Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç
Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç

İstinat Duvarları

Uygun bir fiyata bölgenizden yetenekli uzmanları işe alın.

TEKLİF AL

1.500 profesyonel

1.076 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

İstinat Duvarları

İstinat Duvarları kategorisinde bir hizmet uzmanı mı bulmanız gerekiyor? Uygun fiyatlarla kaliteli uzmanlar bulmanıza yardımcı olacağız. Sadece bir talep girin.

Ayrıca bakınız:Fiyat

1.500 profesyonel

1.076 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

FAYDALI BİLGİ

Ne bilmek istiyorsun

İstinat Duvarları - Sıkça sorulan sorular

İstinat duvarları inşaatta nasıl bir rol oynar?

İstinat duvarları, arazinin sağlamlığını ve karakterini düzenleyen statik yapılardır. Son zamanlarda, bina çevresini büyük ölçüde korumayı mümkün kıldığından, konut ve ticari projelerde giderek daha popüler hale geliyor. Bu yapılar, toprak erozyonunu önler ve yağmur suyunun akışını yönlendirir.

Bununla birlikte, çevreye güzel taş işçiliği unsurları getirerek peyzajınızı merkezi unsurlar etrafında dönüştürmenize izin veren estetik bir işleve sahip olabilirler.

İstinat duvarı çeşitleri nelerdir?

Her biri belirli bir işlevi yerine getiren ve belirli bir ortam için uygun olan istinat duvarı çeşitlerini inceleyelim.

 • Ağırlık (Yerçekimi) istinat duvarı: Temel bir istinat duvarı türü olan yerçekimi istinat duvarı, yanal etkilere direnmek için kendi ağırlığını kullanır. Genellikle taş veya beton gibi ağır malzemelerden yapılır. Kenarlar birbirine bağlı zemine doğru eğilerek arkadan gelen basınca direnirler. Bu istinat duvarları malzeme açısından en geniş çeşitliliğe izin verir. Tuğla veya taş malzeme bunlardan bazılarıdır. Kısa duvarlar herhangi bir ek takviye gerektirmez, ancak daha büyük duvarlar, duvarın daha iyi oturması için en azından küçük bir kazı çalışmasını gerektirecektir.
 • Konsol istinat duvarı: Konsol istinat duvarları, beton veya duvar istinat duvarından geçen çelik çubuklardan yapılmış güçlendirilmiş bir desteğe sahiptir. Duvarın desteklediği yer altından geçen levhanın tabanına "L" şeklinde tutturulur. Toprağın ağırlığı tahtayı tutar, böylece duvar öne doğru eğilemez. Bu tip, dayanıklılığı nedeniyle ticari istinat duvarlarında popülerdir. Konsol duvar için ağırlık duvarından daha az konsol gerekir. Nispeten ince bir destekten ve iki parçaya bölünmüş bir taban plakasından oluşurlar; topuk ve ayak parmağı. Topuk, dolgunun altındaki tabanın bir parçasıdır, diğer kısım ise ayak parmağıdır. Bu duvarlar için sağlam bir beton temel gereklidir.
 • İstinat palplanş duvarı: Genellikle boşluk problemi durumunda kullanılır. Ek destek sağlayan dikey olarak oluklu bir yapıdır. Bu tür, daha yumuşak zeminler için uygundur. Burada en önemli kural, palplanşın üçte birini zemine itmektir. Daha büyük duvarlar ise ankrajlı istinat duvarları gibi ek ankrajlar gerektirecektir.
 • Ankrajlı istinat duvarı: Bazı cephe arkasındaki zemine sürülen, kablolar veya kayışlarla sabitlenen ankrajlarla desteklenmesine izin verir. Bu ankrajlar genellikle mekanik olarak zemine çakılır ve uçları beton enjeksiyon kalıplama ile genişletilir. Yukarıdaki seçeneklerden herhangi biri için ek destek sağlamak için bu yöntemi kullanabilirsiniz ve genellikle yapısal olarak daha ince duvarlar için veya daha yüksek yüklerin beklendiği yerlerde kullanılır.
 • Bölünmüş istinat duvarları: Çeşitli ticari ve konut projelerinde kullanılabilirler. Her zemine uyacak şekilde tasarlanabilirler. Özellikle yüksek eğimli arazide kullanılabilir alanı en üst düzeye çıkarırlar. Takviye edildiklerinde, genellikle yükseklik sınırlamaları yoktur. Ayrıca projenizin estetik gereksinimlerine uyacak çeşitli renk, boyut ve dokularda yapılabilirler.

İstinat duvarı inşa ederken hangi faktörlerin dikkate alınması gerekir?

Tüm istinat duvarlarının temel amacı, toprak hareketini önlemektir. Ancak, özel ihtiyaçlar projeye bağlı olarak değişecektir. Duvarlar, bahçeyi çevreleyen küçük taş duvarlardan otoyol boyunca büyük toprak tutma projelerine kadar değişebilir. Diğerleri şiddetli yağmurlardan kaynaklanan erozyonu yönetmeye veya teraslı kaskadlar oluşturmaya yardımcı olabilir. İlk planlama sırasında, inşa ettiğiniz duvarın malzemesini ve türünü etkileyecek birkaç faktöre dikkat etmeniz gerekir.

 • Konum, Duvarınızın yerini seçerken, yağmur suyu yönetimi ve sulama sistemleri de dahil olmak üzere yolların, yer üstü ve yer altı hizmetlerinin özellikleri hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olduğunuzdan emin olun.
 • Duvar boyutu ve drenaj, Duvarın boyutuna bağlı olarak, istinat duvarı doğal drenajı önleyebilir sonrasında ise çevre üzerine olumsuz etkilere neden olabilir.
 • Toprak, Duvarı desteklemek için gereken mukavemeti karşıladığından emin olmak için temeli veya alt zemini oluşturan toprağı incelemek gerekir. Temel için kullanılan zeminin ve güçlendirilmiş bölgenin tipini, zeminin yüke dayanma kabiliyetini, gerilme parametrelerini ve sürtünme açısını tutulan zemin bölgesi ile birlikte belirtmelisiniz. Genel olarak taban toprağı sert ve sağlam olmalı, nemli olmamalıdır. Tınlı topraklar gibi ıslak toprakların tutulması tavsiye edilmez. Don olan bölgelerde nemli toprak genişleyip daralabilir, bu da duvar üzerinde olumsuz etki yaratır. Öte yandan, kumlu topraklar iyi su drenajına izin verir.
 • Tasarım, Tasarıma başlamak için, arazinin yüksekliğine ve eğimine bağlı olarak uygun duvar yüksekliklerini, eğim boyutunu ve iniş açısını belirlemeniz gerekir. Ayrıca yer çekiminin, sıkışan malzemenin doğal olarak aşağı doğru hareket etmesine neden olacağını da hesaba katmalısınız. Bu istenmeyen durumlar tasarımda önlenmeli ve duvarın arkasındaki yanal basınç en aza indirilmelidir.
 • Duvar takviyesi, Takviye türü duvarın türüne, yüksekliğine, tasarımına, sürtünme açısına, zemin malzemesine ve diğer bazı faktörlere bağlıdır. Mekanik olarak stabilize edilmiş toprak, çelik veya jeosentetik (örneğin geogridler) gibi bazı yapay takviye yöntemlerine sahip topraktır. Geogrid, genellikle ızgara desenli yüksek mukavemetli bir kumaştan yapılır. İstinat duvarı bloklarının arasına yerleştirilir ve zemine geri döndürülür.
 • Çıkış, İstinat duvarlarında problem yaşanmasının en yaygın nedeni, duvarın suyu iyi tahliye etmesini ve duvar arkasında birikmemesini sağlayamamaktır. Potansiyel yüzey suyu kaynakları için duvar konumuna bitişik çıkışlar dikkate alınmalıdır. Yer altı suyunun oluşturabileceği hidrostatik basınç miktarını en aza indirmek için sahayı drenaj modellerine uyarlamak ve duvarın arkasında bir drenaj sistemi kurmak önemlidir. Böyle bir drenaj sistemi örnekleri çakıl dolgu, drenaj borularının kullanılması ve suyun duvardan geçmesine izin veren açıklıkların kullanılması olabilir. Hidrolojik analiz, daha büyük duvar projelerinde yapılmalıdır.

Doğru istinat duvarı türü nasıl seçilir?

Lokasyon, toprak, tasarım ve drenaj değerlendirilmesinden sonra projenizin ihtiyaç duyacağı istinat duvarı türü hakkında düşünmeye başlayabilirsiniz. Önünüzde birçok seçenek vardır. Tasarım, emilim, güç, yükseklik sapmaları ve daha fazlası için gereksinimler hesaba katılmalıdır. Gerekli görülürse uygun bir güçlendirme yöntemi de kullanılmalıdır.

Kullanışlı bilgi

Bilmen gereken

İstinat duvarları, herhangi bir peyzaj projesi için mükemmel bir çözümdür. İstinat duvarları, peyzajınızın üst tabakasının kaymasını önlemek için güçlü bir temel sağlar. Ayrıca, istikrarsız ve güvensiz bir ortama yol açabilecek erozyona karşı koruma sağlarlar. Bölgede bir istinat duvarı montaj şirketi arıyorsanız, Wilio'dan başkasına bakmanıza gerek yok! Yıllardır kaliteli hizmet veriyoruz ve uzman inşaatçılarımız, istediğiniz sonuca ulaşmak için her adımda sizinle birlikte çalışacak! -Bu bölgede neden bir istinat duvarı montaj firması seçmelisiniz? İstinat duvarlarının fiyatı, arazinizi güçlendirmek için ne kadar gerekli olduğuna bağlıdır, ancak fiyatlarımız sektördeki en düşük fiyatlar arasındadır ve her seferinde kaliteli işçilik sağlayacağız. Uzman inşaatçılarımız, maksimum etkinlik için bu yapıları tasarlamak ve kurmak söz konusu olduğunda tam olarak ne yapılması gerektiğini bilir! Ayrıca, peyzaj konusunda her şeyi bilen deneyimli bir ekipten profesyonel yardım aldığınızı bilmenin iç huzurunu da sağlayabiliriz.