Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç
Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç

Dökme Zeminler

Uygun bir fiyata bölgenizden yetenekli uzmanları işe alın.

TEKLİF AL

1.500 profesyonel

1.076 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

Dökme Zeminler

Dökme Zeminler kategorisinde bir hizmet uzmanı mı bulmanız gerekiyor? Uygun fiyatlarla kaliteli uzmanlar bulmanıza yardımcı olacağız. Sadece bir talep girin.

Ayrıca bakınız:Fiyat

1.500 profesyonel

1.076 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

FAYDALI BİLGİ

Ne bilmek istiyorsun

Dökme Zeminler

Dökme zeminlerin avantajlarını ve dezavantajlarını bu makale ile öğrenin

Dökme zeminlerin avantajı

Yakın zamanda taşındınız mı ve yeni eviniz yeni döşeme mi yaptırmanız gerektiriyor? Yoksa mevcut zemininiz için değişiklik mi planlıyorsunuz? Pratik çözümlere ek olarak döküm zeminler sağlam ve şık bir seçim olabilir. Örneğin, bir döküm zemin doğrudan mevcut bir karo zemin üzerine uygulanabilir.

Dökme zemin seçerek, yerden ısıtmaya son derece uygun, aynı zamanda estetik açıdan hoş görünen bir zemin elde edeceksiniz. Dökme zeminler kusursuzdur ve odaların daha geniş ve şeffaf görünmesini sağlar. Ek olarak, dökme zeminler birçok farklı türde ve birçok farklı renkte sunulduğundan, çok çeşitli tasarım seçenekleri arasından istediğiniz seçimi yapabilirsiniz.

Çok az bakım gerektiren bir zemin arıyorsanız, döküm zemin tam da aradığınız zemin türüdür. Döküm zeminin pratik avantajları kullanımından temizliğine kadar uzanmaktadır. Dökme zeminlerin temiz tutulması kolaydır, minimum bakım gerektirir ve çok güçlüdür. Ortalama döküm zemin 30 yıla kadar dayanır. Bu nedenle çok esnek bir seçenektir. Mevcut bir zemin üzerine dökme zemin uygulanması, uygulama öncesi herhangi bir yıkım veya sökme işi ihtiyacı gerektirmediğinden başka bir avantajdır. Dökme zemin, herhangi bir oda için uygundur. Bakımı kolay ve harika görünmesine ek olarak, dökme zemin sesi yüksek oranda emer, bu da zeminin gürültü seviyelerini düşürdüğü ve ses yalıtımı sağladığı anlamına gelir.

Dökme zeminin dezavantajları

Dökme zeminin de bazı durumlarda diğer malzemelerden yapılmış döşemelere göre dezavantajları olabilir, ancak bu dezavantajlar kolayca önlenebilir. Dökme zeminlerin dezavantajlarından biri de yeni binalarda yeni katlarda çatlakların oluşabilmesidir. Yaşanılan sorunların %95'inde bu, döküm zeminin temellere tutturulması nedeniyle olur. Çatlak temellerde oluşur ve genişlediğinde ve döküm zemin çatlağı absorbe edemediğinde, çatlak etkili bir şekilde döküm zeminde devam eder ve potansiyel olarak daha da büyüyerek devam eder. Bu, çatlamayı önlemek için ek bir katman uygulanarak kolayca önlenebilir. Bunun olay bazında değerlendirilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Bununla birlikte, yeni döküm zeminin 2,5 mm'den fazla statik çatlak oluşumunu ortadan kaldırabileceği unutulmamalıdır. Bu nedenle, çatlak oluşumunun dökme zemin tercihinizi engellemesi gerekmez. Dökme zeminlerin bir diğer dezavantajı da belirtildiği gibi, çok güçlü olmasına rağmen çizilmeye karşı tamamen dayanıklı olmamasıdır. Ancak bu, mobilya altına paspas veya halı kullanılarak kolaylıkla çözülebilir. Bir diğer konu ise, dökme zemininizde renk bozulması meydana gelebilir, ancak bu, renk bozulmasını önlemek için başka bir son kat uygulayarak veya rengini değiştirmeyen bir dökme zemin seçerek önlenebilir. Yukarıdaki döküm zemin, renk değişikliği olmayan döküm zeminlerden biridir.

Beklenmedik bir durumda döküm zeminin hasar görmesi durumunda, uzman şirketler gerekli tadilat işlemlerini uygulayabilir.

Dökme zemin ve beton zemin arasındaki farklar

Beton zemin mi yoksa dökme zemin mi seçeceğiniz konusunda hala şüpheleriniz var mı (örneğin beton, ev betonu, canlı beton, sözde tasarım betonu veya beton görünüm)? Detaylı bilgilere dayanarak bir seçim yapabilmeniz için farklılıkları açıklayacağız.

Sürdürülebilirlik

Yeni zemin oldukça büyük bir yatırımdır. Bu nedenle zemininizin birkaç yıl sonra değiştirilmesi gerekmemesi iyi olur. Dökme zeminler çimentoya bağlı oldukları için daha sürdürülebilir zeminlerdir. Bunun nedeni, döküm zeminlerin 2,5 milimetreye kadar çatlak köprüleme özelliklerine sahip olmasıdır. Çimento esaslı döküm zeminler su ve çimentodan oluşur ve bu nedenle büzüşebilir. Sonuç olarak, çimento esaslı beton zeminler daha yüksek çatlama riski oluşturur. Öte yandan, döküm zeminler 30 yıla kadar dayanır! Çimento esaslı döküm zeminler ayrıca PU döküm zeminlere göre çizilmeye karşı daha az dirençlidir. Sonuç olarak, zamanla daha fazla yıpranma belirtisi göstereceklerdir. Çizilmeye karşı tamamen dirençli zeminler aslında bulunmakatadır, bu nedenle PU döküm zeminler söz konusu olduğunda çizilmeleri önlemek için ihtiyati tedbirlerin alınması da önemlidir (örn. halıları mobilyaların altına koyulması vb.). PU döküm zeminler de çok güçlüdür. Bunun nedeni, EPI PU döküm zeminlerin endüstriyel zemin temelinde geliştirilmiş olmasıdır. Bu sayede döküm EPI PU zeminler, endüstriyel bir zeminin yük taşıma kapasitesini tasarım zemin stiliyle birleştirir.

Konfor ve tasarım

Hem PU döküm zeminler hem de çimento bazlı döküm zeminler oldukça zarif ve modern bir görünüme sahiptir. Bu nedenle her iki malzeme de hoş bir estetik izlenime sahiptir, ancak döküm zeminler çok daha fazla tasarım seçeneği sunar. Çimento zeminlerin aksine, EPI Superbase döküm zeminler, zemininizi zevkinize mükemmel şekilde uygun hale getirmek için aralarından seçim yapabileceğiniz geniş bir renk ve çeşit yelpazesi sunar. Dökme zeminler de konfor için iyi bir seçimdir. Çimento bazlı zeminlerin yanı sıra dökme PU zeminleri yerden ısıtma ile birleştirmek mümkün olsa da, çimento bazlı zeminler yine de oldukça soğuk olabilir. PU döküm zeminler çevredeki ısıyı doğrudan emmez ve bu nedenle zemin kış aylarında bile soğuk değildir!

Bakım

Her iki zemin türünün de bakımı kolaydır, ancak çimento esaslı beton zemin tozu salar ve bu nedenle daha sık temizlenmesi gerekir. Daha önce de belirtildiği gibi, çimento bazlı zeminler, dökme PU zeminlere göre çizilmeye karşı daha az dirençlidir. PU döküm zeminde de çizikler oluşabileceğinden, zemini temizlerken ve bakımını yaparken bunu dikkate alarak gerekli bakım ve onarım işlemlerini gerçekleştirmek önemlidir. Süpürürken yumuşak bir fırça kullanın ve sert temizlik maddeleri kullanımından kaçının. Zemindeki kum ve birikintilerin çizilmesini önlemek için kapının önüne emici bir paspas yerleştirilmesi de önerilmektedir. Döküm zemininizi korumak için ipuçlarına mı ihtiyacınız var? Daha fazla bilgiyi buradan okuyabilirsiniz!

Döküm zemin seçmeniz için 4 neden

Döküm zeminler son yıllarda oldukça popüler olmuştur. İnsanların laminat veya PVC yerine döküm zemin tercih ettiğini giderek daha fazla görüyoruz. Ülkemizde uzun zamandır en popüler zemin çeşidir oldukları göz önüne alındığında, bu gelişme dikkat çekicidir. Açıkçası bunun ardında iyi bir sebep bulunmaktadır. Modern döküm zeminlerin ev sakinleri için birçok faydası vardır. Peki insanların döküm zemini seçmesinin nedenleri nelerdir? Dökme zemin tercih ederken ne gibi avantajlar elde edersiniz?

İşte sizin için en önemli 4 neden.

1. Harika görünüm

Doğal olarak zeminin görünümü ve verdiği his, dökme zemin seçmenin en önemli nedenidir. Dökme zemini beğenmezseniz, muhtemelen tercihinizi ondan yana yapmayacaksınız. Zevkler herkes için farklıdır ve bu herkesin döküm zemini aynı derecede estetik ve görsel olarak algıladığı ve gördüğü anlamına gelmez. Bu zeminin, iç mekanınıza ve tarzınıza uygun olduğunu düşünüyor musunuz? O zaman bu sizin için mükemmel bir seçim olabilir. Döküm zemin hemen hemen her yaşam tarzına uyar ve evinize zarif ve modern bir görünüm kazandırır. Her yaşam tarzını tamamlayacak harika bir zemin için döküm zemin tercih edebilirsiniz!

2. Düşük bakım

Bakımı kolay bir zemin arıyorsanız, döküm zemin en iyi seçim olacaktır. Bu zeminlerin bakımı çok kolaydır ve mükemmel durumda olmak için neredeyse hiçbir şeye ihtiyaç duymaz. Süpürmek ve temizlemek onları istenilen şekilde tutmak için fazlasıyla yeterli. Özel temizlik ürünleri veya diğer pahalı ürünleri almaya gerek yoktur. Bu da, bu zemini yoğun aileler için ideal bir seçim yapar. Açık tonda bir zeminin de kirleri daha çok gösterdiğini unutmayın. Açık renk bir zemin tercih ederseniz, böyle bir zemin üzerinde kirli ayak izleri veya köpek izleri bulabilirsiniz. Bu sizi rahatsız ediyorsa karanlık bir zemin daha uygun olabilir.

3. Aşınmaya dayanıklı

Dökme zeminler çok uzun süre dayanır. Dökme zeminlerin en büyük avantajlarından biri aşınmaya karşı dirençli olmalarıdır. Zemine zarar vermek neredeyse imkansızdır. Kaç bardak düşerse düşsün, zemin mükemmel durumda kalır. Dahası, renkler çok uzun süre muhteşem kalmaktadır. Farklı zeminlerin kalitesi arasında pek çok farklılık olduğunu unutmayın. Bu nedenle her zaman zemini satın aldığınız kaliteli bir mağaza seçmelisiniz. Bu şekilde sağlam kalitenin keyfini çıkardığınızdan ve zeminlerin kapsamlı bir şekilde test edildiğinden emin olabilirsiniz.

4. Daha uzun kullanım

Döküm döşeme ucuz bir tercih değildir. Bununla birlikte, genellikle kaliteli bir ahşap zeminden daha ucuz olduğu bilinen bir gerçektir. Ek olarak, kesinlikle çok uzun süre kullanabileceğiniz bir kullanım ömrüne sahip olacaksınız ve zemin, kapsamlı bir bakıma gerek kalmadan uzun süre güzel kalacaktır. Ek olarak, yukarıda belirtilen birçok avantajdan tam olarak yararlanabilirsiniz. Optimum atmosfer ve konfordan çok yönlü zemine kadar, döküm zemin çok yönlüdür ve her açıdan kullanım avantaları nedeniyle övgüye değerdir.

Epoksi döküm zemin

Epoksi, poliüretan döşemeye göre daha serttir ve çok parlak bir kaplamaya sahiptir. Kaymaz bir katman eklemek de mümkündür. Epoksi döküm zemin en yüksek yüklerde bile sorun çıkarmaz ve en çok ticari alanlarda kullanılır. Genellikle şirket veya belirli büyük proje alanları için kurulurlar.

PU döküm zemin

PU döküm zeminin şık ve zamansız görünümü, modern ve zarif bir iç mekanın yanı sıra rustik veya klasik bir iç mekana da uyum sağlamaktadır. PU döküm zemin, eviniz veya işiniz için harika olduğu kadar da göz alıcıdır. Bu zeminler her renkte mevcuttur, böylece gereksinimlerinize en uygun görünümü ve stili seçebilirsiniz.

Şık görünüme ek olarak, PU döküm zeminlerin birçok başka avantajı vardır. Zemin eksizdir, bakımı kolaydır ve yerden ısıtma ile birleştirilebilir. PU döküm zeminler de oldukça dayanıklıdır. Zeminler nadiren çatlar, solmaz ve aşınmaya dayanıklıdır.

Döküm mineral zemin

Döküm mineral zemin doğal malzemelerden yapılmıştır. Bu döküm zemin aynı zamanda kusursuzdur ve diğer tüm doğal ürünler gibi kendine özgü bir çekiciliğe sahiptir! Doğal olması, zarif ama canlı görünümlerin çarpıcı bir kombinasyonunu yaratır.

Beton döküm zemin

Betonun sunduğu sağlam ve doğal görünümle zarif bir zemin oluşturun. Özellikle kendi benzersiz aşınmaya dayanıklı bileşimi ile zeminler için özel bir konut betonu türü geliştirilmiştir. Bu zemin aynı zamanda kolay temizlenebilir, son derece modaya uygun ve mevcut birçok renk seçeneği sayesinde her iç mekan türü için ideal bir seçimdir.

Beton döşeme hemen hemen tüm yüzeylerde kullanılabilir ve genellikle ofislerde ve mağazalarda kullanılır. Beton zeminler, dikkat çeken ve iç mekanınızda anında değişiklik sağlayan zemin uygulamalarıdır.