Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç
Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç

Kaynak

Uygun bir fiyata bölgenizden yetenekli uzmanları işe alın.

TEKLİF AL

1.502 profesyonel

1.077 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

Kaynak

Kaynak kategorisinde bir hizmet uzmanı mı bulmanız gerekiyor? Uygun fiyatlarla kaliteli uzmanlar bulmanıza yardımcı olacağız. Sadece bir talep girin.

Ayrıca bakınız:Fiyat

1.502 profesyonel

1.077 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

Kullanışlı bilgi

Ne bilmek istiyorsun

Farklı kaynak türleri nelerdir ve hangisi en iyisidir?

İnsanoğlu yüzyıllardır metal parçalarını birbirine kaynak yapıyor. Ancak bugün birçok ilginç teknik ve uygulama var. Atalarımız binlerce yıldır metal parçalarını kaynak yaparak birleştiriyorlar. 19. yüzyıldan beri karşılıklı avantaj ve dezavantajları olan birçok farklı teknik geliştirilmiştir. Burada kaynak ile gerçekte ne kastedildiğini inceleyeceğiz ve hangi türlerin hangi amaçlar için en iyi olduğunu tartışacağız. Ayrıca sizi kaynak kullanarak ilginç işler yapan bazı sanatçılarla tanıştıracağız.

Kaynak nedir ve neden yapılır?

Kaynak, parçaları eritmek ve birleştirmek için yüksek sıcaklıkların kullanıldığı bir üretim sürecidir. Ancak belirtmek gerekir bu basınç işlemi kolaylaştırmak için de kullanılabilir veya yalnızca kaynak üretimi için kullanılabilir. Kaynak işlemi, lehimleme ve lehimlemede olduğu gibi sadece iki parçayı birleştirmekle kalmaz, aynı zamanda iki parçanın metal yapılarının aşırı ısı ve bazen başka metal veya gazların eklenmesiyle bir araya gelmesine neden olur.

Genellikle, ana metalin genellikle erimediği lehimleme veya lehimleme gibi düşük sıcaklıkta metal sabitleme tekniklerinden farklıdır. Kaynak genellikle dolgu malzemesi veya sarf malzemeleri olarak adlandırılan bir şeyin kullanımını da içerir. Bu, adından da anlaşılacağı gibi, ana metaller arasında güçlü bir bağ oluşumunu kolaylaştırmaya yardımcı olan bir "dolgu maddesi" veya erimiş malzeme karışımı oluşturmak için kullanılır.

Kaynak türleri - avantajlar ve dezavantajlar

Çoğu kaynak işlemi, işlem sırasında ana bileşenleri ve dolguyu oksidasyondan korumak için bir tür koruma gerektirir. Kaynak, çeşitli enerji kaynakları kullanılarak yapılabilir. Örneğin, bir gaz alevi (asetilen gibi bir kimyasal tarafından tahrik edilir), bir elektrik arkı (elektrik), bir lazer, bir elektron ışını, sürtünme ve ultrason. Havada, su altında ve hatta dış veya altta farklı mekanlarda kaynağa uygun çeşitli kaynak teknikleri vardır.

Kaynak türleri nelerdir?

Kaynak binlerce yıldır kullanılmaktadır. Demircilerin demir ve çeliği yüksek sıcaklıklar ve kılavuz çekme ile birleştirdiği demirci kaynağı, kısa bir süre için geçerli olan tek teknikti. Ark kaynağı ve oksijen bombası kaynağı gibi daha gelişmiş yöntemler geliştirildiğinde bütün bunlar 19. yüzyılda değişti.

En yaygın kaynak yöntemlerinden bazıları şunlardır: MIG kaynağı - gaz ark kaynağı (GMAW), TIG kaynağı - gaz tungsten ark kaynağı (GTAW), çubuk kaynağı - ark kaynağı (SMAW ), Füzyon ark kaynağı (FCAW), Enerji ışın kaynağı (EBW), Atomik hidrojen kaynağı (AHW), Gaz tungsten kaynağı, Plazma ark kaynağı ve su altı kaynağı.

Farklı kaynak makineleri türleri nelerdir? ?

Karşılaşabileceğiniz birçok farklı kaynak makinesi türü vardır. Bu makineler, yeniden bağlanabilmeleri için metal parçaları eriten ısı üretir. Ancak tüm kaynak amaçlarına uygun tek bir kaynak makinesi yoktur. Daha büyük kaynak makineleri genellikle fabrika gibi endüstriyel tesislerde bulunurken, daha küçük olanlar ev içi veya amatör amaçlar için daha idealdir. Beş ana kaynak makinesi türü vardır. Bunlar: Mig (metal inert gaz) kaynak makineleri, Tristör Kontrollü Mig kaynak makineleri, Tig kaynak makinesi, Punta kaynak makineleri ve Korumalı metal ark kaynak makineleridir.

MIG kaynak makineleri, ister evde ister fabrikada olsun, çoğu kaynak işi için en iyilerden bazılarıdır. Yumuşak çelik, paslanmaz çelik ve hatta alüminyum dahil olmak üzere çeşitli metalleri iyi işleme eğilimindedirler. MIG kaynağı, bir kaynak tabancası aracılığıyla sürekli bir katı tel elektrotunun bir kaynak tankına beslenmesi ve iki temel malzemeyi bir araya getirmesi bir ark kaynağı işlemidir. Kaynak tabancasından sağlanan koruyucu gaz, kaynak banyosunu kirlenmeye karşı korur. MIG kaynağı genellikle çok hızlıdır ve elektrotlar tam şarjlı olmadığında bile uzun ark süresi sağlar.

MIG tristörlü kaynak makineleri genellikle nesneleri sabitlemek veya bunları uygun bir yüzeye tutturmak için en iyisidir. Bu makineler yüksek kalitededir ve çok uzun süre dayanır. Bu tür kaynak makineleri az miktarda kıvılcım üreterek kullanımlarını kolaylaştırır. Bu makineler, katı çekirdeklerin ve eriyebilir malzemelerin kaynağı için en uygun olanıdır. Yumuşak çelik, düşük karbonlu çelik, alaşımlı çelik vb. ile çalışabilirler.

TIG kaynak makineleri diğerlerinden daha özeldir ve sıçrama, kıvılcım veya duman olmadan temiz bir kaynak sağlar. Bu makineler paslanmaz çelik, pirinç, altın, magnezyum, alüminyum, bakır ve nikel alaşımları ile çalışabilir. TIG kaynak makineleri genellikle saha çalışması için uygun değildir, ancak hasarlı parçaları onarmak için mükemmeldir.

Punta kaynak makineleri, çelik sac gibi iki sac arasındaki boşlukları birleştirmek için kullanılır. Bu amaçla, levhalar genellikle bir çift elektrot tarafından korunur, böylece içinden akım geçer. Punta kaynak makinelerinin, enerjinin verimli kullanımı, yüksek üretim hızları, basit otomasyon vb. gibi diğerlerine göre birçok avantajı vardır. Bu kaynak makineleri genellikle motorlu taşıt endüstrisinde bulunur. Genel olarak, alternatiflerinden çok daha ucuzdurlar.

Çubuk kaynağı olarak da bilinen korumalı metal ark kaynağı, metal ile kaynak çubuğu arasındaki boşluktan akan bir elektrik akımı kullanır. Bu kaynak türünde, ana malzeme ile dolgu çubuğu (elektrot çubuğu da denir) arasında bir ark oluşturmak için bir elektrik akımı kullanılır. Doldurma çubuğu, kaynak işlemi sırasında karbon dioksit gazı oluşumuyla oksidasyonu ve kirlenmeyi önleyen bir akı ile kaplanmıştır.

En güçlü kaynak türü nedir?

Bu soruyu yanıtlamak ilk bakışta göründüğü kadar kolay değildir. En iyi kaynak, kullanılan temel malzemeye ve kullanım amacına bağlıdır. TIG'den plazma ark kaynağına kadar her yöntemin diğerlerine göre avantajları ve dezavantajları vardır. En güçlü kaynak türü çubuk kaynak olabilirdi: “Kaynak yapılabilecek malzemenin net mukavemeti ve kalınlığı hesaplanırsa, kazanan çubuk kaynaktır. Daha önce de söylediğimiz gibi, çubuk yöntemi, dökme demirin kaynağına sahip olan tek yöntemdir, ayrıca kirli malzemeler üzerinde ve zorlu hava koşullarında da çalışır. “Ancak bu, tüm senaryolar için çubuk kaynağının en iyi seçim olduğu anlamına gelmez. MIG'ler, çeşitli kalınlıklarda daha geniş bir metal seçimi için kullanılabilirken, TIG kaynağı, özellikle ince metaller için en yüksek kalitede kaynaklar üretir. Ayrıca kaynak yapmak istediğiniz metale de bağlıdır. Örneğin, alüminyumun kaynağı zor olabilir çünkü çok fazla ısıyı kaldıramayan oldukça yumuşak bir metaldir. Bu nedenle alüminyum ile kullanılabilecek seçilmiş sadece iki kaynak tekniği vardır, MIG kaynağı ve TIG kaynağı. Bu iki teknikten TIG kaynağı genellikle en iyi sonuç tekniğine geçiş olarak kabul edilir. Paslanmaz çelik kaynağı ise alüminyumdan çok daha ağır bir metal olduğu için farklıdır. Bu nedenle, gücünden ödün vermeden önce çok daha fazla ısıya ihtiyaç duyulabilir. Ancak hangi kaynak yönteminin en güçlü kaynağı sağladığı malzemenin kalınlığına bağlıdır. MIG kaynağı genellikle çoğu çelik uygulaması için en iyi teknik olarak kabul edilir. Daha kalın çelik saclar söz konusu olduğunda, çoğu kişi çubuk ve ergitme kaynağının avantajlarından yanadır. Çelik yumuşak ve paslanmaz ise, TIG ve MIG kaynağı gerçek bir problem olmadan kullanılabilir.

Doğru kaynak eldiveni nasıl seçilir?

Kaliteli bir kaynak maskesi ve kaynak makinesinin kendisine ek olarak, eldivenler de kaynak ekipmanının bir diğer önemli parçasıdır. Görevleri değerli ama kırılgan insan ellerinizi potansiyel olarak ciddi yanıklardan korumak olduğundan, kaliteli bir çift seçmek kesinlikle çok önemlidir. Ancak, kaynak eldivenleri söz konusu olduğunda evrensel bir alternatif yoktur. Bunları kullanacağınız kaynak türü ve ne kadar el becerisine ihtiyacınız olacağı gibi faktörlerin tümü dikkate alınması gereken faktörlerdir. Kullandığınız kaynak türü, değişen miktarlarda kıvılcım ve diğer tehlikelere neden olacaktır. Örneğin, MIG kaynağı kendilerini ve çevresini koruması gereken birçok kıvılcım üretme eğilimindedir. Eldivenler de farklı malzemelerden yapılmıştır. Çoğu kullanıcı için deri, dayanıklı olması, iletken olmaması ve ısıyı mükemmel şekilde dağıtması nedeniyle en çok tercih edilen türdür. Bununla birlikte, deri çeşitli hayvan derilerinden yapılabilir. Bazı yaygın örnekler şunlardır:

Keçi Derisi - Bu tür deri, yumuşak ve esnek kalırken eşsiz bir aşınma ve gerilme mukavemeti sunar. Bu, mümkün olan maksimum beceriye ihtiyaç duyduğunuz TIG kaynağı için ideal çözümdür.

Horsehide - Horsehide son derece dayanıklıdır, ancak rahat kalır. Bu deri eldivenler daha az popüler olsa da, TIG kaynağı için de idealdir.
Domuz derisi - Domuz derisi serttir bu yüzde ıslak ve yağlı çalışma ortamlarında çok iyi çalışır. Bu tür deri ayrıca TIG, MIG ve yapıştırma kaynağı için de uygundur.
Sığır derisi - Sığır derisi en yaygın cilt tiplerinden biridir. Çok dayanıklı ve rahattır ve genellikle çubuk ve MIG kaynağı için tercih edilir.
Geyik derisi - Hareket özgürlüğü sağlayan yumuşak ve esnek deri, TIG kaynağı için başka bir mükemmel seçimdir.
Elkskin - Elkskin, ısıya maruz kaldığında sığır derisi kadar hızlı sertleşmeme eğilimindedir. Elkskin, yaydığı yüksek miktarda ısı nedeniyle MIG kaynağı için başka bir mükemmel seçimdir.

Yeni başlayanlar için en iyi kaynak türü hangisidir?

Kaynak dünyasında yeniyseniz, bazı tekniklerde uzmanlaşmak diğerlerinden çok daha kolaydır. Örneğin, MIG kaynağı genellikle yakalanması ve çalıştırılması en kolay kaynak olarak kabul edilir. Ama neden? Diğer proseslerin çoğuna kıyasla çok temiz kaynaklar da üretir. Ayrıca harika çünkü genellikle oldukça hızlı, bu hem yeni başlayanların hem de ustaların sevdiği bir kalitedir. Bütçeniz izin veriyorsa, başka teknikler de var. Hibrit kaynakçı denen bir şey almayı düşünebilirsiniz. Bu, tek bir araçla birden fazla tekniği denemenize izin verecektir. Bununla birlikte, birçok pratik kaynakçı, öğrenmede MIG kaynağının basitliğini ve güvenilirliğini desteklemektedir.

Kullanışlı bilgi

Bilmen gereken

Yapıların veya tek tek endüstriyel makinelerin kaynak, montaj ve yüzey işlemlerinde kalite uzmanları aradığınızı biliyoruz. Bu nedenle, sizi bu alandaki en iyi profesyonellere bağlayan bir platform oluşturduk. Wilio, projenizi zamanında ve bütçe dahilinde tamamlamak için tüm bilgi, beceri ve deneyime sahip uzmanları bulmanıza yardımcı olacaktır.