Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç
Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç

Enerji Tüketimi Hesaplama

Uygun bir fiyata bölgenizden yetenekli uzmanları işe alın.

TEKLİF AL

1.500 profesyonel

1.077 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

Enerji Tüketimi Hesaplama

Enerji Tüketimi Hesaplama kategorisinde bir hizmet uzmanı mı bulmanız gerekiyor? Uygun fiyatlarla kaliteli uzmanlar bulmanıza yardımcı olacağız. Sadece bir talep girin.

Ayrıca bakınız:Fiyat

1.500 profesyonel

1.077 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

Kullanışlı bilgi

Ne bilmek istiyorsun

Enerji dengesinin hesaplanması

Enerji dengesi tam olarak nedir ve hesaplamasını nasıl öğrenebiliriz? Enerji dengesi, genel olarak geçerli olan enerji korunumu ilkesinin matematiksel bir yorumudur. Enerji dengesi aşağıdaki ilişki ile de formüle edilebilir: sisteme sağlanan enerji ve ısı toplamı, hane = sistemden boşaltılan enerji ve iş toplamı + enerji birikimi.

İfadeler karmaşık mı? Ozaman basitçe anlatalım.

Bugün bir ev inşa etmek istiyorsak, bir uzman tarafından damgalı bir projenin enerji değerlendirmesi olmadan yapamayız. Enerji değerlendirmesi yapılmadan yapı ruhsatı başvurusu bile yapamıyoruz. Ayrıca, bir enerji değerlendirmesi olmadan binayı onaylatamazsınız.

Yapı inşa etmeyecekseniz, ancak zaten inşa edilmiş bir müstakil eviniz varsa ve binanızın hangi ısı kayıplarına sahip olduğunu veya enerji dengesi açısından neler olabileceğini bilmek istiyorsanız, bu nedenle pencereleri değiştirmek, cepheyi veya tavanları yalıtmak istiyorsanız, eviniz için aşağıdaki enerji dengesi hesaplaması size yöneliktir.

Bir evin ısı kaybını ölçmek için çeşitli hesaplamalar vardır. Size binanın ısı kaybını etkileyen tüm faktörleri hesaba katmayan nispeten basit bir formül getiriyoruz. (Binanın ısı kayıpları aşağıdaki satırlarda listelenmiş ve açıklanmıştır).

Basitleştirilmiş ısı kayıpları, örneğin aşağıdaki gibi hesaplanabilir:

D = G x V x ΔT

Açıklamalar:
D = binanın Watt cinsinden toplam kayıpları
G = ifade edilen evin ısı yalıtım katsayısı W / m³K ° C
V = binanın m³ cinsinden yaşam alanı
Δ (delta) T = binanın içindeki sıcaklık ile belirli bir bölgedeki olağan minimum dış ortam sıcaklığı arasındaki fark. Örneğin: +25 °C / -14 °C = 39.

Isı kayıplarının basitleştirilmiş bir hesabından bahsettiğimiz için G katsayısını yapı tipine göre tahmin ediyoruz, yani yalıtım (G en W / m³K. ° C), inşa edildiği döneme bağlı olarak inşaatın tahminine göre. Bu nedenle, G'nin değerini aşağıdaki gösterime göre formülde yerine koyarız:

-yalıtımsız eski ev: G = 2
- ayrıca kısmen yalıtılmış eski ev: G = 1, 5
-1990'dan sonra inşa edilen ev: G = 1.1
-2005'ten sonra inşa edilen ev: G = 0,8
- 2010 - 2015'te inşa edilen ev: G = 0,6
-2015'ten sonra inşa edilen ev: G = 0,4

Evin enerji dengesi, ısı kayıp ve kazançları

Günümüzde evi ısıtmak veya evdeki suyu ısıtmak için ne kadar ısıya ihtiyaç olduğunu belirlemek sorun değil. Düşük enerjili ve pasif aile evlerinde ısı talebini belirlemek için, ısı kayıp ve kazançlarının tam olarak nasıl belirleneceğini tam olarak belirleyebileceğimiz bir hesaplama var.
Bir evin enerji dengesi, evi ve ısı kaynağını çalıştırmak için gereken enerji tüketimini ve miktarını etkileyen parametrelerin ve faktörlerin bir özetidir. Enerji dengesi şunlardan oluşur:

• enerji dengesi,
• binanın ısı kaybından,
• sistemin ısı girişinden,
• bağlantı değerlerinden,
• yakıt tüketiminden.

Enerji dengesi

Buna göre gelen ve giden enerji miktarını hesaplayabiliriz. Enerji dengesi şunları ifade eder:
• iç ortamdan dış ortama geçiş ve havalandırma yoluyla ısı kaybı,
• bitişik bölgelere kıyasla geçiş ve havalandırma ile ısı kayıp ve kazançları,
• kullanılabilir dahili ısı kazançları, yani dahili ısı kaynaklarından kullanılan ısı miktarı,
• kullanılan güneş ısısı kazançları,
• ısı üretimi ve dağıtımı sırasında ısıtma sisteminin ısı kayıpları, baca gazı çıkarma ve düzenleme,
• ısıtma sistemine enerji beslemesi, bir binanın toplam ısı kaybı, binanın özgül ısı kaybına ve bu kaybın meydana geldiği zamana bağlıdır. Aralıklı ısıtma, ortalama iç sıcaklık azaldıkça ısı kaybını azaltır. Toplam ısı kazançları, sırayla, dahili kazançlar ve güneş ısısı kazançları tarafından üretilir. Dahili kazançlar, ısıtmadan gelen ısıyı içerir. Ancak, kullanıcılar tarafından üretilen ısıyı, cihazlar tarafından üretilen ısıyı ve aydınlatmayı veya sıcak su dağıtım ve kanalizasyon sistemlerinden gelen ısı kazanımlarını içermez. Güneş ısısı kazanımları, evinize giren güneş ışığının sonucudur. Evin yönlendirilme şekli, kalıcı gölgeleme de burada rol oynar, güneş geçirgenliği veya ısıtılmış yüzeylerin emilimi seviyesi. Güneş ısısı kazanımları için dikkate alınacak ısıtılan yüzeyler, cam, iç duvarlar ve güneş ışığına maruz kalan zeminler ile şeffaf örtü veya şeffaf yalıtım arkasındaki duvarlardır. Açılamayan büyük pencerelere yatırım yapmaktan korkmayın. Evinizi aydınlatmakla ve görsel olarak büyütmekle kalmaz, güneş ışınlarından elde edilen ısı sayesinde güneş ısı kazançlarınız çok daha fazla olacaktır.

Isıtma ve sıcak su için enerji ihtiyacı

Enerji dengesine bağlı olarak ısı dengesini de belirleyebiliriz, bu sayede ne kadar ısıya ihtiyacımız olduğunu hesaplayabiliriz. Evimizi ısıtmak için Isıtma sistemlerinin verimliliği ve ısı kayıpları, ısı akışlarına dayalıdır ve ısıtma için enerji talebini belirlemek için kullanılır. Isıtma sistemleri genellikle çoğunlukla elektrik tüketen yardımcı ekipmanlara (pompalar, fanlar, kontrol cihazları vb.) ihtiyaç duyar. Bu enerjinin bir kısmı da ısıtma için kullanılır. Bu aksesuarlar ısıtma sisteminin tipine bağlıdır ve hesaplamada dikkate alınmaz. Ancak genel enerji dengesi belirlenirken bunlar dikkate alınmalıdır.

Sıcak su sisteminin ısı kayıpları da ısıtma sisteminin ısı kayıplarına dahil edilmelidir. Bir binanın sıcak su tedarik sisteminden ısı kazancı, genellikle soğuk su veya atık su tedarikindeki ısı kaybı kadar büyüktür ve bu nedenle binanın ısı dengesinde ihmal edilebilir. Isı kayıpları ve karlar hesaba katılırsa, her ikisi de hesaba katılmalıdır.
Isı kayıplarını büyük ölçüde yalıtan ve ortadan kaldıran, enerji verimli evlere giderek daha fazla ilgi duymamız iyi bir şey. Ancak çıplak gözle yalıtılmamalıdır. (Isı yalıtımı hakkında daha fazla bilgiyi Yalıtım ve ısı yalıtımı bölümündeki makalelerde okuyabilirsiniz). Enerji dengesinin hesaplanmasında büyük rol oynayan bir diğer önemli konu da evinizin nasıl ısıtıldığıdır (daha fazlasını ısıtma, ısıtma işleri bölümünde okuyabilirsiniz).

Neden düşük ısı kaybı olan evler inşa etmeliyiz?

Düşük ısı kayıplarına sahip evlerin termal enerjiye (yakıtlara) olan talepleri düşüktür. Dünyanın fosil yakıt rezervlerinin azalmakta olduğu iyi bilinmektedir bu nedenle, pasif ve sıfır evler inşa etmeye kademeli bir geçiş beklemeliyiz(aşağıda açıklanmıştır). Ülkeler açısından bu bir sorumluluktur çünkü bireysel inşaatçılar açısından, giderek daha fazla enerji verimli konut ve dolayısıyla konut maliyetlerinin düşürülmesi. Yeni bir bina planlıyorsanız veya inşa ettiğiniz evin ısı kaybını öğrenmek istiyorsanız, Wilio aracılığıyla yakınınızdaki uzmanlarla iletişime geçin, merak ettiğiniz soruları onlara sormaktan çekinmeyin ve beklerken enerji dengenizi hesaplatın.

 

Isıtma için enerji tüketimine göre evlerin sınıflandırılması:
TÜKETİM KATEGORİLERİ
-Sıfır ev 0 - 5 kWh / m² yıllık
-Enerji pasif ev 5 ila 15 kWh / m² yıllık
-Düşük enerjili ev 15 ila 50 kWh / m² yıllık
-Enerji verimli ev 50 ila 70 kWh / m² yıllık
-Standart ev 70 ila 100 kWh / m² yıllık
-Enerji yoğun ev 100 kWh / m² yıllık ve üzeri

Özet
Giderek daha fazla tartışılan bu konuyu sıradan olmayanların terimleriyle özetleyecek olursak, enerji kaynaklarından uzaklaştıkça evimiz, daha fazla enerji tüketimi gerektirir. Çok eski zamanlardan beri insanlar doğanın kendilerine verdiği şeyi ve dolayısıyla tüm kaynaklarını kullandılar. Enerjilerde bile farklı değildir. Basitçe örneklerle bakalım ya enerji yoğun bir şekilde (kimyasal olarak) oksijen üretebiliriz ya da basitçe doğaya bitki ve ağaç dikebiliriz. Sonuç aynı.
Enerjik olarak sürdürülebilir bir yaşam tarzı yaşamak istiyorsak, Çevreye ve cüzdanlarımıza dost olan, çevremizle yakından bağlantılı olması gereken, enerji açısından sürdürülebilir binalar inşa etmeliyiz. Güneş panelleri kullanırsanız, mutfak atıklarını kompostta geri dönüştürürseniz, bahçenizi sulamak için evinizden gri su kullanırsanız veya yağmur suyu toplarsanız, dünya için ve kendiniz için küçük bir hizmet yapmış olursunuz. Ev enerji döngümüze ne kadar faydalı döngü ekleyebileceğimiz bize bağlıdır.