Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç
Wilio hoş geldiniz!

Wilio'yu kayıtlı olmayan bir müşteri olarak kullanıyorsunuz

Hizmet verene geç
Navigasyon
Hizmetler
Fiyat listesi
Wilio Hakkında
uygulamayı indirin
Nasıl Çalışır
Nasıl Geliştirebiliriz
Bize Ulaşın
Wilio Hakkında
oturum aç

Dekoratif Sıva

Uygun bir fiyata bölgenizden yetenekli uzmanları işe alın.

TEKLİF AL

1.500 profesyonel

1.077 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

Dekoratif Sıva

Dekoratif Sıva kategorisinde bir hizmet uzmanı mı bulmanız gerekiyor? Uygun fiyatlarla kaliteli uzmanlar bulmanıza yardımcı olacağız. Sadece bir talep girin.

Ayrıca bakınız:Fiyat

1.500 profesyonel

1.077 tamamlanmış projeler

4.8 5 üzerinden uzmanlarımızın ortalama puanı

252 005 + uygulama indirmeleri

Faydali bi̇lgi̇

Ne bilmek istiyorsun

Evinizde veya ofisinizde dekoratif sıva kullanmanın faydaları nelerdir?

Dekoratif sıva tam olarak göründüğü gibi yapı açısından bu sıvanın rolü küçüktür, çünkü amacı uzun vadede güzelleştirmek ya da kalıcı bir şekilde evin, odanın ve ofisin çekiciliğini katlamaktır.

Dekoratif sıva ile güzelleştirme, düz bir yüzeye doku kazandırmak için yüzyıllardır kullanılmıştır ve sıva, istenen görsel etkiye göre duvarın kendisine göre eşleşen veya zıt renklerle de boyanabilmektedir. Dekoratif alçı duvarlar yüzlerce yıldır çok popülerdir ve dekorasyon onlara çekici bir dokunuş hissi verir.

Rölyefler ve kısmalar (görünüşte duvar yüzeyine oyulmuş veya duvar yüzeyinden yapılmış resimler) alçı kullanılarak yapılan yaratımın öncüleridir ve geçmişte bunları doğrudan taş yüzeylere oymak gerekiyordu. Dekoratif sıvalar teknolojisinin geliştirilmesinden sonra, rölyef ve kısma yaratma maliyetleri çok daha düşüktür.

Dekoratif sıvaların çeşitli yüzeyleri

Birçok yüzey kaplaması ve dekoratif sıva tekniği vardır. Kaba döküm, çakıl veya sgraffito gibi bazıları birkaç yüzyıl öncesine dayanıyor. Geleneksel alçı kalıplar gibi diğer tekniklerin 200 yıllık bir geleneği vardır. Ayrıca çarpıcı sonuçlar verebilen metalik pigmentlerin eklenmesi veya dokulu uygulamalar gibi birçok modern teknik vardır.

Nihayetinde, geleneksel modern malzeme ve tekniklerin doğru kombinasyonunu kullanmanız koşuluyla, sizin veya tasarımcınızın hayal edebileceği hemen hemen her şeyi gerçekleştirmeniz mümkündür.

Kabartma sıva

Kabartma sıva, yüksek kaliteli sıvadan yapılmış üç boyutlu bir yüzey işlemidir. Geleneksel işçiliğin en son tasarım ve üretim teknikleriyle birleşimi, iç yüzeylere uygun lüks desenler sağlar. Ek bir ücret karşılığında, tasarımlarımızın çoğunda kavisli yüzeyler uygulamak da mümkündür.

Dekoratif sıvalar nasıl oluşturulur?

Dekoratif sıva uygulamanın çeşitli yolları vardır. Yüzeyi hazırlarken genel kurallara dikkat etmek gerekir:

  • Kabartma sıva yüksek kaliteli sıvadan yapılmış üç boyutlu bir yüzey işlemidir. Geleneksel işçiliğin en son tasarım ve üretim teknikleriyle birleşimi, iç yüzeylere uygun desenler sağlar. Ek bir ücret karşılığında tasarımlarımızın çoğunda kavisli yüzeyler uygulamak da mümkündür.
  • Yüzeyi zımparalayın ve kurutun
  • Astarın bileşimi, yüzey tipine bağlıdır. Duvarlar kavisli ise tesviye edilmeleri gerekir. Bu amaçla özel sıvalar kullanılır. İyice kurutulmuş bir astarın ana hazırlık noktası olduğunu hatırlamak önemlidir.

Şimdi dekoratif bir sıva oluşturmaya başlıyoruz. Uygulama teknikleri elbette farklı. Doku, silecekler, aydınlatma ruloları hatta selofan torbalar ile oluşturulabilir. Alçıyı küçük alanlara sürmenizi tavsiye ederiz, her şeyi tek seferde kapatmaya çalışmayın.

Banyoda sıva kullanırken, ortamın özelliklerini de hesaba katmak önemlidir. Banyo ortamında beklenen yüksek nem oranıyla bağlantılı olarak malzeme seçimine ve kapsamlı hazırlığa dikkat edin. Dekoratif kaplamayı uygulamadan önce, duvar yüzeyine yüksek kaliteli bir su yalıtım kaplaması uygulamak ve sadece neme dayanıklı böyle bir dekoratif sıva kullanmak gerekir.

İşte dekoratif sıva için birkaç ipucu:

Tüm duvarları dekoratif sıva ile dekore etmemenizi tavsiye ederiz. Örneğin, bir duvar parıldayan kum efektli sıva ile işlenebilir ve diğer üç duvar sıvadan daha koyu bir ton boyamak için duvar kağıdı ile kaplanacaktır. Tüm odaya ince dokulu bir sıva sürmek ve ıslak sıvanın bir duvarına resim yapmak da mümkündür. Pek çok olasılık var. Sonuç şık ve her zevk için uygun olacak ve kesinlikle sizi sıkmayacak.

Dekoratif sıva üretiminin size ne kadara mal olacağını da bizimle hesaplayabilirsiniz. Ne kadar tasarruf edeceğinizi öğreneceksiniz ve fiyattan memnunsanız sizin için dekoratif sıva yapmaktan mutluluk duyacağız.

Dekoratif duvar sıvaları için gerekenler.

Evde hazırlanabilen dekoratif sıvalar için talimatlar.
"Grafit" dekorasyon yöntemi

İç duvarların dekorasyonu için farklı dekorasyon yöntemleri uygundur. En popüler olanlardan biri dekoratif sıvadır. Geleneksel sıvadan farklı olarak, böyle bir yüzey, doğal ahşap, tekstil veya metal gibi çeşitli malzemeleri taklit edebilir. Venedik sıva tekniği tam anlamıyla parlıyor ve bir cam duvar gibi şeffaf görünür. Mükemmel bir dekoratif sıva oluşturmak için, oluşturulmasında kullanılan çeşitli karışımlarla çalışma konusunda deneyim sahibi olmak gerekir. Yüzeydeki uygulama teknolojisine tam olarak uyulması sonucu orijinal ve çekici kılacaktır. Dekoratif sıva yardımı ile herhangi bir şekil ve desen oluşturmak mümkündür - hepsi sadece hayal gücünüze bağlıdır.

Dekoratif sıva uygulama teknolojisi

Dekoratif sıva oluşturmadan önce duvarların hazırlanması önemli ve gerekli bir adımdır. Onsuz güzel ve düz bir yüzey elde etmek mümkün olmayacaktır. Duvarı eski boyadan temizlemek, düzeltmek, kurutmak, küf ve mantar izlerini temizlemek, delikleri ve çatlakları onarmak gerekir. Kabartmalı bir kaplama kullanırken, ifadeyi korumak için küçük düzensizlikler bırakmak gerekir.

Duvar penetrasyonu, sıvanın duvar tabanına daha iyi yapışmasını sağlamak için kullanılır. Üreticiler genellikle diğer karışımların işe yaramayacağını ancak farklı çözümler olduğunu savunarak markalarına bir astar koymaya çalışırlar. Bunları duvar malzemesine göre seçmek gerekir - beton, tuğla, ahşap, metal için. Astar da önemlidir ve uygulaması son derece basittir. Kuru karışımı bir spatula veya özel bir püskürtme tabancası ile seyreltin ve tabakayı duvara uygulayın.
Ancak bu kural sadece bir taban katının yeterli olduğu sıvalar için geçerlidir. Venedik boyası için, istenen renkli yarı ton oyununu yaratacak çok sayıda ince taban katmanına ihtiyacınız vardır. Bu nedenle, bu teknik ancak uzmanlar tarafından gerçek kalitede oluşturulabilir, uygun deneyim olmadan istediğiniz etkiyi kendiniz elde etmeniz olası değildir.

Son kaplama, uygulama tekniği tamamen sıva yöntemine bağlı olan bir dış kaplamadır. Bazı durumlarda, bir silecek oluşturup duvarı cilalamak yeterlidir. Bazen duvarı özel bir vernikle kaplamak için başka bir adım atmak gerekir.

İş için gerekli araçlar

Duvarınızda dekoratif bir sıva oluşturmak istiyorsanız, sadece karışım seçimine değil, aynı zamanda iş için aletlerin hazırlanmasına da dikkat etmeniz gerekir. Her şey seçtiğiniz dekorasyon teknolojisine bağlıdır. Bazen alışılmadık bir desen oluşturmak için özel şablonlar kullanmak gerekir.

Ana araçların listesi:

  • Alçı için karışım yapmanın mümkün olacağı bir kap. Karışımı seyreltmek ve uygun kıvamı elde etmek için derin ve uygun olmalıdır.
  • Yüzey işleme için silecek ve rendeler üzerinde çalışın.
  • Şablonu uygulamak ve istenen dokuyu oluşturmak için gerekli olabilecek çeşitli spatulalar. Bunlar basit, geniş veya dar metal spatulalardır. Tırtıklı, oluklu vb. bir spatula seçerken, kullanılacağı amacı dikkate almak önemlidir.
  • Fırçalar, kabukları, geniş ve dar kaplar.
  • Özel bir nozulla delin - "inşaat karıştırıcısı".

Metalden yapılmış aletleri seçerken, paslanmaz çelikten yapılmış olanlara odaklanmak gerekir. Zamanla, yüzeyden çıkarılması zor olan geleneksel çelik kazıyıcılarda paslı lekeler görünebilir.

Dekoratif sıva uygulama yöntemleri

Dekoratif sıva uygulama teknolojisi değişebilir, nihai sonuca odaklanmak gerekir. Aşağıdakiler gibi çok sayıda uygulama yöntemi vardır:

Desenleri bir elek silindiri kullanarak uygularken, desenlerin derinliği yaklaşık 0,5 cm'dir.

Püskürtme yöntemi en basit yöntem olarak kabul edilir ve en deneyimli ustalar tarafından bile çoğu zaman geçilmez. Benzer malzemelerle nasıl çalışılacağını biliyorsanız, bu tür sıvaları kendi başınıza uygulamanız mümkündür. Bu teknik son derece basittir:

İlk olarak, substrat, yani tamamen kuruması gereken birinci tekdüze katman uygulanır.
İkinci katman artık bir spatula ile değil, çözeltiyi yüzeye püskürten fırçalardan çırpıcılara kadar diğer aletlerle uygulanır. Bu teknolojiye "kartopu" da denir, çünkü kuruduktan sonra duvar karla kaplı gibi görünür.

Solüsyonu uygun bir kaba dökün ve fırçayı içine daldırın. Bir elimize bir fırça, diğer elimize bir tokmak alıyoruz. Fırçayı tokmak üzerinde gezdiriyoruz, böylece kütle duvara püskürtülüyor.

Tek tek "pulların" boyutu farklı olabilir, hepsi hangi sonucu elde etmek istediğimize bağlıdır. Duvarların yüzeyini gerçekten etkileyici kılmak için ana katman olarak bir renk ve püskürtülen katman için tamamen farklı bir renk kullanmak mümkündür.

İtalyan tekniği, yukarıda bahsedilen yöntemi hatırlatır. Tek tek adımlar, biri dışında aynıdır. Uygulama ve tesviye işleminden sonra ilk katın kurumasına gerek yoktur; ikinci katman hemen uygulanır ve ortaya çıkan alan o kadar belirgin olacaktır.

Kullanışlı bilgi

Bilmen gereken

Evinizi güzel ve eşsiz kılmak mı istiyorsunuz? Dekoratif sıva alanında, ince taneli dekoratif beton, Venedik sıvalarının gerçekleştirilmesi de dahil olmak üzere size geniş bir hizmet yelpazesi sunuyoruz. Yapılandırılmış sıvaların fiyatı genellikle m2'ye bağlıdır; kategorisindeki duvar ustalarımızdan daha fazla bilgi alın.