Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç
Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç

İmar İzni

Uygun bir fiyata bölgenizden yetenekli uzmanları işe alın.

TEKLİF AL

1.500 profesyonel

1.077 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

İmar İzni

İmar İzni kategorisinde bir hizmet uzmanı mı bulmanız gerekiyor? Uygun fiyatlarla kaliteli uzmanlar bulmanıza yardımcı olacağız. Sadece bir talep girin.

Ayrıca bakınız:Fiyat

1.500 profesyonel

1.077 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

FAYDALI BİLGİ

Ne bilmek istiyorsun

Bina yasal işlemleri

İnşaatınızı hızlı, verimli ve uygun bir fiyata yasal işlemlerini tamamlayacak bir dizi uzman arasından seçim yapın.

Neden Wilio?

Wilio, bölgenizdeki kaliteli profesyoneller bulmanıza yardımcı olacaktır.

Wilio, hemen hemen her hizmet veya ustalık gerektiren iş için kanıtlanmış ve kalifiye uzmanları ücretsiz olarak bulmanıza yardımcı olmaktadır.

Wilio nasıl çalışır?

  1. Talebinizi girin.
  2. Hangi hizmete ihtiyacınız olduğuna dair birkaç soruyu yanıtlayın.
  3. En iyi şekilde talebinizi işleme alacağız.
  4. İhtiyaçlarınıza göre en uygun uzmanları bulacağız.
  5. En iyi teklifi seçin.
  6. Teklifleri karşılaştırın ve en başarılı uzmanlar arasından seçim yapın.

Sıkça Sorulan Sorular

Yetkisiz inşaat nedir?

İzinsiz veya siyah yapı, geçerli bir inşaat izni olmadan yapılan yapı veya bu izne uymayan yapı olarak kabul edilmektedir. Bunlar sadece aile evleri değil, aynı zamanda çeşitli müştemilatlar, garajlar, yazlık mutfaklar, zemine gömülmüş yüzme havuzları ve kanunen yapı ruhsatı gerektiren her türlü yapıdır. Bu nedenle, bu tür inşaatların sadece yapı yetkilisine bildirilmesi yeterli değildir. Bu kavram, sahibinin izni olmadan başkasının arazisine inşa edilmiş bir yapı olan izinsiz inşaat kavramı ile karıştırılmamalıdır. Ancak çoğu durumda izinsiz bir bina da siyah bir bina olarak adlandırılmaktadır.

İnşaatınız neden yasal olmalı?

Siyah binaların tercih edilmesinin birkaç nedeni vardır. Çoğu durumda, gerekli belgeleri veya bildirimleri zamanında gerçekleştirmeyen yüklenici tarafından yasal yükümlülüklerin kasıtsız olarak ihmal edilmektedir. Bununla birlikte, ev sahipleri de çoğu kez bilerek yasaları çiğniyorlar, bazen ilgili kurumların durumun farkına varmayacağını umuyor, bazen de sadece sonuçlarına güvenip bunları önceden hesaplıyorlar. Ama buna gerçekten değer mi? İlgili kurumların siyah bir binadan haberdar olması 267.000 TL 'ya kadar para cezasına neden olabilir. En kötü durumda, tüm masrafları sahibine ait olmak üzere binanın yıkılmasını da emredebilir. Bu kararlı önlem nadir olmakla birlikte, yasadışı inşaatlar satış veya miras işlemlerinin yanı sıra mühendislik ağlarına bağlantı durumlarında önemli sorunlara neden olabilir. Neyse ki, ek inşaat ruhsatı hakkını kullanarak benzer sorunları önleyebiliriz. Bu, belirtilen süre içinde yapı yetkilisine gerekli tüm belgelerin teslim edilmesine ek bir hükümdür. Prosedür, inşaatın başlamasından önce uygun belgelerin teslim edilmesiyle aşağı yukarı aynıdır. Tüm tutarsızlıkları giderdikten sonra, yetkili kurum inşaatı yasal hale getirecektir. Ancak ev sahibi bu zamanda bile inşaat ruhsatının gerekliliklerini yerine getirmezse veya inşaatın kamu yararına aykırı olduğu kanıtlanırsa, inşaat idaresi bu binanın kaldırılmasını talep edecektir. Neden yasallaştırma işlemlerini erteleyeceksiniz ki? Ek inşaat izinleri uzun yıllardır hararetli tartışmalara konu olmuştur ve bu ek tedbiri tamamen engelleyecek yaklaşımlar ise yeni bir konu değildir.

Binanın ek yasallaştırma sürecini kendim yürütebilir miyim?

Karmaşık mevzuatlar hakkında yeterli bilgiye sahipseniz ve aynı zamanda yeterli vaktiniz varsa, süreci kendiniz başlatabilirsiniz. Bununla birlikte, ek yasallaştırma süreci, genellikle konusunda uzman kişilerin hizmetlerinden yararlanılan zorlu ve uzun bir süreçtir. Gerekli tüm belge ve belgelerin hazırlanmasında size tavsiyelerde bulunacak ve yardımcı olacaklar bu uzmanlar, tüm sürecin sorunsuz ve verimli bir şekilde işlemesini sağlayacaklar.

Binaların yasallaştırılması konusunda uzman biri nasıl bulunur?

Binaları yasallaştırmak için bir uzman bulmanın en iyi yolu, Wilio'ya talepte bulunmaktır. İsteğinizi gerekli niteliklere sahip uzmanlara göndereceğiz ve ihtiyacınız olduğunda işi nasıl yapacağını bilen profesyonellerden çeşitli teklifler arasından seçim yapabileceksiniz. Ardından teklifleri karşılaştırabilir, müşterilerden gelen yorumları ve yorumları okuyabilir ve sorununuza çözüm bulmak için doğru uzmanı seçebilirsiniz.

Binaları yasallaştırırken neden Wilio'ya başvuralım?

Binaların ek yasallaştırılması süreci zor olabilir, bu nedenle bu görev için uzman bulmak gerekli olabilir. Yasadışı gayrimenkullerle ilgili sorunlardan rahatsızsanız, çözümlerini en iyi ellere emanet etmek istemeniz gayet normaldir. Uzmanlarımız, inşaat hukukundan medeni haklara kadar gerekli tüm alanlarda geniş deneyime sahiptir. Yasallaştırmaya nasıl devam edeceklerini tam olarak bilirler ve kaliteleri memnun müşterilerin yüksek değerlendirmesi ile kanıtlarlar. Willio ayrıca zamandan, paradan tasarruf ederken birçok endişeden kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Bir binanın ek yasallaştırmasını tamamlamak ne kadar sürer?

Bu soru gerçekten her bina için farklı olup, birçok faktöre bağlıdır. Proje dokümantasyonunun tamamen yeniden işlenip işlenmemesi için yeniden çalışmak gerekli mi, yoksa sadece birkaç eksik dokümanı belgelemek mi gerekli, bunların netleştirilmesi gereklidir. Dava durumunda ise, görüş ifade edilmesi gereken mülkün türü, kapsamı ve yaşı ve ilgili kuruluşların sayısı belirleyecektir. Bu, ofisleri, ağ yöneticilerini, topluluk yönetimini ve aynı zamanda komşuları da dahil edebilir. Etkili bir organizasyon, süreci önemli ölçüde hızlandırabilir. Kişisel bir danışma ve inşaatın olası bir incelemesinden sonra, uzman size özel durumunuz hakkında daha ayrıntılı bilgi sunacaktır.

Binanın ek yasallaştırılması için neye ihtiyacım olacak ve bu belgeleri kendim sağlamalı mıyım?

Binaların ek yasallaştırma süreci, zamanında yapılan "klasik" inşaat ruhsatına benzer. Ek bir inşaat izni başvurusunda bulunmanın yanı sıra, arsanın size ait olduğunu veya inşaat sahibinin muvafakatini onaylayan bir belgeye ihtiyacınız olacaktır. Proje belgeleri ve kurulum durumu, enerji tedarikçilerinin beyanları, inşaat ruhsatının gerektirdiği diğer belgeler arasında yer almaktadır. Uzman, gerekli belgelerin tam listesi hakkında size tavsiyede bulunacak ve ayrıca bunları hazırlamanıza yardımcı olacak veya bunları kendiniz hazırlayacaksınız. Bu son husus sözleşmenize bağlıdır.

Bina yasallaştırma konusunda uzman kişi bana nasıl yardımcı olabilir?

Bina yasallaştırma uzmanının özellikleri nelerdir?

Binaların yasallaştırılması alanında kapsamlı deneyime sahip bir profesyonel, bu konuyu etkileyen bir dizi yasama alanında bilgilidir. Bu konu ister inşaat kanunu, jeodezik hukuk, kadastro kanunu veya medeni kanun olsun, tüm detaylara hakimdir. Mühendis ve haritacılardan adli tıp uzmanlarına ve otoritelerine kadar birçok uzman ve kurumla işbirliği yapmaktadır. İyi bir profesyonel, mülkünüzle ilgili tüm mülkiyet veya hukuki sorunların çözümünde size bireysel bir yaklaşım ve profesyonel destek sunacaktır ve yaptığı çalışmanın sonucu, binanın tüm tutarsızlıklarını ortadan kaldırarak mülkün kullanım izni alacak bir duruma getirmektir.

Fiyata hangi hizmetler dahildir?

Yasallaştırma sonrası sürecin yanı sıra, fiyatlar koşullara bağlı olarak durumdan duruma önemli ölçüde değişmektedir. Yasallaştırma uzmanı, önce yasallaştırmanın olabiletesi konusunda gerekli tüm analizleri yapacaktır. Daha sonra, fiyat, gerekli tüm yasal ve proje belgelerinin detaylandırılmasını ve ilgili tüm taraflardan gerekli görüşleri alınması maliyetlerini yansıtacaktır. Son olarak, ek bir inşaat ruhsatı için idari ücretler de bulunmaktadır. Bu idari ödemeler, uygun bir inşaat ruhsatı durumunda ücretin üç katıdır ve inşaat türüne bağlı olarak size onlarca ila yüzlerce liraya olabilmektedir.

Uzman başka hangi hizmetleri sağlayabilir?

İnşaat yasallaştırma uzmanları genellikle mülkiyet ilişkilerinde mülk yerleşimi, arazi ve gayrimenkulün bölünmesi, bu alandaki yasal ve mali danışmanlık ve genellikle binaların yasallaştırılmasıyla ilişkili diğer hizmetler gibi başka hizmetler sunar.

İpuçları ve püf noktaları

01.

Mülkünüzün yaşına dikkat edin

Yasaya göre, siyah binalar kategorisi 1975'ten sonra inşa edilen gayrimenkulleri içerir. Binanız 1975 yılından eskiyse, otomatik olarak yasallaştırılmış kabul edilmektedir.

02.

Tutarlılık önce gelir

Bir yasallaştırma uzmanının görevini eksiksiz ve etkili bir şekilde yerine getirmesi ve böylece beklentilerinizi karşılaması için, inşaatınızın durumunu iyice anlaması gerekir. Kişisel danışma ve iyi iletişim bu nedenle çok önemlidir. Çoğu durumda, bu süreç arazi ve gayrimenkul veya bunların ortak noktası incelenmeden gerçekleştirilemez. Hangi belgeleri sağlamanız gerektiğini ve uzmanın hangi belgeleri temin edeceğini önceden kararlaştıracaksınız. İki yönlü iletişim, hızlı ve başarılı çalışmanın anahtarıdır.

03.

Artık var olmayan gayrimenkuller de yasallaştırılabilir

Yıkılmış bir mülkün sahibiyseniz, ancak hala kadastroya kayıtlı olarak listeleniyorsa, muhtemelen hala bu bina için vergi ödüyorsunuz. Ayrıca ek yasallaştırma ile bu sorundan da kurtulabilirsiniz.