Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç
Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç

Kilitli Parke Taşı

Uygun bir fiyata bölgenizden yetenekli uzmanları işe alın.

TEKLİF AL

1.502 profesyonel

1.077 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

Kilitli Parke Taşı

Kilitli Parke Taşı kategorisinde bir hizmet uzmanı mı bulmanız gerekiyor? Uygun fiyatlarla kaliteli uzmanlar bulmanıza yardımcı olacağız. Sadece bir talep girin.

Ayrıca bakınız:Fiyat

1.502 profesyonel

1.077 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

Kullanışlı bilgi

Ne bilmek istiyorsun

Kilitli parke taşı

Kilitli parke taşı, asfaltlanmamış yüzeyleri kaplamak için en yaygın kullanılan malzemelerden biridir. Bahçe mimarisi alanında, kaldırımlarda, otoparklarda, araba yollarında, teraslarda kullanılabildiği gibi şehir merkezleri gibi kamusal alanlarda da kullanılmaktadır. Tarihinin ne kadar geriye gittiğini hiç merak ettiniz mi? Bugün bu tür kaldırımların 2000 yıl önce eski Romalılar tarafından kullanıldığını biliyoruz. Kolay erişilebilir malzemelerden yapılmış basit ama aynı zamanda sofistike yol yapım sistemleri o kadar başarılı oldu ki binlerce yıldır unutulmadı ve bugün bile yenilikçi ve geliştirilmiş versiyonu popülerliğini kaybetmedi.

Kilitli parke nasıl çalışır?

Biliyor muydunuz? Birbirine kenetlenen beton kaplamanın, dökme betondan birkaç kat daha kalın olduğunu? Bu, kısmen parkeleri kendileri üretme teknolojisinden, ancak her şeyden önce döşenme biçiminden kaynaklanmaktadır. Bu, yıllarca süren hava koşullarına ve yoğun kullanımdan sonra bile çekici görünümünü koruyan bu malzemenin gücünün ve dayanıklılığının sırrıdır.

Kilitli parke döşenirken sözde "engelleme" teknolojisi kullanılır. Bu, parkelerin herhangi bir yönde hareketi kısıtlayacak şekilde birbirine oturduğu anlamına gelir. Bu özellik, karoların harç kullanılmadan kolayca döşenmesine olanak sağlar. Aksine, katı bir bağlayıcının kullanılması, birbirine kenetlenen asfaltlamanın avantajlarını zayıflatacaktır. Kaldırım taşları, aralarında yeterli boşluk bırakarak derzlerin düzenini yansıtan belirli bir düzende döşenir. Bireysel elemanlar arasında ortaya çıkan, paradoksal olarak yapıya güç katar. Çoğu zaman sıradan kum olan uygun bir bağlantı malzemesi ile doldurulurlar. Çoğu proje için ideal bir çözüm olan basit ve uygun fiyatlı bir alternatiftir. Tabii ki piyasada bu amaç için özel olarak tasarlanmış özel ürünler de bulabiliyoruz ancak bunlar genellikle çok daha pahalı. Derzleri doldurmak için oldukça sık kullanılan bir başka malzeme de ince çakıldır. Ancak kullanımı önerilmemektedir. Taşların keskin kenarları, sıkıştırma sırasında döşemenin yüzeyine zarar verebilir.

Bağlantı malzemesi, karolar arasındaki sürtünmeyi artırarak istem dışı hareket etmelerini önler. Ek olarak, sıkıştırmadan sonra kum taneleri arasında güçlü bir sürtünme oluşur. Akabinde, yapının çevresine sabitlenmesi ve karo ile bağlayıcının etkileşimi yeterli olup, karolar tüm yüzeylerle birbirine değmese de birbirine sıkıca tutunan çok dayanıklı bir yapı oluşturur. Elemanlar arasındaki köprüler sayesinde bu nihai ürün, yükleri ve gerilmeleri yanlara iletme ve böylece eşit olarak dağıtma özelliğine sahiptir. Böylece normalde ağır donatılı beton gerektiren mekanik özellikleri elde edebiliriz. Ayrıca diğer birçok malzemeden farklı olarak kilitli parke yürünebilir ve uygulamadan hemen sonra işlevini yerine getirmeye hazırdır.

Kilitli parke, malzemesi ne olursa olsun aynı prensipte çalışır bu olumlu özellikleri modern beton veya çimento karolar kullanarak elde edebiliriz, yanı sıra daha geleneksel tuğlaları veya doğal taş muadillerde kullanılır.

Kilitli parke taşının diğer avantajları

Eşsiz yapıssı, kilitli parkeyi gerçekten geniş bir kullanım yelpazesi için ideal çözüm haline getirir. Teraslarda birbirine kenetlenen parke pratik olarak yok edilemez, yoğun kullanıma ve hava koşullarına karşı dayanıklıdır ve gücü sayesinde araçların üzerinden geçmesine kolayca dayanabilir, böylece yolların ve otoparkların genellikle göze hoş gelmeyen asfalt veya beton yüzeylerine tam teşekküllü bir alternatif sunar. Bu amaçla, birçok üretici şu anda yağ kirlenmesine ve yağlı lekelere dayanıklı, emprenye edilmiş bir yüzeye sahip karolar sunmaktadır. Ek olarak, nispeten düz yüzey, rutin temizlik ve kar temizleme gibi malzemelerin bakımını kolaylaştırır.

Bununla birlikte, bu malzemenin asırlık popülerliğini borçlu olduğu başka birçok özelliği de biliyoruz.

Birçok döküm malzemeyi aşan bir başka mekanik özellik de olağanüstü esnekliğidir. Bu aynı zamanda kilitleme düzeninden ve bireysel elemanlar arasındaki bağlantılardan da kaynaklanmaktadır. Örneğin, su bir verandadan boşaldığında, altındaki alt kısımda toplanır ve burada donabilir ve böylece yapının katmanları üzerinde aşırı basınç oluşturur. Beton veya asfalt gibi döküm malzemeler söz konusu olduğunda, bu fenomen deformasyonlara ve çatlaklara yol açabilir. Bununla birlikte, kum dolgulu derzlerin esnekliği nedeniyle, birbirine kenetlenen kaplama, bu kuvvetlere tepki olarak şeklini biraz değiştirme kabiliyetine sahiptir. Böylece yapı hasara etkili bir şekilde direnir örneğin buz eridiğinde yapı orijinal konumuna geri döner. Bu işlem, karoların görünümünü ve işlevselliğini olumsuz etkilemeden defalarca tekrarlanabilir. Ve eğer hasar görürse, kilit taşlarının tartışılmaz bir başka avantajı da, tek tek aşınmış parçaların onarımının ve değiştirilmesinin ilk kurulum kadar basit olmasıdır. Gerekirse, tüm döşemeyi sökmek ve yeniden monte etmek bile mümkündür.

Son olarak, kilitli döşemenin estetik yönünü ve çekici görünümünü unutmamalıyız. İster şekil ister renk hakkında konuşalım, parke teklifi gerçekten çok çeşitlidir ve bu tip kilit taşlarının her tarza ve zevke uyum sağlayabilmesi sayesinde, tarihi şehirde uygulama için ideal olan geleneksel görünümden piyasada çeşitli varyasyonlar bulabiliriz. Ek olarak, elemanların modülerliği, birbirine geçen döşemenin görsel olanaklarının neredeyse sınırsız olduğu ve hayal gücünün sınır tanımadığı göz alıcı ve orijinal şekiller ve geometrik desenlerin yaratılmasına izin verir.

Nelere dikkat edilmeli?

Birbirine kenetlenmiş parke döşemeyi karakterize eden birçok olumlu özelliğe bakıldığında, popülaritesi şaşırtıcı değil. Ancak diğer herhangi bir malzeme gibi, zayıf yönlerinide göz ardı etmeyelim.

Kilitli parkenin düzgün çalışması öncelikle döşeme tekniğinden kaynaklandığından, gerçek potansiyelini kullanmak için, yüzeyden kaliteli kuruluma dikkat etmeliyiz. Alt tabakanın sıkıştırmaya tam olarak hazırlanmaması, karoların kolayca kaymasına neden olabilir.

Kilitli parkenin birkaç dezavantajından bir diğeri, malzemedeki sürtünme ve su, rüzgar, bitki kök sistemleri veya karolar arasında karınca yuvası oluşturan karıncaların doğal etkileri sonucu oluşan kademeli kum kaybıdır. Kum kaybı yapının zayıflamasına ve hatta zarar görmesine neden olabilir. Neyse ki, çözüm basittir doğru bakım ve derzlere eksik malzeme eklenmesiyle, bu tür asfaltlama size onlarca yıl hizmet edebilir.

Kullanışlı bilgi

Bilmen gereken

Binanız için kilitli bir parke hizmetine ihtiyacınız varsa, Wilio bölgedeki en iyi uzmanları bulmanıza yardımcı olacaktır. Beton dış kaplama döşeme fiyatı genellikle m2'ye bağlıdır. Hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi edinin: döşeme uzmanlarımızdan biriyle iletişime geçerek temizlik, bakım, asfaltlama onarımı ve nakliye masrafları hakkında detaylı bilği alın.