Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç
Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç

Kanalizasyon, Karter

Uygun bir fiyata bölgenizden yetenekli uzmanları işe alın.

TEKLİF AL

1.500 profesyonel

1.077 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

Kanalizasyon, Karter

Kanalizasyon, Karter kategorisinde bir hizmet uzmanı mı bulmanız gerekiyor? Uygun fiyatlarla kaliteli uzmanlar bulmanıza yardımcı olacağız. Sadece bir talep girin.

Ayrıca bakınız:Fiyat

1.500 profesyonel

1.077 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

FAYDALI BİLGİ

Ne bilmek istiyorsun

Kanalizasyon Fosseptik

Septik sistemi anlamak vs. fosseptikler

Modern septik tank, 1900'lerde İngiltere'de patent alan fosseptik tankının icadından bu yana 100 yıldan fazla bir süredir var olmuştur. Fosseptik çok daha eski bir atık bertaraf yöntemidir. Gerçekten eskidir ve antik Roma'ya ve muhtemelen ilk tuvaletlerin icat edildiği antik Babil'e kadar uzanmaktadır. Her iki sistem, merkezi bir belediye kanalizasyonuna bağlantı pratik olmadığında veya mevcut olmadığında atık yönetimi için kullanılır. Her iki yöntem de kanalizasyon sisteminde bulunan üç tür organik atığı ayırmanın ana amacını paylaşır.

Bunlar:

Alt - sudan daha az yoğun, üst katman gibi yüzer. Biyolojik olarak parçalanabilir. Atık su - doğal emilim için çevredeki toprağa dağıtılan tek katman olan atık suyun kendisi.

Çamur - Sudan daha ağır herhangi bir katı veya organik atık, bir septik tank veya karterdeki alt tabakaya batar. Çamur biyolojik olarak parçalanmaz ve düzenli olarak pompalanmalıdır.

Septik bir sistem neden bir karterden daha avantajlıdır?

Bu iki elden çıkarma yöntemini karşılaştırırken anahtar kelime "sistem" dir. Hazne, bir kuyu kaplamasına benzer, ancak yeraltına gömülmüş delikli beton bir halkadır. Kapsamlı bir atık su dağıtımı yoktur. Her şey bir fosseptikte depolanır, çamur ve atık su altta birikir ve alt kısım açıklıklardan doğrudan hemen çevreleyen toprağa akar. Su akışı için alt açıklıkları açık tutmak için hazneden gelen çamurun pompalanması gerekir ve kuyu, atık su zeminde birikecek kadar doygun hale geldiğinde genellikle yer değiştirmeyi gerektirir. Bugün varlığının en yüksek noktasında olan herhangi bir fosseptik, büyük olasılıkla modern bir septik sistemle değiştirilecektir.

Ekolojik septik tank

Septik tank, yalnızca atık suyu (su) birden çok delikli boru için çıkışları olan bir dağıtım kutusuna gönderen karmaşık bir dağıtım yönteminin bir parçası olan septik bir sistemin birincil parçasıdır. Septik tanktaki deşarj redresörleri, tabanın çıkışa ulaşmasını engeller. Kapalı tank ortamı, pisliği sindirmek için gerekli olan bakteri içerir. Yerel süzülme testlerine (toprak emme kapasitesi) bağlı olarak, delikli borulardan oluşan bir ağ, atık suyu doğru emilim için gerekli olduğu kadar geniş bir alana dağıtır. Uygun şekilde muhafaza edilirse, çamur ve pislik septik tanktan asla sızmaz. Tanktan bakteri tarafından sindirilen kir, sıvı atığa dönüştürülür veya atık olarak çamur tabakasına düşer.

Septik sistemler ve hazneler, düzgün çalışmayı sürdürmek için çamur pompalamasını gerektirir. Pompalamaya ne sıklıkla ihtiyaç duyulacağı, tankın kapasitesine ve evdeki insan sayısına bağlı olacaktır. Septik tanklarda ve fosseptiklerde, yılda 120 milyon galondan fazla septik tank pompalarlar, böylece tüm fosseptik, belediye ve ticari ihtiyaçlarınız için profesyonel hizmetimize güvenebileceğinizi bilirsiniz.

Bir hazne, septik tank ve sızdırmazlık tankı arasındaki fark nedir?

Bu kaplar, atık suyu almak ve tutmak için tasarlanmıştır, ancak daha sonra bu 3 kaba ne olur. Septik tank ile atık su, filtrasyon işleminden geçtiği liç alanına akar. Fosseptik çimento veya taşla kaplanmıştır ve bazen başka bir çukura bağlı bir çıkış borusuna sahiptir. Sızdırmazlık tankı, çıkışı olmayan yalnızca kapalı bir tanktır. Fosseptikler ve dar tanklar atıkları filtreleme yeteneğinden yoksundur ve kanalizasyon sonunda çevredeki toprağı kirletir. Bu nedenle, fosseptikler ve sızdırmazlık tankları modası geçmiş ve çoğu alanda yasa dışıdır. Daha eski bir evde yaşıyorsanız ve hala bir fosseptik veya sızdırmazlık tankına bağlıysanız, muhtemelen düzenli olarak pompalamanızı ve temizlemenizi gerektiren düzenlemeler vardır. Evinizde ne tür kanalizasyon kullanıyor olursa olsun, düzenli bakıma ve deneyimli teknisyenlerin hizmetlerine ihtiyaç duyarsınız.

Yeni bir ev inşa ediyorsanız, tahliye için tek ve en olası seçeneğiniz bir fosseptik veya şehir kanalizasyonudur. Bu, binanızın genel kanalizasyona bağlanıp bağlanamayacağına bağlıdır, ancak bu birçok kırsal alanda mümkün değildir. Şu anda bir hazne veya sızdırmazlık tankı kullanıyorsanız, şehir yönetmelikleri onu bir fosseptik ile değiştirmenizi gerektiriyorsa şaşırmayın. Bu arada, fosseptik veya sızdırmazlık tankının bakımını uygun şekilde yaparak ortamın bütünlüğünü korumaya çalıştığınızdan emin olun. Bu çok yaygın olmadığından, yeni hizmet sağlayıcılar bunları nasıl düzgün bir şekilde temizleyeceklerini bilemeyebilir. Bununla birlikte, onlarca yıldır fosseptikler ve sızdırmazlık tankları ile uğraşan şirketler var ve teknisyenleri her tür atık su tankında deneyime sahiptir.

Ev sahipleri için bakım ve fosseptik sorunları hakkında bir rehber

Şehir evleri belediye kanalizasyonuna bağlanma eğilimindeyken, birçok kırsal ve daha eski kırsal ev, atık yönetimi için ayrı bir fosseptik tankı kullanır. Bir kanalizasyonun aksine, bir fosseptik, atığınızı atma şekli nedeniyle düzenli bakım gerektirir. Bir atık yönetim şirketinde çalışırken bu pahalıdır, ancak septik sisteminizin bakımını kendiniz yaparak paradan tasarruf edebilirsiniz.

Septik sistemler nasıl çalışır?

Septik sistemler iki ana bileşenden oluşur: kuyu veya septik tank ve drenaj alanı. Modern verimlilik sistemleri, kuyular yerine septik tanklar kullanır. Bazı eski evler hala kuyu kullanıyor olsa da, temelde aynı konsept olmasına rağmen, tasarımda farklı sorunlara yol açabilecek bazı küçük farklılıklar vardır.

Modern septik tank

Bu büyük yer altı tankı doğrudan evinizin ana atık borusuna bağlıdır. Tuvaleti veya lavaboyu sifonu çektiğinizde, atık su anaerobik bakteriler tarafından sindirildiği depoya akar. Bu işlem atıkları üç bölüme ayırır. Katı atık dibe çöker ve yüzeyde daha hafif parçacıklar kalır. Tanka daha fazla kanalizasyon boşaltıldığında, eski su, çevre alana zararsız bir şekilde sızdığı drenaj borularına zorlanır.

Eski fosseptik

İyi bir temeli olan eski septik sistemlerde, içine bir tank yerine atık suyun aktığı taş veya beton bir kapakla kaplı büyük bir tuğla vardır. Kanalizasyon kuyuya girdiğinde anaerobik bakteriler onunla beslenmeye başlar. Yüzey boyunca katı atık oluşur ve bir taban oluşturulur. Drenaj alanına giden boruları olan tankların aksine, kuyu duvarlarında suyun etrafını saran toprağa sızdığı küçük açıklıklar vardır. Süreç septik tanklar kadar etkili olmadığından, foseptik kuyuları bugün bazı ülkelerde yasa dışıdır.

Septik sistemlerle ilgili yaygın sorunlar

Genel olarak, septik sistemler yıl boyunca çok az bakım gerektirir, bu nedenle unutulması kolaydır. Bu, potansiyel olarak bahçenize veya evin yer altı bölümlerine kanalizasyonun su basmasına neden olabilecek sorunlara yol açar. Aşırı kalabalık bir septik tank, karşılaşacağınız en yaygın sorundur.

Tıkalı fosseptik kuyuları

Lavabo kuyuları, katı ve sıvı atıkları ayırmak için bakterilere güvenir, ancak bu işlem mükemmel değildir. Zamanla karterinizdeki delikler tıkanarak atık suyun sıkışmasına neden olabilir. Fosseptik temiz tutulmazsa, yılda birkaç kez pompalama gerektirebilir. Bu, su sızıntısının imkansızlığı nedeniyle dipte büyük miktarda katı atık yoksa bile meydana gelebilir.

Dolu bir septik tank belirtileri

Septik tank her üç ila beş yılda bir boşaltılmazsa, septik tankınız taşacak kadar katı atıkla dolu olabilir. En az zararlı işaret, tankın yakınında veya banyonuzda kalıcı bir kokudur. Bu çürüyen koku, sıcak havalarda daha belirgin olabilir. Diğer bir yaygın semptom, yavaş boşaltan veya sık sık tıkanan tuvalettir. Sorun, kanalizasyonun basit bir tıkanması değil, septik tankta ise, dalış ve drenaj temizleyicileri etkisiz kalacaktır. Septik tankı temizlemeden tuvaleti kullanmaya devam etmek, taşmaya ve evinizin zarar görmesine neden olabilir. Dolu bir septik tankın üçüncü işareti, tankın bulunduğu yerin üzerindeki nemli zemindir. Aşırı durumlarda, seller görünür kanalizasyon veya tuvalet kağıdı içerebilir. Su basan alandaki bitkiler hastalanabilir veya ölebilir, çimler üzerinde yanık lekeler veya başka estetik hasarlar bırakabilir.

Septik tank temizleme yöntemleri

Septik sisteminizi temizlemenin, her birinin avantajları ve dezavantajları olan üç temel yolu vardır. Çöp havuzunuzu boşaltmadan önce yerel ve eyalet yasalarını kontrol ettiğinizden emin olun.

Havalandırma

Hazneyi temizlemenin kimyasal bir alternatifi olan havalandırma, sülfürik asidi bir kuyuya veya tanka dökmektir. Asit katı atıkları ve çamuru ayrıştırır ve havanın geçmesine izin verir. Sonuç olarak, atık kapsamlı pompalama olmaksızın çözülür. Bu yöntemin dezavantajı sülfürik asidin aşındırıcı olması ve yanlış kullanıldığında septik sisteminize zarar verebilmesidir.

Kuyularda kullanılan pompalama ihtiyacını azaltan veya ortadan kaldıran bir başka alternatif yöntem ise su jeti kullanılmasıdır. Yüksek basınçlı bir patlama, suyu karterin dibinde zemine iter ve katıyı kırar. Bu yöntem, bir kuyuyu temizlerken en hızlı iyileşme süresine sahiptir.

Çizim

Bir fosseptik temizlemenin en yaygın yöntemi, büyük bir pompalı kamyon kullanmaktır. Bu araç, fosseptiklerinizi büyük bir depolama tankına boşaltır. Araştırmalara göre, pompalama fiyatı genellikle 75 ila 200 avro arasında, ancak daha büyük tanklar 300 veya daha fazla avroya mal olabilir. Bu tahmin, rezervuarın üzerindeki arazinin kazılması ve ikmal edilmesi gibi diğer maliyetleri içermez. Şaft kapağını kendiniz kazmaya karar verebilir veya daha büyük işlemler için bir yükleyici kiralayabilirsiniz. Pompalama, septik tankları temizlemenin en temel yöntemi olarak kabul edilir ve her iki ila dört yılda bir yapılmalıdır. Bazı küçük tanklar çok yoğun kullanılırsa yıllık pompalama gerektirebilirken, büyük ve nadiren kullanılan tanklar en az beş yılda bir pompalanmalıdır. Lütfen birçok eyalette uygun onay olmadan bir fosseptik çekmenin yasa dışı olduğunu unutmayın.

Önleyici bakım

Septik sisteminizin etkili bir şekilde çalışmasını sağlamanın en kolay yollarından biri, yalnızca ona ait olanın olduğundan emin olmaktır. Kuyular ve septik tanklar atıkları parçalamak için bakterilere dayandığından, birçok madde kolayca parçalanmaz ve hatta faydalı bakterileri öldürebilir. Bu tür maddeler şunları içerir: Ev kimyasalları, özellikle amonyak veya antibakteriyel temizleyiciler bakterileri öldürür ve atık suyun ayrışmasını önler. Çocuk bezleri, kağıt peçeteler ve diğer hijyen ve kağıt ürünleri yıkama amaçlı değildir ve tıkanmaya neden olabilir. Tuvalet kağıdı kadar çabuk ayrışacak şekilde tasarlanmadıkları için, bu ürünler bir sonraki program çizilene kadar septik sistemde kalabilir. Yağ katılaşır ve yapışkan özelliklere sahiptir. Sadece saç ve diğer kirlilikler onlara yapışmaz, aynı zamanda gres, tıkanma oluşana kadar borunun duvarlarını kaplayacaktır. Kemikleri veya bitki maddelerini atmaktan kaçının. Bu, yağ veya diğer çözünmeyen sıvıların septik sisteme salınmasına neden olabilir. Deterjan tozları, tıkanmaya neden olabilecek çözünmez kil içerir. Bu nedenle, mümkünse yalnızca sıvı temizleyiciler kullanın. Aynı anda çok fazla su kullanmamak da önemlidir. Kanalizasyonları septik sistemin dışına hedefleyin ve birden fazla su yoğun cihazın aynı anda başlamasını önleyin. Bir kuyunuz veya bir fosseptik tankınız varsa, atık bertarafı zaman alır ve gelen büyük miktarlarda su, sisteminizin sınırlı kapasitesini kısa sürede kısaltabilir.

Septik seviyelerin test edilmesi

Septik sistemler, atık ayırma ve depolama için tasarlanmıştır. Sonuç olarak, taşma veya tıkanmayı önlemek için zaman zaman temizlenmesi gerekir. Kuyu veya tankınızın dibine dokunacak kadar uzun bir çubukla basit bir test gerçekleştirilebilir. Daldırma ve incelemeden sonra, çamur seviyesi tankın yüksekliğinin üçte biri veya daha az olmalıdır. Çamur seviyesi daha yüksekse, pompalamanız gerekecektir.

Tıkanma

Septik tanklar drenaj alanları içerdiğinden, bakım ek adımlar gerektirir. Örneğin, septik tankın ön ve arka bölümleri, olası bir kopmayı önlemek için çamurdan korunmalıdır. Hasar görmüş yüzey akışının yaygın semptomları arasında, alışılmadık derecede yemyeşil bitki örtüsü veya yüzey akışından gelen hoş olmayan bir koku bulunur.

Foseptik lagünleri hakkında özel notlar

Fosseptik havuzunun nadir bir varyasyonu, yer üstü fosseptik lagündür. Bu tür septik sistem, esas olarak toprağın drenaj alanını destekleyemediği ve belediye kanalizasyon sistemlerinin mevcut olmadığı alanlarda ortaya çıkar. Atık su, atığın güneş ışığını ve oksijeni hızla ayrıştırdığı sığ bir lagüne pompalanır. Bir fosseptik lagünün bakımını yaparken atmanız gereken birkaç önemli adım vardır.

Erozyonun önlenmesi

Lagünü çevreleyen toprağın erozyonu büyük bir sorundur. Bu nedenle, yüzeydeki hava akışını engellemeden erozyonu azaltmaya yardımcı olmak için lagünün çevresine küçük dayanıklı bitkiler kurmalısınız. Sonbaharda yapraklarını kaybeden ağaçlar ve çalılar da lagünü kaplayabilir ve uygun havalandırmayı önleyebilir, bu nedenle onları lagünün yakınına dikmekten kaçının.

Bakım

Seviye üst sete yaklaşırsa, lagünü bir ekskavatör ile taramak gerekebilir. Ayrıca lagünde büyüyen çalılar sistemi tıkar ve havalandırma sürecini engeller. Bu nedenle, lagünde görünen ağaçların küçükken kaldırılması önemlidir, aksi takdirde sisteminizi korumak için gerekli ekipmana sahip bir yükleyici kullanmanız gerekecektir.

Foseptik lagünlerinin açıkta kalan doğası nedeniyle, çocukların veya hayvanların girmesini önlemek için çit eklemek önemlidir. Çiti, biçmeye izin verecek kadar büyük olacak şekilde ayarlayın. Ayrıca lagününüzü, yerel ilçe genişletme ajansınızdan temin edilebilecek şekilde yılda bir kez incelemeniz etmeniz gerekecektir. Bu küçük diskler, sivrisineklerin çoğalmasını önlemeye yardımcı olur.