Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç
Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç

İskele

Uygun bir fiyata bölgenizden yetenekli uzmanları işe alın.

TEKLİF AL

1.500 profesyonel

1.076 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

İskele

İskele kategorisinde bir hizmet uzmanı mı bulmanız gerekiyor? Uygun fiyatlarla kaliteli uzmanlar bulmanıza yardımcı olacağız. Sadece bir talep girin.

Ayrıca bakınız:Fiyat

1.500 profesyonel

1.076 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

FAYDALI BİLGİ

Ne bilmek istiyorsun

İskele

İskele üzerinde çalışırken temel güvenlik

Şantiyelerde düşerek ölmeler önde gelen ölüm nedenlerinden biridir ve her yıl şantiyelerde meydana gelen tüm ölümlerin %40'ından fazlasını oluşturmaktadır. Bu ölümcül kazaların yüksek bir yüzdesi düşme ve iskele üzerindeki kazalara bağlanıyor. İskele üzerinde çalışan inşaat işçileri, en büyüğü düşme riski olan bir dizi tehlikeye maruz kalmaktadır. İskele güvenliği, iskelenin durumu, iskele üzerinde çalışan kişilerin eğitim düzeyi ve uygulanan güvenlik önlemleri gibi birçok faktörle ilgilidir. Bu da, iskelenin konusunda uzman olan kişiler tarafından kalifiye bir kişinin gözetimi altında kurulması gerektiği ve kurulumdan önce iskelenin güvenli kullanım için kontrol edilip onaylanması gerektiği birkaç aşama anlamına gelir. İskele üzerinde çalışan herkesin güvenliğinin sağlanması çok önemlidir.

İskele çalışmalarına dair tüm standartları burada anlatma mümkün değildir, ancak bu makale çeşitli şantiyelerde iskele güvenliği ile ilgili genel güvenlik ipuçları sağlayacaktır.

İskele üzerinde çalışan herkesin kalifiye bir kişi tarafından eğitilmesi çok önemlidir. Bu eğitim, elektrik çarpması ve potansiyel düşme riskinin ve düşen nesnelerden kaynaklı tehlikelerin belirlenmesi ve meydana geldiğinde bu risklerle nasıl başa çıkılacağı konusunda rehberlik içermelidir. İşçilerin iskelenin doğru kullanımı, yük kapasitesi ve malzemelerin iskeleye nasıl taşınacağı konusunda eğitilmesi de önemlidir. Herhangi bir işçi iskeleye çıkmadan önce, iskelenin iyi inşa edilip edilmediğini ve bulundukları konum için doğru iskelenin kullanıldığını görmek için kalifiye bir kişi tarafından kontrol edildiğinden emin olmak önemlidir. İskele yapımcısı, sahadaki tüm iskele kullanım kontrol listesinin karşılanmasını sağlamak için yerel güvenlik personeli ile birlikte çalışabilmelidir.

İşçiler iskelenin altında, üzerinde veya çevresinde çalışırken, inşaat müdürü kişilerin koruyucu kask ve diğer tüm gerekli koruyucu ekipmanlara sahip olduğundan emin olmalıdır. Bunlar arasında güçlü, kaymaz iş botları ve herhangi bir gevşek aletin bir iple güvenli bir şekilde sabitlenmesi bulunmaktadır. İskele üzerinde çalışması gereken herkesin, yapacağı işe dair bir lisansı olduğundan emin olun. Ruhsatsız inşaat işçileri genellikle şantiyelerde çalışmak için gerekli sigortaya sahip değildir ve inşaat şirketi, şantiyede ölümcül bir tehlike olması durumunda yasal yaptırımlara maruz kalacaktır. Ruhsatsız işçiler de diğer çalışanları ve binanın müstakbel sakinlerini riske atmaktadır. Şantiyelerde iskele yapımı ve kullanımıyla ilgili en yaygın hatalardan biri, inşaat sürecinin farklı aşamalarında kullanılacak farklı tür ve boyutlardaki yüklerin hesaba katılmamasıdır.

Bazı durumlarda iskele yalnızca belirli sayıda insan ve ekipman taşıyabilir, bu da daha ağır bir yük yüklenmesi durumunda sorunlara neden olabilir. İskelenin aşırı yüklenmemesi gerekli olduğunda, inşaat süresince ihtiyaç duyulacak insan ve ekipman sayısını barındıracak kadar sağlam ve yeterince büyük olan iskele kurulmasına özen gösterilmesi önemlidir.

İskelenin zemine düzgün bir şekilde sabitlendiğinden veya binanın duvarına iyi tutturulduğundan emin olunması gerekmektedir. Aksi takdirde, kullanım sırasında iskelenin gevşemesine, düşmelere, yaralanmalara ve hatta ölüme yol açması muhtemeldir. Tipik bir iskelede, birkaç takviye ve kilitleme sistemi vardır ve hepsinin birbirine bağlı olduğundan emin olmak amirin sorumluluğundadır. 3 metre üzerindeki her iskelenin, binadan uzağa bakan üç tarafında da korkuluklara sahip olmasını sağlamak önemlidir. Binaya bakan taraf da açık olsa bile bu daha az risk oluşturur çünkü bu taraf neredeyse her zaman binaya tutturulur veya binaya çok yakın yerleştirilir. Korkuluklar herhangi bir iskelenin önemli bir parçasıdır, ancak güvenlik ekipmanı veya koruyucu ekipmanın yerini almaz; bu nedenle, gözetmen, takılı tırabzanlarla bile, iskele üzerinde çalışan herkesin güvenlik önlemleri uyguladığından emin olmalıdır.

İskele kullanılsın ya da kullanılmasın, bir inşaat şirketine aitse, uygun şekilde kullanılmasının ve bakımının yapılmasını sağlamak mal sahiplerinin veya ev sahiplerinin sorumluluğundadır. Pas, hasar ve yapısal bütünlük sorunları için düzenli denetimler yapılmalıdır. Tüm iskelenin iyi durumda olduğundan ve iskelenin güvenle kullanılabilir durumda olduğundan emin olun. Bunun yapılmaması, inşaat sahasında ölümcül kazalara yol açabilecek ölümcül sonuçlara neden olabilir.

Her inşaat projesinde doğru iskelenin kullanılması esastır. Yanlış iskele kullanmak, kazalara neden olan en yaygın hatadır. Örneğin, dengesiz veya yumuşak bir arazide iskele kuruyorsanız, destekli iskele kullanmanız önerilmez. Bu tip iskeleler, sadece sert ve sabit zeminli arazide kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Bu tür bir iş yeri için en iyi iskele türü, binanın tepesinden iplerle sarkıtılan asma iskeledir.

İş günü sonunda iskele üzerinde hiçbir şey bırakmamak önemlidir. Sık kullanılan alet ve malzemeler olmasına rağmen, iskelede bırakmak yerine iskeleden çıkarılıp gerekirse iade edilmesi daha iyidir. İskele üzerinde bırakılan herhangi bir nesne, iskelenin diğer kullanıcılarını yaralayabilir veya ölümüne neden olabilir. Kuvvetli rüzgarlar veya titreşimler bu bırakılan ekipmanların iskeleden düşmesine neden olarak iskele altındaki veya çevresindeki kişilerin yaralanmasına neden olabileceğinden, bu nesnelerin kesinlikle iskele üzerinde bırakılmaması oldukça önemlidir.

Programda ve inşaat planında ne kadar geride kalırsanız kalın, iskeleyi yük sınırının ötesinde aşırı yüklemek asla iyi bir fikir değildir. Çoğu iskele, yan tarafında çizilen veya yazılan yük ve yükseklik bilgilerini içerir. Bu bilgiler, aynı anda iskele üzerinde alabilecek maksimum kişi sayısı ve yük kapasitesi hakkında da bilgi sağlar. İskele genellikle belirtilen yük kapasitesinin iki katından fazla taşıma kapasitesine sahip olsa da, iskelenin aşırı yüklenmesini ve işçilerin güvenliğini tehlikeye atmasını önlemek için belirlenen sınırlara uyulması oldukça önemlidir.

İşçinin, işin yapılması gereken yere ulaşamadığı durumlarda iskelenin kaldırılabilmesi için inşaat müdürü ve güvenlik müdürü bilgilendirilmelidir. İskelenin çalışma yüksekliğini kutular, kova, merdiven veya ayaklıklarla artırmak iyi bir fikir değildir. Bu, özellikle korkuluk işçiyi kapsayacak kadar yüksek değilse, işçiyi ciddi bir riske maruz bırakır. Tırabzanın, iskelenin arkasından daha yüksek olması beklenir ve başka yükseklikler kullanılırsa tırabzanın kullanımı inaktif hale dönüşür. Sadece üstünkörü bir inceleme iskelenin herhangi bir şekilde hasar gördüğünü veya kullanım için uygun olmadığını gösteriyorsa, örneğin bazı bileşenlerin eksik olması, bazı parçaların kırılması veya korkulukların gerekli yüksekliğe ulaşmaması durumunda; iskele, arızaları giderilmeden kullanılmamalıdır. Hemen site yöneticisine bildirmelisiniz ve yerel iskele şirketinin uygun onarımları yapması ve bunları yetkili bir kişi tarafından incelemesi için gerekli adımları attığından emin olmalısınız. Sahada teknisyenler ve mühendisler bulunsa da, siz veya onarımı yapan kişi uygun eğitimi almadıkça iskeleyi onarmaya çalışmanız tavsiye edilmez.

Kötü havalarda iskele aşırı derecede kaygan olabilir ve bu durumda kullanılmamalıdır. Herhangi bir işçi iskeleye çıkmadan önce yağmur, buz, kar, çamur ve hatta yağmuru platformlardan iyice temizlenmelidir. Yağmur, kar veya kuvvetli rüzgar gibi kötü havalarda iskele kullanmak da iyi bir fikir değildir. Bu hava koşulları, iskeleyi üzerinde çalışan herkes için potansiyel olarak tehlikeli hale getirir ve kaçınılmaz kazalara yol açabilir.

İskele, işçilerin bir inşaat projesinde yüksek yerlere ulaşmalarına yardımcı olan bir inşaat platformudur. Bu nedenle işçilerin tırmanması gereken yerler ve sadece iskelenin çerçevesini desteklemek için olan yerler vardır. Destek çerçeveleri tırmanmaya yönelik değildir ve böyle yapılmaması için özen gösterilmelidir. İskelede, korkuluklar ve erişim merdivenleri ve platformları vardır. Bunlar, işçilerin inerken veya çıkarken kullanması gereken alanlardır. Şantiyeniz yalnızca istediğiniz kadar güvenlidir, ancak iskele kullanırsanız, bu temel ipuçları güvenli, kazasız bir çalışma alanı oluşturmanıza yardımcı olacaktır. İskeleyi bir süredir kullandıysanız, deneyimli bir uzmana gerekli güvenlik kontrollerini yaptırmak iyi bir fikirdir.

Ve projenize başlıyorsanız ve iskeleye ihtiyacınız varsa, her zaman güvenliği gerçekten ciddiye alan bir şirketle çalışmak size ve işçilere çok faydalı olacaktır.