve montajı kolaydır.

Pencere klimaları bazen "duvar klimaları" olarak bilinirler, ancak genellikle 9 inçten daha kalın bir duvara monte edilemezler çünkü duvarın daha büyük derinliği, dış ünitelerin yan havalandırma deliklerinden hava akışını engeller.

Bazı müşteriler için, uzun vadede pencere klimalarını çalıştırmak ve değiştirmek, split sistemleri kurmak ve bakımını yapmaktan çok daha avantajlıdır.

2013 yılında yürürlüğe giren yeni Avrupa verimlilik düzenlemeleri, birçok üreticinin bu tip klimaların üretimini durdurduğu ve bu düzenlemeler yürürlüğe girmeden önce üretilen ünite stoklarının artık ortadan kalktığı anlamına geliyor. Pazar neredeyse 2 yıldır pencere klimasızdır, ancak piyasada halihazırda yeni ErP düzenlemelerine uygun bazı makineler bulunmaktadır.

Split klimalar

"Split" olarak tanımlanabilecek birkaç klima türü vardır. Bölünmüş klimalar, bir elektrik kablosu ve bir çift bakır boru ile birbirine bağlanan bir dış ve bir iç kısımdan oluşur; bu borular boyunca soğutucu akışkan içeriye ve dışarıya akar. Kompresörün içinde bulunduğu klimanın en gürültülü ve en hacimli kısmı dışarıda bulunurken, çok daha hafif ve daha sessiz olan iç kısım (tasarıma göre) iç hava sahasının hemen hemen her yerine yerleştirilebilir.

Modern split klima sistemleri, bir uzaktan kumanda ve genellikle kış aylarında termal ısıtma için bir cihazla donatılmıştır. Sofistike kontroller ve bir ısı pompasının kombinasyonu, iç hava sahasının "ikliminin", oda sıcaklığını ayarlanan sıcaklığın 1-2 derece içinde tutan modern split klima sistemleri kullanılarak etkin bir şekilde "kontrol edilebileceği" anlamına gelir.

Çoğu split klima sistemi artık bir dizi kontrol moduna ve zamanlayıcıya sahiptir, böylece ünitenin çalışması önceden ayrıntılı olarak programlanabilir. Kural olarak, lambaların yönünü ve salınım işlevini bile ayarlamak mümkündür. Bobinleri büyük parçacıklardan koruyan iç kısımda her zaman bir kaba hava filtresi vardır. Genellikle ince tozu, tütün dumanını, bitki polenini, kokuları veya kimyasal kirleticileri vb. temizleyen ince filtreler ve hava temizleme cihazları içerirler.

Duvara monte split klimalar "Engineer Fit"

Duvara monte split klimaların farklı stilleri, kapasiteleri ve işlevsellik seviyeleri vardır. Üniteler, klima ile birlikte hızlı bağlantı elemanlarının sağlanmadığı yerlerde teknik olarak uygundur; bu, duvar ünitesinin ve dış mekan kondansatörünün kurulumunun bina için özel olarak yapıldığı anlamına gelir. Bu klimaların montajı oldukça pahalı olsa da avantajı temiz ve bina için doğru olması kaçınılmaz olarak satış değerini artırmaktadır.

Piyasada "kolay takılan" tiplere kıyasla çok daha geniş bir teknik olarak monte edilmiş klima yelpazesi ve dolayısıyla daha geniş kapasite, işlevsellik ve estetik seçenekleri bulunmaktadır. Duvara monte klimalar genellikle yüksek bir seviyeye (baş yüksekliğinin üstüne) monte edilir ve ısı pompası, zamanlayıcı işlevleri, uzaktan kumanda ve hava temizleme işlevleri dahil olmak üzere çeşitli çalışma modlarına sahip olabilir. Bu tip klima sistemleri sunmamıza rağmen, bunları web sitemizde listelemiyoruz.

Split klima "Easy Fit"

Mühendis tarafından takılan klimaların aksine, "kolay takılan" üniteler, birbirine bağlı borular ve plastik bir kılıf veya hızlı bağlanan bir uca sahip "göbek kordonu" içinde kablo ile birlikte sağlanır. Borular dahil olmak üzere sistem, soğutucu akışkanla önceden doldurulmuştur ve ünitenin bir elektrikçi veya hatta ev sahipleri alanında yetkili biri tarafından kurulabileceği şekilde tasarlanmıştır. Bununla birlikte, yönetmeliklerdeki son değişiklikler, kalifiye bir soğutma teknisyeni tarafından kurulumu gerektirmektedir. Bu değişiklik, bu tip bir split klimanın seçimini azaltmıştır, çünkü özellikle bir soğutma teknisyeni tarafından kurulması gerekiyorsa, aslında yukarıda bahsedilen tipe uygun makineden daha pahalıdır. Bu tür makinelerin önümüzdeki yıl piyasadan tamamen çıkması muhtemeldir.

Tüm "kolay takılan" split klimaların ortak dezavantajı, "göbek kordonunun" sabit bir uzunluğa sahip olmasıdır. Bu, boru hattını çalıştırırken çok uzun ve fazla uzunluğun "kaybolması" gerektiği veya belirli amaçlanan kullanım için çok kısa olduğu anlamına gelir. Bu tip klimalardan birini satın almadan önce, belirtilen boru uzunluğunun uygulamanız için uygun olduğundan emin olun.

Tavan kaseti kliması

Asma tavanlı ofislerde, kasetli klima olarak bilinen tavan kasetli klima, genellikle bir veya iki tavan plakasına monte edilecek şekilde tasarlanmıştır. Ünitenin hacmi görünmezdir çünkü tavan hattının üzerindedir ve görünen tek parça, merkezi bir giriş ızgarası ve 4 kenar çıkış ızgarasına sahip dekoratif alt kısımdır. Bu ünitelerin temel avantajı estetiktir, ancak aynı zamanda merkezi olarak monte edilen ünitenin, havanın 4 yönde dağıtılması nedeniyle geniş bir alan üzerinde artırılmış soğutma (veya ısıtma) gücü sağlayabilmesidir. Bir tavan kasetli klima, genellikle 3 veya 4 duvara monte klima ile aynı işi yapabilir.

Tavan altı klima sistemi olan başka bir tip tavan kliması vardır. Kaseti asma tavanının asma olmadığı ve tavan yüksekliğinin tavan altı üniteyi asmak için yeterli olduğu yerlerde kullanılır. Tavan altı üniteler tamamen oda içinde olacak şekilde tasarlandığından oldukça estetik olacak şekilde yapılmıştır. Yine de, bu klimalar tavandan sarkan çok hantal nesnelere benzer.

Genellikle havayı dikey olarak üniteye kaldırmak ve koşullandırılmış havanın doğrudan boşalmasını önlemek için tavan boyunca yatay olarak boşaltmak ve hatta bazıları havanın dört taraftan kaçmasına izin vermek için tasarlanmıştır. Bu tip klima sistemlerini sunmamıza rağmen, bunları web sitemizde listelemiyoruz.

Yer klimaları / Kolon klimaları

Zemine monte split klimalar, birçok klima türünden biridir ve iki tipe ayrılabilir.

Büyük ve yüksek kapasiteli üniteler (yaklaşık 45.000 BTU'ya kadar) olan kolon klimaları, büyük bir odanın soğutulacağı yerlerde ve birkaç küçük prizin kullanılmasının neden mümkün olmadığı inşaat nedenlerinin olabileceği yerlerde kullanılır. Tipik uygulamalar arasında lobiler, resepsiyonlar ve bekleme odaları bulunur. Bu klimaların yüksek performansı, kullanıcıların klimanın hemen yakınında olmasına izin vermeyen güçlü bir soğuk hava akışı ürettikleri anlamına gelir.

Ancak kabin içinde yüksek dik kolon klima dondurucusunun boyutlarından çok daha küçük ve bir depolama ısıtıcısının boyutlarına benzeyen klimalar da bulunmaktadır. Tipik olarak, kapasiteleri yaklaşık 15.000 BTU'dur ve yeni ek bina ve kış bahçelerine oldukça etkili iklim kontrolü sağlamak için idealdir.

Bu klimaların her iki tipi de genellikle hızlı bağlantı borularına sahip olmadıklarından soğutma mühendisleri tarafından kurulur, bu nedenle iç ve dış elemanlar arasındaki borular ve kablolar, sistem soğutucu akışkanla doldurulmadan önce binaya özel olarak monte edilir. Bu tip klima sistemleri sunmamıza rağmen, bunları web sitemizde listelemiyoruz.

Boruya monte klima

Binada borular varsa, tercih edilen seçenek borulara monte edilen klimadır. Borular genellikle tavan boşluklarında gizlendiğinden, klima sistemi de boru tesisatına monte edilir. Kanallı veya merkezi klima olarak da bilinen ikiye bölünmüş klima türlerinden biridir. Avantajı, hava kanalının düzenine bağlı olarak birden fazla odaya koşullandırılmış hava sağlama yeteneğidir.

Bu klimalar kanal sistemlerinde çalıştıkları için, genellikle hava besleme sisteminin düzenine ve kontrolüne bağlı olarak taze havayı veya taze ve devridaim havanın bir karışımını soğutmak için bir cihaza sahiptirler. Bu tip iklimlendirme, birkaç farklı odayı veya bölgeyi veya hatta alanları ayırmanın gerekli olduğu uygulamalarda yaygındır.

Portatif veya mobil klimalar

Taşınabilir split klimalar, benzer boyuttaki monobloklara göre daha yüksek soğutma kapasitesi sunar ve bu tip klima için nominal kapasite 16.000 BTU'ya kadar çıkabilir. Yapı tipik olarak, bir ucunda genellikle hızlı bir bağlantı bulunan, elektrik kabloları ve soğutucu akışkan boruları içeren plastik kılıflı bir "göbek kordonuna" sahiptir. Bu, sistemin iki parçası arasındaki bağlantının, kolay kurulum sağlamak için kırılabileceği anlamına gelir, böylece tüm dış eleman yerine borunun ucu bir pencereden veya duvardaki bir açıklıktan geçebilir.

Mobil split klimalar, başka bir odaya taşınmasının ve yeniden konumlandırılmasının kolay olması gibi bariz bir avantaja sahiptir. Dış üniteyi montaj braketlerine ve göbek kordonunu duvardaki bir delikten geçirerek, bu klimalar yeniden kullanılabilir - yarı kalıcı kurulum.

Daha büyük taşınabilir bölümlerde uzmanız. Dahili ve harici parçalar yerine, soğutucu akışkan hattı besleme ve dönüş suyuna bağlanır. Bu, dış uçta bir soğutma ortamı olmasına rağmen, fabrikada ayrı ve kapalı olduğu anlamına gelir. İç uç, bir bobin ve kumandalı bir kutu içindeki bir fandan daha fazlasıdır. Bu türün en büyük kapasite birimi yaklaşık 50.000 BTU, 15 kW'tır. Daha büyük kapasiteler de vardır ancak modüler soğutucular ve klima santrallerinde ekipman tipi devam etmektedir.

Çoklu split klima

Bu klima sistemleri, aynı dış üniteye birkaç iç ünitenin bağlanması dışında, temelde ayrık sistemlerle aynıdır. Bu tip bir klima sistemi, büyük ve güçlü bir yoğuşturma ünitesi gerektirir, ancak tekli sistemler için aynı tip iç ünite varyantlarına izin verir ve hatta farklı tipteki iç ünitelerin aynı kondenserden çalıştırılmasına izin verir, örn. bir odada zemine monte edilmiş bir ünite, diğerinde tavan kaseti ve başka bir odada duvara montaj aparatı.

Çok bölmeli sistemler genellikle 2 ve 4 iç ünite arasında tek bir harici blokta birleştirilebilir. Bu klima konfigürasyonunun bariz bir sınırlaması, dış blok kırılırsa tüm iç blokların çalışmaz hale gelmesidir. Bu nedenle, dış alan izin veriyorsa, birkaç standart split klima, çoklu split sistemden daha iyidir.

Çoklu split klimaların, standart splitter konfigürasyonlarından nadiren çok daha uygun maliyetli olduğu da doğrudur. Bunun nedeni, birden fazla ayırıcıya sahip bir klima sistemi kurma maliyetinin, ayrı ayırıcılarda olduğu gibi genellikle iki katına çıkması ve bakım maliyetlerinin de genellikle daha yüksek olmasıdır. Bu tip klima sistemleri sunmamıza rağmen, bunları web sitemizde listelemiyoruz.

Ne tür bir klima seçilmeli?

Klima seçim sürecinin üç ana adımı vardır:

  1. Ünitenin hangi soğutma kapasitesi gerektirdiğini öğrenin.
  2. İstenen sürücü tipini seçin.
  3. Bir model seçmeden önce, fiziksel boyut, özellikler, gürültü, estetik ve maliyet gibi diğer faktörleri dengeleyin.
Aşağıdaki kısa göstergeler, istediğiniz klima tipini seçmenize yardımcı olacaktır:

Ev ve küçük ofis uygulamaları için, seçim hemen hemen her zaman ya pencere klimalarına ya da duvara veya zemine bölünmüş sistemlere düşer.

Bir duvar veya yerden bölme sistemi seçme seçeneğiniz varsa, bunların büyük avantajı, genellikle daha fazla işleve sahip olmaları ve pencerelerdeki klimalardan her zaman daha sessiz olmalarıdır.

Binada harici kondenserin binanın üzerine veya yakınına yerleştirilmesini engelleyen kısıtlamalar varsa, klima seçerken duvara veya zemine monteli monoblokları düşünün.

Çok verimli bir ısı kaynağı ve soğutma kapasitesi arıyorsanız, bir ısı pompalı klimaya ihtiyacınız var. Bu genellikle seçiminizin bölünmüş sistemlerle sınırlı olduğu anlamına gelir, ancak duvara ve zemine monte monobloklarda da ısı pompaları bulunur.

Bir mülk kiralıyorsanız mobil veya split klimalar tercih edilmektedir. Mobil klimalar için monoblok ve split üniteler arasında bir seçim vardır. Genel olarak, monoblok klimalar daha popülerdir çünkü split klimalar daha fazla kapasite gerektirir.

Daha büyük ofisler, mağazalar ve diğer binalar için diğer tip klimalar mevcuttur.

Kullanışlı bilgi

Bilmen gereken

Bölgedeki klima müteahhitleri bir düzine kuruş. Ama Wilio farklıdır, hizmet söz konusu olduğunda size sadece en iyinin en iyisini sunuyoruz. Uzman ekibimizin neden en iyilerden biri olarak derecelendirildiğini öğrenin. Uygun fiyatlara kaliteli işler yapacak bir klima müteahhiti arıyorsanız, Wilio'dan başkasını aramayın! . Ayrıca, hem bakım hem de onarım için size uygun fiyatlar sunarken, verimli çalışmasını sağlamak için ekipmanınızı düzenli olarak temizleme konusunda uzmanlaşmış bir uzman ekibimiz var! İster klima servisi, ister enerji denetimi gibi daha özel bir şey arıyorsanız, bugün ekibimizle iletişime geçin ve nasıl yardımcı olabileceğimizi öğrenin. Düzenli Bakım: Düzenli bakım, verimliliği azaltan bobinlerin içinde birikmeyi önleyerek ünitenizden optimum performans sağlar. Uzmanlarımız, bu sorunları, yetersiz soğutma veya aşırı ısı dalgaları sırasında yetersiz soğutucu akışkan seviyelerinin çok düşük olması nedeniyle arızalar gibi maliyetli rahatsızlıklar haline gelmeden önce, erken tespit etmek için eğitilmiştir.