Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç
Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç

Elektrikli Yerden Isıtma

Uygun bir fiyata bölgenizden yetenekli uzmanları işe alın.

TEKLİF AL

1.500 profesyonel

1.076 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

Elektrikli Yerden Isıtma

Elektrikli Yerden Isıtma kategorisinde bir hizmet uzmanı mı bulmanız gerekiyor? Uygun fiyatlarla kaliteli uzmanlar bulmanıza yardımcı olacağız. Sadece bir talep girin.

Ayrıca bakınız:Fiyat

1.500 profesyonel

1.076 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

Faydali bi̇lgi̇

Ne bilmek istiyorsun

Elektrikli yerden ısıtma nedir?

Elektrikli yerden ısıtma gerçekte nasıl çalışıyor? Ne zaman uygun ve güvenlidir? Modern ve enerji verimli yerden ısıtma sistemleri hakkında çoğu şeyi biliyoruz. Ve bilgimizi yerden ısıtmayı düşünenlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz. Hangi ısıtma sisteminin evinize en uygun olduğuna karar verirken.

Nasıl çalışır:

Yerden ısıtma sistemlerimizdeki ısı, tüm zemin alanı boyunca ilmekler halinde yönlendirilmiş ısıtma kabloları aracılığıyla elektrikten gelir. Düz bir yüzey elde etmek için yerden ısıtma kablolarına ince bir dolgu katmanı uygulanır ve bunun üzerine zemin döşenir. Gerçekten enerji verimli bir sistem için, ısıtma kablosunun altına her zaman bir ısı yalıtım levhası yerleştirilir. Sıcaklık genellikle bir duvar termostatı kullanılarak her oda için ayrı ayrı kontrol edilir.

Elektrikli yerden ısıtma sistemi tam bir ısıtma sistemidir. Kurulduğu odalarda ek ısı kaynağına gerek yoktur. Elektrikli yerden ısıtma, özellikle tadilat ve genişletmeler için uygundur. Daha fazla müdahale gerektiren birçok ısıtma sistemine göre basit, hızlı, ucuz ve izole bir çözümdür.

Elektrikli veya sıcak sulu yerden ısıtmayı seçme imkânı

Elektrikli (elektrik kullanan) ve sıcak sulu yerden ısıtma olmak üzere iki yerden ısıtma sistemi vardır. Isıtma matları en çok elektrikli ısıtma için kullanılır. Bu ısıtmanın avantajı, zeminin düşük bileşimi ve sıcak suya kıyasla nispeten düşük yatırım maliyetleridir. Elektrikli yerden ısıtma basit bir yapıya sahiptir ve büyük bir enerji kaynağı (bir kazan gibi) gerektirmez. Odanın alanını radyatörlerle doldurmaz. Bakım gerektirmez ve son derece sağlıklıdır (tozları karıştırmaz). Dezavantajı işletme maliyetleridir, bu nedenle bu tip ısıtma sadece banyolarda veya mutfak ünitelerinde ısıtma mevsimi dışında zemin sıcaklığını artırmak için kullanılır.

İkinci tip, ahşap binalarda sisteme göre ıslak (beton şap) ve kuru sistem (alçı elyaf / kuru döşeme levhaları) olarak ikiye ayrılan sıcak sulu yerden ısıtmadır. En düşük konstrüksiyon yüksekliği kuru sistemde 50 mm'den, ıslak sistemde boru dökümünde 70 mm'den başlamaktadır.

Her iki ısıtma sistemi de radyant bir ısı yayma yöntemi kullanır.

Hangi sistemin seçileceği ortak bir sorudur: elektrik kabloları / paspaslar ile mi yoksa su borularıyla mı? Elbette bu, evinizin koşullarına ve ihtiyaçlarınıza bağlıdır. Hangi sistemin size daha uygun olacağını dikkatlice düşünün.

GÜZEL ZEMİNLER

Esnek bir ısıtma sistemi istiyorsanız, elektrikli yerden ısıtma mükemmel bir seçimdir. Diğer ısıtma sistemleri genellikle yazın kapatılır. Bu, örneğin, banyo ve diğer odalardaki zeminlerin geçiş dönemlerinde genellikle soğuk olabileceği anlamına gelir.

Elektrikli yerden ısıtma ile, yıl boyunca hangi zeminlerin sıcak ve kuru olacağını seçebilirsiniz.

GÜVENİLİRLİK

Piyasadaki en iyi garanti

Bazı firmaların kablolarında Teflon yalıtımı vardır, bu da onları çok dayanıklı kılar. Beklenmedik bir ısıtma kablosunun arızalanması durumunda, çok iyi bir arıza izleme cihazları vardır. Bunu zemin yüzeyinin üzerine uygulayabilirsiniz, bu nedenle, örneğin sadece onarım için tek tek karoların kaldırılması gerekmez.

ZEMİN SEVİYESİ YÜKSEKLİĞİ

Zemin seviyesini büyük ölçüde artırmak istemiyorsanız, elektrikli yerden ısıtma iyi bir alternatiftir. Bir sıcak su sistemine kıyasla, inşaat yüksekliği çok düşüktür ve bu genellikle tadilatlarda büyük bir avantajdır. Isıtma şiltelerinin avantajı, karoların hemen altına, genellikle esnek bir tutkal veya şap tabakası içine yerleştirilmeleridir. Bu durumda, beton döşeme dâhil minimum zemin seviyesi yüksekliği sadece 15 ila 20 mm arasında olur ve bu ise özellikle yeniden yapılanmalar sırasında avantajlı olabilir.

YATIRIM MALİYETLERİ

Elektrikli yerden ısıtmanın yatırım maliyetleri, bir sıcak su sistemine kıyasla nispeten düşüktür. Pek çok farklı su sistemi türü vardır ve işletme maliyetleri bunlar arasında büyük farklılıklar gösterir. Bazı sistemlerin işletme maliyetleri düşüktür, ancak yatırım maliyetlerinin geri alınması zaman alır. Bu özellikle banyolar ve holler gibi küçük alanlar için geçerlidir.
Elektrikli yerden ısıtmanın satın alınması ve kurulumunun fiyatı odanın büyüklüğüne, performansına ve kurulum gereksinimlerine bağlıdır.

İşletme maliyetleri

Elektrikli yerden ısıtma, etkili bir ısıtma kaynağıdır. Verimlilik yüksek ve karbondioksit emisyonu düşüktür. Elektrikli yerden ısıtma, odadaki hava hızlı bir şekilde ısındığı için hızlı hareket eden bir sisteme izin verecek şekilde yüzeye yakın monte edilir. Daha hızlı ısıtma başlangıcı sayesinde, bu sistem enerji tasarrufludur ve elektrik sayesinde çevre üzerinde minimum etkiye sahip temiz bir ısı kaynağına sahip olursunuz.

Elektrikli yerden ısıtmanın sıcak sulu yerden ısıtmaya göre avantajları

Yeniden yapılanmalar:

Yenileme çalışmaları sırasında, yerden sıcak suyla ısıtmanın mevcut beton zeminlere kurulması genellikle zordur. Boruları yerleştirmek için ilave bir zemin inşa etmek gerekir. Ahşap asma zeminlerin altına montajı da zaman alıcıdır.

Isınma süresi
Beton zeminler:

Beton zeminde sıcak suyla yerden ısıtma boruları şap derinliğinde 75-90 mm'ye yerleştirilir. Şap nispeten iyi bir ısı iletkeni olmasına rağmen, zemin altı sıcak su borularının, oda ısıtılmadan önce şapı ısıtması biraz zaman alır.
Elektrikli yerden ısıtma şiltesi durumunda, beton zemine ısıyı yukarı doğru yansıtan ince bir yalıtım tabakası uygulanır. Isının sadece zemin kaplamasından geçmesi gerektiğinden, çok daha hızlı bir ısıtma başlangıcına sahiptir ve bu nedenle de odayı daha hızlı ısıtır.
Fayansların altında elektrikli yerden ısıtma

Ahşap zemin:

Ahşap iyi bir ısı iletkeni değildir ve sıcak su için yerden ısıtma borularının ahşap zeminlerin altına döşenmesi gerektiğinden, bu durum zemin kaplamanın seçimini sınırlar. Zemin kaplamasının fayans veya ahşap döşeme tahtası olması sorun değil. Ancak halılar veya laminant yüzeyler / ahşap zeminler için uygun değildir.

Elektrikli yerden ısıtma döşeme tahtalarına monte edildiğinden, son zemin kaplamanızı seçmede çok daha fazla özgürlüğe sahipsiniz.

Teslimat süresi

Elektrikli yerden ısıtma için hazırlık süresi, paspaslar standart olarak birlikte teslim edildiğinden genellikle çok daha kısadır.

Kurulum maliyetleri

Elektrikli ve sıcak sulu yerden ısıtmanın malzeme maliyetleri genellikle çok benzerdir. Kurulum süresi ve dolayısıyla kurulum maliyetleri değişir.

Sıcak sulu yerden ısıtma tesisatı için en verimli yer yeni bir beton zemindir. Diğer tüm senaryolar elektrikli yerden ısıtmadan daha pahalı olma eğilimindedir. Kurulacak en basit ve en hızlı zemin kaplamaları, ahşap zeminler veya halılardır. Fayanslar biraz daha fazla zaman alır.

Kazan yok

Elektrikli yerden ısıtma ile bir kazan satın alma ve kurma maliyetlerinden tasarruf edin.

Yeni bir binada, sokağınızdan caddeden bir gaz borusu çekmenize gerek yoktur, bu da size para kazandırır.

Kazanların devam eden bakım ve onarımları her yıl onlarca liraya mal olabilir.

Binada gazlı cihazların olmaması / azaltılması nedeniyle artan güvenlik.

Mekansal konfor

Sıcak sulu yerden ısıtma sistemleri her katta bir manifold gerektirir, büyük evler için her katta daha da fazla manifold olabilir. Bu açıkça daha iyi kullanabileceğiniz değerli bir alanı yok eder. Elektrikli yerden ısıtma sistemleri için manifold gerekmez.

Güçlendirme için zemin yüksekliği

Sıcak sulu yerden ısıtma sistemini mevcut bir beton zemine yeniden monte ederken, borulara uyması için ilave bir ahşap zemin döşemeniz gerekir. Zemin seviyesini yükselttiğinizde, kapının yüksekliği, mutfak tezgâhları, elektrik prizleri gibi bir takım problemleriniz ortaya çıkar. Elektrikli yerden ısıtma sistemi ince olduğundan zeminin yüksekliğini etkilemez.

Sıcaklık

Isıtma elemanları zemine dağıtıldığı için odada çok daha eşit bir sıcaklık elde edersiniz. Böylece sadece kışın ayaklarınızı sıcak tutmakla kalmaz, aynı zamanda odalarınızda soğuk veya çok sıcak noktalar kalmamasını da sağlar.
Ne yazık ki, elektrikli yerden ısıtma için olumlu sonuçların sona erdiği yer burasıdır. Bu banyolar için harika olsa da, ayak üşümesine yatkınsanız, eksileri artılarından daha ağır basma eğilimindedir.

Eksileri
Uzun ısıtma süresi

Kanal ısıtma veya elektrikli radyatörlerin aksine, elektrikli yerden ısıtmanın tamamen ısınması uzun zaman alır. Bu, ihtiyaç duymadan önce ısıtma sistemini açmanız veya daha soğuk aylarda sürekli açık bırakmanız gerektiği anlamına gelir, bu da daha yüksek elektrik faturaları anlamına gelir.

Daha fazla yalıtıma ihtiyacınız var

Elektrikli yerden ısıtma sistemi kurmak için iyi bir başlangıç yatırımı yapmanız gerekecektir. Bunu beton bir levhanın üzerine yerleştiremezsiniz. Yerden ısıtma şilteleri yüksek derecede yalıtımlı bir yüzeye yerleştirilmelidir. Aksi takdirde, daha soğuk havalarda size yeterli sıcaklık vermezler - özellikle bu sizin birincil ısıtma yönteminizse.

Başarısızlığa meyilli

Elektrikli yerden ısıtma, özellikle uygun şekilde kurulmazsa, arızalanmaya inanılmaz derecede eğilimlidir. Ve ağ paspaslar zemininizin altına yerleştirildiği için, kırıldıklarında söküp değiştirmek kolay değildir. Birçoğu beton şap veya ahşap zeminlerin altına yerleştirilir ve hatalı panellerin değiştirilmesi genellikle imkânsızdır.

Sonuç olarak, elektrikli yerden ısıtmanın en büyük hayranı olmadığımızı söyleyebiliriz. Geleneksel ısıtmaya enerji açısından verimli ve temiz bir alternatif aramak yerine elektrikli radyatörleri tercih edin.

Kullanışlı bilgi

Bilmen gereken

Yerden ısıtma, odadaki en konforlu hava sıcaklığını sağlayan çok popüler ve etkili bir tekniktir. Diğer ısıtıcı türlerine göre birçok avantajı vardır: enerji tasarrufu sağlar, kurulum gerektirmez (herhangi bir zeminin üzerine döşenir), havalandırma veya radyatör gerektirmez. Bu nedenle elektrikli yerden ısıtma, dünyanın dört bir yanındaki evlerde ve ofislerde kış aylarında sıcak tutmak için en popüler yöntemlerden biri haline geliyor.