Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç
Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç

Gayrimenkul Değerlendirme

Uygun bir fiyata bölgenizden yetenekli uzmanları işe alın.

TEKLİF AL

1.500 profesyonel

1.077 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

Gayrimenkul Değerlendirme

Gayrimenkul Değerlendirme kategorisinde bir hizmet uzmanı mı bulmanız gerekiyor? Uygun fiyatlarla kaliteli uzmanlar bulmanıza yardımcı olacağız. Sadece bir talep girin.

Ayrıca bakınız:Fiyat

1.500 profesyonel

1.077 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

Kullanışlı bilgi

Ne bilmek istiyorsun

Gayrimenkul Değerleme

Derecelendirme ve Fiyat

İster ev alıyor olun ister ipotek ödüyor olun, ekspertiz bu süreçte önemli bir adımdır. Değerlendirmenin ne anlama geldiği, nasıl çalıştığı, maliyeti ve sonuçları aldıktan sonra ne yapacağınız hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Değerlendirme nedir?

Değerlendirme ,değerin tahmin edilebilmesi için mülkü inceleyerek ve bölgedeki yakın zamanda satılan evlerle karşılaştırarak belirlenen evin tahmini değeridir.

Satın alma, satma veya ipotek alma işlemini tamamlamadan önce evi yeniden finanse etmek için önce, en yaygın olanı, söz konusu evin değerinin tahmini olan bir değerleme olan evin bir değerlemesini elde edin. Değerlendirme bulguları ipotek alacaklısının mülk üzerinde ne kadar borç alacağını belirler. Satın alırken ve yeniden finanse ederken, borç verenin ev sahibine değerinden daha fazla para vermesini önleyecektir.

Gayrimenkul değerleme ve incelemesi

Değerlendirme ve inceleme arasında birkaç fark vardır ve bunları anlamak gerekir.

Bunlardan biri için, borç veren evin bir değerlendirmesini isterken, evin incelenmesi tavsiye edilir ancak zorunlu değildir. Bu nedenle, bir ev müfettişi bulmaktan ve bir teftiş planlamaktan siz sorumlusunuz. Bu arada, borç veren sizin için değerlendirmenizi planlayacaktır.

İkisi arasındaki bir diğer fark da amaçlarıdır. Derecelendirme evin fiyatını belirlerken, inceleme durumunu değerlendirir. Sonuç olarak, süreçleri farklıdır.

Basitçe söylemek gerekirse, bir ev müfettişliği daha çok evin işlevsel bölümlerine odaklanacak ve çıplak gözle görülemeyen sorunları bulmak için özel ekipman kullanacaktır. Değerlendirme, evin daha yüzeysel bir incelemesi ile ilgilidir ve bölgede yakın zamanda satılan benzer evlere ilişkin araştırmaları içerir ayrıca bu evler karşılaştırılır.

Evi kim değerlendirir?

Değerlendirmeler, alıcı, satıcı veya alacaklı ile hiçbir bağlantısı olmayan lisanslı bir üçüncü taraf bilirkişi tarafından yapılır. Bu nedenle, tüm taraflar, belirlenen piyasa değerinin adil, tarafsız ve herhangi bir etki altında kalmadan bundan faydalanabilir ve emin olabilir.

Borç veren genellikle bir derecelendirme emri verir, ancak bunun bedelini genellikle borçlu öder. Ekspertiz ücreti, taraflardan herhangi biri satışa devam etmezse iade edilmeyecek olan, cepten yapılan ilk harcamadır.

Ekspertiz ücreti ne kadar?

Çoğu tahmin, daire başına yaklaşık 700 TL veya daha fazlaya mal oluyor ve ev fiyatları yaklaşık 1.500 TL'den başlıyor. Ancak, değerlendirme maliyeti, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlıdır:

- ev boyutu
- ev tipi
- konum
- mülk durumu
- gereken iş miktarı ve zaman

Bu faktörler zamanı, çabayı ve işi etkiler, sonuçta borçlunun ödediği fiyatı etkileyen değerlemeyle bağlantılıdır. Örneğin, daha büyük bir ev veya birden fazla birimi olan bir mülk, gezinmek ve değerlendirmek için daha fazla alana sahiptir.

Ev uzak bir bölgedeyse ve karşılaştırabileceği o bölgedeki evin çevresinde hiçbir şey yoksa, eksper başka bir şey bulmakta zorlanabilir. Bu, daha derin araştırma ve dolayısıyla daha fazla zaman gerektirebilir.

Bir evi derecelendirmek ne kadar sürer?

Adım adım süreç

Genel olarak değerlendirme süreci, inceleme tarihinden değerlendirme raporuna kadar bir hafta veya daha fazla sürebilir.
Alacaklı yeni bir mülkün değerleme emrini vermeden önce, bir teklif sunmalı, kabul ettirmeli ve bir satın alma sözleşmesi imzalamalısınız. Ardından inceleme süreci başlayabilir.

1. Alacaklınız bir derecelendirme emri verecek

Bu süreç alacaklının bir derecelendirme emri vermesiyle başlar. Raporu sipariş ettikten sonra bir uzman gelip evi incelemeye gelebilir.

2. Uzman Ziyareti

Aldığınız kredinin türüne bağlı olarak, eksper evin belirli bölümlerini inceleyecektir. Isı ve elektriğin düzgün çalışıp çalışmadığını ve herhangi bir güvenlik sorunu olup olmadığını görmek için özelliklerini değerlendirmek için evi inceler.

Bazı kredilerin diğerlerinden daha spesifik değerlendirme kriterleri olabilir. Değerlendirme sırasında bulunan sorunların çoğu, alıcı taşınmadan önce çözülmelidir. Farklı krediler için bazı değerlendirme kriterleri bu makalenin ilerleyen bölümlerinde tartışılacaktır.

3. Uzman bir rapor oluşturacak

Uzman incelemeyi tamamladığında evin adil piyasa değerini belirlemesine yardımcı olacak faktörleri doğrulayacaktır. Durumu, temel ve benzersiz özellikleri de dahil olmak üzere mülkün ayrıntılı bir tanımını içermesi gereken bir rapor hazırlayacaktır.

Raporun bir kopyasını, bilirkişinin bulguları ve nihai değerlemesini kendi kullanımınız için alacaksınız.

Mülkün değeri satın alma fiyatı veya üzerindeyse, kredi olağan şekilde işlenecektir. Mülkün değeri kararlaştırılan satın alma fiyatından daha düşükse, borç veren evin değerinden daha fazla borç alamayacağı için daha fazla adım atılması gerekecektir. Bu makalenin ilerleyen bölümlerinde neler yapabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz.

4. Kredinizin koşulları kapandı

Satın alma fiyatının değerlendirilmesi ve resmi olarak belirlenmesinden sonra (devam ederek veya yeniden müzakere sürecinde), borç veren kredinin koşullarını sonuçlandıracaktır. . Depozitonuzu ve nihai masraflarınızı, ayrıca ipotekinizin şartlarını ve nihayetinde bir kredi sözleşmesinin akdedilmesini içeren nihai bilgileri alacaksınız.

Bütün bunlar kulağa çok fazla sorun gibi geliyorsa, bir sorun olabilir. Süreç tamamen atlanır, ancak bu sık olmaz. Bazı nadir durumlarda, değerlendirme sürecini atlamak ve bir istisna uygulamak mümkündür.

Uzman görüşü ne kadar süreyle kullanılabilir?

Yurtiçi değerlendirme genel olarak 3 ay boyunca geçerlidir. Bu zamana kadar evinizi satmazsanız, başka bir değerlendirme yapmanız gerekecektir. Bazı kişilere ek süre verilebilir, ancak yalnızca belirli koşullar altında ve ancak buna hakları varsa.

Piyasa koşulları değiştikçe derecelendirme kısa ömürlüdür. 6 ay önce ev satmak, özellikle emlak piyasası dalgalıysa, son aylarda yapılan satışlardan önemli ölçüde farklı olabilir.

Uzmanlar ne arıyor?

Ev ekspertiz kontrol listesi

Değerleme uzmanının görevi, mülke adil bir piyasa değeri tayin etmektir. Bunu yapmak için, fiyatı veya borç verenin bir ev için size borç para verme kararını etkileyebilecek bazı şeyleri araması gerekir. Bunlar özellikle şunları içerir:

- güvenlik
- evin yapısal bütünlüğü
- evin durumu
- yeniden yapılanma veya yenileme
- görünür eksiklikler
- alacaklı tarafından belirlenen herhangi bir koşul

Uzmanlar, olası sorun belirtileri varsa, çatı, haşere veya su muayeneleri gibi gerekli gördükleri her türlü muayeneyi talep edebilirler. Bilirkişi değerlendirmesinde hareketli nesneleri dikkate almayacaktır. Eklenmemiş her şey, taşınırken yanınıza alabileceğiniz kişisel mülk olarak kabul edilir. Mülkün bir parçası olarak kabul edilmez.

Ayrıca bir uzmanın yaşam alanı veya oda sayısı ölçümünden çıkarabileceği birkaç oda vardır. Örneğin bodrum katlar ve garajlar evin görüntülerinde genellikle yer almaz ve odanın oda sayılabilmesi için gardırop ve penceresinin olması gerekir.

Kredi planlıyorsanız, kapatmadan önce birçok onarımı tamamlamanız gerekir. Bu, hem alıcı hem de satıcı üzerinde bir etkiye sahiptir, çünkü ev kredisi süreci birkaç onarım öğesi tamamlanana kadar tam olarak ilerleyemez.

Bunun neleri kapsadığını görelim:

Çatınızı sağlıklı tutmak ve en az 3 yıllık ekonomik ömrü sağlamak için.

Ancak bu, evde değerlendirmeden önce çözülmesi gerekebilecek onarımların tam bir kontrol listesi değildir. Bu, denetimden önce veya denetim sırasında ortaya çıkabilecek en yaygın sorunların bir listesidir.

Herhangi bir onarım veya tadilatı değerlendirme yapmadan önce çözmek, sorunsuz bir ev satın alma sürecinin önünü açacak ve muhtemelen daha yüksek bir değer biçilecektir.

Evinizin görünümü

-Kaldırım evin değerini etkileyebilir, bu nedenle değerlendirmede bu dikkate alınır. Evinizin genel görünümü aslında nihai değeri etkileyebilir.
-Bakımlı gibi görünen bir evin, evin durumu hakkında bir uzmanın görüşü üzerinde olumlu bir etkisi olabilir.
-Genel bir temizlik yapın. Evin fiziksel ölçülerini değiştirmese bile temizlik, odayı görsel olarak daha büyük ve daha kullanışlı hale getirebilir.
-Daha fazla parlaklık eklemek için çekmece kolları ve kapı kolları gibi aksesuarları değiştirin.
-Set konforu artırmak ve ısıtma veya soğutmanın nasıl çalıştığını tanıtmak için termostatı rahat bir sıcaklığa ayarlayın.
-Kirler, buzdolabındaki eşyalar, yemek pişirme, kirli çamaşırlar veya evcil hayvanlar gibi hoş olmayan kokuları giderin.
-Evinizi temizleyin ve uzmanın her şeyi en iyi şekilde göreceğinden emin olun.

Değerleri anlama

Değerlendirme, satış sürecine ulaşabilir veya satış sürecini bozabilir. Sizi ev satın alma sürecindeki bir sonraki adıma veya pazarlık masasına geri götürebilir.

Beklediğinizden farklı bir değerde bir referans almanın ne anlama geldiğini öğrenmek için okumaya devam edin.

Derecelendirme beklenenden yüksek olduğunda ne olur?

Derecelendirme beklenenden yüksek olduğunda, alıcı için çok faydalıdır çünkü birçok fayda sağlayacak ve daha fazla öz sermayeye sahip olacaktır.

Örneğin, alıcı ve satıcı belirli bir satın alma fiyatı üzerinde anlaşırlarsa ve tahmin daha yüksek olarak belirlenirse, alıcı mülkü satın almaya devam edecektir. Orijinal kararlaştırılan fiyat ve otomatik olarak ev için kalan değeri alın. Ve alacaklı, evin en yüksek değerinde veya daha düşük bir değerde kredi verirken, süreç bir sonuca varana kadar devam edebilir.

Evin fiyatının talep edilen fiyattan yüksek olması durumunda satıcı bilgilendirilmeyecektir. Bu nedenle evi daha sonra satmak için daha fazla para talep etmeye (ki bu da satın alma sözleşmesine aykırı olur) veya sözleşmeden çekilmeye çalışamaz.

Satıcı değerlendirmenin sonucunu bilecektir çünkü beklenenden düşükse evin satışını etkileyebilir.

Derecelendirme daha düşük olursa ne olur?

Düşük bir derecelendirme kredinin ilerlememesi veya borç verenin mülkün değerinden daha fazla para ödünç veremeyeceği için süreci yavaşlatabilir veya satışları engelleyebilir. Paydaşlardan herhangi biri ipotek finansmanına güveniyorsa bu bir soruna neden olabilir.

Derecelendirme daha düşükse henüz panik yapmayın çünkü ister satın alıyor, ister satıyor veya yeniden finanse ediyor olun birkaç farklı seçeneğiniz olabilir.

Şunları yapabilirsiniz:

Bir ev satın alıyorsanız, fiyatı tahmini bir değere kadar düşürmek için satıcılarla pazarlık yapmayı deneyebilirsiniz. Alıcı olarak, ekspertiz ve satış fiyatı arasındaki farkı kendi cebinizden ödeyebilirsiniz.

Alıcı iseniz bir fiyat düşüşü durumunda sözleşmeden çekilmeyi ve eve göz kulak olmayı seçebilirsiniz. Sahibi, evi tahmini değerinden daha yüksek bir fiyata satmakta zorlanabilir, fiyatı düşürebilir veya size iade edebilir ve sizinle tekrar pazarlık yapabilir. Satıcı iseniz, alıcı ile değerlemeye itiraz edebilir veya kabul edebilirsiniz. ikinci bir değerlendirme istemek ve en iyisini ummak için. Nakit yeniden finanse ediyorsanız, kredi tutarını azaltabilir ve daha az nakit kullanabilirsiniz.

Derecelendirme neden olabilir? Beklenenden daha düşük mü?

Evin gerçekten satıcının istediği şeye değmediği ortaya çıkabilir. Derecelendirmenin düşük olmasının başka nedenleri de vardır:

- kötü veya modası geçmiş yapı olması
- deneyimsiz uzman
- başlangıçtaki kadar değer getirmeyen ev tadilatları yapılması
- bir satıcının veya emlakçının gerçekçi olmayan beklentileri

İnsanlar bazen evlerinin değerini artıracağını düşündükleri ev tadilatları yaparlar. Ancak, bazı iyileştirmeler var değer katan, bazıları katmayan.

Havuz bunun harika bir örneğidir. Diyelim ki bir uzman evinizi bölgedeki diğer benzer evlerle karşılaştırıyor; Eviniz yeni bir havuza sahip üç odalı basit bir evse, karşılaştırılacak hiçbir şey yoktur. Bu, havuzun evinizin değerine gerçekten katkıda bulunmadığı anlamına gelir. Diğer durumlarda, potansiyel alıcılar bunu bir lüksten ziyade bir yük olarak gördüğünden havuz, evinizin satışını veya değerini düşürmeyi gerçekten zorlaştırabilir. Bazı kişiler havuzun düzgün çalıştırılması ve bakımı için zaman ve para harcamak istemezler.

Değerlendirmeden sonraki adımlar

Değerlemenin tamamlanmasının ardından, gayrimenkul değerleme uzmanı, bölgenizdeki inceleme bulgularına ve karşılaştırılabilir verilere dayalı olarak bir parasal değer belirleyecek ve ardından bulgularını ipotek kredisi verene gönderecektir. Evin daha yüksek bir fiyata listelenmesi durumunda bu durum satıcı için dezavantajlıdır, çünkü evin daha düşük bir puanı, mülkü istenen fiyattan satma şansını etkileyecektir.

Uzman görüşleri, alıcılar, satıcılar ve alacaklılar için herhangi bir gayrimenkul işleminin önemli bir parçasıdır. İster yeni bir ev alıyor olun, ister mülk satıyor olun, ister ipotek kredisi ödüyor olun.

Kullanışlı bilgi

Bilmen gereken

Gayrimenkul değerleme hizmetine mi ihtiyacınız var? Wilio, mülkünüzü değerlendirmek için kaliteli uzmanlar bulmanıza yardımcı olacaktır. Bu blog yazısında, bir ekspertiz almak için ne gerektiğini, ne kadara mal olduğunu ve mevcut olan farklı hizmet türlerini keşfedeceğiz. İnsanların evlerinde veya işyerlerinde bir ekspertiz yapılmasını istemesinin veya buna ihtiyaç duymasının pek çok nedeni vardır. Bina: satış, yeniden finansman, iyileştirmeler yapmak, vb. Liste uzayıp gidiyor! Yatırım amaçlı gayrimenkul satın almak veya finansman sağlamak için tüm seçenekleri değerlendirirken, bir mülkün hem mevcut değerini hem de gelecekteki potansiyelini taahhütte bulunmadan önce doğru bir şekilde değerlendirebilmeniz önemlidir.