Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç
Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç

Kış Bakımı

Uygun bir fiyata bölgenizden yetenekli uzmanları işe alın.

TEKLİF AL

1.500 profesyonel

1.076 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

Kış Bakımı

Kış Bakımı kategorisinde bir hizmet uzmanı mı bulmanız gerekiyor? Uygun fiyatlarla kaliteli uzmanlar bulmanıza yardımcı olacağız. Sadece bir talep girin.

Ayrıca bakınız:Fiyat

1.500 profesyonel

1.076 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

Kullanışlı bilgi

Ne bilmek istiyorsun

Evinizi kış mevsimine hazırlayın

Isıtma sisteminizin hazır olduğundan emin olun

Sahip olduğunuz ısıtma sisteminin türüne bağlı olarak, birkaç şey vardır. Sıcaklıklar düşmeye başlamadan önce evde bakım yapmalısınız. Yüksek verimli bir sisteminiz varsa, PVC havalandırma boruları herhangi bir engelden arındırılmış olmalıdır. Ve kazan sistemi olanlar her yıl sistemlerini temizletmelidir. Gazı olanlar boruları yaklaşık üç yılda bir temizlemelidir. İşte evinizi sıcak tutmanın ve paradan tasarruf etmenin birkaç yolu.

Şömineyi ve bacayı kontrol edin

Şömine kullanıyorsanız, baca temizleyicisiyle temizletin. Ayrıca bacada kir ve çatlak olup olmadığını da kontrol etmelisiniz. Yaprak ve kuş yuvaları gibi kreozot ve döküntülerin birikmesi yangın tehlikesi oluşturabilir.

Duman ve karbon monoksit dedektörlerindeki pilleri kontrol edin

ABD Yangınına göre Departman, kış aylarında çıkan yangınların yüzde 27'sine ısınmadan kaynaklanıyor. Bu nedenle evinizdeki tüm duman ve karbon monoksit dedektörlerinin çalıştığından emin olun. Koridorlar da dahil olmak üzere evinizin her odasında duman dedektörü bulundurmak en iyisidir. Ev bakımının, her zaman ev bakımı kontrol listenizde bulunan, tüm alarm saatlerindeki pillerin ayda bir kez kontrol edilmesini içerdiğinden emin olun.

Boruları dondurmaktan kaçının

Su geldiğinde donar, genişler ve borularınızın yırtılmasına neden olabilir. Boruların donmasını önlemek için, boruları pencerelerin, kapıların yakınında ve evin ısıtılmayan alanlarında yalıtın. Bahçe hortumunu harici musluktan ayırın. Son olarak, sıcaklığı en az 13 derece C'ye ayarlayın.

Çamur pompanızı test edin

Karter pompanız, yağmur mevsimi boyunca bodrum katının kuru kalmasına yardımcı olacaktır, bu nedenle düzgün çalıştığından emin olun. Pompanın çalıştığından emin olmak için çukura yavaşça birkaç litre su dökün. Bir karter pompasının tipik hizmet ömrü 10 yıldır. Ev bakımı kontrol listenizle, o kadar uzun sürdüğünden emin olun.

Fırtınaya hazırlanın

Kış fırtınaları sırasında elektrik kesintileri yaygındır, bu yüzden hayatta kalmaya hazır olun. Kışlık ev bakım kontrol listeniz, bozulmayan bir şişe su, el feneri, bir ilk yardım çantası, piller ve bir akıllı telefon şarj cihazını içermelidir.

Girişleri koruyun

Tüm kar, buz ve çamur, giriş katlarınızda karışıklığa neden olabilir. Paspasları girişin içindeki tepsilerle birlikte kapının içine ve dışına yerleştirin. Ve ıslak ceketleri, şapkaları, eldivenleri ve eldivenleri kurutmak için koridorunuzun hazır olduğundan emin olun.

Hava kaçaklarını kontrol edin

Kışın ısıtma maliyetlerinden tasarruf etmek için hava kaçakları ev bakım kontrol listesine dahil edilmelidir. Ayrıca, contalardaki veya şeritlerdeki çatlaklar da dahil olmak üzere, pencere ve kapıların etrafındaki hava sızıntılarını kontrol edin. Gerekirse, dolgu macunu ve sızdırmazlık bantlarını da değiştirin.

Buz barajlarının oluşumunu durdurun

Eviniz biblolara ve buz setlerine eğilimliyse hemen harekete geçin ve yeterli yalıtım ve havalandırma sağlayın. Çatıdaki karı süpürerek ve ısı kabloları takarak buz setlerini de önleyebilirsiniz.

Çatıyı kontrol edin

Kış gelmeden çatıya iyi bir görünüm verin. Eriyen karın sızmasına neden olabilecek gevşek veya eksik zona var mı? Ve havalandırma ve baca çevresindeki çatlakları kontrol etmek için ev bakım kontrol listenizi bir bahane olarak kullanın.

Düz çatılardaki kiri temizleyin

Çakıl veya asfaltla kaplı düz bir çatınız varsa, kıştan önce nemi tutan yaprakları çıkardığınızdan emin olun. Bu ev bakımı bir tırmık veya üfleyici ile yapılabilir.

Yalıtımı kontrol edin

Yeterli yalıtım, evinizin kışın sıcak, yazın ise serin kalmasına yardımcı olur. Ve yalıtımınız yetersizse bu kış ısıtma sisteminiz fazla mesai yapmak zorunda kalacak. Tavan arasına, duvarlara ve gezinme alanına yalıtım ekleyerek ısıtma maliyetlerinden tasarruf edebilirsiniz.

Ters çevrilebilir tavan vantilatörleri

Tavan vantilatörünüz varsa, anahtarın fan kanatları saat yönünde dönecek şekilde ayarlanmalıdır. Bıçakları soğuk aylarda saat yönünde çalıştırmak, ısınan havayı aşağı itebilir. Evin bu bakımı, yüksek tavanlı odaları daha konforlu hale getirir.

Klimayı koruyun

Yoğuşmalı ünite harici elemanlar için tasarlanmış olsa bile, yine de olabilir. düşen su damlacıkları, kar, donan kar ve diğer kirliliklerden zarar görür. Su geçirmez bir kapağa yatırım yapmanız gerekmez. Altta birkaç tuğla tarafından tutulan klimanın üzerine bir levha kontrplak koyun ve ikliminiz ilkbaharda tekrar çalışmaya hazır olacaktır. unutma! Kışlık ev bakım kontrol listeniz ayrıca tüm pencere klimalarının çıkarılmasını ve saklanmasını da içermelidir.

Sıcak su deposunu yıkayın, yalıtın

Kalıntıları gidermek için sıcak su tankını durulayın. Ayrıca eski bir sıcak su deposunu, enerji tasarrufu sağlayan (ve paradan tasarruf etmenizi sağlayan) bir yalıtım örtüsüyle sarabilirsiniz. Ve bu battaniyeler, soğuk oda ve dolaplarda sıcak su ısıtıcılarının ısı kaybetmesini engeller.

Nemlendirici hazırlayın

Tüm ev için tahliye borusu temiz bir hava nemlendiriciniz varsa, emin olun.Ve fırından gelen sıcak hava akımıyla suyu karıştıran medya panelini değiştirin. Bu, her sezon iki kez yapılmalıdır. Son olarak, solenoid valfin düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edin ve nemlendirici fanını temizleyin.

Ağaç dallarını kesin

Kışlık ev bakım kontrol listeniz, bir kış fırtınası sırasında düşmemeleri ve evinize zarar vermemeleri için tüm ölü ağaç dallarını budamayı içermelidir. Ve büyük dalları kaldırmanız veya bir ağacın tamamını kaldırmanız gerekiyorsa, en iyi çözüm, eriyen karın düzgün bir şekilde boşalmasını sağlamak için koniler ve yapraklar dahil olmak üzere bir uzman kir tutmak olabilir. Ve bodrum sızıntılarını ve su basmasını önlemek için iniş çıkışlarını evinizin tabanından uzağa yönlendirin.

Basamakları onarın, korkulukları kontrol edin

Evinize giden adımların doğru olduğundan emin olun. Takılma tehlikesini dahil etmeyin ve gerekirse betonu onarın. Ve korkuluğun sağlam ve iyi sabitlendiğinden emin olun.

Jeneratör düşünün

Elektrik kesintisi olan bir bölgede yaşıyorsanız, zamanla bir jeneratör düşünebilirsiniz. Jeneratör, uzun süreli kış elektrik kesintileri sırasında ısı ile birlikte bazı ışıkları açık tutmanıza yardımcı olacaktır. İhtiyaçlarınıza göre portatif ve yedek jeneratörler mevcuttur.

Kovalar hazır, kar püskürtücüyü kontrol edin

Kar kovalarını kapıya yakın bir yere taşıyın ve kolayca erişilebilir olsun. Kar püskürtücüdeki yağı değiştirin ve gerekirse bujiyi değiştirin.

Dış aydınlatmayı kontrol edin

Ev bakımı kontrol listesinde, tüm dış ışıklar düzgün çalışıyor, hareket sensörlü aydınlatma dahil. Bu, buzla kaplı kaldırımlara ve araba yollarına düşmeyi önlemeye yardımcı olacaktır.

Veranda mobilyalarını koruyun

Parçalarınızı kaplayarak veranda mobilyalarınızı ağır bir branda ile hava koşullarından (pas dahil) koruyun. Ve yeriniz varsa, mobilyalarınızı bir kulübede, garajda veya bodrumda da saklayabilirsiniz.

Saksıları koruyun

Kil ve porselen saksılarınız çalışırken patlayabilir. soğuk hava, bu yüzden unutmayın ki kışlık ev bakım kontrol listeniz saksıların toprağını temizlemeyi ve onları içeri getirmeyi içerir. Ayrıca onları bir garajda veya kulübede yanlarında saklayabilirsiniz, sadece ağır nesnelerden koruyun.

Sezonluk araçları saklayın

Tırmıklar, budama makasları ve bahçe kürekleri gibi tüm mevsimlik aletlerin garajda veya dış etkenlerden uzakta saklandığından emin olun. Ve aletlerinizin paslanmasını önlemek için hafif bir bitkisel yağ kaplaması kullanın.

Tuz veya kum sağlayın

İlk kar yağışından önce buz tuzu veya kum satın alın. Kaldırımı ve araba yolunu atmanız gerektiğinde size yardımcı olacaktır.

Fırtına pencerelerini ve kapılarını takın

Fırtına kapıları ve pencereleri aylarca soğuk havalarda özellikle tek camlı olanlar için ısı kaybını azaltmaya yardımcı olacaktır. Temizlikçi dükkanlarından özel fırtına pencereleri ve kapılar sipariş edebilirsiniz. Sipariş vermeden önce bunları dikkatlice ölçmeyi unutmayın.

Yüksek su basıncını kontrol edin

Basınç tahliye vanaları genellikle ana su kapatma vanasının yanında bulunur, ancak tüm evlerde bulunmaz. Yüksek su basıncı borulara, bağlantılara ve ekipmanlara zarar verebilir. Aynı zamanda bir su şoku ve büyük miktarda su israfı yaratır. Yüksek su basıncını kontrol etmek genellikle gözden kaçan bir bakım öğesidir ve gerçekleştirilmesi kolaydır. Ev merkezlerinde yeni bir basınç düşürücü vana ve musluğa bağlanan bunun gibi basit bir manometre var.

Su ısıtıcısındaki tortuyu boşaltın veya hizmet ömrünün kısalmasını bekleyin

Tankın dibinde tortu birikiyor gibi görünüyor. Bu, gazlı ısıtıcılarda sıcak noktalar oluşturur, bu da tanka zarar verebilir ve erken arızaya neden olabilir. Elektrikli şofben üzerinde tortu birikmesi alt radyatörün arızalanmasına neden olabilir. Su ısıtıcısının ara sıra boşaltılması bu nedenle enerji faturalarını azaltacak ve ömrünü uzatacaktır. Su ısıtıcılarını yılda en az bir kez boşaltmanızı öneririz.

Pencereyi temizleyin ve delikleri tıkayın

Birçok sürgülü pencere ve vinil değiştirme penceresinin çerçevesinin alt kısmı dış tarafında çıt çıtlı açıklıklar vardır. Bu açıklıklar, çerçevenin alt kanalında birikebilecek yağmur suyunu tahliye etmek için tasarlanmıştır. Ağlama delikleri böcekler ve pisliklerle tıkanabilir ve bu olursa, kanalı su doldurabilir ve evinizin dibine dökülebilir.

Ağlama sisteminizin çalışıp çalışmadığını görmek için, raya bir bardak su dökün veya pencerenin dışına bir bahçe hortumu püskürtün. Ağlama deliğinden sürekli bir temiz su akışı görmüyorsanız, deliğe bir tel askı sokun veya basınçlı hava püskürtün ve tekrar ıslatın. Küçük damper (kuvvetli rüzgarları önlemek için tasarlanmış) sıkışmışsa, dolgu macunu ile çıkarılabilir ve değiştirilebilir.