Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç
Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç

Gabion Duvar

Uygun bir fiyata bölgenizden yetenekli uzmanları işe alın.

TEKLİF AL

1.502 profesyonel

1.077 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

Gabion Duvar

Gabion Duvar kategorisinde bir hizmet uzmanı mı bulmanız gerekiyor? Uygun fiyatlarla kaliteli uzmanlar bulmanıza yardımcı olacağız. Sadece bir talep girin.

Ayrıca bakınız:Fiyat

1.502 profesyonel

1.077 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

FAYDALI BİLGİ

Ne bilmek istiyorsun

Gabion Çitler

Açıklama

Gabionlar, ağır galvanizli çelik telden yapılmış altıgen ağdan yapılmış dikdörtgen veya silindirik sepetlerdir. Sepetler kaya, taş veya toprakla doldurulur ve bir duvar oluşturacak şekilde istiflenir. Gabionlar, iç stabilite ve hidrolik ve toprak kuvvetlerine dayanma ağırlıkları nedeniyle esas olarak tel örgüdeki taşların ve kayaların tek tek birbirine bağlanmasına bağlıdır. Gabionlar, bazen bitki örtüsü ile ekilebilen gözenekli bir yapı türüdür. Minimum habitat ve estetik değere sahip "sert" bir tasarım çözümü olarak kabul edilirler.

Uygulanabilirlik

Gabionlar akla gelebilecek her yerde kullanılır, neredeyse evrensel bir çit denilebilir, araziyi çitle çevirme veya yamaçları stabilize etme yöntemidir ve yüksek bir erozyon varsayımının olduğu yerlerde heyelanlara karşı bir bariyer görevi görür. Yol ve demiryolu dolguları, köprüler, istinat duvarlarının yapımında kullanılırlar. Ayrıca, su yollarının ve rezervuarların oluklarının ve kıyılarının arıtılmasında da uygundurlar.

Faydaları
  • kolay kullanım ve nakliye
  • inşaat hızı
  • esneklik (gabyonlar hafif yan kaymalara dayanabilir)
  • su geçirgenliği (iyi drenaj)
  • su hızını azaltmak ve eğimleri erozyondan korumak için iyi uygulanabilir bir yöntem sunar.
Dezavantajlar / sorunlar
  • çirkinlik. Gabionlar bazen düşük estetik değere sahip olduğu için eleştirilir. Duvarın ön kısmında çekici bir kaplama taşı kullanılarak ve kayalar arasındaki boşluklara bitki örtüsü ekilerek özel hale getirilebilir.
  • düşük habitat değeri
  • maliyetler. Gabionlar, bitki örtüsü yamaçlarından daha pahalıdır.
  • giyinmek. Gabionlar için kullanılan tel sepetler, yükün yüksek akış hızı akışlarında hareketi ile telin aşınması nedeniyle ciddi aşınmaya maruz kalabilir.
  • karmaşık kurulum. Gabionlar inşa etmek oldukça zahmetlidir ve çok fazla ekipman gerektirir.

Kolay kullanım ve taşıma için, gabionlar düz bir konumda katlanmış ve birbirine bağlanmış olarak teslim edilir. Tüm dikey kenarları açarak ve dikey kenarların etrafına dikilmiş bağlantı telinin uzunluklarına bağlayarak kolayca monte edilirler. Boş gabionlar yerine yerleştirilir ve bitişik gabyonlara tutturulur. Daha sonra derinliklerinin üçte biri kadar çakılla (çapları 10-30 cm) doldurulur. Her iki yöne yerleştirilen bağlantı telleri karşılıklı gabion duvarlarını destekler. Teller, gabion sepetlerinin doldurulurken "dökülmesini" önler. Bu işlem gabion dolana kadar tekrarlanır. Doldurduktan sonra üst taraf katlanır ve uçlara, yanlara ve diğer parçalara tutturulur. Dolgu işlemi sırasında kayaların arasına söğüt gibi bitki tohumları konulabilir.

Gabionlarla oynayabilir ve bunları çeşitli tasarımlarda yapılandırabilirsiniz. Bu duvarların veya çitlerin hangi amaçla yapıldığına bağlıdır. Arazi çevresinde çit görevi görecek bir gabiondan tamamen farklı olarak, gürültüye veya toprak erozyonuna karşı bariyer olarak inşa edilen bir gabionun estetik açıdan yapılacağı açıktır.

İnşaat sırası

Gabionlar, erozyon potansiyelinin yüksek olduğu yerlerde kullanıldığından, eğim ayarlamaları ile aynı anda veya sadece mümkün olan minimum gecikmeyle gerçekleştirilecek şekilde yapılmalıdır. Gabionların yerleştirileceği alanlara tam ayarlamalar ancak ilk çalışma gabionların son hazırlığı ve yerleştirilmesinin hemen ardından yapılabiliyorsa yapılmalıdır.

Bakım

Gabionlar düzenli olarak ve her büyük fırtınadan sonra kontrol edilmelidir. Tüm geçici ve kalıcı erozyon prosedürleri, tortu kontrolleri ve gerekli tüm onarımlar, amaçlanan işlevlerinin sürekli olarak yerine getirilmesini sağlamak için gerektiği şekilde yapılmalıdır.

İzinlere dikkat edin

Gabion duvarı istinat duvarı olarak kullanmak için kapsamlı teknik özelliklere sahip olmanız ve yetkililerden onay almanız gerekebilir. Lisanslı bir inşaatçının hizmetlerini kullanmanız gerekebilir. Bu nedenle dikkatli olun. Bir gabion duvarı inşa etmeye başlamadan önce, bu projeyi gerçekleştirmek için gerekli olup olmadığını ve hangi izinlerin gerekeceğini sormaya çalışın.

Bir gabion istinat duvarı nasıl yapılır

Her projede olduğu gibi, önce tasarım seçeneklerini araştırmak, tasarım, kurulum ve genel uygulama hakkında bazı öneriler almak iyi bir fikirdir. Zaten her şeyi, bir çit yapmayı planladığınız yeri, gerekli panelleri, kayaları ve diğer tel örgü malzemelerini ölçüp satın aldıysanız, başlamaya hazırsınız.

Şu açıktır ki, tel örgü üzerindeki delikler agreganın boyutundan daha dar olmalıdır, aksi takdirde taşlar ve kayalar oradan düşecektir. Yumuşak kil veya hatta kum üzerine gabion inşa ediyorsanız, sağlam bir temel üzerinde beton topuklara ihtiyacınız olacaktır. Ancak beton temellerin gidere çarpmamasına dikkat edin. Bu nedenle, istinat duvarları durumunda kontrendike olabilirler.

Galvanizli tel panelleri tel ile birleştirin ve tel sepetlerin tabanını ve yanlarını oluşturun. Sepetin her bir köşesine bir tel yerleştirerek her sepeti yerinde tutun. Bu, sepeti taşlarla doldurana kadar tutacaktır.

Bir gabion çit duvarı nasıl yapılır

Geniş alanlı gabionlar, köşeler boyunca ve ayrıca yapının kabaca ortasında yatay olarak bir yerde çapraz takviyeden yararlanabilir. Gabionun ortasına eski beton bloklar ve daha ucuz taş kullanarak ve görünen dış kısımlara daha pahalı, estetik açıdan daha hoş kayalar ve taşlar yerleştirerek tasarruf edebilirsiniz. Tüm taşları yerine yerleştirdiğinizde, sadece üst paneli takın ve bitirdiniz.

Tel yapılar

Hasır kafes, herhangi bir gabion duvarının en önemli yapısal unsurlarından biridir. Seçtiğiniz tel türü, yeni gabion duvarınızın ömrü üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. Doğru çelik hasır seçerken akılda tutulması gereken üç önemli husus vardır.

1. Tip - galvanizli veya paslanmaz çelik

Galvanizli çelik daha ucuzdur ve geleneksel olarak daha büyük gabion istinat duvarlarında kullanılır.

Galvanizli kaynaklı tel örgü paneller, olağanüstü korozyon direnci ve mükemmel güç sağlar. Eğer gerçek tarzınızı gabion duvarınızla göstermek istiyorsanız paslanmaz çelik hasır panelleri düşünmelisiniz. Paslanmaz çelik, çarpıcı bir gabion duvar oluşturmak için mükemmel korozyon direncini estetik güzellikle birleştirir.

2. Tel çapı

Tellerin kalınlığı, herhangi bir gabion duvarının yapısal mukavemetini ve bütünlüğünü sağlamada önemli bir rol oynar. Daha büyük gabion istinat duvarları, esas olarak su birikimi ve toprak erozyonu nedeniyle muazzam basınca maruz kalabilir. Tel ağ, duvar çökerken taşlar hareket ederse, gerilme basıncına dayanacak kadar güçlü olmalıdır. Maliyet ve estetik de dikkate alınması gereken önemli faktörlerdir, özellikle de ikonik bir peyzaj olarak bir gabion duvarı oluşturmayı düşünüyorsanız.

3. Mesh boyutu

Mantıksal olarak, duvar ve ağdaki delikler ne kadar büyükse, kullanmanız gereken kayalar ve taşlar da o kadar büyük olacaktır. Büyük bir gabion istinat duvarı inşa ediyorsanız, bu faktörler teknik özellikleri belirleyecektir. Ancak, sadece küçük bir duvar veya bahçe ise, bu faktörlerle oynayabilir ve istediğiniz efektleri elde edebilirsiniz.

İnşaata başlamadan önce veya gerekli belgeleri sağlamadan önce en yakın tedarikçiden hangi ağ ve taşların bulunduğunu çok hızlı bir şekilde kontrol edebilirsiniz.

Maliyetler ve dikkate almanız gereken diğer şeyler

Gabion duvarlar, çit ve istinat duvarlarının birçok zorluğuna yüksek maliyetli, verimli çözümler sunar. Duvarın boyutu, tüm duvarın fiyatının dayandığı temel faktörlerden biridir. Daha büyük projeler söz konusu olduğunda, muhtemelen izne ve projeyi sizin için uygulayacak inşaat şirketine ek para yatırmanız gerekecektir. Çitinizin gerçekten şık görünmesini istiyorsanız, çekici renk ve dokulara sahip kaliteli taşa yatırım yapmanız gerekecektir. Bu çok pahalı olabilir.

Tasarım parçaları

Gabion duvarları, peyzaj tasarımcılarına neredeyse sınırsız olanaklar sunar. Bunları erozyon kontrolü ve diğer çok işlevsel görevler için kullanabilirsiniz, ancak birçok kullanımları vardır. Örneğin, ahşap zeminin aksine veya doğal kayalık bir manzara ile birlikte ev ve dış mekan arasında estetik bir bağlantı sağlayabilirler. Bir kaya çiti arasında sıkışıp kalmanıza gerek yok, gabion duvar tasarımı, yaratıcı peyzaj tasarımcıları için sonsuz esnek seçenekler sunar.

Neden giderek daha popüler hale geliyorlar?

Gabion istinat duvarı, erozyonu kontrol etmenin ve mülkünüzdeki yatay alan seviyesini artırmanın çok etkili bir yoludur. Kayalar ve taşlar arasındaki boşluklarla sağlanan geçirgenliklerinden dolayı basınç artışını veya su birikmesini engeller. Bu, diğer istinat duvarlarından daha güvenli olmasını sağlar. Gabion duvar desenleri çok esnek olabilir ve çok küçükten çok büyüğe her türlü büyük proje için uygundur.

Gabion istinat duvarı da doğal kaya renkleri ve dokularıyla son derece çekici görünür. Ve tabii ki tam anlamıyla taştırlar. Mükemmel dayanıklılıkları, onları herhangi bir istinat duvarı uygulaması için çok uygun maliyetli aksesuarlar haline getirir.

Kullanışlı bilgi

Bilmen gereken

Bir gabion şirketi arıyorsanız, çözümünüz Wilio. Profesyonellerimiz, uygun fiyatlı ve sağlam bir istinat duvarı oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Kaliteli işçilik garantili rekabetçi fiyatlar sağladığımız için kurulum maliyeti konusunda endişelenmenize gerek yok!