Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç
Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç

Fotovoltaik

Uygun bir fiyata bölgenizden yetenekli uzmanları işe alın.

TEKLİF AL

1.500 profesyonel

1.076 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

Fotovoltaik

Fotovoltaik kategorisinde bir hizmet uzmanı mı bulmanız gerekiyor? Uygun fiyatlarla kaliteli uzmanlar bulmanıza yardımcı olacağız. Sadece bir talep girin.

Ayrıca bakınız:Fiyat

1.500 profesyonel

1.076 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

FAYDALI BİLGİ

Ne bilmek istiyorsun

Fotovoltaik hakkında bilmeniz gereken her şey

Son zamanlarda, fotovoltaik ve hatta fotovoltaik ürünleri hayatımızın ortak bir parçası haline gelen ve dinamik olarak gelişen endüstrilerden biri haline geldi. Fotovoltaik artık sadece "kozmik teoloji" değil, yavaş yavaş hayatımızın ortak bir parçası haline geliyor. Bu nedenle, onun hakkında daha fazla bir şey bilmekten zarar gelmez.

Tanım

Fotovoltaik, ışığın doğrudan elektriğe dönüştürülmesi süreciyle ilgilenen teknik bir alandır. İsim, iki kelime - fotoğraf (ışık) ve volt (elektrik voltajı birimi) birleştirilerek oluşturulmuştur. Dönüştürme işlemi bir fotovoltaik hücrede gerçekleşir.

Fotovoltaik hücre nasıl çalışır?

Bir fotovoltaik (güneş) hücresi, fotonlara (ışık parçacıklarına) maruz kaldığında elektrik üreten elektronik bir bileşendir. Bu dönüşüme, 1839'da Fransız fizikçi Edmond Becquerel tarafından keşfedilen fotovoltaik etki denir. Fotovoltaik hücrelerin uydu teknolojisindeki ilk pratik uygulamalarının hayata geçirilmeleri 1960'larda gerçekleştirilmiştir.

Fotovoltaik hücre, güneş tarafından yayılan fotonları emen ve bir elektron akışı oluşturan yarı iletken malzemelerden yapılmıştır. Fotonlar, güneş ışığını saniyede 300.000 km hızla ileten temel parçacıklardır. Fotonlar silisyum gibi yarı iletken bir malzemeye çarptığında, elektronları atomlarından salarlar ve geride bir boşluk bırakırlar. Dolaşan elektronlar rastgele hareket ederek doldurulacak başka bir "boşluk" ararlar.

Ancak elektrik üretmek için elektronların aynı yönde akması gerekir. Bu, iki tür silisyum kullanılarak elde edilir. Güneşe maruz kalan silisyum tabaka, silisyumdan bir elektron fazla olan fosfor atomları ile takviye edilmiştir. Diğeri ise bir elektronu eksik olan bor atomları ile takviye edilmiştir. Ortaya çıkan sandviç yapı, bir bataryaya benzer şekilde çalışır. Fazla elektrona sahip bir katman, negatif bir terminal (n) olur ve elektron eksikliği olan bir katman da bir pozitif terminaldir (p). İki katman arasında bir elektrik alanı oluşturulur.

Elektronlar fotonlar tarafından uyarıldığında, elektrik alan tarafından n tarafına sürüklenirken, boşluklar da p tarafına doğru hareket eder. Elektronlar ve boşluklar, elektrik enerjisi şeklinde dış devreye doğru her iki tarafa uygulanan elektrik kontaklarına yönlendirilir. Bu bir doğru akım üretir. Yüzey yansımasından kaynaklanan foton kaybını en aza indirmek için hücrenin tepesine yansıma önleyici kaplama eklenir.

Fotovoltaik hücrelerin verimliliği nedir?

Verimlilik, bir hücrenin ürettiği elektrik enerjisinin, aldığı güneş ışığı miktarına oranıdır. Verimliliği ölçmek için hücreler, diziler halinde birleştirilmiş modüller halinde birleştirilir. Elde edilen paneller daha sonra ideal güneş koşullarını taklit eden bir güneş simülatörünün önüne yerleştirilir: 25°C ortam sıcaklığında metreküp başına 1000 W ışık. Sistem tarafından üretilen elektrik veya en yüksek güç, gelen güneş enerjisinin bir yüzdesini temsil eder. 1 m2 alana sahip bir panel 200 W elektrik üretiyorsa verimi %20'dir. PV hücresinin maksimum teorik verimliliği yaklaşık %33'tür. Gerçek hayatta, bir hücrenin ürettiği elektriğin miktarı (üretimi olarak da bilinir), verimliliğine, bölgedeki ortalama yıllık güneş ışığına ve ekipmanın türüne bağlıdır.

Temel fotovoltaik hücre türleri

3 temel fotovoltaik hücre türü vardır: kristal silisyum hücreler, ince film hücreler ve organik hücreler. Dönüşüm verimliliği sürekli gelişiyor.

Kristal silisyum hücreler

Silisyum, silisten çıkarılır. Silisyum hücreler, güneş pili pazarının %95'inden fazlasını oluşturmaktadır. Ticari uygulamalarda verimliliği, kullanılan teknolojiye bağlı olarak %16,5 ile %22 arasında değişmektedir. Eriyik ekstraksiyon yönteminde silisyum, büyük tek kristal yapıya dönüştürülür ve mono kristal olarak adlandırılır. %26,6'ya varan laboratuar verimliliğine sahiptir. Silisyum hücrelerin fiyatı son yıllarda düştü ve diğer elektrik kaynakları ile rekabet etmelerine izin verdi.

İnce film hücreleri

Yaklaşık 200 mikron boyutundaki silisyum levhaları kesmek yerine, cam veya plastik gibi bir alt tabakaya sadece birkaç mikron kalınlığında ince tabakalar halinde yarı iletken malzeme uygulamak mümkündür. Yaygın olarak kullanılan maddeler kadmiyum tellürid ve bakır ve indiyum seleniddir (CIGS), laboratuar verimleri sırasıyla %22,1 ve %23,3 ile silisyuma yakındır. İnce film hücrelerinin üretimi için amorf (kristal olmayan) silisyum da kullanılabilir. Bu teknoloji uzun zamandır küçük hesap makinelerinde kullanılmaktadır, ancak kristal silisyumdan daha az etkilidir.

Organik hücreler

Yarı iletken mineraller yerine organik moleküller veya polimerler kullanan organik güneş pilleri ticari olarak kullanılmaya başlandı. Hücreler hala düşük dönüşüm verimliliğine ve kısa ömre sahiptir, ancak üretim açısından potansiyel olarak düşük maliyetli bir alternatiftir.

Perovskites

Son zamanlarda başka bir teknoloji olan perovskitler dikkat çekmeye başladı. Hücrelerin seri üretilmesine izin vermek için hala çok fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen (sorun, onların istikrarsızlıklarıdır), perovskitlerin birçok avantajı vardır. Hafif ve esnek olmasının yanı sıra değişik malzemelerle karıştırılarak geniş yüzeylere uygulanabilir. Ek olarak, üretimi son derece düşük maliyetlidir.

Teknolojik yakınsama

Dünyanın dört bir yanından bilim insanları, çok geçişli hücreler oluşturmak için farklı fotovoltaik teknolojileri birleştirmek için çalışıyorlar. Farklı malzemelerin kullanılması, üretim maliyetlerini kontrol altında tutarken, hücrelerin maksimum teorik sınırdan (%33,5) çok daha yüksek verimlilik elde etmesini sağlıyor. Araştırmalar esas olarak %43 teorik verimlilik sağlayan ince film silisyum tandem hücrelere odaklanıyor. Birden çok konektörün maksimum teorik verimliliği %50'den yüksektir.