Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç
Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç

Dış Gölgeleme Sistemleri

Uygun bir fiyata bölgenizden yetenekli uzmanları işe alın.

TEKLİF AL

1.500 profesyonel

1.077 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

Dış Gölgeleme Sistemleri

Dış Gölgeleme Sistemleri kategorisinde bir hizmet uzmanı mı bulmanız gerekiyor? Uygun fiyatlarla kaliteli uzmanlar bulmanıza yardımcı olacağız. Sadece bir talep girin.

Ayrıca bakınız:Fiyat

1.500 profesyonel

1.077 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

FAYDALI BİLGİ

Ne bilmek istiyorsun

Dış Gölgeleme

Dış gölgeleme neden iç gölgelemeden daha iyidir? Dış pencere gölgelemesi sağlıklı bir iç mekân iklimi sağlar ve klima maliyetlerini düşürür. Dış korumanın dâhili korumadan daha mantıklı olmasının birçok nedeni vardır. Ve bunlar sadece fizyolojik yapıya sahip değiller. Nelere dikkat etmeniz gerektiğini açıklayacağız.

Dış gölgelemenin sera etkisine etkisi

Evinizi veya kış bahçenizi gölgelendirmeyi ve en iyi çözümü mü arıyorsunuz? O zaman önce bazı tasarım efektleri hakkında net olmanız gerekir.

Bina ve odaların inşası, yaz aylarında oda sıcaklığının yükselmesinde önemli bir etkiye sahiptir. Pencere alanının odanın büyüklüğüne oranıyla başlar ve duvarların, döşemelerin ve tavanların inşası ile biter. Neden? Pencere camından odaya giren güneş ışınları, yani kısa dalga boylu güneş ışınları, yapı elemanlarını ısıtır. Isıtılabilme derecesi, tasarım yöntemine ve termal enerjiyi emme ve salma kabiliyetine bağlıdır. Oda ısındığında cam bölmeden geçen kısa dalga boylu güneş ışınları uzun dalga boylu ısı ışınlarına dönüştürülür. Yazın sevmediğimiz bir şey olur: Radyasyonun uzun dalga boylu kısmı odada kalır ve hepimizin bildiği bir sera etkisine neden olur. Odadaki hava sıcaklığı yükselir ve oda ısınır. Sadece binanın elemanları soğuduğunda, örneğin gece veya yoğun enerji kullanan bir klima sistemi kullanarak, ısılarını odadaki havaya geri verirler ve bu da odayı soğutabilir. Pencerenin dış tarafındaki gölgelendirme, ısı oluşumunu engeller.

Dış mekân gölgeleme, iyi ve sağlıklı bir iç mekân iklimi için mükemmel bir çözümdür. Güneş ışınları önce güneş korumasına çarpar. Işınların çoğunu emer ve ısınır. Kalan güneş ışığı ya içinden geçer ya da yansıtılır. Bu da cam kaplamadan önce uzun dalga boylu ışınların oluştuğu anlamına gelir. Oda, tamamen karartmaya gerek kalmadan güçlü ısıdan korunur. Pencerenin arkasındaki gölgeleme, evde olmadığınızda bile optimum sıcaklığı garanti eder.

Dış gölgeleme ve kış bahçesi

Kış bahçesi, özellikle belirgin bir sera etkisi yaratan geniş cam alanları ile dikkat çekiyor. Bu nedenle, kış bahçesi pencereleri, ister yatay ister dikey olsun, her zaman açık havada kurulmalıdır. Cam çatılar için gölgelikler, yalnızca yanlarda açık olduklarında anlam ifade eder.

İç gölgelemenin sadece ilk bakışta avantajları vardır. İç mekân güneş koruyucu genellikle dışarıdan daha ucuzdur. Ek olarak, rüzgâr, hava ve mevsimsel sıcaklık dalgalanmaları ona zarar verebilir ve koruyucu temizlik, bireysel ayarlama veya değiştirme için kolayca erişilebilir. Öte yandan, iç gölgeleme, örneğin pencere kenarında yer kaplar ve evcil hayvan saldırılarına da genellikle açık olur.

En iyi etki için, iç gölgenin doğru malzemesi ve rengi önemlidir. Dış gölgeleme ise tabii ki odanın tasarımına hiçbir etkisi olmamakla birlikte yaşam alanınızın kalitesini ve kendinizi iyi hissetmenizi önemli ölçüde artırır. Binayla eşleşirse cepheyi hafifletebilir ve hatta bazen dikkat bile çekebilir. Wilio, dikey tenteler, omuz tenteleri veya katlanır tenteler önerir. Pencerelerin arkasında, ister tek tek pencereler, ister tüm cepheler veya komple kış bahçeleri için olsun inanılmaz bir renk yelpazesi sunar. Bununla birlikte, daha geniş cam alanların trendi, ekolojik ve ekonomik çözümler gerektirmektedir. Klima kullanımı yazın sınırlı olmalı ve oda kışın daha sıcak tutulmalıdır. Isıyı tutma, pek çok gölgeleme sisteminin etkisidir ve hafife alınmamalıdır. Pencerenin veya cephenin dış tarafındaki gölgeleme elbette yüksek kalitede olmalı ve mümkün olan en iyi şekilde yerleştirilmelidir. Rüzgâr ve hava şartlarına dayanmalı, kullanımı kolay olmalı ve binanın boyutuna ve tasarımına uyum sağlamalıdır.

Saygın üreticilerin yenilikçi ve ödüllü güneş ve hava koşullarına karşı koruma çözümleri ile hiçbir şeyi riske atmazsınız. Wilio, kış bahçesinin kenar pencereleri, cepheleri ve dikey dış gölgelendirmesi için üç farklı dış gölgeleme seçeneği önerir.

Dikey tenteler - ray üzerinde dikey olarak yönlendirilir

Mafsallı tenteler - uzatılmış ve sabitlenmiştir

Katlanır tenteler - dikey ve mafsallı tentelerin bir kombinasyonu

Dikey tenteler, tek tek pencereleri ve tamamen cam cepheleri gölgelendirmek için mükemmel bir çözümdür. Kumaşla kaplıdırlar ve binalarda enerji tüketimini önemli ölçüde azaltırlar. Mimarlar bundan yararlanır ve ayrıca binalarda bir tasarım öğesi olarak cephe gölgelendirmesini de kullanırlar. Dikey tenteler, karartma dâhil çok çeşitli renk ve kumaşlarda mevcuttur. Cephe planlamacıları ve mimarlar için ilham kaynağıdırlar. Neredeyse her uygulama için mevcuttur - teleferik veya fermuar prensibine sahip rüzgâra dayanıklı iç kumaş ray ile.

Pencerede drop-arm ve camekân tentelere sahip tenteler, dikey tentelerin özel bir versiyonudur. Pencere açıkken hava dolaşımının iyi olmasını sağlarlar. Sürekli olarak 0 ile 170 derece arasında ayarlanabilen sapma açısı sayesinde, ışığın dış ve iç taraftaki etkisini ayrı ayrı ayarlamak mümkündür. Drop-Arm ve Camekân tenteleri sadece cephelerdeki pencereler için uygun olmakla kalmaz, aynı zamanda kış bahçesinde de hoş bir iklim sağlar, ayrıca dış mekânda güneşten ve mahremiyetten mükemmel koruma sağlar. Elbette, çeşitli desenler, renkler ve kumaş kalitelerinde sergileme için drop-arm ve camekân tenteler de bulunmaktadır. Maksimum işlev ve mükemmel görünüm sağlarlar.

Dış gölgeleme hakkında 10 önemli soru

Son on yılda, dış mekân gölgeleme inşaat pazarında daha popüler hale geldi. Birçok mimar ve bina sahibi, bu sistemler ve neden bir bina tasarımının parçası olarak kabul edilmeleri gerektiği konusunda hala sınırlı bilgiye sahiptir. Bu makale, dış gölgeleme hakkında sıkça sorulan 10 soruyu incelemekte ve mevcut sistemlere ve binanın iklimini nasıl kontrol edebileceklerine genel bir bakış sunmaktadır.

1. Hangi dış gölgeleme sistemleri mevcuttur?

Bunları üç kategoriye ayırabiliriz:

Sabit panjur sistemleri, genellikle camın önüne takılan çıkıntılı güneş perdeleri (yani brise-soleil sistemleri) ve camdan önce monte edilen sabit dikey veya yatay panjurları içerir. Bu sistemler, her zaman yerinde kalacak ve rüzgâr, buz ve kar da dâhil olmak üzere tüm hava koşullarına dayanacak şekilde tasarlanmıştır. Gölgeleme, sistemin projeksiyonuna ve jalûzinin seçilen profiline ve ayrıca panjurların açısına ve aralarındaki mesafeye bağlı olarak değişir. Brise-soleil sistemleri yalnızca geniş güneş açılarına odaklanır ve genellikle yalnızca güney bölgelerinde etkilidir. Ayrıca sadece yaz aylarında gölge sağlarlar. Kış aylarında düşük güneş açıları nedeniyle bu sistemler çok az gölgeleme sağlarlar veya hiç gölgeleme yapmazlar.

Sabit yatay veya dikey panjurların etkinliği, panjurların boyutuna, açısına ve aralığına bağlıdır. Bu sistemler genellikle dışarıda bir görüşe izin vermek için yalnızca yüksek güneş açılarını gölgeler ve en çok da güney yönlerinde etkilidir. Doğu ve batı bölgelerine kurulabilirler, ancak genellikle sabahın erken saatlerinde veya öğleden sonra geç saatlerde güneş ışığından korumazlar.

Dikey ve yatay olarak ayarlanabilen panjur sistemleri motorlu hale getirilerek, panjur açılarının otomatik bir kontrol sistemine bağlantı yoluyla daha hassas gölgeleme sağlamak için ayarlanmasına olanak tanır. Sistemler geri çekilmez - daima camın önünde kalırlar - ancak tamamen açık ve kapalı konumlar arasında hareket ettirmek mümkündür. Güneşli koşullara yanıt veren ve direk güneş ışığını önlemek için perdenin açısını ayarlayan tam otomatik bir sisteme kadar, ihtiyaçlarınıza göre sistemi kontrol edebileceğiniz bir anahtarla kontrol edilirler. Sistemler genellikle iç aydınlatma sistemlerinden bağımsız olarak kontrol edilir. İdeal olarak, gerektiğinde doğal gün ışığını tamamlayacak şekilde otomatik olarak ayarlanır.

2. Neden bir dış sistem bir iç sistemden daha verimlidir?

Genel olarak, bir dış mekân sistemi iç mekân sisteminden daha iyidir, çünkü güneş enerjisinin çoğunun binaya girmesini engeller. Güneşten gelen enerji kısa dalga boyludur ve çok az ısı aktarır. Isı, yalnızca güneş enerjisi yüzey tarafından emildiğinde (örneğin halılar, mobilyalar, giysiler veya deri) üretilir ve daha sonra uzun dalga boylu kızılötesi (IR) enerji olarak yayılır.

İç gölgeleme sistemi: güneş enerjisinin geçişine izin verebilir; güneş enerjisini emer ve güneş enerjisini camdan geri yansıtır. Yansıyan güneş enerjisi bir sorun değildir - kısa dalga boylu kalır ve herhangi bir ısı kazanımına neden olmaz. İletilen enerji bina yüzeyleri tarafından emilir ve ısı olarak yayılır. Gölgeleme sistemi tarafından emilen enerji daha sonra ısı olarak yayılır ve bu ısının çoğu daha sonra, özellikle low-e cam (ısı kontrol camı) kullanılırsa, bina içinde tutulur.

Dış sistem, güneş enerjisinin geçirgenliği, soğurulması ve yansıması açısından iç sisteme benzer. Ancak, gölgeleme sisteminin emdiği her şey, binanın dışından ısı olarak yayılır. Malzeme şeffaf olmadığından binaya çok az radyant ısı girer. Dış mekân sistemi böylece iki termal enerji kaynağından birini ortadan kaldırır ve bu da bina içindeki güneş enerjisi kazancını önemli ölçüde azaltır. Popüler bir gri-beyaz kumaş uygundur ve özel cam türü (örn. düşük e ünitesi, argon ile doldurulmuş, çift cam), "g" değeri kumaş dışarıya kurulduğunda 0,13'tür, ancak kurulduğunda 0,43'e yükselir kapalı. "G" değeri, binaya doğrudan ve ikincil güneş geçişinin toplamıdır. İkincil geçirgenlik, cam ve gölgeleme sisteminin bir kombinasyonu tarafından emilen güneş ışığı miktarını temsil eder, daha sonra binanın içine akar veya yayılır. En yüksek yansıma seviyesine sahip beyaz kumaşla bile, dış mekânda kurulum için 0.16 ve iç mekânda kurulum için 0.36'dır. Bu nedenle, tüm bunlardan, güneş ışınımının en etkili kontrolü için, gölgeleme sisteminin mümkünse dış mekâna kurulması gerektiği sonucu çıkar. Bunun pratik olmayacağı durumlar olabilir - örneğin, 25 veya daha fazla katlı yüksek binalar. Bu tür durumlarda, havalandırmalı bir çift cephe içinde bir gölgeleme sisteminin kullanılması uygundur, ancak gölgeleme, bu tür cephe yapısının uygulanmasında birçok etkili faktörden yalnızca biridir.

3. Dış gölgeleme sisteminin temel avantajları nelerdir?

Dış gölgeleme sisteminin temel avantajı, binaların teknik kurulum (HVAC) gereksinimlerinin azaltılmasıdır. Daha önce de belirtildiği gibi, dış gölgeleme, cama ve binaya girmeden önce güneş kazancının çoğunu engeller. Güneş enerjisi kazancı daha küçükse, HVAC sisteminin boyutu azaltılabilir. Sonuç, koruma sisteminin maliyetlerini ve devam eden işletme maliyetlerini tamamen veya kısmen dengeleyebilen girdi sermayesinde tasarruftur.

Dış panjurlar gibi en etkili gölgeleme sistemleri, HVAC gereksinimlerini azaltmada önemli bir etkiye sahip olan güneş kazancının yüzde 90'ından fazlasını engelleyebilir. Ancak bazı binaların yazın soğutulması, kışın ise ısıtılması gerekir. Geri çekilebilir dış mekân gölgeleme sistemi kullanılıyorsa, binaya güneş enerjisi kazancı sağlamak ve bedelsiz ısıtma sağlamak için kış aylarında kapatılabilir. Kış aylarında çözüm, panjur gibi bir iç gölgeleme sistemidir. Diğer bir avantaj da doğal gün ışığıdır.

Dış gölgeleme sistemleri, iç aydınlatma için gün ışığını optimize etmeye yardımcı olarak yapay aydınlatma ihtiyacını azaltır. Bir ofis binasındaki enerji maliyetlerinin yüzde 30'undan fazlası yapay aydınlatmayla ilgilidir, bu nedenle aydınlatmanın azaltılması önemli tasarruflar sağlayabilir. İyi tasarlanmış bir gölgeleme sistemi ayrıca rahat çalışma koşullarına ve bunların üretkenliğinin artmasına da katkıda bulunur.

İyi bir gölgeleme sistemi, ısıyı ve parlamayı kontrol eder ve ayrıca dışarıdan iyi bir görünüme izin verir. Son olarak, binanın güzel bir tasarımına ulaşabilir ve verimliliğini artırabilir.

4. Dış gölgeleme sistemleri hem yeni hem de mevcut binalar için kullanılabilir mi?

Yeni bir binaya dış gölgeleme sistemleri uygulamak her zaman daha kolaydır, zaten tasarım aşamasının bir parçası olabilirler. Sabit dış perde sistemleri cephe için belirli bir yüktür. Çevre duvarına takılırlarsa, direklerin güçlendirilmesi gerekebilir. Ancak, mevcut binalara dış gölgeleme uygulanabilir. Binanın özgün tasarımında yer almasa da mevcut cepheye montaja imkân veren yapısal elemanlar inşa etmek mümkündür. Yapı daha sonra yüke (rüzgâr, buz, kar) ve sistemin cephedeki ağırlığına dayanabilecektir.

Mevcut bir binada işlevsel bir sistem kullanılacaksa, panjurlara bağlanabilmek için boruların ve elektrik kablolarının cepheden nasıl geçebileceğini incelemek gerekecektir.

5. Bina cephesine bağlanmanın yaygın yolları nelerdir (ve hangi problemlerin hesaba katılması gerekir)?

Hem yeni hem de eski binalarda, bir dış gölgeleme sisteminin kurulumu, doğrudan çevre kaplama kolonlarına, tuğla veya beton duvar elemanlarına (CMU) veya bir çelik yapı üzerine bir kaplama yoluyla monte edilmesinden oluşabilir.

Dış panjurlar ve panjurlar genellikle camın hemen üstüne yerleştirilir. Nispeten hafiftirler. Rüzgâr hızı belirlenen seviyeyi aştığında, geri çekilirler, böylece cepheye çok fazla yük getirmezler. Daha hafif alüminyum dirsekler normalde baş kabini cepheye bağlamak için kullanılabilir. Ön-gerilmeli yan kılavuz teller, rüzgâr yükü altında koruma sisteminin hareketini önlemek için de yaygın olarak kullanılır (ikinci seçenek, ekstrüde yan kılavuz raylardır). Her biri yaklaşık 22,7 kgf'ye (50 lbf) kadar esnetilecektir. Dış panjurlar ve brise-soleil sistemleri her türlü hava koşulunda sağlam bir şekilde yerinde kalırlar. Bu nedenle, sistem için braketler yerel inşaat yönetmeliklerinde tanımlanan yüklere göre tasarlanacak ve maksimum yük için vidalar veya diğer bağlantı elemanları da seçilecektir. Sistemler bir çevre duvarına bağlanırsa, direklerin çelikle güçlendirilmesi gerekecektir. Bu, özellikle cepheden belirli bir mesafeye çıkıntı yapan ve böylece derzlerde önemli torklar ve kesme kuvvetleri oluşturan brise-soleil sistemleri için geçerlidir.

Farklı metallerin ayrılması, soğuk köprüleme ve su girişinin yanı sıra gölgeleme sistemi ile cephe arasındaki nispi genişleme ve daralma da hesaba katılmalıdır. Bu faktörler göz önüne alındığında, koruyucu gereksinimlerinin tasarım sürecinin erken bir aşamasında tartışılması şiddetle tavsiye edilir.

6. Binanın konumu ve camın yönü dış gölgeleme sistemi seçimini etkileyecek mi?

Dış gölgeleme sisteminin seçimi birçok faktörden etkilenir. İki önemli nokta, binanın konumu ve camın yönüdür. Camın yönü de sistem seçiminde önemli bir etkiye sahip olacaktır. Doğrudan güneş olmadığı için kuzey taraftaki güneş ışığı en düşük seviyededir. Bununla birlikte, arka plan radyasyonu, özellikle yaz aylarında hala makul derecede önemlidir. Doğu ve batı tarafında güneş ışığı benzerdir, en yüksek değerler yazın görülür. İlginç bir şekilde, güney tarafındaki maksimum güneş radyasyonu soğuk aylarda meydana gelir. Yaz ortasında, yüksek güneş açıları, gelen radyasyon anlamına gelir. Ancak çatı, güneş ışığına maksimum oranda maruz kalır. Bu nedenle, herhangi bir tavan penceresi potansiyel olarak önemli güneş sorunlarına neden olabilir. Cephedeki farklılıklar nedeniyle güney cephede sabit sistemler çalışabilir, ama doğuda ve batıda daha iyi çalışacaklardır. Dikey panjurlar doğu ve batı tarafında çalışabilmesine rağmen, yatay olanlar genellikle güneş kazancını kontrol etmede ve dış görünümlere izin vermede daha iyidir.

7. Dış gölgeleme sistemleri olumsuz hava koşullarıyla nasıl baş eder?

Daha önce de vurgulandığı gibi, sabit panjur sistemleri maksimum yük için tasarlanmıştır. Brise-soleil sistemlerinde, özellikle önemli çıkıntılar varsa bağlantı noktalarındaki yük fazla olabilir. Eğer öyleyse, yükün iki bağlantı noktası arasında bölünmesine izin vermek için yapıya çapraz destekler eklenebilir. Sabit sistemler için buz birikimi ve düşme riski de hesaba katılmalıdır. Bu nedenle, brise-soleil sistemleri kentsel alanlardaki yüksek binalar için uygun olmayabilir.

Dış panjur ve tente gibi dışarıya açılan sistemler, sabit sistemlerden daha hafiftir ve yüksek rüzgâr hızlarında geri çekilmek üzere tasarlanmıştır. Standart perdelerin nispeten düşük rüzgâr hızlarında (yaklaşık 32 km / sa [20 mph] maksimum hıza kadar) çıkarılması gerekir ve rüzgârlı yerler veya yüksek binalar için uygun değildir. Bununla birlikte, kumaşın yan raylarda kilitlenmesini sağlayan "fermuar sistemi" olarak bilinen alternatif bir versiyonu da vardır. Bu tür, 144 km / saate (90 mph) kadar rüzgâr hızlarında çalışabilir ve ayrıca yüksek binalar için de uygundur.

Buz da potansiyel bir sorundur, ancak sistemler yükseltilmiş bir konumda korunuyorsa bu olmayabilir. Otomatik kontroller, sistemlerin yalnızca güneşte konuşlandırılmasını sağlar. Sıcaklık ve nem sensörleri, buzlanma riski olduğunda panjurların veya tentelerin çalışmasını durdurabilir.

Soğuk kış iklimi olan yerlerde, binalar genellikle kış aylarında ısıtmaya ihtiyaç duyar. Bu durumda, dış gölgeleme sistemlerinin geri çekilmiş konumda bırakılması ve böylece güneş ışığının binaya serbest bir ısıtma kaynağı olarak girmesine izin verilmesi tavsiye edilir.

8. Ne tür bir bakım gereklidir?

Çoğu dış mekân gölgeleme sistemi çok az bakım gerektirir veya hiç bakım gerektirmez. Boya garantisini korumak için sabit panjur sistemlerinin düzenli olarak temizlenmesi gerekir, bu sayede daha fazla bakım gerekmez.

Ayarlanabilir ve geri çekilebilir sistemler de çok az bakım gerektirir veya hiç bakım gerektirmez. Yine de, sistemlerin düzgün çalışıp çalışmadığını, kılavuz tellerin (kullanılıyorsa) yeterince gergin olup olmadığını ve hasarlı veya genel olarak aşınmış bileşenlerin olup olmadığının düzenli olarak kontrol edilmesi önerilir.

9. Dış gölgeleme LEED sertifikasyonuna nasıl katkıda bulunabilir?

Bir dış gölgeleme sisteminin kullanımının Enerji ve Çevre Tasarımında Liderlik (LEED) sertifikası için kredi kazanmaya yardımcı olabileceği birçok alan vardır.

Örneğin bunlar:

Minimum enerji verimliliği: Dış gölgeleme sistemlerinin kullanılması, temel seviyeye kıyasla binanın verimliliğinde yüzde beş (bazen daha fazla) azalma sağlamaya yardımcı olabilir.

Bina verimliliğini optimize eder: Dış gölgeleme sistemlerinin kullanılması, bina verimliliğinin minimuma indirilmesine yardımcı olabilir.

Termal konfor: Dış mekân gölgeleme sistemleri, ısıtma, soğutma ve iklimlendirme gereksinimlerini karşılamaya yardımcı olabilir.

Gün ışığı: Bu faydayı elde etmek için, düzenli olarak kullanılan tüm alanlar için manüel veya otomatik (manüel kontrollü) gölgeleme kontrol cihazları sağlamak gerekir (bu, muhtemelen iç mekanla kombinasyon halindeki dış gölgeleme sistemleri ile mümkündür).

10. Dış gölgeleme sistemleri maliyetler ve faydalar açısından mantıklı mı?

Dış gölgeleme sistemlerinin kullanımını gerekçelendirmek için ekonomik açıdan anlamlı oldukları vurgulanmalıdır. Bir dış gölgeleme sisteminin fiyatını belirlemek basittir, ancak faydalarını ölçmek daha zor olabilir. Bu nedenle, özellikle aydınlatma ve HVAC sistemini etkileyebileceğinden, gölgeleme sisteminin daha çok binanın karmaşık termal sisteminin bir bütünü olarak değerlendirilmesi önemlidir.

Geçmişte, bir HVAC sistemi boyutlandırılırken bir gölgeleme sisteminin performansının dikkate alınmadığı bir durum olmuş olabilir. Bu durumda, HVAC sisteminin boyutu küçültülerek maliyet tasarrufu sağlanamayacağından, dış gölgelemenin kullanımını gerekçelendirmek zordur. Bununla birlikte, ısıtma ve havalandırma sistemleri için mekanik danışmanlar artık etkili korumanın etkisinin çok daha farkındadır ve bunu genellikle hesaplamalarında dikkate alırlar.

Sonuç

Geleneksel olarak, iç gölgeleme sistemleri ışığı ve parlamayı kontrol etmek ve bir HVAC sistemi aracılığıyla güneş ısısı kazancını ele almak için kullanılmıştır. Artan enerji maliyetleri, daha iyi cephe performansı talepleri ve daha fazla çevre bilinci, mimarları alternatif çözümler aramaya yönlendiriyor. Dış gölgeleme sistemleri tüm binalar için uygun olmayacaktır; ancak kullanıldıkları yerlerde binanın performansına ve estetiğine önemli bir katkı sağlayabilirler. Hiç şüphe yok ki, giderek daha fazla mimar dış gölgelemeyi dikkate alan projeler hazırlıyor. Artan anlayışla birlikte, dış cephe gölgeleme sistemleri yüksek enerjili binaların tasarımında önemli bir unsur haline gelecektir.