Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç
Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç

İzolasyon

Uygun bir fiyata bölgenizden yetenekli uzmanları işe alın.

TEKLİF AL

1.500 profesyonel

1.077 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

İzolasyon

İzolasyon kategorisinde bir hizmet uzmanı mı bulmanız gerekiyor? Uygun fiyatlarla kaliteli uzmanlar bulmanıza yardımcı olacağız. Sadece bir talep girin.

Ayrıca bakınız:Fiyat

1.500 profesyonel

1.077 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

Kullanışlı bilgi

Ne bilmek istiyorsun

Evin yalıtımı

İzolasyon, evin yapısında sadece ısı kaçağını azaltmaktan çok daha fazla fayda sağlar, aynı zamanda ısıtma için enerji tüketimini azaltır, yangın güvenliğini artırır, akustik konforu artırır ve özellikle kullanım ömrünü uzatır. Cepheden ısı kaybının payı, müstakil evlerde toplam ısı kaybının yaklaşık %30'unu oluştururken, geniş alana sahip yüksek binalarda (prefabrik evler) bu pay daha da yüksektir. Benzer bir ısı yüzdesi evin çatısından kaçar. Tüketmediğiniz ısı hiç üretilmeyebilir, bu da sadece cüzdanınızı değil çevreyi de korur. Şu anda, evin yalıtılmasıyla ısıtma maliyetlerini onda bir oranında azaltmak mümkündür. Yeni binaların bu açıdan önemli bir avantajı var, çünkü onların durumunda bu gereksinim binanın tasarım aşamasında kapsamlı bir şekilde çözülür.

Evin yalıtımı, taşıyıcı yapıların ve yaşam alanlarının mükemmel bir şekilde korunmasıdır. Duvar, hava koşullarına, duvarların iç yüzeylerinde küf oluşumuna karşı korunur, çevre kaplaması termal köprülerden, çatlaklardan ve kusurlardan arındırılmıştır. Yalıtım aynı zamanda evde yaşayan insanlar için iyi ve akustik bir korumadır.

Ev yalıtımı için malzemeler

Yalıtım, evin tasarımında ve uygulamasında kilit bir unsur haline geliyor. Sonuç olarak, yetersiz yalıtım güneş panelleri gibi alternatif kaynaklarla tasarruf edilebilecek olandan çok daha fazla enerji maliyeti gerektirir. Kaliteli yalıtım dış cephe yalıtımının yanı sıra dış ortamla doğrudan temas etmeyen mekanların yeterli kalınlıkta yalıtılması, doğru yerde anında tasarruf sağlar. Mineral yün yalıtımı (cam yünü veya taş yünü) ve polistiren yalıtımı arasında seçim yapabilirsiniz.

Mineral yün

Mineral yün: Mineral yalıtım malzemelerine ait olup cam mineral yün ve taş mineral yün olarak ikiye ayrılır. Cam yünü, safsızlıklar içeren silikondan ve ezilmiş geri dönüştürülmüş camdan oluşur. Başlıca avantajları, yüksek yangın güvenliği ve boyutsal kararlılık sağlar. Buhar geçirgendir, nemin duvarlardan kolayca buharlaşması sayesinde haşere, küf ve çürümeye karşı dayanıklıdır. Koşullarımızda, cam mineral yünü en çok cepheleri, eğimli çatıları, iç duvarlar ve tavanları yalıtmak için kullanılır.

Taş mineral yün: ana hammaddesi olan bazalt ile camdan farklıdır. Taş yünü düşük termal genleşmeye sahiptir, bu da onu yaz ve kış aylarında mükemmel bir yalıtkan yapar. Hidrofobiktir ve hava nemini emmez. Kışın yoğunluğunun yüksek olması nedeniyle kalınlığını korur ve cam yünü gibi çökmez. Artan akustik talepleri olan, aynı zamanda yangın güvenliği için yüksek gereksinimleri olan yapılar için uygundur. Temaslı ve havalandırmalı cephelerin, kaplamaların, çatıların, bölmelerin yalıtımının yanı sıra zeminlerin yalıtımında da kullanılır.

Ahşap elyaf yalıtımı

Alternatif yalıtım malzemelerine aittir. Ekolojiktir ve doğal reçine karışımı ile yumuşak ahşaptan, su iticiler ve parafinler ile kısa ince liflerden yapılmıştır. Ortaya çıkan ürün, düz veya profilli kenarlı çeşitli kalın ahşap elyaf yalıtım levhalarıdır. Yaygın olarak açık yapılarda hoş karşılanan su buharını iletme yeteneği ile karakterize edilirler, örn. ahşap binalar. Evdeki mikro iklimi olumlu etkilerler, lifli yapı ve daha yüksek yoğunluk sayesinde istenmeyen gürültüyü etkili bir şekilde azaltırlar. Taş yününde olduğu gibi, ahşap lifli levhaların yaz aylarında yüksek ısı depolama kapasitesini takdir edeceksiniz.

Polistiren

İki tür polistiren ayırt ediyoruz: genleşmiş polistiren ( EPS) ve ekstrüde polistiren (XPS). EPS, özellikleri nedeniyle en yaygın olarak kullanılan ısı yalıtım malzemesidir. Petrolden elde edilen polistirenin polimerizasyonu ile üretilir. Avantajı kolay işlenebilirlik, düşük ağırlık, kolay uygulama ve düşük emicilik sağlar ayrıca %100 geri dönüştürülebilir. Herhangi bir malzeme gibi, polistirenin de dezavantajları vardır. Hassas kesim yaparken hassaslık ve ezme için elektrikli kesici kullanmak gerekir. Çoğunlukla cephelerin, düz çatıların ve zemin yalıtımının ısı yalıtımı için kullanılır.

Daha yeni bir tür sözde aynı kalınlıkta yaklaşık %20-25 daha iyi yalıtım özelliklerine sahip grafit katkılı gri polistirendir. Ancak biraz daha pahalıdır ve deforme olabileceğinden ve genleşme boşlukları oluşturabileceğinden kurulum sırasında güneşten korunmalıdır. Her iki tip de sadece yeni yapılan veya binalar için değil, mevcut binalar için de kullanılabilir.

Ekstrüde polistiren (XPS): birçok kullanım alanında ideal bir çözümdür. Isı yalıtım malzemesinden basınç ve nem açısından son derece yüksek taleplerin olduğu yerlerde, örn. zemin ile temas halindeki yapı elemanlarının dikey dış ısı yalıtımı durumunda kullanılır bu yaklaşık %20'den az olabilir.

Bu nedenle, önümüzdeki 10 ila 15 yıl için en uygun yalıtımın 10 ila 20 cm veya kalınlıkta daha iyi yalıtım özelliklerine sahip gri polistirenin kullanılması olduğu söylenebilir.

PUR veya PIR poliüretan köpük

Açık veya kapalı hücreli olabilir, sert levha veya poliüretan köpük şeklinde üretilir. Kaynak hammaddesi yağ olup, avantajları arasında aşırı düşük ve yüksek sıcaklıklara (-50 ila 130 °C) karşı yüksek direnç, küf ve çürümeye karşı dirençli olması ve parçalanmamasıdır. Cephelerin, duvarların ısı yalıtımı için uygundur ayrıca çatılar, çatı araları, oluklar ve çatlaklar için dolgu maddesi olarak kullanılır.

Daha yeni bir tip, PUR köpüğe benzer şekilde üretilen, ancak farklı bir temel kimyasal bileşen oranıyla üretilen PIR poliüretan köpüktür. PIR'den yapılmış yalıtım malzemeleri ekolojik olarak zararsızdırlar, geri dönüştürülebilirler, özellikle yer darlığı olan yerlerde ısı köprülerinin ortadan kaldırılması için uygundurlar, örn. panjur vb. için bu nedenle daha iyi ısı yalıtım özellikleri gösterirler.

Fenol köpük

Şu anda cephelerin ısı yalıtımında kullanılan, formda üretilen en kaliteli ve ekolojik yalıtkandır. Çekirdekleri kapalı hücre yapısına sahip sert bir fenolik köpükten oluşurken, levhalar özel tekstiller ve kompozit folyolardan oluşan bir yüzey işlemi ile sağlanır. Fenolik köpüklere dayalı yalıtkanların mükemmel bir parametresi, yapı boyunca ısı transferini sınırlamadaki yüksek yeteneğidir. Tüm uygulamalarda, diğer yalıtkanlara kıyasla, önemli ölçüde daha küçük bir malzeme tabakası (standart gereksinimler açısından) yeterli olacaktır. Diğer avantajları ise düşük kütle yoğunluğu, yüksek basınç dayanımı, boyutsal kararlılık ve ihmal edilebilir emiciliktir.

Köpük cam

Asil veya geri dönüştürülmüş camdan yapılmış ekolojik bir malzemedir. Köpük camdan ısı yalıtımı, çakıl (doğrudan geri dönüştürülmüş) veya diğer yapı elemanlarının yapıldığı levhalar (kaliteli camdan) olarak üretilir. Plaka köpük cam uzun ömürlüdür, basınca, suya, organik çözücülere ve tüm biyolojik zararlılara karşı oldukça dayanıklıdır. Uygulama yöntemine bağlı olarak, tamamen dağınık kapalı bir tabaka veya ondan nefes alabilen bir sistem oluşturulabilir. Havalandırmalı cephelerin, temellerin, düz çatıların ve çatı katlarının yalıtılması için uygundur.

Evinizi yalıtırken nelere dikkat etmelisiniz

Yalıtım yapacak mısınız? Beni yanlış anlama! Ev yalıtımı için fiyat sadece malzeme veya iş seçimi ile ilgili değildir. Planlanan bütçeyi artıracak uygulama sırasında başka komplikasyonlar olabilir. Isı yalıtımına başlamadan önce, uygulanması gereken tüm adımları dikkatlice düşünün, örn. toplam bütçe hakkında genel bir bilgi edinecek ve yalıtım yüklenicisi ile yetkin bir şekilde konuşabileceksiniz.

Evin, çatısının ısı yalıtımı için yalıtım kalınlığı hesaplanırken, zeminler veya cepheler, bina yalıtımı gereksinimlerini önemli ölçüde sıkılaştıran yeni termal ve teknik standart STN 730540-2'den devam etmek gerekir. Yalıtım kalınlıkları, belirli bir inşaat türü için kullanım açısından farklılık gösterir, ahşap binaların yanı sıra pasif evlerin yapımında da başka gereksinimler uygulanır. Evin cephesinin ısı yalıtımı durumunda, yaklaşık kalınlıkta yalıtım olan eski standart uygulanır. Geçerli standart açısından 10 cm yetersizdir. Bu nedenle iyi bir ısı yalıtımına sahip olmak istiyorsanız kalınlığı 12 cm'den ince olmamalıdır.

Isı yalıtımından önce, yalıtılacağı alt tabakanın durumunu değerlendirmek gerekir. Temizlemek, yağdan arındırmak, yosunları çıkarmak veya eski sıvayı düzeltmek gerekebilir. Alçı ufalanması, cephede çatlaklar veya düzensiz bir taban tabakası da sorun olabilir. Cepheniz bu rahatsızlıkların bazılarından muzdaripse, ideal olarak nedenleri ve ısı yalıtımı için bütçede dikkate alınması gereken fiyat ile bunları ortadan kaldırmak gerekir.

Ev yalıtımı yaparken , iskelede kuracağını unutmaman gerek. Evin ısı yalıtımı için bütçe ayrıca, iskelenin inşası, sökülmesi, koruyucu ağların montajı, iskelenin sabitlenmesi veya iskele yaya köprülerinin kurulumunun fiyatını da içermelidir. Bütçe ayrıca malzemenin taşınması, atıkların uzaklaştırılması, şantiye kurulum maliyetleri ve malzeme depolama ile ilgili masrafları, evin duvarlarına nüfuz etmesi, evin çatlaklarını ve yapısal kusurlarını onarmak için harcamaları içermelidir. Pencere ve kapıları mevcut gereksinimleri karşılayan daha yüksek ısı yalıtım verimliliğine sahip yenileriyle değiştirin ayrıca ısıtma ve soğutma gereksinimleri evin yalıtılmasından sonra değişeceğinden: ısıtma, soğutma ve sıcak su ısıtmanın düzenlenmesi ve verimliliğine hazırlanın.

Profesyonel bir proje olmadan yalıtım yapmayın: ev yalıtımına kapsamlı ve profesyonel bir yaklaşım, verimli ve son derece işlevsel bir çözüm elde etmenize yardımcı olacaktır. Bu nedenle, binanın incelenmesine dayalı olarak kaliteli bir ev yalıtım projesi geliştirecek olan bir uzmanla iletişime geçilmesi önemlidir.

Minimum standart gereksinimlerine uyun: STN 730540 standardı, yapının kalınlığından bahseder. Ev yalıtımı ısı yalıtım projesi esas alınarak geliştirilmelidir.
Doğru malzemeyi kullanın: bir evin yalıtımını tasarlarken bir uzman, yalıtımın gerçekleştirileceği ısı yalıtım malzemesini de önerecektir. Bir ev yalıtımı seçerken daha fazla seçenek vardır, iyi bir temel parametre, iyi referanslara ve danışmanlık hizmetlerine sahip güvenilir bir üreticidir.

Mümkünse geri dönüştürün: inşaat çalışmaları sırasında çok fazla atık üretilir, bu da çevreye yük olur. Evin ısı yalıtımı bir istisna değildir. Polistiren yalıtımı için polistiren kesimleri toplama hizmetini kullanabilirsiniz.

Ev yalıtımı için doğru uzman nasıl seçilir?

Ele alınacak adayları seçerken referansları takip edin. Bunları, örneğin, seçilen Wilio ustalarının önceki müşterilerinden restore edilmiş evlerin sahiplerinden veya her ustanın bilgilerinde listelenen referanslarından alabilirsiniz. Değilse, fiyat tekliflerinin yanı sıra doğrudan talep etmekten çekinmeyin. Teklifler, projenin bir parçası olan dönüm beyanına dayanmalıdır. Bu sözde Fiyatsız bütçe, kesin olarak belirlenmiş inşaat ve montaj işlerini ve yapı malzemelerinin tedarikini, ayrıca makine ve teçhizatın kullanımını, ölçü birimlerini ve ölçü birimlerinin sayısını içerir.

İnşaat sırasında birim fiyatların sabit kalmasında ısrar etmelisiniz. Belirli durumlarda fiyat değişikliğinin nedeni, malzeme fiyatlarında kanıtlanabilir önemli bir artış olabilir, örn. %5'ten fazla.

Ancak inşaat üç aydan fazla sürmezse, burada da yüklenici ile sabit birim fiyatları üzerinde anlaşmak mümkündür. Prensip, üzerinde anlaşılan birim fiyatların ve iş kapsamının her an kontrol edilebilir olmasıdır. Siz veya potansiyel bir uygulayıcı, projede dikkate alınmaması gereken bir şeyin uygulanması gerektiğini tespit ederse, bu tür bir ilave ihalenin ayrı bir ekinde takdir edilmelidir. Yalnızca böyle bir durumda ürünler, hizmetler veya bireysel teslimat yapma yöntemi objektif olarak karşılaştırılabilir.
Ödeme koşulları: Avans vermeyin ve yalnızca uygun şekilde yapılan işler için ödeme yapın. Depozitonun malzeme satın almak için kullanıldığı varsayımı asılsızdır. Ciddi şirketlere, malzeme tedarikçisi mallara bir fatura verir ve genellikle uzun bir vadesi vardır. Sözleşmede sözde olasılığın yer alması önemlidir. Elde tutma, yani gerçekleştirme şirketine, örneğin toplam bütçenin %5'ini ancak hatalar ve eksiklikler giderildikten sonra ödediğiniz anlamına gelir. Ayrıca işi teslim ettikten sonra birkaç ay beklemek mantıklıdır.

Sertifikalı ısı yalıtım sistemleri: Kullanılan ısı yalıtım sisteminin kaliteli olmasını ve yapı malzemelerinin birbiriyle uyumlu olmasını sağlamak, ETICS için ilgili Avrupa teknik sertifikası ETA ve İnşaat Mühendisliği Teknik ve Test Enstitüsü tarafından verilen uygunluk sertifikasına sahip sertifikalı ısı yalıtım sistemlerinin kullanılmasında ısrar ediyor.

Cephe yalıtımı ve ev yalıtımı için sübvansiyon fiyatı

Yatırım maliyetlerini azaltmak için genellikle çeşitli ihaleler (örneğin devlet sübvansiyonları) mevcuttur. 12 cm polistirenden yapılmış bir cephe sistemi için yaklaşık 189 TL/m2 ödeyeceksiniz. 15 cm polistiren fiyatı 210 TL/m2'dir. Daha da kalın olan 20 cm polistiren için cephe fiyatı 270 TL/m2 civarındadır. Şu anda enerji verimliliği konusunda mükemmel olmayan eski bir evin sahibiyseniz, belki de yalıtımı hakkında düşünmeye başlamanın tam zamanıdır. Bu adımın motivasyonu yalnızca işletme maliyetlerini azaltmak ve daha yüksek yaşam konforu sağlamak değil, aynı zamanda yalıtım maliyetinin bir kısmını telafi edebilecek bir sübvansiyondur. İster ısı kaybını önlemek ya da sadece yeni, daha güzel bir cephe istemek için evi yenilemeye ve yalıtmaya karar verdiyseniz, masrafların bir kısmını devletten ödemek büyük bir finansal rahatlamadır. Devlet, yalıtım için harcadığınız paranın %40'ına kadar geri ödemeli kredi sağlaya bilir.

Kesin fiyatı öğrenmek için, sertifikalı Wilio'da izolasyon kategorisine bir talep girin ve seçeceginiz hizmet verenin referanslarına, çalışmlarına, yorumlarına bir göz atın ve doğru kararı verin.

Kullanışlı bilgi

Bilmen gereken

Isı yalıtımı, binanızı yalıtmanın önemli bir parçasıdır. Yine de ısı yalıtım hizmeti veren güvenilir bir firma bulmak zor olabilir. Wilio, ısı yalıtımı alanında birçok farklı uzmana sahiptir. İhtiyaçlarınıza en uygun olanı bulmanıza yardımcı olacağız!