Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç
Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç

İnşaat Malzemeleri

Uygun bir fiyata bölgenizden yetenekli uzmanları işe alın.

TEKLİF AL

1.502 profesyonel

1.077 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

İnşaat Malzemeleri

İnşaat Malzemeleri kategorisinde bir hizmet uzmanı mı bulmanız gerekiyor? Uygun fiyatlarla kaliteli uzmanlar bulmanıza yardımcı olacağız. Sadece bir talep girin.

Ayrıca bakınız:Fiyat

1.502 profesyonel

1.077 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

Kullanışlı bilgi

Ne bilmek istiyorsun

1. Çelik

Çelik, genellikle belirli bir uygulama için daha güçlü ve daha dayanıklı hale getiren alaşım malzemelerinin eklenmesiyle demir ve karbondan oluşan metal bir alaşımdır. Örneğin paslanmaz çelikler, içeriğindeki krom ilavesi nedeniyle korozyona ve oksidasyona karşı direnç gösterir. Çelik konstrüksiyonun avantajı, daha düşük ağırlık ve küçük boyuta rağmen büyük kuvvetleri iletme yeteneğidir. Bu yetenek, örneğin teknisyenler ve mühendisler tarafından yüksek, modern binalar ve büyük endüstriyel tesisler tasarlamak için kullanılır. Diğer bir avantaj, binanın veya endüstriyel ekipmanın gerçek yükünün optimal aktarımı için uygun olan en uygun maliyetli çözümlerin aranmasında boyutların değişkenliğidir. Çelik herhangi bir ortama yerleştirilebilir ve montajı betondan daha az zordur. Çelik, yanlış kullanıldığında ve bakımı yapılmadığında korozyona eğilimlidir. Örneğin, yüzey işleme veya dekorasyon için krom veya gümüş kullanılabilir, ancak bunlar yeterli çekme mukavemetine sahip değildir ve bu nedenle yük taşıma kapasitesini etkilemez.

2. Beton

Beton, dolgu, bağlayıcı ve sudan oluşan ve temel özelliklerini etkileyen çeşitli katkı maddeleri ile takviye edilebilen kompozit bir malzemedir. Dolgu maddesi olarak ince veya iri agrega (nehir çakılı, kırmataş, geri dönüştürülmüş beton vb.) kullanılır, bağlayıcı su ilave edilerek sertleşir ve sertleşen çimentodur. Portland çimentosu, kireçtaşı ve kil malzemelerinin bir fırında ısıtılarak ve alçı ilave edilerek ince bir toz halinde üretilen en yaygın çimento türüdür. Beton bu nedenle agrega, çimento ve sudan oluşur. Karıştırıldıktan sonra çimento, beton adı verilen taş malzeme gibi sertleşir. Temel özelliği basınca karşı yüksek direnç göstermesidir. Müşterilere beton sağlayan tedarikçiler, üretilen beton karışımını basınç dayanımı açısından test eder. Beton, herhangi bir şekle sahip olabilen ve sertleşerek taş benzeri bir malzemeye dönüşebilen bir kalıba dökülebilir. İddial dayanımı yedi ila otuz gün sürer ve bu nedenle mühendisler ve mimarlar, binanın inşaat programını tasarlarken bu süreyi dikkate almalıdır. Beton kullanımının çok yönlülüğü, fiyatı ve sağlamlığı onu binaların temellerinin inşası için ideal bir malzeme haline getirir. Ayrıca ağır yükler taşıyabilir ve çevresel kuvvetlere dayanabilir. Betonun çekme dayanımını artırmak için mühendisler, genellikle çekme kuvvetlerinin iletilmesini sağlamak için betonu çelik çubuklarla veya bir dizi çubukla güçlendirmeyi planlarlar. Bu nedenle bina tasarımında malzeme seçimi önemli unsurlardan biridir.

3. Ahşap

Ahşap en eski yapı malzemelerinden biridir. Bunun nedeni, mevcudiyeti, yenilenebilir kaynakları aynı zamanda sıkıştırma veya çekme mukavemeti ve mevcut işlenebilirlik ve nispeten düşük ağırlık açısından çok iyi mukavemetidir. İnşaat faaliyetlerinde, yardımcı yapılar için rendelenmemiş ahşap, makine ile rendelenmiş veya tam boyutlarına ayarlanmış ahşap ve binanın yapısına entegre edilebilmesi için kullanılmaktadır. Daha büyük ahşap, köprüler ve çok katlı binalar gibi büyük yapıların çerçevelerini oluşturmak için kullanılan kirişler olarak adlandırılır. Önemli bir husus, ağaç türünün kullanılmasıdır (yumuşak: örneğin ladin, çam, sert: örneğin meşe, kayın, tropikal: örneğin bambu), çünkü her birinin farklı avantajları vardır ve önerilen yapı belirli iklim koşullarında hangi ahşabın en uygun olduğunu belirlemek mimarların görevidir. Ahşap, ekonomik bir doğal kaynak olan hazır bir malzemedir. Hacimce hafiftir, boyutu çok iyi standartlaştırılabilir, iyi ısı yalıtım özellikleri sağlar ve bu nedenle evlerin ve konut binalarının yapımında yaygın olarak kullanılır. Ahşabın çekme dayanımı yüksektir, eğilme dayanımını korur ve basınçta çok güçlüdür. Ancak fiziksel özelliklerinden dolayı bodrumların temel ve duvarlarının yapımında kullanıma uygun değildir. Bizim koşullarımızda ahşap yapılı evler, ister beton olsun, ister şeritler, temeller veya kazıklara dayalı genellikle betonarme yapılardır.

4. Taş

İnsanoğlunun kullandığı mevcut en uzun yapı malzemesi taştır. Bugün hala var olan dünyanın en eski binaları aslında taştan yapılmıştır. Birçok avantajı vardır, ancak kullanımını planlarken, doğal özelliklerini, özellikle de işleme kabiliyetini kabul etmek gerekir. Kuru taş duvarlar uzun yıllardır kullanılmaktadır. Zamanla, taşla yapılan çalışma, taşların yapışmasını ve yapıların yükünü aktarma yeteneklerini sağlayan çeşitli harç türlerinin kullanılmasıyla desteklendi. Taş, işlenmesi zor, yapı içinde taşınması ve depolanması karmaşık ve çok zayıf ısı yalıtım özelliklerine sahip yoğun bir malzemedir ayrıca ısıyı emmesi zordur. Bununla birlikte, bazı belirli özelliklerden etkili bir şekilde yararlanmak bugün hala mümkündür, örneğin: arduvaz yangına dayanıklılık, granitin aşırı sertliği ve dayanıklılığı vb.

5. Tuğla

Tuğla, istenen yapı şekillerine çok iyi uyarlanabilen yapıların yapımında kullanılır. Bugün kullanılan tuğlalar, seramik tuğlalarda pişirilen kil parçaları olarak üretilmektedir. Bu nedenle, tarihsel olarak, bugünün seramik tuğlalarının kökeni, konutların veya diğer hizmet binalarının inşası için kil kullanımına dayanmaktadır. Seramik tuğlalar, özellikleri ısı yalıtımı (bağlantı parçaları ve bloklar), ağırlık azaltma (delikli tuğlalar), işleme basitleştirme (hassas bağlantı parçaları) ihtiyaçlarına göre ayarlanmış, harçla birleştirilmiş geleneksel duvarcılık olarak kullanılır. Yığma yapılar beton, ahşap, cam veya taş ile birleştirilebilir. Duvar, hava koşullarına dayanıklı olduğu gibi yangına da dayanıklıdır. Tuğla duvar, basınç yüklerine dayanabilir, bu da onu taşıyıcı duvarlar için iyi bir malzeme yapar. Betonarme veya betonarme kombinasyonlu yığma, çok katlı binaları destekleyebilir ve ekonomik bir seçim olabilir. Ancak önemli bir husus da doğru harç kullanımı ve kaliteli işçilik ile doğru montajıdır.

6. Cam

Günümüzde cam, şeffaflığı sağlamak ve mekanları aydınlatmak için en yaygın kullanılan malzememizdir. Aynı zamanda modern mimarinin de sıklıkla kullanılan bir cephe elemanıdır. Cam kırılgandır ve taşıyıcı yapılar için uygun değildir, esas olarak metal veya plastik yapılarla birlikte kullanılır. Bu malzeme fiziksel özellikleri ve "akıllı" hava koşullarına tepki verme yeteneğini geliştirmek için daha fazla ayarlama yapmak amacıyla bilim adamlarının hala ilgi odağıdır.

7. Plastik ve tekstil

Plastik ucuz ama sürdürülemez bir malzeme gibi görünse de, örneğin camla bağlantılı olarak ek yapılar veya delik dolguları kullanılırken dikkate alınmalıdır. Plastik, basınçta güçlü, gerilimde kırılgandır ve düşük ağırlığı ile çelikle bir arada yaşamak için ideal bir bileşen oluşturur, bu da hafif ve güçlü yapılar elde etmeyi mümkün kılar ancak yüksek sıcaklıklarda bile yumuşar ve yangınlara zayıf bir şekilde dayanır. Ancak, inşaatta veya 3D baskının geliştirilmesinde kullanım için alan yaratan, üretilen büyük miktardaki plastik ve bunların geri dönüştürülmesi ihtiyacıdır.

Tekstillerin kullanımı, esas olarak, çok düşük ağırlık ve yüksek çekme mukavemeti olan temel avantajın değerlendirilmesinde düşünülmüştür. Bu malzemeyi doğrudan inşaatlarda kullanmak mümkün değildir, ancak ekipman için veya nesnelerin çeşitli ek işlevlerini oluşturmak için ilginç bir malzemedir. Hafif bölmeler, iç mekanların mimari modifikasyonları veya sandalyelerin doğrudan destekleyici yapıları veya yapıların yüzey modifikasyonlarında da kullanılır.

Kullanışlı bilgi

Bilmen gereken

Bir bina inşa etmek için kullanabileceğiniz birçok farklı malzeme var ancak en önemlilerinden biri bağlantı elemanları. Bağlantı elemanları her şeyi bir arada tutar ve onlar olmadan eviniz çok uzun ömürlü olmaz. Bu nedenle, bu hizmet için mümkün olan en kısa sürede kaliteli bir sağlayıcı bulmak çok önemlidir. Wilio, bağlantı elemanları hizmetleri alanında yılların deneyimine ve incelemelerinde yüksek puanlara sahip bir uzman bulmanıza yardımcı olacaktır.