Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç
Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç

Freze, Baca Kaplama 

Uygun bir fiyata bölgenizden yetenekli uzmanları işe alın.

TEKLİF AL

1.500 profesyonel

1.076 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

Freze, Baca Kaplama 

Freze, Baca Kaplama  kategorisinde bir hizmet uzmanı mı bulmanız gerekiyor? Uygun fiyatlarla kaliteli uzmanlar bulmanıza yardımcı olacağız. Sadece bir talep girin.

Ayrıca bakınız:Fiyat

1.500 profesyonel

1.076 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

FAYDALI BİLGİ

Ne bilmek istiyorsun

Baca Kaplamaları

Yığma bir bacadaki bacanın iç kısmı, "baca gazlarını yakalayıp dış atmosfere yönlendirmek ve baca duvarlarını ısı ve korozyondan korumak için baca içine yerleştirilmiş toprak, seramik veya metal boru" olarak tanımlanmaktadır.

Bina kodları eyalete veya bölgeye göre değişiklik gösterse de, baca kaplamalarının montajı bu yüzyılın başından beri önerilmektedir ve çoğu yangın yönetmeliği şu anda eklentiler gerektirmektedir.

1940'larda ve 1980'lerde, duvar bacaları performansları ve güvenlikleriyle ilgili artan endişeler nedeniyle dayanıklılık standartları açısından incelenmeye ve test edilmeye başlandı. Testler, çizgisiz bacaların o kadar tehlikeli olduğunu ortaya çıkardı ki, bilim adamları baca kaplamasız bir baca inşa etmeyi neredeyse suç olarak adlandırdılar.

Baca kaplamalarının üç ana işlevi:
  • yanıcı malzemelere ısı transferinden evi koruyun. Teknik testler sırasında kaplamasız bacaların ısı ürettikleri, bacadan o kadar hızlı hareket edebildiği ve bitişikteki ahşap yapının sadece üç buçuk saatte yanmaya başladığı tespit edildi.
  • duvarları aşındırıcı yan ürünlerden koruyun. Testler, baca gazlarının tuğla ve harca girmesine izin vermenin, bacanın ömrünün kısalmasına neden olacağını göstermiştir. Baca gazları doğası gereği asidiktir ve bacanın içindeki harç bağlantılarını tam anlamıyla bozar. Harç derzleri aşındığında, ısı yakındaki yanıcı maddelere daha hızlı aktarılır ve karbon monoksit gibi tehlikeli gazlar evin yaşam alanlarına kaçabilir.
  • cihazların optimum verimliliği için bacanın doğru boyutlandırılmasını sağlar. Modern odun sobaları ve gaz veya yağ sobaları, düzgün çalışması için uygun şekilde boyutlandırılmış bir baca gerektirir. Baca, yanma ürünlerinin evden geçişine izin vermekle sorumludur. Yanlış boyutlandırılmış bir ek, odun sobalarında aşırı baca gazı birikimine ve geleneksel yakıtlarla karbon monoksit üretimine neden olabilir
 Baca kaplamaları türleri:

Geçmişte, baca kaplamalarına çok fazla vurgu yapılmamıştı, bu nedenle sadece elde olan malzemeler kullanıldı ve çoğu zaman kaplamalara hiç değinilmedi. Şu anda baca ve baca çıkışları bu kaplamaların hangi malzemelerden yapılması gerektiğini belirleyen belirli kural ve standartlara uygun olarak yapılmalıdır. Şu anda, seramik uçlar ve paslanmaz çelik uçlar en çok kullanılanlardır.

Paslanmaz çelik bacalar son derece dayanıklıdır ve ayrıca çok hafiftir, bu nedenle sağlam bir temele ihtiyaç duymazlar. Sağlam bir temele sahip bir baca inşa etmenin teknik olarak mümkün olmadığı konutlarda kullanılırlar. Öncelikle dış cephede kullanılabilirler ve cepheye sabitlenirler. Bununla birlikte, ilk bakışta, basit yapı, bir bütün olarak nispeten karmaşık bir üç katmanlı inşaat çözümünü içerir, bu nedenle, inşaatı sırasında bu konuda deneyimi olan bir şirkete başvurmanız önerilir.

Seramik bacalar, bir bütün olarak temin edilmedikçe üç katlıdır. Bir uç, yalıtım malzemesi ve hassas bir bloktan oluşurlar. Yanma ürünlerini uzaklaştırmak için serbest hava akımı kullanılan ısıtma türleri için tasarlanmıştır. İç ateş kili eklentileri, düz veya bacaya dallı olarak veya bacaya açılan kapı için bir açıklıkla yapılır.

Baca kaplamasına ihtiyacım var mı?

Bir baca kullanırken ya da bir şömine kullanırken, kesinlikle kullanımının mümkün olduğu kadar güvenli olduğundan emin olmak istersiniz. Kendinizin yaptırmadığı bir evde yaşıyorsanız ve bu kesinliğe sahip değilseniz veya biraz tereddüt ediyorsanız, bacanızın sizin ve sevdiklerinizin güvende olması için tasarlanmasından daha kolay bir şey yoktur.

Baca kaplaması, bacanızın en temel parçası gibi görünmeyebilir ancak gerçekte son derece önemlidir ve şöminenizin ve evinizin güvenliğini arttırır. Bununla birlikte, örneğin bir kaza durumunda sigorta şirketleri için bir baca kaplamasının varlığı da gereklidir.

Baca kaplamasının avantajları

Bir baca kaplamasının en büyük avantajı tabii ki bacanızın, şöminenizin, evinizin ve ailenizin güvenliğini arttırmasıdır. Şimdi senelerdir şömineniz var ve hiç kötü bir şey olmadıysa tebrikler. Henüz kötü bir şey olmadı, daha sonra ne olabilir ki demeyin. Hoş olmayan olayları önlemek ve güvenli olmak, ihmal edilenlere sonradan pişman olmaktan her zaman daha iyidir.

Baca kaplamaları, dumanın evinizden güvenli ve etkili bir şekilde çıkması için net ve düz bir yol oluşturur. Astar olmadan baca duvarları zamanla bozulacak ve baca gazları dış katmanın tüm çatlaklarından veya gözeneklerinden geçebilecektir.

Bacanız yanma yan ürünlerini etkin bir şekilde açığa çıkaramazsa, baca gazı çökelme ve dolayısıyla bir baca yangını riski önemli ölçüde artar. Ayrıca baca duvarlarında baca kaplamasına göre daha kolay kurum ve kreozot oluşabilir, bu da bacayı daha sık temizlemeniz gerektiği anlamına gelir.

Şömineyi kullandığınızda karbon monoksit açığa çıkar ve her ne pahasına olursa olsun onu kesinlikle evinizden uzak tutmak isteyeceksiniz. Prensip olarak bu bir gerekliliktir. İyi durumda olan düzgün monte edilmiş baca kaplaması bunu sorunsuz bir şekilde sağlayabilir.

Bacanızın eki yoksa bu, bacanın soğuma olasılığını artırır. Baca çok soğuksa, soğuk hava daha yoğun olduğu için duman evinize dönebilir. Yalıtımlı bir baca kaplamanız varsa, bu risk neredeyse sıfırdır.

Baca kaplamasına ne zaman ihtiyacınız olduğunu nasıl öğrenebilirsiniz?

Açıktır ki, ortalama bir ev sahibi bir baca temizleyicisi olarak sertifikalandırılmamıştır ve baca temizleyicisi olarak yetenekli de değildir, bu nedenle bir bacanın durumunu teşhis etmek zor olabilir. Dikkatli olmanız ve bacanızın performansındaki ani değişiklikleri fark etmeniz gerekir.

Bacasız eski bir evde yaşıyorsanız, buna ihtiyacınız olduğu açıktır, bunu yapmak için uzman bile olmanıza gerek yoktur ve uzun ve zorlu gözlemlere ihtiyacınız yoktur.

Eğer varsa, yeni bir baca kaplamasına ihtiyaç duyulduğunu gösteren en yaygın işaretlerden biri, baca duvarlarının olması gerekenden çok daha hızlı aşındığını ve bu bozulmanın diğer duvarlarda da kendini gösterdiğini fark ettiğiniz zamandır. Astarınız iyi çalışır durumda değilse, ısı veya yoğuşma tuğlaya ve harca çok daha fazla zarar verecektir. Bu durumda, hasarlı alanı onarmak için bacayı tamir etmeniz veya tuğlayı değiştirmeniz gerekecektir.

Şömineli bir eve taşınıyorsanız, bacanın en son standartlara uygun olup olmadığını kontrol etmeyi unutmayın. Evde genellikle orijinal kil dolgu olur ve birçok kez zarar görür.

Yeni bir baca kaplamasına ihtiyaç duyduğunuzu bulmanın başka bir yolu da bir yoğuşma sorunu fark ettiğiniz zamandır. Bacanızda su olduğu zaman, bu iyiye işaret değildir. Nem, bacanın en büyük düşmanıdır. Yeni baca kaplaması, bacayı yalıtmaya ve nemin uzaklaştırılmasını önlemeye yardımcı olacaktır.

Ayrıca neme karşı korumasını daha da artırmak için bacayı yalıttığınızdan emin olabilirsiniz.

Şömineye karar verdiğinizde yeni bir baca kaplaması almalısınız. Gazdan odun yakmaya veya tam tersine geçiş yapıyor olun, baca kaplamasının iyi durumda olduğundan ve uygun baca gazı için doğru boyutlandırıldığından emin olmak için kontrol ettirmeniz önemlidir.

Tabii ki, baca kaplamanızın durumundan emin değilseniz, sertifikalı bir profesyonelin bacanın kullanımının güvenli olup olmadığını belirleyebilmesi için bacayı en kısa sürede kontrol ettirin.

Bacada yoğuşma veya dış tuğlada hasar fark ederseniz, sorun hasarlı veya yapılmamış olan bir baca astarı olabilir.

Gerçekten de, özellikle aynı evde yaşadığınız birkaç yıl boyunca hiçbir şey olmadıysa, bir baca kaplaması bazen gereksiz görünebilir. Ve bu şekilde kalması önemlidir. Ev ekipmanının bu önemli bölümünü küçümsemeyin ve bir an önce çözmeye çalışın.