Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç
Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç

Güneş Panelleri, Fotovoltaik Paneller

Uygun bir fiyata bölgenizden yetenekli uzmanları işe alın.

TEKLİF AL

1.500 profesyonel

1.077 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

Güneş Panelleri, Fotovoltaik Paneller

Güneş Panelleri, Fotovoltaik Paneller kategorisinde bir hizmet uzmanı mı bulmanız gerekiyor? Uygun fiyatlarla kaliteli uzmanlar bulmanıza yardımcı olacağız. Sadece bir talep girin.

Ayrıca bakınız:Fiyat

1.500 profesyonel

1.077 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

Kullanışlı bilgi

Ne bilmek istiyorsun

Güneş ve fotovoltaik paneller

Güneş panelleri ve fotovoltaik hücreler arasındaki fark nedir?
Güneş panelleri ve fotovoltaik hücreler arasındaki fark konusunda kafanız mı karıştı? Güneş panelleri ve fotovoltaik hücreler çoğu zaman birbirinin yerine geçebilir olsa da, güneş sisteminizin çok farklı iki parçasıdır. Aralarındaki farkı ve terimlerin nasıl doğru kullanılacağını öğrenmek için okumaya devam edin.

Fotovoltaik hücrelerin rolü

Önce fotovoltaik hücrelerin güneş sisteminde ki rolünü inceleyeceğiz. Güneş pilleri, güneş ışığının dış elektronlarını serbest bırakarak belirli malzemelerde elektrik ürettiği fotovoltaik etki yoluyla elektrik üretir.

Fotovoltaik hücreler monokristal veya polikristal malzemeden yapılabilir ve en önemlileri ortadaki iki yarı iletken olan birkaç katmandan oluşur. Üst yarı iletken negatif bir katmandır çünkü malzemenin atomları negatif yük taşıyan ek elektronlar içerir. Tersine, alt yarı iletken, malzemenin atomlarında elektron bulunmadığından pozitif bir katmandır.

Güneş ışığı üst yarı iletkene çarptığında, serbest elektronlar uyarılır ve serbest bırakılır bundan sonra ardından alttaki pozitif katmana çekilir. İki katman arasında bir bariyer oluşur çünkü her iki katmandaki iletkenler elektronları hücrenin etrafından geçmeye ve bir elektrik akımı üretmeye zorlar.

İletkenler daha sonra bu akımı hücrenin dışına iterek bir elektrik yükü oluşturur , fotovoltaik hücre tarafından üretilen enerjiyi yakalar. Elektronlar sonunda tekrar hücreye girer ve işlem tekrarlanır.

Güneş panellerinin rolü

Fotovoltaik hücreler sınırlı miktarda enerji ürettiğinden, birçok hücre bir güneş paneli oluşturmak için bağlanır. Birkaç güneş pili, daha yüksek akımlar ve dolayısıyla daha fazla enerji üretmek için birlikte çalışır.

Ayrıca panel, birkaç hücreyi bir araya getirerek, hücrelerin varlığı için koruyucu bir muhafaza görevi görür. Bu, güneş pillerinin dolu gibi olumsuz hava koşulları da dahil olmak üzere dış etkenlerden daha az zarar görmesi anlamına gelir.

Güneş panelleri tarafından üretilen DC elektrik daha sonra merkezi bir invertöre (veya sistem ayarlarınıza bağlı olarak mikro invertöre) yönlendirilir ve burada evinizin ve aletlerinizin kullanabileceği AC elektriğe dönüştürülür.

Panel başına 60 ve 72 hücre yaygın olmasına rağmen, panelinizdeki hücre sayısı, seçtiğiniz belirli marka ve boyuta bağlı olacaktır.

Karşılaştığınız başka bir terim, basit birkaç PV panelinden oluşan bir sistem.

Bir bütün olarak fotovoltaik sistem

Gördüğünüz gibi, fotovoltaik hücreler ve paneller, güneş sistemin ayrılmaz ve yakından bağlantılı bir parçasıdır. Fotovoltaik hücreler, güneş panellerini oluşturan ana bileşendir. Güneş panelleri ise güneş sistemini oluşturan önemli bir bileşendir.

*Kaliteli bir güneş paneline yatırım yapmak önemlidir. Düşük kaliteli plastik kullanılırsa, düşük kaliteli makinelerde veya elle üretim işlemi yapılırsa delaminasyon adı verilen bir işlem meydana gelebilir. Bu, plastik ve cam arasındaki bağlantının ayrıldığı anlamına gelir, bu da panele nem ve hava girmesine izin vererek korozyona ve sistemin tamamen arızalanmasına neden olur.

Güneş panelleri nasıl çalışır?

Güneş panelleri hakkında konuştuğumuzda, iki ana tip arasında ayrım yapmak önemlidir:

• Elektrik üreten fotovoltaik paneller
• Isıtma için kullanılan güneş panelleri

Fotovoltaik güneş panelleri
Fotovoltaik sistemler (PV) yaygın olarak kullanılan güneş paneli sistemleridir. Fotovoltaik sistemler, güneş ışığını doğrudan elektriğe dönüştürür.

Güneş pilleri, güneş ışığını emen ve elektriğe dönüştüren silikon gibi yarı iletkenlerden yapılır.

Güneş pilleri onlar elektriksel olarak bağlanmış ve genellikle güneş paneli olarak adlandırılan bir çerçeveye sarılmıştır. Birden fazla güneş panelini birbirine bağladığınızda, bir güneş alanı oluştururlar. Ve kablolama, braket, invertör vb. eklediğinizde tüm sistem bir güneş paneli oluşturur.

Elektrik kabloları artı ve eksi uçlara bağlanarak bir elektrik devresi oluşturur. Buradan elektronlar bir elektrik akımı (elektrik) şeklinde tutulabilir. Bu akım, hücre voltajıyla birlikte (yerleşik elektrik alanı veya alanlarının bir sonucudur), güneş pilinin üretebileceği gücü (veya güç girişini) ve güneş panellerinin güneş ışığını nasıl elektriğe dönüştürdüğünü tanımlar.

Bağımsız şebekeye bağlı PV sistemleri
Şebekeye bağlı sistemler, hiçbir zaman elektriksiz kalmamanızı sağlamak için yerel bir şebeke kullanır. Evinizin güneş paneli günde daha fazla elektrik üretiyorsa, evinizin ihtiyacı olduğu gibi, bu fazla enerji ulusal şebekeye geri ihraç edilebilir. Öte yandan, güneş panellerinizin ürettiğinden daha fazla elektriğe ihtiyacınız varsa, şebeke bunu sağlayabilir.

Bağımsız PV sistemleri şebekeye bağlı değildir, güneş sistemini şarj eder. Bu piller, panelleriniz tarafından üretilen elektriği depolar. Bu pillerden biriken elektrik, cihazlarınızı çalıştırmak için kullanılacaktır. Şebekeye bağlanamayan alanlarda bağımsız sistemler kullanılır ve genellikle güneş pilleri hala oldukça pahalı olduğu için şebekeye bağlı sistemlerden daha pahalıdır.

Güneş pili depolama sistemleri
Güneş Pilleri, güneş enerjisiyle üretilen elektriği depolar ve güneş panelleriniz elektrik üretmediğinde akşamları kullanmanıza olanak tanır. Şebekeye bağlı olsanız da olmasanız da güneş pillerini kullanabilirsiniz.

Güneş pili depolama sisteminin maliyetleri düşük değil, boyut ve kapasiteye bağlı olarak 5.000 ila 35.000 TL arasında değişiyor. Ancak, teknolojik ilerleme her yıl yeni çözümlere yol açıyor ve güneş pillerinin fiyatını düşürmesi muhtemeldir.

Güneş enerjisi kollektörleri
Güneş enerjisi panelleri, depolanan suyu ısıtmak için güneş ışığını kullanır. İçinde daha sonra evi ısıtmak için kullanabileceğiniz silindirler. Solar termal paneller, tıpkı solar PV panelleri gibi çatıya monte edilir, ancak suyu ısıtan hücreler yerine daha fazla boruya sahip oldukları için biraz farklı görünürler. İlgili bir diğer teknoloji ise termodinamik panellerdir.

Hem güneş enerjisi hem de termodinamik paneller alan ısıtma için kullanılabilir, ancak çoğunlukla kullanım sıcak suyu ihtiyaçlarını karşılar.

Güneş panelleri etkili midir?

Güneş panelleri çok verimlidir. Güneş panellerinin verimi güneşli günlerde daha yüksek olmasına rağmen, çalışmaları için doğrudan güneş ışığına ihtiyaç duymazlar. Güneş panelleri ayrıca bulutlu günlerde ve kış mevsiminde önemli miktarda elektrik üretebilir.

Aslında güneş panelleri daha soğuk bölgelerde daha uygundur. Güneş panelleri, sıcak ülkelerde aşırı ısınabilir ve bu da etkinliklerini azaltır. Bu nedenle, enlemlerimizdeki hava koşulları için idealdir.

Güneş panelleri, çok kar yağan ülkelerde bile etkilidir.

"Albedo etkisi" olarak bilinen olgu, karlı iklimlerde bile güneş panellerini yüksek oranda verimini etkiler. Karın beyaz rengi güneş ışığını yansıtır, bu nedenle daha fazla elektrik üretmek mümkün değildir. Sistemin çalışabilmesi için öncelikle güneş panellerindeki karların temizlenmesi gerekiyor. Panelleriniz herhangi bir şeyle kaplanmışsa verimleri düşecektir. Tipik bir ticari güneş modülünün verimi %15 - %20'dir. PV endüstrisinin önemli görevlerinden biri, hücre maliyetlerini düşürürken güneş modüllerinin verimliliğini artırmaktır.

Doğal olarak, güneş panellerinin verimliliğini etkileyebilecek, tipinden türüne kadar birçok faktör vardır.

Güneş panellerinin verimliliğini etkileyen 4 faktör

Güneş panellerine yaptığınız yatırımdan en iyi şekilde yararlanmak ve enerji faturalarınızı azaltmak için kesinlikle güneş panellerinin verimliliğini en üst düzeye çıkarmak istiyorsunuz. Göz önünde bulundurulması gereken temel faktörler, çatının konumu, eğimi, yönü, uygunluğu, güneş paneli sisteminin boyutu ve uygun bakımdır.

Konum, açı ve yön
PV sistemi, güneş pillerinin maksimum miktarda güneş ışığını yakalayabilmesi için konumlandırılmış ve eğilmiş mi? Güneş panellerinizin 9:00 - 15:00 saatleri arasında güneş ışığına maruz kalmasını sağlamak idealdir.

Çatınızın güneş panellerinin konumuna uygunluğunu değerlendirmek, sistemin etkinliğini belirlemede çok önemli bir adımdır. Çatınızın yönü ve açısı, panellerinizin ne kadar güneş ışığı aldığıyla çok ilgilidir.

Güneş panelleri için en uygun yön güneydir, bu da panellerin daha fazla güneş ışığına maruz kalacağı anlamına gelir.
Çatınız optimum yön ve açıya sahip değilse, açıyı hafifçe ayarlamak için üzerine braketler takabilirsiniz. Ancak, bunun sertifikalı bir MCS kurulumcusu tarafından değerlendirilmesini sağlayın.

Evin konumu uygun değilse (örneğin, kısmi ağaç gölgelemesi veya özel bir çatı açısı varsa), ev sahibi, tarlasında sistemi kurup gelen elektriği en üst düzeye çıkarabilir. Geleneksel invertörler yerine mikro invertörler veya tek yönlü optimizerler kullanımı büyük güneş çiftlikleri için daha avantajlıdır. Çoğu güneş enerjisi tesisi kullanıcısı, kısmi gölgeleme kayıplarını önlediğinden, bu seçeneklerden birini veya her ikisini sunar. Evinizin yakınındaki ağaçların ne kadar büyük olduğunu öğrenmek için Google Sketchup'ı da kullanabilirsiniz.

Çatı uygunluğu
Çatınızda güneş panelleri düşünüldüğünde, çatının güneş sisteminin ağırlığını taşıyacak kadar güçlü olup olmadığını düşünmek önemlidir. Örneğin, 4 kW'lık bir sistem genellikle toplam ağırlığı yaklaşık 280 kg olan 250 W gücünde ki 16 panele sahiptir.

Günümüzde çoğu malzeme güneş panellerini tutmak için uygundur ama arduvaz veya ahşap çatılar çok kırılgan olabilir.

Ek olarak, çatınızın güneş panellerini tutacak kadar büyük olup olmadığını da göz önünde bulundurun. Güneş panellerinizin çevresinde en az 30 cm boşluğa ihtiyacınız olacak, bu yüzden ne kadar çatı alanınız olduğunu hesaplarken bunu göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin, 16 panelli 4kW'lık bir sistem, en az 29 m² çatı alanı gerektirir.

Güneş paneli sistemleri için çatı gereksinimleri

Güneş paneli sistem boyutu
Güneş pilleri farklı şekillerde ve boyutlardadır. Güneş paneli sistemi ne kadar büyük olursa, o kadar fazla elektrik üretilir. Enerji ihtiyacınızı hesapladıktan sonra ne kadar büyük bir panele ihtiyacınız olduğunu daha iyi anlayacaksınız.

Monokristal paneller, bunlar piyasadaki en verimli güneş paneli türüdür, bu da bir polikristal sistemin gerektireceği kadar elektrik üretmek için daha az panele (ve dolayısıyla daha az çatı alanına) ihtiyacınız olacağı anlamına gelir.

Bakım
Sisteminizin ömrünü en üst düzeye çıkarmak için güneş panellerinizde uygun bakımın yapılması önemlidir. Neyse ki, güneş panelleri kullanım ömrü boyunca (25-30 yıl) fazla bakım gerektirmez.

Panelleri bir kurulumcu veya başka bir sertifikalı servis sağlayıcı tarafından düzenli olarak kontrol ettirin. Kendiniz yaparsanız, panellere zarar verirseniz garantinizi geçersiz kılabilirsiniz. Ancak, panellerinizin her zaman temiz olmasını sağlamak için kendiniz temizlik yapabilirsiniz.

Kullanışlı bilgi

Bilmen gereken

Wilio, alanında en önde gelen uzmanlara sahiptir ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda çalışacak bir uzman bulmanıza yardımcı olabilirler. İlginizi çeken birini bulduğunuzda, başka neler sunduklarına bir bakın! Mükemmel uzmanı bulmak için yardıma ihtiyacınız olursa, Wilio yardım edebilir. Uzmanlarla çalışıyoruz ve birçok kişinin projelerini doğru bir şekilde tamamlamaları için kaliteli profesyoneller bulmasına yardımcı olduk! Hizmetlerimiz veya müşterileri uzmanlarla nasıl eşleştirdiğimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek için bugün size nasıl yardımcı olabileceğimiz konusunda daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçin.