Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç
Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç

Kamış Çatı

Uygun bir fiyata bölgenizden yetenekli uzmanları işe alın.

TEKLİF AL

1.502 profesyonel

1.077 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

Kamış Çatı

Kamış Çatı kategorisinde bir hizmet uzmanı mı bulmanız gerekiyor? Uygun fiyatlarla kaliteli uzmanlar bulmanıza yardımcı olacağız. Sadece bir talep girin.

Ayrıca bakınız:Fiyat

1.502 profesyonel

1.077 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

Kullanışlı bilgi

Ne bilmek istiyorsun

Kamış veya sazdan çatı bakım ve onarımları

Tunç Çağı'ndan kalma kamış çatılar hemen hemen her kırsal peyzajın önemli bir parçasıdır. Bu çatılar yüzyıllardır var olmuştur ancak her zaman hayran olunmamıştır.

Hazır çatılar birçok insan için yıllar boyunca gerçek bir aşk ve nefret ilişkisi ikilemine girdi. Kamış çatılar gayrimenkul dünyasının estetik yapısı olarak tanımlandı ve 1980'lerde ve 1990'larda giderek daha popüler hale geldi.

Potansiyel alıcılar yeni bir ev ararken uzun süredir Kamış çatıyı düşünmeyi reddettiler. Ev her yönden mükemmel olsa bile, çoğu kişi sazdan çatıyı yüksek maliyetli bakım ve onarım faturaları ile daha büyük bir yangın riski olarak görür.

Ancak zaman ilerledi ve işler değişti. insanların daha önce sazdan çatıların özellikleriyle ilişkilendirdiği konular önemsiz bir sorun haline geldi.
Ayrıca, sürdürülebilirlik bilincinin artması ve enerji maliyetlerinin azalmasıyla sazdan çatılar çevre dostu bir yapı malzemesi olarak geri dönüyor. Sonuç olarak, kamış çatılarla inşa edilen yeni kır evlerinin sayısının arttığını görüyoruz.

Doğru standart dışı ev sigortanız varsa, onarım yapmanız gerektiğinde de içiniz rahat olabilir veya hasar nedeniyle kamış çatıyı değiştirirken maliyetleriniz karşılanacaktır.

Sazdan çatı ne zaman tamir edilir?

Konu sazdan çatıya gelince, vermeniz gereken en büyük kararlardan biri, çatının yeniden yapılıp yapılmaması ya da tamir edilip edilemeyeceğidir.
Sazdan çatılı bir eviniz varsa, onu yılda bir kez temizlemenizde fayda var. Yaprakları, iğneleri ve yosunları temizlemek, çatının daha dayanıklı olması ve daha hızlı kuruması anlamına gelir (ayrışmaya başlayabilen küf oluşumunu engeller).

Burada sazdan çatılarda bakım çalışmaları için dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır.

1 Çatıyı elle temizleyin
Sazdan çatının temizliği elle yapılmalıdır. Çeşitli tipler kullanılabilir yaprakları ve yosunları temizlemek için tırmıklayın ve profesyonel çalışma sırasında çatıya herhangi bir zarar vermez. Popüler inanışın aksine, tırmıklama sazdan çatıda mantar sporlarını genişletmez. Bu sporlar tüm sazdan çatılarda bulunur, sorunlar başlar ancak bu sporlar doğru (nemli) yaşam koşullarını bulursa.

2 Ağaçları ve çalıları kontrol altında tutun
Çatı ne kadar kuruysa o kadar uzun sürecektir bu nedenle evin yakınında büyüyen ağaçların veya çalıların kısa tutulması gerekir. Çatınız çok fazla gölgeye sahipse, sazdan çatı güneşte ve rüzgarda o kadar çabuk kurumaz. Ve eğer çok fazla çıkıntı varsa, çatı sürekli damlayacak ve ıslak kalacaktır. Bu nemli koşullar mantar büyümesi için idealdir.

3 Yosun gelişimini kontrol edin
Sazdan çatınızın üzerindeki bir yosun tabakası, "doğal kurumayı" önleyecektir ayrıca güneş ve rüzgar da çatınızın ömrünü önemli derecede azaltır. Herhangi bir mantar veya yosunu yok etmek için çatılara yosun öldürücü püskürtülebilir. Bu yöntem pahalı ama etkili olsa da, çatının 10 ila 15 yıl daha dayanacağı anlamına gelebilir. Ayrıca, çatının görsel olarak daha çekici görünmesini sağlama avantajına da sahiptir.

4 Gereksiz hasarlardan kaçının
Diğer işlerin gereksiz yere size zarar vermediğinden emin olun örneğin merdivenli çatı gibi. Herhangi bir manifold plaka aşınmasını hızlandırabilir ve mahyadaki hasar çatının ömrü için özellikle zararlı olabilir.

Sazdan çatıyı ne sıklıkla değiştirmek gerekir?

Kamış, çatıya profesyonelce yerleştirilmişse 40 ila 50 yıl arasında kullanım ömrü olmalıdır(yani, diğer tüm çatılar gibi). Ancak, çatı mahyasının yaklaşık her sekiz ila on yılda bir değiştirilmesi gerekecektir.

Gerçek şu ki, bazı sazdan çatılar diğerlerinden daha fazla yaşlanır veya eskir. Bunun birkaç nedeni olabilir, örneğin:

-Orijinal malzemenin becerileri
-Kullanılan malzemelerin kalitesi
-Çatı eğimi (zayıf çatı daha hızlı aşınır)
-Çatının görünümü (günün büyük bir kısmını gölgede geçiriyorsanız, nemli olacaktır)

Çatınızı ve tüm değişikliklerini dikkatle izleyin özellikle kış aylarından önce ve sonra. Binanız koruma altındaki bir bina ise, analize başlamadan önce bir yetkiliye danışmalısınız.

Sazdan çatı onarımı ne kadara mal olur?

Her çatıda olduğu gibi, çatının boyutu ve karmaşıklığı onarımın ne kadara mal olacağını belirler. Örneğin, bir çıkıntıyı değiştirmenin maliyeti, tüm kamışı değiştirme maliyetinin yaklaşık %25'idir.

Sırt, sazcıların yaratıcı yönlerini göstermelerine olanak tanır ve iyi tasarlanmış bir sırt, büyük ölçüde kulübenin çekiciliğini arttırın, bu yüzden yatırıma değer.
Bir başka iyi yatırım, yangının yayılmasını yavaşlatmak için çatınızda alev geciktirici kullanmaktır. Birçok sigorta şirketi, çatı geciktiricilerin yeni bir çatıda uygulanmasını sağlar. Standart dışı ev sigortası yaptırmadan önce, seçtiğiniz yangın korumasının sigorta sözleşmesine uygun olduğundan emin olunuz. Diğer vahşi hayvanlar için ek masraflara maruz kalabilirsiniz. Bununla birlikte, çok fazla yaratık olmadığı sürece, çatınızı eviniz yapacak olan şey önemli olmayacaktır.

Dikkate alınması gereken son konu iskeledir. Bu pahalı olabilir ve onarım faturasını artırır. Bunu en başından dikkate almayı unutmayın.

Sazdan bir çatıyı ortaya çıkarmak ne kadar sürer ve maliyeti ne kadardır?

Arkeologların bileceği gibi, sazdan iş, en azından Tunç Çağı'na kadar uzanıyor. Sonuç olarak bu, Afrika'da, Avrupa'da, Asya'da ve ötesinde 10.000 yıldır mükemmelleştirilmiş ve nesillere aktarılmış bir beceridir. Nispeten yakın zamanda arduvaz veya kiremitlerle değiştirilen bir inşaat tekniğidir. Birleşik Krallık'ta hala 20.000'den fazla sazdan veya kamış ev ve işletme olduğu tahmin edilmektedir.

Kamış çatılar ne kadar dayanır?

Kamış bir çatının ömrü büyük ölçüde ne kadar iyi inşa edildiğine, ne kadar dik olduğuna, ne sıklıkta bakımının yapıldığına ve yapımında hangi malzemenin kullanıldığına bağlıdır. Hakim hava da bir faktördür (ne kadar kuru olursa o kadar iyi) ve ağaçların altındaki sazdan çatılar daha da kötüleşebilir ve daha hızlı kuruyabilir çünkü onlardan akan şekerler bakterilerin çoğalmasına yardımcı olabilir.

Ancak genel olarak, şeker kamışı çatısının ömrünün yaklaşık 30 yıl, taranmış buğdayın yaklaşık 30 yıl ve samanın yaklaşık 20 yıl olduğu söylenebilir. Ancak, düzenli bakımı yapılan hasır çatıların 60 yıla kadar dayandığı bilinmektedir!

Bir kamış montajının maliyeti nedir?

Herhangi bir inşaat projesi gibi, kamış çatılar iki maliyeti vardır: malzeme ve işçilik. Her ikisi de projenin boyutundan ve karmaşıklığından etkilenir. Bu nedenle, basit eğimli bir çatıya sahip küçük bir kulübe, birçok baca açıklığı, çatı penceresi ve düzensiz unsurlar içeren büyük bir aile evinden önemli ölçüde daha ucuza mal olacaktır. Mevcut bir sazdan çatıyı değiştirmek, kiremit veya sac çatı yerine yepyeni bir çatı kurmaktan daha ucuza mal olacaktır. Fiyatlar değişir, ancak ortalama fiyat metrekare başına yaklaşık 100-250 TL olacaktır. 45 ° çatıya sahip küçük bir kulübe (7.5 m× 7.5 m gibi) 56.25 m²'lik bir çatı alanına sahip olacaktır. Kurulum yaklaşık 5.600 ile 14.000 TL'ye mal olacak, birkaç çatı penceresi ve iki baca açıklığı olan büyük bir müstakil ev muhtemelen 25.000 ile 55.000 TL arasında olacaktır. Elbette, bunların kaba tahminler olduğunu ve sazdan çatı ustasının kendi ölçümlerine ve benzer işlerle ilgili deneyimlerine dayanarak size doğru bir fiyat teklifi verebileceğini bilmenizi isteriz.

Bakım maliyetleri nedir?

Arabanız veya kombiniz gibi düzenli bakım, sazdan çatınız için iyi bir fiyat-performans oranı elde etmenin anahtarıdır. Bir uzmananın yıllık kontrolleri her zaman iyi bir fikirdir; Çatınızı inceleyebilmeli ve yapılması gereken küçük onarımları yapabilmelidirler. Muhtemelen yılda 1.500 TL'den az olacaktır. Ayrıca, yangın riskinden dolayı ev sigortası primleriniz biraz daha yüksek olabilir.

Sazdan yapılan şey nedir?

Bir sazdan çatı sigortası yapmak için üç ana malzeme kullanılır: su kamışı, taranmış buğday kamışı ve uzun saman. Her birinin kendine özgü nitelikleri ve bulunabilirliği vardır ayrıca türleri bölgesel olarak farklılık göstere bilir. Uzun saman günümüzde daha az yaygındır, çünkü çiftçiler daha hızlı büyüdüğü ve hasat edilmesi daha kolay olduğu için daha kısa buğday çeşitleri yetiştirmeye eğilimlidir. Çatı kaplama daha önce tarımın bir yan ürünüydü, ancak şimdi özel olarak yetiştiriliyor. İngiliz sazdan çatılarında kullanılan kamışların çoğu, artık genellikle Macaristan'dan, vb. ülkelerden ithal edilmektedir.

Orijinal sazdan çatı, doğrudan çatı kirişlerine bağlanır. Kamış demetleri, kirişlere yaklaşık 20 ° eğik olarak aşağıya doğru tutturulur, daha sonra çatı kenarının son açısı 45 ° ile 50 ° arasında olacak şekilde üst üste istiflenir. Dış açı ne kadar dik olursa, çatı o kadar iyi su tahliyesine izin verir ve bu da levhanın ömrünü uzatır. Bununla birlikte, açı ne kadar dik olursa, çatı o kadar yüksek olmalıdır ve bu daha fazla ek yük anlamına gelir bu nedenle açı, su tahliyesi ile maliyet arasında bir uzlaşmadır.

Sazdan çatı iyi yapılmışsa su tam derinliğin yaklaşık %20'si olan yaklaşık 50 mm'ye kadar nüfuz edecektir. Kuru saman daha uzun bir ömre sahip olacağından, üst katman her on yılda bir değiştirilebilir ancak alt katmanlar yerinde bırakılabilir. Bu, uzun vadede çok fazla iş tasarrufu sağlayabilir.

Avantajları nelerdir?

Sazdan çatıların arduvaz ve kiremite göre birçok avantajı vardır:

-Çatı doğal olarak nefes alabilir, bu da çürümeyi önler,
-Demetlerde ve içi boş taraklarda çok fazla sıkışmış hava olduğundan mükemmel yalıtım özelliklerine sahiptirler,
-Algılanan yangın riski nedeniyle primler daha yüksek olabilir,
-Kuşlar böcek ararken sazları çekebilir bu bir süre sonra dikkat gerektiren bir durumdur,
-Açı çok fazlaysa hafif, yağmur ve kar etkili bir şekilde çalışmaz, düşerler, bu da kar durumunda çürümeyi hızlandırabilir ve yapıyı aşırı yükleyebilir,
-Sazdan çatılar birkaç yılda bir temizlenmeli ve hasarlı, çürümüş veya düşmüş parçalar yeni sazlarla değiştirilmelidir.

Çatıların saman özellikleri inanılmaz. Çatı güzel ve günümüz koşulları için oldukça sıra dışı. Ekolojik özelliklerinin birleşimi sayesinde, bu tür çatılar daha fazla karakter ve kişiliğe sahip binaları sevenler için çok çekicidir.