Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç
Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç

Ekolojik Ev

Uygun bir fiyata bölgenizden yetenekli uzmanları işe alın.

TEKLİF AL

1.502 profesyonel

1.077 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

Ekolojik Ev

Ekolojik Ev kategorisinde bir hizmet uzmanı mı bulmanız gerekiyor? Uygun fiyatlarla kaliteli uzmanlar bulmanıza yardımcı olacağız. Sadece bir talep girin.

Ayrıca bakınız:Fiyat

1.502 profesyonel

1.077 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

Kullanışlı bilgi

Bilmen gereken

Gelecekteki evinizi düşünmeye başlamak için asla erken değildir. Düşük enerjili bir ev, yeşil, sürdürülebilir bir yaşam tarzı hayal edenler için en iyi seçeneklerden biridir. İster tamamen yeni bir mülk inşa etmek ister mevcut bir mülkü geliştirmek istiyor olun, Wilio size yardımcı olabilir! Web sayfamıza göz atarak daha fazlasını öğrenin ve bu konudaki blog yazılarımıza da göz atmayı unutmayın!
Faydali bi̇lgi̇

Ne bilmek istiyorsun

Düşük enerjili evler

Düşük enerjili ev ve özellikle temiz sıfır enerji verimliliği elde etmek isteyenler, tasarımın ilk aşamalarına entegre edilmesi gereken bir dizi enerji verimli malzeme ve inşaat süreci kullanır. Tasarımcılar ve mimarlar genellikle belirli enerji ayrıntılarını belirtemezler veya tasarım aşamasında enerji verimliliği stratejileriyle ilgili belirli kararları ihmal edebilirler, bu da inşaatçılar için ek maliyetlere yol açar. Başarılı bir sıfır enerji projesi için, mimarlar ve tasarımcılar, inşaatçıları ile birlikte, uygun maliyetli sıfır enerjili ev inşaatı için 12 adımı öğrenmeli ve gerektiğinde bina planlarını detaylandırarak aşağıdaki tasarım stratejilerine özellikle dikkat etmelidir.

Doğru yeri seçmek

Sıfır enerjili bir hane halkı için ideal yer, net güneş, düz topografya ve ılıman hava koşullarına sahip bir yer olacaktır. Ayrıca kamu hizmetlerine, mağazalara ve toplu taşıma araçlarına erişime yakın konumlandırılmalıdır. Birkaç yer mükemmel olsa da, seçiciliği kesinlikle düşük maliyetler ve daha iyi bir yaşam tarzı ile karşılığını alacaktır. Güneş yaklaşımı özellikle önemlidir. Güneş enerjisi tedarikçisi, duvar veya çatı yüzeylerinde yeterli güneş ışığı olduğundan emin olmak için bir saha analizi yapabilir ve güneş yüzeylerinin en uygun yönünü ve boyutunu önerebilir. Çoğu zaman olduğu gibi, mükemmel bir güneş enerjisi yaklaşımı her zaman bir gereklilik değildir. Güneş enerjisi yaklaşımı optimalin altında olsa veya hiç olmasa bile, burada tartışılan tüm stratejileri yine de kullanabilirsiniz,

Binanın yönü

Pasif ısıtma ve soğutma ve maksimum güneş enerjisi üretimi için mevsimsel güneş açılarından en iyi şekilde yararlanmak için binayı yönlendirin. Bu, iklime bağlı olarak, soğuk iklimlerde pasif güneş enerjisi kazanımını maksimize etmekten veya sıcak iklimlerde doğal gölgelendirmeden oluşabilir. Güneş panelleri için güney çatısının doğrudan yönlendirilmesi daha avantajlıdır. Bununla birlikte, güneye yönlendirme mümkün değilse, yerel iklim koşullarınız için güneş enerjisi kazanımını optimize etmek için en uygun yönlendirmeyi belirlemek için güneş enerjisi teknisyeninizle iletişime geçin.

İklim

Yerel iklimin tasarımı nasıl etkilediğini düşünün. Tüm iklimler için tek boyut uygun DEĞİLDİR. Yalıtım seviyeleri, hava geçirmezlik, nem kontrol stratejileri, gün ışığı seçenekleri ve diğer birçok tasarım öğesi, iklim bölgelerini ve yerel koşulları yansıtmalıdır. Daha sıcak iklimlerde tasarım ihtiyaçlarına özel dikkat gösterilmelidir.

Tasarım

Kavramsal tasarım aşamasında, yüksek mimari karmaşıklığa sahip birçok küçük şekle göre daha basit şekil kullanmayı düşünün. Daha basit yapı malzemesinin yapımı daha kolay ve ucuz olacak, sahada hava geçirmez bir şekilde yalıtılacaktır.

Boyut

Küçük ve tasarım alanlarının satış değeri yerine alıcılar tarafından kullanılması amaçlandığını unutmayın. Birçok küçük aile, iyi tasarlanmış 140 - 165 metrekarelik bir evde, iyi düşünülmüş işlevsellik, depolama ve trafik akışı ile rahatça yaşayabilir. Binanın kendisi metrekare başına yüzlerce liraya mal olabilir, bu nedenle toplam alanın birkaç metrekaresinden vazgeçmek, inşaat maliyetlerinde binlerce avro tasarruf sağlayabilir. Dikkatli bir planlama ile evin boyutunu küçültmek, enerji tasarrufu sağlayacak ve evin sıfır temiz enerji elde etmesi için gereken tüm enerji iyileştirmelerini ödeyecektir.

Termal limit

Proje planlarında ısıl sınırı açıkça tanımlayın. Bu, koşullu alanın içinde ve dışında neyin olduğuna karar vermek anlamına gelir. Örneğin: havalandırmalı çatı katı ve bodrum katı peyzajlı alanın dışındadır. Kanallı bir ısıtma ve soğutma sistemi seçilirse, sistemin tüm elemanlarını depolamak için alanı değiştirilmiş bir biçimde bırakmak özellikle önemlidir.

Tavanlar

Evin tamamında yalnızca bir tür tavan kullanın: düz veya katedral. Tavanın yüksekliği değiştiğinde, yüksek tavanlı odayı ısıtılmayan alandan, genellikle tavan arası ayıran bir oda olacaktır. Bu "yüksek duvar", hava sızdırmazlığı ve yalıtımı için çok zor olabilir. Bu duvarın yalıtım seviyesi diğer dış duvarlarla eşit olmalı ve yalıtımının sağlam bir malzeme ile kaplanması gerekecektir. Birden fazla tavan yüksekliği mevcutsa, hava sızdırmazlığı, yalıtım ve sağlam zemin ile ilgili net ayrıntılar sağlayın.

Çatı örtüşmeleri

Gerekirse binanın güneş ışığına izin verecek ve gerekmediğinde aşırı ısınmayı önleyecek bir güneş kırıcı strateji tasarlayın. Stratejilerden biri, özellikle doğrudan öğleden sonra güneşine maruz kalan güney ve batı taraflarında sağlam çatı çıkıntıları tasarlamak ve inşa etmektir. Kış güneşine maruz kalmayı en üst düzeye çıkarmak ve yaz güneşinden gelen ısıyı en aza indirmek için çatının güney çıkıntısını hesaplayın ve belirleyin. Bu sabit çıkıntılar, ısıtma veya soğutma gereksinimleri çok farklı olduğunda, ilkbahar ve sonbaharda benzer güneş ışığı açıları arasında bir uzlaşma olmalıdır. Bir alternatif, tenteler, güneşlikler veya bitki örtüsü gibi dış gölgelerle birlikte, tenteler gibi dış gölgelerle birlikte 12 ila 18 inçlik daha kısa bir sabit çıkıntıyı düşünmek olabilir.

R değerleri

Kat, tavan ve kat planları için R değerlerini ve pencere ve kapılar için U değerlerini girin. Soğuk iklimlerde, tipik R değerleri duvarlar için R-30 ila R-40, tavanlar için R-60 ve zeminler için R-38'dir. Sıcak iklimlerde tipik R değerleri duvarlar için R-19, tavanlar için R-38 ve zeminler için R-19'dur. Özel iklim bölgeniz için optimum R ve U değerleri, enerji modellemesi kullanılarak belirlenmelidir.

Termal köprüleme

Planlarda termal köprülerden kaçınmak için alınacak önlemleri açıkça belirtin. Bu, örneğin, duvar, zemin ve tavan sistemleri için gelişmiş çerçeveleme tekniklerinin yanı sıra dış köpük kaplama, kademeli kılavuz çekme ve çift kılavuz çekmeyi içerebilir.

İzolasyon eskrim

Duvar yalıtımının tamamen OSB, Thermoplay veya benzeri malzemelerden sert levhalarla kaplanması gerektiğini belirtin ve asla yalıtımı düzgün bir şekilde örtmenin zor olduğu duvarlar tasarlamayın. Alt kısımlara, tavan aralarına, küvet kenarlarına, HVAC ısıtıcılarına ve şömine mantosuna özellikle dikkat edin. Çift pimli duvarlar çiziyorsanız, pencere ve kapı açıklıkları içindeki paralel üst plakalar ve kontrplak ek parçalar aracılığıyla kontrplak kapak dahil çerçeve boşluğunu kapatmayla ilgili ayrıntıları sağladığınızdan emin olun. Temel yalıtım ve hava sızdırmazlığı için iyi bir kılavuz, değerlendirme alanlarının kontrol listesidir.

Hava geçirmez kiriş

Planlar üzerinde ulaşılması gereken hava sızdırmazlık standardını belirtiniz. Bu genellikle 50 Pascal'da (ACH50) saat başına hava değişimiyle ifade edilir. Net sıfır enerjiye ulaşmak için gereken eşik 2,0 ACH50 veya daha az olmalıdır.

Hava bariyer sistemleri

Kullanılan hava bariyeri sisteminin türünü belirtin. Alçıpan, membran ve bant ZIP System SIGA, aerobarrier veya başka bir şeye hava geçirmez bir erişim olacak mı? Proje planlarına hava geçirmez malzemeler ve teknikler ekleyin.

Fan ile hava yönlendirme

Alçıpan tavanları monte ettikten sonra ve yalıtımı monte etmeden önce, beklenmedik hava sızıntılarını tespit etmek ve bunları etkin bir şekilde kapatmak için hava kanallarının havalandırılmasını sağlayın. Bu işlem, özellikle hava kaçağı hedefini aşağıya çekiyorsanız kullanışlıdır. Teknikleri öğrendikten ve hedefinize güvenilir bir şekilde ulaştıktan sonra, yapının sonunda üfleyici kapının test edilmesi yeterli olacaktır.

Isıtma ve soğutma ekipmanları

Tüm ısıtma ve soğutma ekipmanlarını ve bunların borularını, kanallarını ve soğutucu hatlarını akıllıca seçin. Sıcak su sistemini ayarlayın ve verimlilik derecesini belirtin. Bunları planlara çizin ve tüm geçişleri kapatma gereğini belirtin. Boru sistemleri söz konusu olduğunda, hava manipülatörünü ve tüm boruları termal sınıra getirmeye çalışın. Enerji açısından son derece verimli olan ısı pompalarını kullanmayı düşünün.

Havalandırma

Proje planlarına mekanik havalandırma ekipmanı ve kanalları çizin ve mümkünse ekipman ve kanalları değiştirilmiş bina yapısına yerleştirin. Isı geri kazanım fanlarının yoğuşma drenajına ihtiyacı olduğunu unutmayın. Ekipmanın tüm verimlilik derecelerini planlarda belirtin. Doğru ısı geri kazanım havalandırmasını tasarlamak ve ekipmanı seçmek için bu altı adımı izleyin.

Su ısıtıcı

Ne tür su ısıtıcısının kullanılacağına ve en iyi nereye yerleştirileceğine karar verin. Elektrik dirençli su ısıtıcıları, ağırlıklı olarak ısıtılmış bir iklimde klimalı bir alanın içine ve ağırlıklı olarak soğutulmuş bir iklimde klimalı bir alanın dışına merkezi olarak yerleştirilmelidir. Ağırlıklı olarak ısıtmanın olduğu bir iklimde, ısı pompalı su ısıtıcıları, yaklaşık 1.000 fit küplük alanlarda peyzajlı alanın dışında konumlandırılmalıdır. Garaj veya bodrum genellikle iyidir çünkü bu yerler doğrudan ısıtılmaz, ancak tüm yıl boyunca nispeten sıcak kalır. Isı pompalı su ısıtıcıları ayrıca evin içine yerleştirilmelerine izin veren kablolama seçenekleri sunar. Hava geçirmez evlerde gazlı su ısıtıcıları kullanılıyorsa, kapalı yanmalı modeller olmalıdır.

Güneş enerjisi sistemi

Doğru bir enerji modeline dayanarak, evin enerji ihtiyaçlarına uyacak şekilde fotovoltaik sistemin optimum boyutunu belirleyin. Sıfır enerji eşiğine ulaşmak için yeterli enerjiyi sağlamak için doğru eğim ve yönlendirmeye sahip yeterli çatı alanı olup olmadığını kontrol edin. Güneş panelleri için planlanan çatı alanı dışında bacaların, su deliklerinin ve diğer çatı çıkıntılarının yerleştirildiğinden emin olun.

Aletler

Enerji modellemesi sırasında seçilen enerji verimli cihazları ve derecelendirmelerini listeleyin. Energy Star Ürünleri web sitesi, verimli cihazları seçmek için iyi bir kaynaktır. Yüksek enerji verimliliği nedeniyle elektrikli çamaşır kurutma makinelerini ve indüksiyonlu fırın üstlerini dikkate almayı unutmayın.

Dahil olun

Tasarım sürecinin başlangıcında, çerçeve üreticileri, izolatörler, tesisatçılar, elektrikçiler ve güneş pili tedarikçileri dahil olmak üzere ilgili tüm inşaat süreçlerini içeren bir proje ekibi oluşturun. Ekip, teklifte enerji verimliliğini artırmak için en uygun maliyetli önlemleri ve bunların en verimli uygulama sırasını belirlemelidir.

DÜŞÜK ENERJİLİ BİR EV YAPMAK İÇİN İPUÇLARI

Düşük enerjili evler daha popüler hale geliyor çünkü ev sahipleri gereksiz harcamalardan tasarruf etmek istiyor. İşte bunları nasıl bir araya getireceğinize dair 5 önemli ipucu. Hepimiz daha az masraf yapmak istiyoruz. Yaşadığınız yere yakından baktınız mı? Akıllı bir tasarım seçerek milyonları harcayamayabileceğinizi biliyor musunuz? Belki hayalinizdeki evi inşa edeceksiniz. Nihai ürüne ulaşmadan önce yapılması gereken pek çok seçenek vardır ve enerji tüketimi bunlardan biri olmalıdır. Enerji tüketiminizi azaltmaya hazır mısınız? Yazının devamında, düşük enerjili bir ev inşa etmek için beş faydalı ipucu okuyun.

1. Önceden planlayın

İyi tasarlanmış bir ev, enerji hedeflerinize ulaşmanızı kolaylaştıracaktır. Mimarlarınızın ve inşaatçılarınızın enerji verimliliğinin sizin için önemli olduğunu bildiğinden emin olun. Bu hedefi baştan planlamak, daha sonra maliyetli ve zaman alıcı olabilecek gereksiz değişiklikleri önleyecektir. Planlama sürecinin bir parçası olarak, kışın güneşin evinizi nasıl ısıtabileceğini anlamaya çalışın, ancak yazın evi aşırı ısıtmaktan kaçının.

2. Uygun yalıtımı sağlayın

Yeterli yalıtımınız varsa, eviniz yazın daha az ısı emer, kışın daha az kaybeder. Bu, tüm yıl boyunca ısıtma/soğutma sisteminizin daha az enerjiye ihtiyaç duyacağı anlamına gelir. Birçok insan tavan aralarını unutur, ancak eğer varsa, uygun şekilde yalıtıldığından emin olun. Aksi takdirde elektrik faturalarınız yine de yüksek olacaktır. Birçok kaliteli yalıtım ürünü bulunmaktadır. Yükleniciniz, eviniz için en iyi seçeneği seçmenize yardımcı olacak bilgiye sahip olacaktır.

3. Pencereler düşük enerjili evler için önemlidir

Enerji tasarruflu pencereleri değiştirmek veya seçmek, genellikle düşük enerjili bir evde çalışırken insanların düşündüğü ilk şeydir. Değişken hava durumu, sızıntı yapan veya hava geçiren eski pencereleri etkileyebilir. Fırtına pencereleri kullanmak, evinizin enerji verimliliğini artırmaya da yardımcı olabilir. Bazen tüm pencereyi değiştirmek en iyisidir. Bu, evinizin değerini artırabilir. Bazı eyaletler ve ilçeler, pencerelerinizi enerji açısından verimli olanlarla değiştirmek için vergi teşvikleri sunacaktır.

4. Akıllı Aydınlatma'yı seçin

Evinizdeki aydınlatmanın etkisini gözden kaçırmayın. Sıradan ampuller kullanırsanız, elektrik kullanırken bazen satın alma fiyatının on katını ödersiniz. Floresan aydınlatma yaygındır, ancak LED aydınlatma, çok fazla enerji tasarrufu yapmayı bilen insanlar için tercih edilen bir seçenek haline gelmektedir. LED aydınlatmaya geçmek size yüzlerce lira tasarruf sağlayabilir. Enerji tüketiminizi etkilemenin en kolay yollarından biridir.

5. Güneş enerjisi

Enerji tüketiminizi ne kadar düşürürseniz, yine de ödersiniz. Bunu önlemenin bir yolu güneş enerjisi kullanmaktır. Evde kullanım için güneş panelleri kullanmak, fırtınalar veya elektrik kesintileri sırasında enerji kaybetmeyeceğiniz anlamına gelir.

Güneş enerjisi, temiz bir enerji kaynağı olduğu için çevre için de faydalıdır. Sizin için güneş panelleri kuracak saygın profesyoneller bulun. Güneş enerjisi kurmak nitelikli ev sahipleri için de zor bir iş olabilir.

Kötü alışkanlıklara dikkat edin

Odada olmadığınızda ışıkları açık bırakmak veya sadece bir kahve yaparken su ısıtıcısını tam doldurmak gibi günlük kötü alışkanlıklar hızla ortaya çıkabilir. Evin her yerinde enerjiye dikkat edin, yakında enerji faturalarındaki tasarruf göreceksiniz.

Yalıtıma yatırım yapın

Evinizi rahat bir sıcaklıkta tutmanın en iyi yolu tavanı, zemini ve duvarları yalıtmaya yatırım yapmaktır. Tüm yıl boyunca enerji faturalarınızı düşüren yalıtım, klimayı veya ısıtma sistemini aşırı yüklemeden kışın sıcak ve yazın serin kalmanıza yardımcı olur.

Sıcak su sisteminizi güncelleyin

Eski sıcak su sistemleri büyük bir sızıntı olabilir. Sıcak su sisteminiz genellikle diğer tüm elektrikli cihazların toplamından daha fazla enerji tüketir, bu nedenle modern enerji tasarrufu sistemlerini keşfettiğinizden emin olun.

Güneşten yararlanın

Güneş panelleri kurarak yoğun güneşe de yardımcı olabilirsiniz. Güneşi kullanmak faturalarınızı büyük ölçüde azaltabilir ve gelişmiş sistemlerde sizi bulutlu günlerde bile güvende tutmak için gaz veya elektrik desteği bulunur.

Pencerelerinizi düşünün

Verimsiz pencereler çok maliyetli olabilir. Çift cam veya cam filmi takarak verimliliği artırın. Ayrıca panjur takarak da sorunu azaltabilirsiniz.

Evinizin durumunu kontrol edin

Sıcaklığın evinizden kaçmasının başka birçok yolu vardır ve evinizin durumunu sürekli kontrol etmek kalıcı faydalar sağlayabilir. Rüzgarlı günü bekleyin, ardından tüm pencere ve kapılarınızın kenarlarını kontrol edin - esintiyi duyacak ve hissedeceksiniz.