Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç
Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç

Enerji Kimlik Belgesi

Uygun bir fiyata bölgenizden yetenekli uzmanları işe alın.

TEKLİF AL

1.500 profesyonel

1.077 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

Enerji Kimlik Belgesi

Enerji Kimlik Belgesi kategorisinde bir hizmet uzmanı mı bulmanız gerekiyor? Uygun fiyatlarla kaliteli uzmanlar bulmanıza yardımcı olacağız. Sadece bir talep girin.

Ayrıca bakınız:Fiyat

1.500 profesyonel

1.077 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

FAYDALI BİLGİ

Ne bilmek istiyorsun

Enerji Sertifikası

Enerji verimliliği belgesi nedir ve nasıl alınır?

Ev kiralamak veya satmak istiyorsanız enerji verimliliği belgesine ihtiyacınız olacaktır. Bu resmi belgenin ne için kullanıldığını ve bu belgeyi hızlı ve kolay bir şekilde nasıl elde edebileceğinizi size anlatacağız.

Enerji verimliliği belgesi nedir?

Enerji verimliliği belgesi veya enerji sertifikası, bir binayı temel performans parametreleri ve enerji verimliliği açısından, özel yetkiye sahip bir kişi tarafından hazırlanan bir veri setinden başka bir şey değildir.

Enerji sertifikası şu durumlarda zorunludur:
 • mülkün tamamlanmasının ardından
 • enerji verimliliği üzerinde etkisi olan evin önemli bir yeniden inşası sırasında (pencerelerin değiştirilmesi, yalıtım vb.)
 • yeni bir binanın satışı için bir sözleşme imzalarken
 • bir gayrimenkul kiralarken

Enerji sertifikası, binanın enerji sınıfının bir kanıtıdır, evin enerji özellikleri hakkında objektif bilgiler içerir. Her bina veya evin yıl boyunca tükettiği enerji tüketimi, standart çalışma koşulları ve kullanımı varsayılarak hesaplanarak hazırlanır. Bu hesaplamaya göre de mülk enerji sertifikası alacaktır.

Enerji sertifikası hakkında ne bilmeliyim?

Binaların Enerji Sertifikasyonu Yasası, binaların enerji sertifikasyonu alma zorunluluğunu ve bir binanın enerji verimliliği sınıflarına göre bir hesaplama temelinde sınıflandırılmasını belirler. Kendi kategorileri içinde, bağımsız binalar enerji verimliliği ve karbondioksit emisyonlarına göre A (en yüksek enerji verimliliği seviyesi) ile G (en az verimli) arasında enerji sınıfları olarak sınıflandırılırlar. Bu genel değerlendirmeye ek olarak, sertifika aynı zamanda binanın yalıtımı ve doğal gaz ve elektrik cihazları gibi diğer enerji özelliklerini de içerir.

Her zaman bu belgede yazılan tüm bilgileri göz önünde bulundurun: Enerji sertifikası, bir binanın enerji tüketimini ifade eden değerli bilgilerdir ve bekleyebileceğiniz enerji faturaları hakkında genel bir fikir sahibi olmanızı sağlar. Bir mülk satın alırken, büyük ölçüde enerji verimliliğine bağlı olarak, yaşadığınız evi ısıtmanın / soğutmanın size ne kadara mal olacağı konusunda genel bir fikre sahip olmak en iyisidir.

Aslında, enerji verimliliği sertifikası, yüksek enerji verimliliğine sahip binaların tercih edilmesi için geliştirildi, böylece alıcılar bu özelliğin onları farklı kıldığını görebilirler ve böylece daha sürdürülebilir bir dünyayı teşvik edebilirler.

Resim: enerji sertifikası ölçeği

Tüm binalarda enerji verimliliği akreditasyonu çalışmaları, ekolojik bir toplumun göstergesidir. Bu konuların ön plana çıktığı ve çevre için önemli görüldüğü bir zamanda yaşadığımız için mutlu olmalıyız.

Ne tür gayrimenkuller enerji verimliliği belgesine ihtiyaç duymaz?

(a) belirlenmiş bir çevrenin bir parçası olarak veya özel mimari ve tarihi değerleri nedeniyle resmi olarak korunan binalar, belirli asgari enerji verimliliği gerekliliklerine uygunluğun karakterlerini veya görünümlerini kabul edilemez şekilde değiştireceği yerler;

(b) ibadet yerleri ve dini etkinlikler için kullanılan binalar;

(c) iki yıl veya daha kısa süreli geçici binalar, endüstriyel binalar, atölyeler ve düşük enerjili konut dışı tarımsal binalar ve ikamet amaçlı olmayan tarımsal binalar;

(d) kullanımda olan veya yılda dört aydan daha az kullanılması planlanan veya yıl boyunca kullanımın % 25'inden daha az sınırlı enerji tüketimi ile kullanılan konutlar;

e) toplam kullanışlı alanı 50 m2'den az olan müstakil binalar.

Enerji sertifikası nasıl alınır?

Neyse ki enerji sertifikası almak son derece kolay ve hızlıdır.

Günümüzde enerji sertifikası mevzuatla desteklenen bir standarttır. Belli bir şekilde enerji tüketen hemen hemen her nesneye sahiptir. Bir mülk satın almakla ilgileniyorsanız, bu belge aynı zamanda karar vermenize de önemli ölçüde yardımcı olur. Sertifika, ancak özel yetkiye sahip bir kişi tarafından verilir.

Bölgenizde yetkili bir sertifika teknisyeni bulun ve binanızı incelemeye gelmek için ondan randevu alın. Teknisyenler ziyaretleri sırasında ısıtma ve soğutma sistemlerini incelemenin yanı sıra eskiz yapacak, ölçümler yapacak, cephe ve yalıtım malzemelerini kontrol edecek. Bittiğinde, bir çizim oluştururlar ve verileri bir enerji derecelendirmesi oluşturan bir bilgisayar uygulamasına eklerler. Tüm bu değerli bilgilerle, teknisyen saklayabileceğiniz bir dosya oluşturacaktır. Enerji verimliliğinizi nasıl iyileştirebileceğinize dair tavsiyeler de içerecektir.

Şu anda iki gün içerisinde binayı incelemeden enerji sertifikası almak mümkündür.

Enerji sertifikası, ECB'nin enerji etiketi ile birlikte düzenlendiği tarihten itibaren 10 yıl süreyle geçerlidir.

Kadastro ve parsel numaraları hakkında doğru bilgi verilmeden enerji sertifikasının tescili yapılamaz.

Enerji sertifikası için gerekli belgeler:
 • İnşaat projesi
 • Mimari proje - yapı bölümü - kat planları
 • Isıtma projesi - ısıtma ve termoregülasyon projesi
 • Binanın yapımında kullanılan malzemeler - çevre duvarı, çatı, zeminler vb.
 • Pencerelerin, kapıların ve garaj kapılarının ısı transfer katsayısının (U) özellikleri
 • Diğer enerji kaynaklarının özellikleri - ör. şömine, güneş panelleri vb.
 • Binanın geometrik şekli
Enerji verimliliği sertifikasının maliyeti nedir?

Daireler ve evler için enerji sertifikalarının fiyatları, toplam taban alanına göre 890 TL ile 2.250 TL arasında değişmektedir. İhtiyacınız olan en iyi fiyatı almak için teklifleri inceleyin.