Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç
Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç

Göletler ve Göller

Uygun bir fiyata bölgenizden yetenekli uzmanları işe alın.

TEKLİF AL

1.500 profesyonel

1.076 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

Göletler ve Göller

Göletler ve Göller kategorisinde bir hizmet uzmanı mı bulmanız gerekiyor? Uygun fiyatlarla kaliteli uzmanlar bulmanıza yardımcı olacağız. Sadece bir talep girin.

Ayrıca bakınız:Fiyat

1.500 profesyonel

1.076 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

Kullanışlı bilgi

Ne bilmek istiyorsun

Bahçe göletleri

Bahçe göletleri sadece dekoratif değil, aynı zamanda doğayı korumanın anahtarıdır. Bahçe kuşları, tozlaşan böcekler ve diğer canlılar hayatta kalmak için suya ihtiyaç duyarlar. Ve asfaltlı şehirlerimizde bu su genellikle azdır.

Doğal görünümlü bir gölet ister misiniz?

Bahçe havuzları da aklınıza gelebilecek bir yer olabilir. Suyla ilgili çok güven verici bir şey var.
Bu fikirlerin bazıları yeni havuzlar için, bazıları ise mevcut bahçe havuzunuza özel bir şeyler eklemek içindir.

"Doğal" bahçe göletleri

Gösterişsiz teknolojiye sahip en basit bahçe havuzuyla başlıyorum. Bu göletler, kelimenin tam anlamıyla toprağa kazılmış, son derece dayanıklı plastikle kaplanmış, göleti çevreleyen (taşlarla yerinde tutulan) ve suyla doldurulmuş deliklerdir. Kendiniz kazabilir veya kiralayabilirsiniz ( ya da başkasını ikna edin. Bu tür havuzların avantajı, içine belirli seviyeler inşa edebilmenizdir. Birçok küçük canlı yüksek bir havuzdan çıkamaz ve havuzun bitkileri farklı derinliklerde büyür. Bu nedenle gölette bir "plaj" veya basamaklı seviyeler olması büyük bir artıdır.

Kendi bahçe göletinizi kazın

Kız arkadaşımla beraber bu göleti kendimiz kazdık, onu dayanıklı plastik ve taşlarla kapladık ve sularla doldurduk. Yaklaşık 6 fit çapında ve yarım hektarlık bir bahçe içindedir.
Aynı etkiyi elde etmek için kademeli sert havuz kaplamaları da satın alabilirsiniz. Havuz astarının kenarlarını taş veya dikimlerle örtün. Bunlara 'önceden şekillendirilmiş sert havuz astarları' denir.

Bu tür havuzların dezavantajı, genellikle biraz daha fazla yer kaplaması ve en küçük bahçeler için uygun olmamasıdır.

Sert önceden oluşturulmuş ekler genellikle daha küçüktür, ancak küçük havuzun sıcak havalarda kurumamasına dikkat etmelisiniz.

Taş veya tuğla bahçe göletleri

Daha fazla tasarım efekti istiyorsanız, o zaman (muhtemelen) profesyonelce taş veya tuğladan bir bahçe havuzu inşa etmeniz gerekecektir. Zarif görünürler ve her bahçeye uyum sağlıyorlar.

Bir gölet planlarken düşünmeniz gereken ana konulardan biri, çocukların içine düşüp düşmeyeceğidir. Yeni yürümeye başlayan çocuk birkaç santim suda boğulabilir.

Küçük alanlara uygun yüksek bahçe havuzları

Arka kapının yanına küçük, yükseltilmiş bir havuz sığar. İçinde su bitkileri yetiştirir. Ayrıca, küçük hayvanların düşmesini önlemek için tepesinde bir ızgara vardır.
Yükseltilmiş bir bahçe havuzu %100 güvenli değildir, ancak muhtemelen daha uygundur.

Yükseltilmiş bir bahçe havuzu bahçenin merkezi bir unsurudur. Sergiden bu kadar yüksek bir gölet, küçük bir bahçenin merkezi bir unsurudur. Kenarında dinlenebilir veya bir fincan kahve bırakabilirsiniz.
Yükseltilmiş bahçe havuzları, tasarımı farklı seviyelere taşıdıkları ve küçük alanlara sığdığı için özellikle küçük bahçelerde iyidir.

Klasik bahçe havuzları

Biyolojik gölet: Klasik bir havuzun güçlü temiz çizgileri, bahçelerdeki canlı porsuk ağaçlarını yansıttığında kışın iyi görünür.

Egzotik bahçe havuzları

Günümüzün "egzotik" bahçelere yönelik eğilimiyle bile ılıman bahçe ikliminde göletler ormanlara benzeyebilir.
Tropikal bir etki yaratmak için, büyük yapraklı bitkiler ve bambu gibi diğer dayanıklı bitkilerin bir karışımını kullanın. Bu vahşi görünüm için biraz büyümesine izin verin.

Mini havuzlar

Mini havuzlar her bahçeye sığar ve vahşi yaşam için harikadır. Ancak, birkaç faktörü göz önünde bulundurmanız gerekir. Örneğin, yaban hayatının içeri girip çıkabilmesi ve ayrıca sıcak havalarda kuruyabilmesi önemlidir.

Havuzunuzun pompaya ihtiyacı var mı?

Tecrübelerime göre , Göletinizin mutlaka pompalara ihtiyacı yoktur, ancak onu iyi oksijenli tutmanız gerekir. Havuz için oksitleyici bitkiler satın alın. Su salyangozları mini havuzumun temiz kalmasına yardımcı oluyor. Bazı bahçıvanlar, su salyangozlarının hem su bitkilerini hem de çürüyen bitki örtüsünü yediğini iddia ediyor.

Vahşi bir gölet veya balık ister misiniz?

Bu oldukça karmaşık bir soru, ancak kısa cevap, Japon balığınız veya sazan balığınız varsa, havuza veya göle yerleşen diğer hayvanların büyük bir kısmını yiyeceklerdir.

Gölet nereye yerleştirilir

Bu mümkün olduğunca çok hayvan türünü çekmeyecek bir yer olmalıdır ve göletiniz için güneşli bir yer olmalıdır.
Yaprakların suya düşmemesi için göleti ağaçlardan ve çalılardan uzağa kazmak en iyisidir.
Sonra banyo yaparken, amfibiler doğrudan uzun çimenlere gitmekten çok mutlular, bu yüzden yakınlarda büyümesine izin verin. Hatta amfibilerin kış uykusu için nemli bir yere sahip olmaları için bir odun yığını bile oluşturabilirsiniz.
Gölet için yeriniz yoksa umutsuzluğa kapılmayın ve bunun yerine mini bir konteyner göleti yapın.

Havuz nasıl yapılır
  • Bir çukur kazarak başlayın. Hayvanların kolayca girip çıkabilmeleri için en az bir kenarın hafif eğimli olduğundan emin olun - ancak hayvanları boğmak istemezsiniz. Düz kısımlara sahip olmak iyi bir fikirdir.
  • Kışın donmaması için havuzun ortasına en az 60 cm derinlikte daha derin bir bölüm yapın. Yaban hayatı için kışı geçirmeye yardımcı olacaktır.
  • Havuza bir bütil veya polietilen astar ile kaplayın veya geleneksel kil kaplama yöntemini seçin.
  • Yağmur suyu, göletiniz için açık ara en iyisidir. Musluk suyu kadar besin maddesi içermez, bu nedenle masmavi ağ ile bu kadar su basmayacaktır. Musluk suyu kullanıyorsanız, malzemeleri buharlaştırmak için önce birkaç gün bekletin.
  • Oksitleyici, yüzen, yükselen ve marjinal bitkileri seçin çünkü her biri canlılar için bir amaca hizmet eder. Her zaman olduğu gibi, yerliler en iyisidir ve şunları içerir: çamur kadife çiçeği, sarı süsen, karanfil, su menekşesi ve limnobium. Bölgenizde ne olduğunu öğrenmek için yerel bir bitki veritabanını kullanın.
  • Japon balığı güzel görünebilir, ancak iribaş yiyeceklerdir. Balıklar için ayrı bir havuza sahip olun.
  • Bu cazip gelse de, yanlışlıkla hastalık yayabileceğiniz veya istilacı türler getirebileceğiniz için havuzdaki yaşamı kendiniz belirlememek en iyisidir. Yusufçuklar ve kelebekler muhtemelen ilk ve sonraki türlere gelecekler.
Havuz bakımı nasıl yapılır
  • Suyu nispeten temiz olacak şekilde koruyun ve sonbahar başında bitki örtüsünün temizleyin.
  • Yabani otlar zararlı olabilir. Onlardan kurtulmak için kimyasal kullanmayın, çünkü sadece yabani otları öldürmekle kalmazsınız. Elinizle çıkarın ve tüm canlıların suya dönebilmesi için göletin kenarına bırakın.
  • Bir kaç tenis topunun yüzeyde yüzmesine izin vererek kış aylarında göletinizin tamamen donmasını önleyin. Çıkarın ve buzda bir hava deliği bırakın. Yankılar havuzun ömrünü bozabileceğinden buzu kırmaktan kaçının.

Bahçe havuzu bahçeye güzellik, zarafet ve hayat katar. Bir gölet, bir şelale için bir rezervuar veya meditasyon ve düşünmek için sadece sessiz bir su alanı olsun, bir bahçe göleti neredeyse tüm bahçeleri zenginleştiren bir odak noktasıdır. Ancak doğal görünen bir bahçe havuzunun başarılı bir şekilde oluşturulması, inşaatı daha düzgün ve havuzun bakımını daha kolay hale getirmek için birkaç temel yönergeyi izlemeye yardımcı olur.

Toleransları azaltmak için bahçe havuzunun çevresini hizalayın

Kazı yaparken bahçe havuzu için bir delik, bahçe havuzundaki su seviyesinin sadece havuzun çevresinin en alçak noktası kadar yüksek olduğunu unutmayın. Başka bir deyişle, bahçe havuzunun tüm çevresi mümkün olduğunca aynı yüksekliğe yakın olmalıdır. Bu aşikar görünmeyen bir nokta olabilir, ancak bir gölet kazarsanız çoğu zaman dikkatlerden kaçabilir. Tam seviye mümkün olmadığı için sapmaları ve toleransları düşünün. Örneğin, 24 inçlik bir havuz derinliği seçerseniz, çevrenin bu yükseklikten sapması mümkün olduğunca küçük olmalıdır: yalnızca bir veya iki inç.

Havuzun sığ mı yoksa derin mi olacağını karar verin

Bahçe havuzunun derinliği, maliyeti ve nihai görünümünü etkileyen önemli bir karardır. Havuz derinleştikçe dibi daha az görünür hale gelir ve taşlar görünmez hale gelir ve balıklar saklanabilir. Daha derin havuzlar ayrıca ek bir pahalı havuz astarının kullanılmasını gerektirir. Sığ havuzlarda dipteki dekoratif kayaları görmek daha iyidir ve balıklar daha belirgindir. Ancak sığ havuzlar daha hızlı alg biriktirme eğilimindedir, çünkü ışık daha yüksek yoğunlukta daha fazla suya ulaşabilir.

Havuzun altını tırmıklayan hayvanlardan koruyun

Dağ sıçanı ve köstebek, çim ve bahçede delik kazabilir. Avluda yırtıcı bir hayvanınız olduğunda, hala delikleri dolduruyor gibisiniz. Ancak sorun, bir hayvanın bahçe göletinizin altından çıkıp pedi ısırıp gölete sokmasının verdiği rahatsızlığın çok ötesine geçer. Çözüm, havuzun tabanı için bir donanım bezi adı verilen metal bir ağ döşemek ve ardından üzerine birkaç inç kir atmaktır. Daha sonra alt tabaka kir tabakasına bulaşır. Yanlarda da kir varsa, yanlara da bir donanım bezi koymalısınız.

Havuzun boyutunu havuz astarının boyutuyla dengeleyin

Bir bahçe havuzu ancak pedin boyutu kadar büyük olabilir. Etilen propilen dien polimerden (EPDM) yapılan kaliteli havuz astarları çok pahalıyken, PVC astarlar seçilebilir ancak EPDM kadar pahalı değildir. Kayalar, beton plakalar gibi ücretsiz veya ucuz malzemelerin kullanımını içeren bir projede, İstinat duvarları blokları ve hepsinin en düşük maliyetli kalemi olan su, bir astar tabakasının arkasında göz korkutucu bir olasılık olarak yüzlerce dolar harcıyor olabilir. Bütçeniz sınırlıysa, havuz kaplamasının maliyeti her zaman havuzun boyutunu belirleyecektir. Öte yandan, böylesine görünür bir projeye biraz fazladan para yatırmaya değer olduğunu görebilirsiniz.

Erken nüanslar genellikle kaybolur

Başlangıçta bir proje oluşturduğunuzda Bahçe havuzuna benzersiz bir görünüm kazandıracağını düşündüğünüz özel kıvrımlar ve girintiler ekleyebilirsiniz. Ancak bu ince nüanslar, genellikle havuz inşa sürecinin sonraki her aşaması ile yumuşatılır ve düzeltilir. Havuzun dibine bir ped, astar, taşlar ve özellikle göletin kıyısındaki taşların eklenmesi bu yumuşama sürecine katkıda bulunur. Temel şekilleri düşünün.

Tasarımınıza birinci sınıf akış katın

Kurak ve kuru bir iklimde yaşamıyorsanız, gölünüz kaçınılmaz olarak taşacaktır. Ancak bu, hortumu doldurduğunuzda ve parçanın kaçmasına izin verdiğinizde kuru alanlarda da olabilir. Göletin evinizin temellerine taşması ve çarpması yerine, suyun güvenli bir yere gitmesi için öngörülebilir bir akma noktası oluşturun.

Bahçe havuzunun yüksek dikey duvarlarından kaçının

Bir bahçe havuzunun duvarları ne kadar dikey ve yüksekse, havuza taş uygulamanız o kadar zor olacaktır. Gevşek doğal taşların dikey olarak istiflenmesi zordur. Kaya sadece düşme eğiliminde değil, ancak bu alanı kaplamak için daha fazla kayaya veya daha büyük kayalara ihtiyaç vardır. Küçük kayalar daha ucuzdur, ancak montajı zordur. Büyük kayalar dikey boşlukları daha kolay kaplar, ancak pahalıdır ve işlenmesi zordur. Mümkünse bahçe havuzunun kıyılarını 45 derece veya daha az bir açıyla tutmaya çalışın.

Kalıcı bir harici su filtresi ve sıyırıcı takın

Havuzunuzun duvarına monte edilmiş kalıcı bir su filtresi için önlemler, tek filtreleme seçeneğiniz manuel emiş veya yüzer bir filtre cihazı olacaktır. Elle kaydırma sürekli bir iştir ve yüzen filtreler çok fazla su alır ve göze hoş görünmez. Havuz kenarına monte edilmiş kalıcı su filtresi ve yolun dışında kalır. Otomatik olduğu için, belirli aralıklarla açılacaktır. Kalıcı bir filtrenin montajı başlangıçta daha zor ve pahalı olsa da, havuzun uzun süreli bakımını kolaylaştırır.

Havuz dibinde teras

Göletin dibinde ve yanlarında taşların itilmesine neden olur. Bunun yerine, çiftlik terasları veya yükselticiler ve merdivenler gibi, bahçe göletinin kenarlarını ve altını teraslayın. Taşları çok yükseğe yerleştirmekten kaçınmak için her teras yükselticisini 6 inçten yüksek tutun. Kir şeklini tutacak kadar güçlü olduğu sürece, onları doğrudan toprağın üzerine kürekle teraslar oluşturun.

Havuz kaplamasını önceden kapatmayı planlayın

Oltanın her inç karesi kaplanmalıdır. Havuzdaki en iyi ve en pahalı astar bile güneş ışınlarına maruz kalır ve zarar görür. Tüm astar, kenarlardaki taşlar, nehir çakılları veya tabandaki pürüzsüz çakıllar gibi kalıcı bir şeyle kaplanarak bozulmadan korunabilir. Ek parçayı nasıl kaplamak istediğinizi önceden düşünmek daha iyidir. Geriye dönüp bakıldığında, bu genellikle havuz kaplamasının aşırı yüklenmesi anlamına gelir. Örneğin gölet teraslarını yeterince alçak tutarsanız daha küçük kayalar kullanabilirsiniz. Yüksek teraslar daha büyük ve görsel olarak daha rahatsız edici dolgu öğeleri gerektirir.

Taş alırken yaratıcı olun

Bahçe havuzları, eki kapatmak için altta ve yanlarda çok sayıda taş gerektirir. Çok fazla taş alırsan, havuzun maliyeti önemli ölçüde artacaktır. Bunun yerine, dışarı çıktığınızda kullanabileceğiniz kayaları arayın. Seyahate çıktığınızda ve meşru bir taş kaynağı bulduğunuzda, arabaya birkaç tane atın. Nehirler, yuvarlak nehir taşları için iyi bir kaynaktır. Plajlar ayrıca sonsuz bir çakıl, yuvarlak taş ve kum kaynağı sağlar. Bunları yasal olarak alabileceğinizden emin olun.

Temizlemeyi önceden düşünün

Bir bahçe havuzuna sahip olmanın en korkulan yönlerinden biri onu temizlemektir. Bahçe havuzları yaprak, toz, kir ve her türlü pisliği toplar. Son olarak, havuzu boşaltmanız ve temizlemeniz gerekir. Temizlik gününüzü daha kolay hale getirmenin bir yolu, daha pürüzsüz ve temizlemesi daha kolay bir havuz dibi oluşturmaktır. Havuzun aşırı derecede pürüzlü dipleri ve Güçlü bir dokuya sahip olanların temizlenmesi daha zordur. Havuz kaplamasını kaplamak için yalnızca gerektiği kadar taş yerleştirin.

Mümkünse bir EPDM astar kullanın

PVC havuz kaplamaları çok daha ucuz olmasına rağmen EPDM ekleri, EPDM gibi ödeyebileceğinizden ekler genellikle satın almaya değer. EPDM ekleri, PVC eklere göre daha kalın ve çok daha dayanıklıdır. UV radyasyonuna ve klor gibi kimyasallara karşı oldukça dayanıklıdırlar. Ayrıca, güneş tarafından ısıtıldığında, EPDM ekleri esnek hale gelir ve havuzun deliğine iyi oturur.

Kullanışlı bilgi

Bilmen gereken

Arka bahçe havuzları söz konusu olduğunda birçok farklı uzmanlık alanı vardır ve havuz bakımına giren birçok çalışma vardır. Bu alanlardan herhangi birinde bir uzman arıyorsanız veya kendi arka bahçenizdeki gölet için yardıma ihtiyacınız varsa, Wilio sizin için doğru uzmanlara sahip! Bahçe havuzları, su izleme ekipmanları, filtreler ve daha fazlası gibi hizmetlerimizi sunuyoruz. Havuz alanında birçok farklı uzmanla çalışıyoruz ve her biri bir dizi hizmet sunuyor. Ne yaptıklarını ve hizmet maliyetlerinin ne kadar olduğunu görmek için sayfamıza göz atın! Arka bahçe havuzları, herhangi bir mülk için harika bir eklentidir çünkü siz ve aileniz için daha fazla yaşam alanı ekleyerek çok fazla değer katar ve aynı zamanda doğanın tadını çıkarmanın başka bir yolunu sunar. Bir arka bahçe havuzu, gölt yapmayı düşünüyorsanız veya mükemmel arka bahçe vahasını kurmakla ilgili sorularınız varsa wilio'da hemen bir proje oluşturup yayınlayın ondan sonra çeverenizde ki hizmet verenler hemen sizinle iletişime geçsin.