Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç
Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç

İnşaat Projeleri için Saha Hazırlığı

Uygun bir fiyata bölgenizden yetenekli uzmanları işe alın.

TEKLİF AL

1.500 profesyonel

1.076 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

İnşaat Projeleri için Saha Hazırlığı

İnşaat Projeleri için Saha Hazırlığı kategorisinde bir hizmet uzmanı mı bulmanız gerekiyor? Uygun fiyatlarla kaliteli uzmanlar bulmanıza yardımcı olacağız. Sadece bir talep girin.

Ayrıca bakınız:Fiyat

1.500 profesyonel

1.076 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

Kullanışlı bilgi

Ne bilmek istiyorsun

Görev listesinden diğer görevlerin nasıl halledileceği.

Saha araştırması ve analizi ile binanın, projeniz için doğru yerde inşa edildiğinden emin olacaksınız.

Arazinin boyutunu, yönünü ve eğimini göz önünde bulundurun. Ayrıca gelecekteki binanın bulunduğu yerin mikro iklimini de not edin. Bu, inşaatınız için güneş ışığının mı yoksa soğuk rüzgarın mı bir öncelik olması gerektiğini belirlemenize yardımcı olacak ve ayrıca mevsimsel sıcaklıklardan, nem düzeylerinden, rüzgardan vb. yararlanmanıza yardımcı olacaktır.

Son olarak, yerel makamlardaki inşaat kısıtlamaları hakkında bilgi edinin. Ayrıca siteden geçebilecek eski veya mevcut su, gaz ve kanalizasyon hatları hakkında bilgi vermelidirler.

Toprak testi

Toprağın bileşimini, özelliklerini ve durumunu incelemeyi amaçlayan bir jeoteknik araştırma yapılması gereklidir (bu aşamaya kaya ve yeraltı suyu araştırması dahil edilebilir). Bu adım, toprağın binanın ağırlığını destekleyip desteklemediğini ve toprağın suyu ne kadar iyi emdiğini belirlemek için gereklidir.
Test, jeoteknik mühendisinizin tesisinize uygun temel sistemini belirlemesine yardımcı olacak zemin türünü gösterecektir. Sahadaki arazi uygunsuz olarak işaretlenirse, yeni bir saha aramaktan başka çare yoktur.

Yıkım

Gelecekteki bir inşaat sahasında binalar ve yıkılması gereken yapılar vardır. Bu durumda, şunları açıkça belirten bir plana ihtiyacınız olacak:

Neler yıkılmalı
Parselde olduğu yerde kalması gereken diğer binalar nelerdir?
Bina sadece kısmen yıkılacaksa, kalan yapının bina yönetmeliklerine uygun olduğundan emin olmalısınız.

Örneğin bir cepheye bakım yaptırmanız gerekiyorsa yıkım işi mevcut cephenin belirlediği sınırlar dikkate alınarak planlanmalıdır. Yıkım çalışmaları başlamadan önce cephenin geçici olarak desteklenmesi gerekebilir.

Bu aşamada, herhangi bir hareketi veya çatlamayı izlemek için bir inşaatçı veya diğer yetkin bir uzmanın varlığı ve denetimi gerekli olabilir.

Kapsamlı planlama, kuşkusuz, tehlikeleri tanımlamaya, malzemelerin güvenli bir şekilde imha edilmesini sağlamaya ve yasal gereklilikleri karşılamaya yönelik yöntem ve prosedürlerin belirlenmesine yardımcı olacaktır.

Yıkımdan sonra bir asbest temizleme sertifikasına da ihtiyacınız olabilir. Lisanslı asbest değerlendiricisi, araziyi incelemeli ve arazinin asbest içermediğini bir sertifika ile onaylamalıdır.

Yıkım, herhangi bir kamu hizmetini kesintiye uğratmamalıdır. Doğru haritalamaya ihtiyacınız var.

Yeraltı Altyapısını Haritalama

Özellikle kapsamlı bir yeraltı yapı ağları bulacağınız kentsel alanlar inşa etmeyi planlıyorsanız, bu adımı göz önünde bulundurun. Kablolara ,mühendislik ağlarına veya borulara çarpmamaya veya zarar vermemeye dikkat etmelisiniz.

Kazma zamanı geldiğinde bu bilgi işinizi daha hızlı ve verimli yapmanızı sağlayacaktır. En önemli şey

Asbest temizleme

İşyerinde asbest veya ACM tespit edilirse, inşaat başlamadan önce kaldırılmalıdır. Kaldırma makul bir şekilde mümkün değilse, maruziyeti en aza indirmek için ek kontrol önlemleri (kapsülleme veya mühürleme gibi) uygulanmalıdır.

Yasağa ek olarak, asbesti kimlerin çıkarabileceği konusunda bir kısıtlama vardır. Yetkinlik gereklidir ve istisna yoktur. Yetkili kişi, eğitim ve nitelikler yoluyla bu görevi yerine getirmek için gerekli bilgi ve becerileri kazanmış bir profesyonel anlamına gelir. Daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa, ayrıntılı kılavuzumuzu okuyun: Asbest nedir ve onunla güvenli bir şekilde nasıl çalışılır.

Jeodezi çalışmaları

Binanın nereye inşa edileceğini belirleme zamanı geldiğinde. Açıkça tanımlanmış pimler veya fiziksel işaretler kullanarak, eksper yeni binanın sınırlarını belirleyecektir.

Mülk sınırlarını belirleyen ve arazi alanını hesaplayan arazi araştırmaları, mühendislik ve bilgi anketleriyle daha da tamamlanır. Mühendislik araştırması, yapının doğru yerde ve plana göre inşa edilmesini sağlarken, ikincisi alanın topografyası, drenajı ve yapay unsurları hakkında veri elde edilmesine yardımcı olur.

Şantiyenin, proje sırasında değişiklikler olabilir. Tüm önemli bilgilere sahip olmanız için bir imar planına sahip olmanız önemlidir: yeni binanın nerede olacağı, inşaat araçları için erişim yolları, malzeme depolama alanları, drenaj sistemleri için yerler vb.

Ayrıca hangi alanın bitki örtüsü ve kayalardan temizlenmesi gerektiğini de bilmelisiniz.

Arazi temizliği

Siz arazinizi inşaata hazırlamaktan sadece bir adım uzaksınız. İnşaat alanının yaklaşık üç metre yakınında bulunan tüm yeraltı ağaçlarını, çalıları, ağaçları ve kayaları kaldırmalısınız. Faydalı İpucu: Üst toprak iyi kalitedeyse, daha sonra peyzajda kullanmak üzere bir buldozerle kaldırın ve uygun yerde depolayın.

Kazı ve toprak işleri

İki tür kazı vardır. Birincisine toplu kazı denir. Binanın yatay yüzeyini temizler.

İkinci tip kazı, detay veya temel kazısı olarak adlandırılır. Lütfen, zemindeki kazılarla ilgili olarak, toprak çamur, kil ve ağaç köklerinden arındırılmış olmalıdır.

Arazi eğimli ise düz bir platform oluşturmak gerekebilir. Farklı yöntemler arasında "kes ve doldur" ve "bölünmüş seviye" yaklaşımları vardır.

"Kes ve doldur" durumunda, daha yüksek bir arazi alanını kesip altını dolduruyorsunuz.

Hafriyat ve toprak işleri: "kazı ve dolgu" yöntemi

Şantiye malzemesi kullanım için uygunsuz olarak sınıflandırılmışsa dolgu için diğer seçenekleri göz önünde bulundurmanız gerekecektir.

Eğim için daha makul kabul edilen ve toprağın ekolojik dengesini koruyan, yaygın olarak kullanılan bir diğer yöntem ara aşamadır.

Kazı ve toprak işleri: ayrı seviyeli yöntem

Eğim dikse, inşaat alanını düzleştirmek için bir buldozere ihtiyacınız olabilir veya projenizin benzersiz ihtiyaçlarına uygun bir yaklaşım seçebilirsiniz. Suyun uzaklaştırılması için eğimli yerlere yüzey süzgeçlerinin takılması tavsiye edilir.

Hafriyat öncesinde, mürettebatın ve ağır ekipmanların alana kolayca girip çıkabilmesini sağlamak önemlidir. Açıkçası, uzak yerlerde kazı yapmak kolay olabilir, ancak kentsel ve yoğun nüfuslu alanlarda karmaşık ve talepkar görünebilir.

Termit riskini ortadan kaldırma

Durun onları dışarı çıkarın ya da en kötüsüne hazırlıklı olun. Termitler, ahşap ürünleri ve selüloz içeren herhangi bir malzemeyi yiyebilir bu onların ana yemeğidir. Duvarlardaki boşluklardan, betondaki çatlaklardan ve boş duvarlardan veya zeminden eve girebilirler. Termitlerin potansiyel bir risk oluşturduğu bilinmektedir.