Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç
Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç

İksa

Uygun bir fiyata bölgenizden yetenekli uzmanları işe alın.

TEKLİF AL

1.500 profesyonel

1.076 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

İksa

İksa kategorisinde bir hizmet uzmanı mı bulmanız gerekiyor? Uygun fiyatlarla kaliteli uzmanlar bulmanıza yardımcı olacağız. Sadece bir talep girin.

Ayrıca bakınız:Fiyat

1.500 profesyonel

1.076 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

Kullanışlı bilgi

Ne bilmek istiyorsun

Kalıp nedir?

Kalıp teknik olarak formasyon diye adlandırılır. Ölçekleme, inşaat terminolojisinde daha sık kullanılan bir isimdir. Kalıp terimi, ahşap veya betonarme panellerden yapılmış geçici veya kalıcı bir yapı anlamına gelir. Bu yapıya en sık taze beton dökülür. Ahşap veya demir yapı, hava koşullarına ve ayrıca dökülen, sertleşen betonun basıncına dayanması gerektiği için yeterince güçlü olmalıdır. Yapının doğru uygulanması, işçilerin yaralanma riskini de en aza indirir.

Nerede bir kalıp uzmanı bulabilirim?

Kalıp, evler, apartman blokları, endüstriyel salonlar, ticari tesisler, inşaat şirketlerinde veya inşaat yapan esnaflarda devreye girer. Ancak artık internette tanıdık veya uzun bir arama yaptıktan sonra bir kalıp uzmanı aramanıza gerek yok. Tek yapmanız gereken Wilio'da ne yapmak istediğinizi, ne zaman inşa etmek istediğinizi ve binanın hangi boyutlara sahip olacağını belirteceğiniz bir talep girmek. Bu bilgilerden yola çıkarak size inşaatın yapılması için doğru uzmanı bulacağız. Bir kalıp uzmanı bulmak hiç bu kadar kolay olmamıştı.

Uzmanın eğitim alması gerekiyor mu?

Çoğu kalıp uzmanı aynı zamanda deneyim kazanmış kişiler olup, inşaat odaklı en az lise diplomasına sahiptir. Profesyonel deneyime sahip olduğundan emin olun. Emin değilseniz, ona geçmiş projeleri sormayı deneyin. Size eski çalışmalarının bazı fotoğraflarını göstermesine izin verin.

Bir uzmanın nerede çalışacağına bakması gerekli mi?

Kesinlikle evet. Bir uzman size gelecek ve evinizin, salonunuzun veya ticari alanınızın nerede duracağını öğrenecektir. Arazinin eşitliğini veya düzensizliğini kontrol edecekler. Yapının düz bir arsa üzerinde mi yoksa bir eğimli zemin üzerinde mi duracağı ve buna göre ne kadar malzemeye ihtiyacı olacağını değerlendirecektir. Uygulama için ihtiyaç duyulan betonu ithal eden arazide mutlaka bir araba almak gerekiyor. Kalıp ve inşaat uzmanı da sizinle birlikte arazi turu yapacaktır.

Uzmanın benden malzeme veya alete ihtiyacı olacak mı?

Ne tür kalıplar var?

Taban şeritlerinin betonlanmasından sonra kalıp ile devam edilir. O zaman kalıp için kalıp blokları mı yoksa sıradan ahşap kalıp mı seçeceğiniz size kalmış. Kalıp blokları, uygulanması daha basit ve daha hızlı bir formdur. Kalıp blokları betondan yapılır ve içine taze betonun döküldüğü boşluklara sahiptir. Projeye göre, uzman iki veya üç sıra kalıp bloğu kullanıp kullanmayacağını bilecektir. Donatı, beton kalıbı güçlendirmek için bu şekilde kurulan blokların içine yerleştirilir. Direk veya kolon yapacaksanız mutlaka bir kalıp uzmanı size direk kalıp blokları kullanma seçeneği sunacaktır. Tasarruf etmek istiyorsanız, ahşap levhalardan veya plywoodlardan bir kalıp yapın.

Bir taban plakasının kalıp dahil uygulanması ne kadar sürer?

Uygulaması eviniz, salonunuz veya ticari alanınız için bir temel panosu yaklaşık 10 iş günü sürer. Ancak hepsi, betonun sertleşmesini etkileyen hava durumuna bağlıdır. Taban plakasının kalıpla bile yaz aylarında havanın durgun, sıcak ve çok nemli olmadığı zamanlarda yapılması tavsiye edilir. Daha sonra beton olması gerektiği gibi sertleşir. Kışın daha kötü, beton, düşük sıcaklıklar ve yüksek nem nedeniyle daha uzun süre sertleşir ve zamanla çatlayarak evinizin, salonunuzun veya ticari alanınızın üzerinde durduğu temel döşemesini bozabilir. Uygulama aynı zamanda binanın karmaşıklığına veya araziye erişime de bağlıdır. Çoğu durumda, taban plakası, delici bir kaplama ve ayrı bir su yalıtımı uygulamanın mümkün olduğu bir durumda sahibine teslim edilir. Uygulama sonrası taban plakası üzerine tuğla, ytong veya ypor blokları gibi yapı malzemeleri serilebilir.

Kalıp bana ne kadara mal olur?

Kalıp fiyatı metrekare başına 30-70 TL arasında değişmektedir. Bu fiyata ayrıca kalıp maliyeti (ahşap levhalar veya betonarme) ve kalıp söküm fiyatı da dahildir. Ancak bu fiyat sadece gösterge niteliğindedir. Kullanılan beton miktarına, ahşap levhaların miktarına veya betonarme yapının fiyatına bağlı olduğu gibi, betonun çabuk sertleşmemesi nedeniyle işçilerin şantiyede geçirdikleri süreye de bağlıdır. Sıcaklık ve nem gibi çeşitli faktörler betonun uygun şekilde sertleşmesini etkiler. Açıkçası, beton, yağmurun yağmadığı ve havanın durgun olduğu yaz aylarında daha hızlı sertleşir. Kışın beton daha yavaş sertleşir ve yanlış kurulumdan sonra zamanla çatlamaya başlaması mümkündür. Kışın betonu sertleştirmek için çeşitli ısıtıcılar kullanılır. Bunların kullanımı da fiyatınızı artıracaktır. Bir uzmanla görüşmeyi ve betonu kalıba dökmenin en iyi zamanı olduğunda ona danışın.

Kalıbı başlatmadan önce nelere dikkat etmelisiniz?

Önce, temel döşemesinin kendisini uygulamaya başlarken, arazinizin alt zeminin dengesiz olduğu veya yeraltı suyu seviyesinin yüksek olduğu bir bölgede bulunmadığından emin olun. Eviniz eskiden bir evin bulunduğu yerde duruyorsa, taban plakasının dengesini bozabilecek çatlamış bodrum veya kuyu olmadığından emin olun.

Ne Biliyoruz?

Tek kullanımlık kalıp
Bu kalıp, ahşap levhalar ve prizmalardan yapılmış geleneksel bir ahşap kalıptır. Çevresinde ve ortasında daha kalın levhalarla güçlendirilmiştir. Beton sertleştikten sonra bu kalıp kaldırılır.

Yeniden kullanılabilir kalıp
Buna sistem kalıbı ve özel kalıp dahildir. Sistem kalıbı endüstriyel olarak üretilir ve kalıp için bir destek sistemi oluşturur. Bu tür kalıplar, birbirine bağlanabilen ve dolayısıyla çok çeşitli varyasyonlara izin veren parçalardan oluşur.

Küçük kalıp sistemleri
Bunlar, örneğin, en azından sertleşene ve evin ağırlığını ayrı ayrı tutana kadar, hala kalıba ihtiyaç duyan betondan yapılmış küçük monolitik yapılar için kullanılır.

Kör kalıp sistemi
Bu tür kalıplar, betonlama sırasında kalıp işlevini yerine getiren ve beton sertleştikten sonra beton yapının kalıcı bir parçası haline gelen ince betonarme döşemelerden oluşur.

Formlu beton kalıp
Bu kalıp türü ile sertleşmiş betonun görünümünü zaten belirleyebiliriz. Özel modifikasyonlar sayesinde çeşitli yapıda, pürüzlülükte veya düzgünlükte beton oluşturmak için kullanabiliriz.

İnşaat sırasında kalıpla başka nerelerde karşılaşırım?

Temel Bilgiler
Seçtiğiniz kalıbı kazılan yüzeye yerleştirmek ve beton sertleşene kadar sağlam olacak şekilde stabilize etmek gerektiğinde, temel çukuru kazıldıktan hemen sonra kalıpla karşılaşılacaktır. Böyle bir kalıba, kalıbın kenarı ile donatı arasındaki mesafe yaklaşık 3,5 cm olacak şekilde bir demir donatı yerleştirilmelidir.

Merdiven kalıbı
Merdiven yapımının en önemli kısmı kalıptır ve gerçekten uzun yılların tecrübesi gerektirir. Kalıbı oluşturmadan önce, adımın uzunluğunu, adımın yüksekliğini ve tüm merdiveni ve açısını hesaplamanız gerekir. Tecrübesiz bir usta için gerçekten zor. Bu nedenle, Wilio aracılığıyla bir uzmanın hizmetlerini sipariş etmenizi öneririz.

İpuçları ve Püf noktaları

1. Hızlı ve verimli teklifler
Tanıdık bulmak ve farklı şirketlerden teklif istemek için bir kalıp uzmanı arayarak değerli zamanınızı boşa harcamayın. Talebinizi girin ve yakında bölgenizdeki yetenekli inşaatçılardan teklifler alabileceksiniz.

2. Bütçenizi aşmayın
Kalıp fiyatları değişiklik gösterebilir. Ancak, Wilio ile birden fazla teklifi kolayca karşılaştırabilir, bütçenize ve ihtiyaçlarınıza en uygun olanı seçebilirsiniz.

3. En iyi uzmanları bulun
Güvenebileceğiniz kaliteli bir iş için bölgedeki en iyi derecelendirilmiş kalıp uzmanından sipariş verin. Sizin için bir bonus, makul bir fiyat olacak.

Kullanışlı bilgi

Bilmen gereken

Ahşap levhaların maliyeti, beton kalıbı monte etmek veya sökmek istediklerinde inşaatçılar ve kalıpçılar için genellikle belirleyici bir faktördür. Fiyat genellikle duvarın boyutuna bağlıdır, ancak konum gibi diğer faktörlerden de etkilenebilir. Beton kalıpların montajı ve demontajı konusunda kalifiye profesyoneller bulma konusunda yardıma ihtiyacınız varsa, Wilio yardım etmek için burada! Bunun gibi kaliteli hizmetleri uygun fiyata sunan inşaatçılarımızdan birini işe almak için hemen bir proje oluşturup yayınlayın ondan sonra onları değerledirip işe almak size kalmıştır lakin yardıma ihtiyacınız olduğunda bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.