Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç
Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç

Jaluzi Panjur

Uygun bir fiyata bölgenizden yetenekli uzmanları işe alın.

TEKLİF AL

1.500 profesyonel

1.077 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

Jaluzi Panjur

Jaluzi Panjur kategorisinde bir hizmet uzmanı mı bulmanız gerekiyor? Uygun fiyatlarla kaliteli uzmanlar bulmanıza yardımcı olacağız. Sadece bir talep girin.

Ayrıca bakınız:Fiyat

1.500 profesyonel

1.077 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

FAYDALI BİLGİ

Ne bilmek istiyorsun

İç panjur

Panjurlar, yalnızca tarihi kaynaklara değil, aynı zamanda devam eden araştırmamızın sonuçlarına da dayanan en popüler pencere kaplama türlerinden biridir. Evet, insanlar bu tür pencere gölgeliğini perdelere tercih ediyor gibi görünüyor - iletişim kurduğumuz kişilerin % 58'i tüm pencere gölgeleme seçeneklerinden jaluzileri tercih ediyor (ankete 750 kişi katıldı). Bu şaşırtıcı bir sayı değil. Panjurlar son derece işlevsel, çok yönlü ve aynı zamanda hoş ve şık görünebilir! İster dokuma ahşap tonları, ister kumaş panjurların daha yumuşak ve daha sade estetiğini tercih edin; Bu tür bir pencere kaplamasının her pencere çerçevesinde düzgün, temiz ve estetik olarak hoş göründüğünü inkar edemezsiniz! Panjurların temizlenmesi biraz zor olsa da, faydaları açıkça temizlik sorunlarından ağır basmaktadır. Pencerenize iyi gelecek bir şey arıyorsanız - panjurlar evinizin içini (ve dışını) değiştirmenin en kolay yolu olabilir! Ancak, tüm panjurlar aynı görünmezler. Alışverişe başlamak için farklı perde türleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanız gerekir.

Satın alma rehberimizle size kesinlikle yardımcı olabiliriz.

Alışveriş Rehberi

Pencereleriniz için panjur ve gölgelikler için eksiksiz bir alışveriş rehberi. Farklı perde türleri hakkında her şeyi öğrenmenize ve bilinçli bir satın alma kararı vermenize yardımcı olmak için bu kılavuzu olabildiğince kapsamlı hale getirmeye çalıştık. Ancak bu kılavuzu açmadan önce kendinize birkaç soru sormanız ve bazı önemli kararlar vermeniz faydalı olabilir. Örneğin, panjurlarınızın asıl amacı ne olacak? Dekoratif mi yoksa güneş ışığını engelleyen karartma perdeler mi olacak? Dikey panjur mu yoksa yatay panjur mu tercih edersiniz? Panjur veya Roma perdesi gibi manuel panjurlara mı ihtiyacınız var, yoksa motorlu panjurlar sizin için daha mı uygun?

A.Pencereleri kullanmanın farklı yollarını anlama

"Panjur" terimi çoğunlukla panjurları ve gölgelerini ifade eder. Tüm farklı perde ve gölgelik türleri aynı temel işlevi yerine getirirken, onları ayıran temel bir fark vardır. Bu yüzden daha ileri gitmeden önce, neyden farklı olduklarını anladığınızdan emin olun.

1. Panjur

Panjurlar çeşitli tip, malzeme ve boyutlarda mevcuttur. Tüm panjurların, kurulu ve indirilmiş ayrı çıtaları vardır. Panjurlar ayrıca bir yandan diğer yana eğilerek odaya giren ışık miktarını kontrol etmenize olanak tanır. Çoğu panjur için, panjurların bir tarafına yerleştirilen bir kordon, panjurların yukarı ve aşağı ayarlanmasına izin verir. Panjurların diğer tarafında bulunan çubuk, panjurların eğimini kontrol eder ve lataları açıp kapatmanıza izin verir.

Panjurlar ayrıca birçok tür, malzeme ve boyutta gelir. Tek tek çıtalar yerine tek parça malzemeden yapılırlar. Bu nedenle yukarı ve aşağı ayarlanabilir, ancak bir yandan diğer yana ayarlanamaz.

B.Farklı perde türleri

1. Dikey panjurlar

Dikey panjurlar, güneşliğin tepesindeki bir yol boyunca uzanan ayrı latalara sahiptir. Tarza bağlı olarak, dikey panjurlar ya bir yandan diğer yana ya da ortadaki bir açıklıktan açılır. Bu panjurlar, veranda kapıları ve tavandan tabana pencereler için popüler bir seçimdir. Ancak yine de daha küçük pencereler için kullanılabilirler.

2. Jaluziler

Jaluziler, en popüler perde tarzıdır. Şeritler olarak bilinen kumaş şeritleri veya kayışları tarafından kontrol edilen yatay raylara sahiptirler. Panjurlar kaldırıldığında, alt çubuk üstündeki çubuğun içine itilir.

3. Mini perdeler

Mini panjurlar, çalışma açısından panjurlara çok benzer. Ancak geleneksel panjurlardan daha küçük çıtaları var. Çıtalar genellikle yaklaşık 2-3 cm kalınlığındadır.

4. Mikro panjurlar

Mikro panjurlar, mini panjurların daha da ince bir versiyonudur. Bu tip panjurların kalınlığı 1,5 cm olan çıtalara sahiptir.

5. Panel jaluziler

Panel panjurlar, veranda kapıları ve çok büyük pencereler için başka bir popüler seçimdir. Panel panjurlar, kılavuz raylar boyunca hareket eden, açılıp kapanmalarına izin veren bölümler içerir.

6. Katlanmış perdeler

Katlanmış jaluziler, gölgenin yükseltilebilen veya alçaltılabilen uyumlu bir desen oluşturması için katlanmış bir malzeme parçasından oluşur. Bu perdeler, panjurlara benzer bir görünüme sahiptir ve aynı zamanda pencerenin görünümünü "yumuşatır". Ancak panjur gibi bir yandan diğer yana ayarlanamazlar. Katlanmış perdeler genellikle kumaş veya kağıttan yapılır.

7. Hücresel panjurlar

Bal peteği panjur olarak da bilinen hücresel panjurlar, pilili panjurlara benzer görünür ve aynı zamanda benzer malzemelerden yapılır. Bununla birlikte, katlanmış bir gölgenin aksine, hücre gölgeleri iki farklı malzeme parçasından yapılır. Hücre gölgesinin önü ve arkası ortada açılarak yalıtkan bir kısım oluşturur. Hücre gölgeleri, farklı pencerelerin ihtiyaçlarına uyacak şekilde farklı hücre boyutlarında mevcuttur. Bu panjurlar, evinizin yazın serin ve kışın sıcak kalmasına yardımcı olmak için harika bir yoldur. Bu tip panjurlar aynı zamanda ses yalıtımı da sağlar.

8. Roma perdeleri

Roma perdeleri, jüt veya deniz çayırı gibi kumaş veya malzemelerden yapılmış çok geleneksel pencere kaplamalarıdır. Roma perdelerinin birkaç farklı stili vardır, ancak hepsinin ortak bir yanı vardır: Roma perdesi yükseltildiğinde, perde ile olduğu gibi birbirine katlanır. Roma rengi kumaş hala kendi içine katlandığı için, tam bir artış oluşturduktan sonra pencerenin tepesinde nispeten büyük bir kumaş yığını oluşturabilir. Bu nedenle, Roma jaluzileri güzel bir görünüm sunsa da, kaldırıldığında pencerenizin görünen alanının bir kısmını kaldıracaktır. Roma perdeleri, farklı ihtiyaçlara uyacak şekilde astarlı veya astarsız olarak mevcuttur. Astarlar genellikle karartma ve termal astarlar gibi başka özellikler sunar.

9. Panjurlar

Perdeler için bir başka popüler seçenek de panjurlardır. Panjurlar genellikle sentetik veya doğal kumaşlardan yapılır ve gerektiği gibi rulo veya katlanabilir.

Panjurlar, pencereye farklı şekillerde monte edilen birkaç farklı stilde mevcuttur. En ekonomik panjurlar, gölgenin tüm farklı mekanizmalarını ve montaj sistemini (karışma durumunda bile yardımcı olabilir!) gölge bileşenlerini görmenize ve daha parlak bir görünüm sağlayan harici bir sistemle donatılmıştır. Roma perdeleri gibi, stor perdeler de çok çeşitli doğal ve sentetik kumaşlarda mevcuttur. Genellikle termal veya karartma astarları (etkili bir karartma gölgesi oluştururlar) gibi ek işlevlere sahiptirler ve ayrıca aynı tutucuya monte edilmiş iki panjur olan çift panjur şeklini de alabilirler.

10. Bağlama perdeleri

Bağlama perdeleri, pencere ile perde arasındaki haç gibi bir şeydir. Bağlamalı perdeler çok çeşitli malzemelerle mevcuttur. Bu perdeler, gölgenin ötesine uzanan kumaş parçaları ile karakterize edilen bir kumaş parçasından yapılmıştır.

Perdeyi kaldırıp yerine bağlayarak kaldırabilirsiniz. Bu perde stili, birçok dekor stiliyle sorunsuz bir şekilde harmanlanan gündelik veya kırsal bir görünüm sunar.

11. Güneşlik

Güneş perdeleri gölgeliklere çok benzer. Amaçları, pencerenin görüşünü korurken dışarıdan odaya giren güneş ışığı, UV ışınları ve ısı miktarını azaltmaktır. Ana ayrıcalığınız güneş ışığının etkilerini sınırlamaksa, güneşlik en iyi seçimdir.

12. Dış panjurlar

Dış panjurlar genellikle dayanıklı, hava koşullarına dayanıklı malzemelerden yapılır ve kapladıkları pencerelerin (veya cam kapıların) dışında bulunur. Dış panjurlar genellikle teras kapılarında veya pencerelerinde, odalara giren güneş ışığı ve ısı miktarını azaltmak için kullanılır, ancak bu amaçla güneşlikler veya ışıklık panjurları (veya kış bahçeleri) gibi iç mekan jaluzileri kullanılır.

13. Işıklık perdeleri

Işıklık perdeleri rulo, pileli ve hücresel dahil olmak üzere birçok farklı stilde mevcuttur. Bu panjurlar, ulaşılması zor çatı pencerelerini kapatmak için tasarlanmıştır. Kış bahçeleri için perdeler ayrıca ışıklık perdeleri de içerebilir (kış bahçelerinin cam çatılarını kapatmak ve yalıtmak için kullanılır). Gözenekli perdeler, esas olarak yalıtım özelliklerinden dolayı çatı pencereleri için popülerdir. Işıklık perdeleri genellikle perdeyi yükseltmek, alçaltmak veya ayarlamak için kullanılan çoğunlukla çıkarılabilir bir çubukla donatılmıştır. Işıklık perdeleri bazen çubuk yerine bir tutacak kullanılarak kaldırılır veya indirilir. Otomatik versiyonlar da mevcuttur.

14. Akıllı perdeler

Hala bilim kurgu filmleri olarak görünebilirler, ancak akıllı ev teknolojisi sayesinde akıllı panjurlar daha yaygın hale geliyor. Akıllı panjurlar ve perdeler, birçok geleneksel stilde ve yüksek teknolojinin yeni stillerinde mevcuttur. Akıllı panjurlar akıllı telefon uygulamasıyla senkronize edilir ve hepsi birlikte veya ayrı ayrı kontrol edilebilir. Gün içerisinde belirli noktalarda açılıp kapanacak şekilde programlanabilirler. Akıllı panjurlar yalnızca piyasadaki görsel olarak en çekici olanlar arasında değil, aynı zamanda enerji maliyetlerinden tasarruf etmenize de yardımcı olabilir. Akıllı panjurlarla ilgileniyorsanız ancak evlerinizin tadilatına para harcamak istemiyorsanız, akıllı kontroller de mevcuttur. Bu akıllı kontroller, mevcut jaluzilerinizi aynı tür akıllı teknoloji ile donatmanıza olanak tanır,

C. Panjur

Sadece çok çeşitli farklı tiplerde jaluziler ve gölgelikler değil, aynı zamanda inşa edilebilecekleri çok çeşitli malzemeler de vardır. Pencere kaplamalarını taktığınız odaya ve kişisel zevkinize göre, pencere kaplamalarının yapıldığı malzeme muhtemelen sizin için önemli olacaktır.

1. Ahşap

Ahşap panjurlar çoğu uygulama için popüler bir seçimdir. Ahşabın doğal güzelliğini ve sıcaklığını sunarlar ve birçok farklı leke, ahşap türü ve renkte bulunurlar. Ahşap panjurlar, evdeki çoğu oda için mükemmel bir seçimdir. Ancak nemin önemli olduğu oda veya alanlarda bunlar en iyi seçim değildir. Ahşap zamanla genişleyebilen ve büzüşebilen doğal bir malzeme olduğu için, ahşap jaluziler deformasyona, yarılmaya, çatlamaya veya kırılmaya eğilimlidir. Ayrı bir kategori olan panjurlar gibi daha dayanıklı pencere kaplamalarının montajı söz konusu olduğunda da ahşap seçtiğiniz malzemedir (tam boy panjurlardan şık plantasyon panjurlarına kadar birçok stil vardır).

2. Suni ahşap

Yapay ahşap panjurlar, gerçek ahşap kadar güzel bir görünüm sağlar. Bununla birlikte, suni ahşap jaluzileri ahşap jaluzilere göre daha ekonomik kılan sentetik malzemelerden yapılmıştır. Doğal ahşaptan yapılmadıkları için banyo gibi nem oranı yüksek oda ve odalarda kullanılabilirler. Ahşap panjurlar çok dayanıklı ve uygun fiyatlı olduğu için her uygulama için çok popüler bir seçim haline geldi.

3. Plastik

Plastik panjurlar, tüm malzemeler arasında en ekonomik olanıdır. Birçok farklı renk ve boyutta mevcutturlar. Özellikle kumaş panjurların uygun olmayacağı alanlar (örneğin banyo penceresi) için tüm uygulamalar için uygundurlar. Ancak gerçek ahşap panjurlar gibi diğer malzemelerde gördüğünüz lüks görünümü sağlamazlar. Plastik ürünleri seçerken çevrenin de dikkate alınması gerektiğine dikkat etmek önemlidir - bu nedenle çevre dostuysanız ahşap olanları seçin. Plastik panjurların geniş bir terim olduğunu ve plastikten yapılmış diğer perde türlerini (vinil panjurlar gibi) içerebileceğini unutmayın.

4. Metal

Metal panjurlar, plastik panjurlara benzer bir görünüm sunar ve daha da geniş bir yelpazede mevcuttur. Neme karşı dirençlidirler, bu da onları banyolar ve nemli ortamlar için mükemmel bir seçim haline getirir. Metal panjurlar genellikle çeşitli boyutlarda mevcuttur. Palet ne kadar küçükse, çıtalar o kadar kalın ve dayanıklıdır. Metalden yapıldıkları için bu panjurlar piyasadaki en gürültülü seçim olma eğilimindedir ve bu da bazı insanları engelleyebilir.

5. Kağıt

Kağıt panjurlar, birçok farklı dekor stili için popüler ve ekonomik bir seçimdir. Kağıt panjurlar çoğunlukla kıvrımlı tonlarda bulunur. Kağıt tonları genellikle tek renklidir, ancak bazen güzel dekoratif motifler, resimler veya görüntüler içerir. Grafik perdeler özellikle Asya'da popülerdir ve evinize güzel ve benzersiz bir katkı olabilir.

6. Doğal kumaşlar

Doğal kumaşlar, panjur yapımında kullanılan popüler bir malzemedir. Bununla birlikte, çeşitli sentetik maddelerin bulunabilirliği, pazar paylarını biraz düşürmüştür. Göreceğiniz en çok kullanılan kumaşlar pamuk, jüt ve deniz çayırıdır. Bu kumaşlar genellikle bağlamalı, storlu veya Roma perdeli olarak mevcuttur. Doğal kumaşlardan yapılmış panjurlar nispeten kolay temizlenir ve dayanıklıdır. Bununla birlikte, solmaya karşı dirençli değildirler ve zamanla güneşin UV ışınları onları gerçekten uzaklaştırabilir.

7. Sentetik kumaşlar

Sentetik kumaşlar, bağlama silindirleri veya Roma jaluzileri gibi belirli renk tonlarını yapmak için kullanılan en popüler malzemedir. Doğal kumaşlar gibi dayanıklıdır ve temizlenmesi kolaydır. Ancak sentetik kumaşlar genellikle solmaya karşı oldukça dirençlidir ve doğal kumaşların tonlarına kıyasla güzelliğini daha uzun süre koruma eğilimindedir.

D. Üretim yöntemi

Mükemmel pencere kapağını ararken, panjurların veya perdelerin nasıl yapıldığı muhtemelen sizin için ana ölçü olacaktır. Bütçenize ve sahip olduğunuz zamana bağlı olarak, özel pencereler ve hazır seçenekler arasında seçim yapmanız gerekecektir.

1. Hazır

Bitmiş panjur ve perdeler en popüler pencere boyutlarında üretilmektedir. Genellikle, tedarikçi bunları pencerelerinize daha çok uyacak şekilde özelleştirebilir. Fabrika yapımı panjurlar çok daha ucuzdur ve çoğu durumda mağaza onları sipariş ettiğiniz gün teslim edebilir. Genellikle bu panjurlar müşterinin evine monte edilir. Bitmiş panjurlar nispeten geniş bir seçenek ve stil yelpazesi sunsa da, pencere düzenlemelerinizin görünümünü özelleştirilmiş panjurlar veya perdelerde mümkün olan şekilde tamamen özelleştiremeyeceksiniz.

2. Ölçüme özel

Müşteri için imalatçı tarafından ölçüye göre özel panjurlar yapılır. Özel yapım panjurlar sayesinde müşteri, renk, kaplama, malzeme, sistem konfigürasyonu ve diğer işlevler dahil olmak üzere pencere kaplamasının her yönünü özelleştirebilir. Özel pencere kaplamalarını seçmenin birçok farklı faydası vardır. Özel üretim seçenekleri, normalde hazır seçeneklerle yapmaya zorlanacağınız tavizler olmadan evleri için mükemmel seçimi arayan müşteriler için en iyisidir. Aynı zamanda, genel boyutlarda kolayca bulunamayan belirli bir şekle sahip pencereleri olan evler için de en iyi seçimdir. Gereken özelleştirme düzeyine bağlı olarak, özel perde üreticisi için bir hafta veya daha uzun sürebilir. Bir üretici panjur tedarik ettiğinde, genellikle üretici veya eğitimli bir profesyonel tarafından kurulurlar. Tahmin edebileceğiniz gibi.

E. Panjurların özellikleri

Tüm panjurlar ve perdeler mahremiyet sağlamaya ve odaya giren doğal ışık miktarını sınırlamaya hizmet eder. Bununla birlikte, bazı pencere kapakları, çok yönlülüğünü ve kullanışlılığını artıran başka özelliklere sahiptir.

1. Karartma

Çeşitli tonların en popüler ek işlevlerinden biri koyulaştırıcı bir kumaştır. Bu madde ile dış ışık neredeyse tamamen perde tarafından engellenir. Bu özellik, mahremiyetin en önemli olduğu odalarda olduğu kadar yatak odalarında da kullanılan perdelere popüler bir ektir.

2. Termal

Birçok panjurda bulacağınız bir diğer popüler özellik ise termal kumaş veya ısı yalıtım torbalarıdır. Termal kumaş genellikle dekoratif kumaşın arkasına dikilir. Bazı durumlarda panjurların içinde termal bir kaplama veya köpük malzeme bulunur. Bu ek katman pencerenin yalıtılmasına yardımcı olarak odanın yazın serin, kışın daha sıcak tutulmasına yardımcı olur.

3. Şeffaflık

Ürüne başka bir işlevsellik düzeyi kazandıran panjurlara şeffaf kumaşlar eklemek mümkündür. Şeffaf panjurlar, diğer panjurlarla aynı amaca hizmet eder, ancak odaya giren ışık miktarını artırmak veya azaltmak için ayarlanabilen panjur gibi çıtalarla karakterize edilir. Şeffaf panjurlar, ince bir perde görünümü sunar ve aynı zamanda, genellikle panjurlar için ayrılmış olan başka bir işlevsellik düzeyi sağlar.

4. Şarj Edilebilirlik

Bu özellik, çocukları kırabilecek veya yaralayabilecek kablo bulunmadığından özellikle küçük çocuklu hanelerde popülerdir. Kablosuz panjurlar ve perdelerle, kordon tamamen ortadan kalkar, bu da kordondan farklı olarak pencere kaplamasını elinizin dokunuşuyla ayarlamanıza olanak tanır. Kordonu çıkardığınızda, panjurların kullanımı da çok daha kolaydır.

5. Yukarıdan aşağıya, aşağıdan yukarıya

Yukarıdan aşağıya, aşağıdan yukarıya bir özellik eklemek, görsel ilgi eklemek ve panjurlarınızın çok yönlülüğünü artırmak için harika bir yoldur. Bu sistemler yukarıdan ve aşağıdan yükseltilebilir veya indirilebilir ve müşteriye daha fazla ışık kontrolü ve gizlilik seçeneği sunar. Yukarıdan aşağıya, aşağıdan yukarıya panjurlar, ilginç ve görsel açıdan çekici konfigürasyonlar oluşturmak için ayrı ayrı ayarlanabildikleri için özellikle birçok pencereli odalarda kullanışlıdır. Yukarıdan aşağıya perdeler daha karmaşık bir tasarıma sahip olsa da, aslında kurulumu ve bakımı inanılmaz derecede kolaydır.

II. Daha fazla detay

1. Fiyat

Çok sayıda farklı panjur ve perde olduğu için, nispeten geniş bir fiyat aralığı da vardır. Pencere kaplamalarının fiyatını birkaç faktör belirler. Bu faktörler, örneğin, pencere kaplamasının stili, malzemesi ve diğer özelliklerini içerir. Pencere kaplamalarının fiyatını etkileyen bir diğer faktör de çalışma şeklidir. Panjurlar ve perdeler, tam otomatik sistemlerden önemli ölçüde daha ucuzdur.

Nihai fiyat faktörü, nihayetinde panjurların yapımıdır. Hazır ve mevcut panjurlar, kişisel ihtiyaçlarınıza göre ölçmek için üretilen panjurlardan önemli ölçüde daha ucuzdur.

2. İki kez ölçün, bir kez kesin

İki kez ölçüp, bir kez kesmek özellikle perdeler söz konusu olduğunda önemlidir, özellikle kurulumu kendiniz yapacaksanız veya çevrimiçi olarak özel panjurlar satın alacaksanız. Hazır jaluzilerle, pencere kaplamalarını taktıktan sonra mükemmel bir görünüm elde edebilmeniz için doğru bir şekilde ölçmeniz gerekecektir.

Çevrimiçi sipariş verirseniz, ölçümler muhtemelen daha da önemlidir. Üretici, pencere kapaklarınızı sağladığınız tam boyutlara göre üreteceğinden, evinize mükemmel bir şekilde uymasını sağlamak için doğruluk önemli olacaktır. Kendi ölçümlerinizi yapmakta başarısız iseniz, bölgenizdeki mağazanıza danışmak iyi bir fikir olabilir. Bu şekilde, eğitimli personeli size sürecin tüm yönlerinde rehberlik edecek ve ayrıca ölçümleri gerçekleştirecektir.

3. Stil

Pek çok farklı pencere kaplaması türü ile, evinizde en iyi görünecek jaluzi türlerini tam olarak belirlemekte sorun yaşamayacaksınız. Bununla birlikte, yeni panjur ararken biraz şaşırıyorsanız, bu iç tasarım ipuçlarına göz atın veya Pinterest'ten ilham alın.